Ion Iliescu împlinește 89 de ani. Mesajele de la PSD și Liviu Dragnea

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 3 martie 2019, 12:56 Actualitate | Politic


Ion Iliescu
Foto: Agerpres
PSD a postat, duminică, în ziua în care Ion Iliescu împlinește 89 de ani, un mesaj pe Facebook în care în care i se urează la mulți ani și se spune că a fost ”poate, singurul președinte cu adevărat echilibrat și solidar cu dezideratul bunăstării României”. Și Liviu Dragnea a scris un mesaj de de felicitări pe rețeaua de socializare, adăugând că Iliescu este ”unul dintre oamenii care au făcut România de astăzi posibilă”.

Intervențiile lui Ion Iliescu în viața publică au fost foarte rare în ultimii ani, principalul canal de comunicare al fostului președinte fiind blogul personal, ultima postare fiind pe 13 ianuarie. Fostul președinte a putut fi văzut în public în mai anul trecut, când a fost audiat la Parchetul general în Dosarul Revoluției. În ciuda faptului că este inculpat, el a publicat pe blog, în decembrie, un mesaj la aniversarea a 29 de ani de la Revoluția Română.

Mesajul PSD:

”Astăzi îl celebrăm pe părintele fondator al Partidului Social Democrat, promotorul valorilor social-democrației române moderne și poate singurul președinte cu adevărat echilibrat și solidar cu dezideratul bunăstării României. La mulți ani celui pe care Adrian Năstase l-a numit “înțeleptul politicii românești”! La mulți ani, Ion Iliescu! ”

Postarea lui Dragnea:

”Fără îndoială, domnul Ion Iliescu a influențat decisiv parcursul nostru în ultimii 30 de ani, fiind unul dintre oamenii care au făcut România de astăzi posibilă. Domnia sa aniversează azi frumoasa vârstă de 89 de ani. Îi transmit gânduri bune și La Mulți Ani!”

















4688 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Dragnea, esti un jeg de om! (Duminică, 3 martie 2019, 15:11)

    ofCAER [utilizator]

    La congresul PSD de ce nu l-ai invitat pe "unul dintre oamenii care au făcut România de astăzi posibilă"? S-o pui in primul rind pe Irinuca, ai stiut sa "organizezi"!
    Acum vin alegeri si ai nevoie de Iliescu sa-ti aduca tie voturi?!
  • +7 (11 voturi)    
    Tov. iliescu, " democratul original "... (Duminică, 3 martie 2019, 15:25)

    Venier [utilizator]

    Poate îi trimite Tov.Putin un Iliusin privat pentru a sârbâtori frumoasa vârstâ la Kremlin de unde sâ nu se mai întoarcâ !

    Rectific ! ba sâ se întoarcâ !, are de dat socotealâ în fata tribunalului cum a acaparat puterea cu grupul sâu de tovarasi si cum mai apoi burghezii cu petlitze albastre au câpusat tara.
  • +10 (12 voturi)    
    ? (Duminică, 3 martie 2019, 15:43)

    europeanul2 [utilizator]

    Cat o mai duce urmasul lui Stalin?
    • +5 (7 voturi)    
      nici satana nu-l vrea la el acolo, pe acest calau (Duminică, 3 martie 2019, 16:02)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui europeanul2

      ...

      deci o sa mai fim "blocati" cu el aici o vreme
    • +3 (5 voturi)    
      dacă-l dau (Duminică, 3 martie 2019, 18:28)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui europeanul2

      pesedacii lui cu var, depășește 100 de ani sigur. Pus în geam la Kiseleff, vine și pensia și au și bustul fondatorului comunismului cu față umană, după cum zicea el în 1989. Lîngă el, să-i lase loc și lui bombonel, fondatorul capitalismului de cumetrie, după cum chiar tov. iliescu îl lăuda pe acesta.
    • 0 (2 voturi)    
      Cat mai mult , ca sa apuce sa vada (Duminică, 3 martie 2019, 21:02)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui europeanul2

      cum e la Rahova sau Jilava!
  • +7 (9 voturi)    
    Singura dată când (Duminică, 3 martie 2019, 16:08)

    Leul in iarna [utilizator]

    sunt de acord cu Dragnea... Așa este... ILIESCU A FĂCUT ROMÂNIA DE AZI POSIBILĂ... ROMÂNIA PE CARE DRAGNEA POATE S-O ÎNTOARCĂ ÎN ANII CINCIZECI...
  • +6 (8 voturi)    
    Pai da... (Duminică, 3 martie 2019, 16:43)

    blackarrow [utilizator]

    ca 'inteleptul" a adus Ro unde e, in cea mai neagra mizerie economica si morala,mai ales . Asa de bun a fost, ca a starnit romani contra romani, mineri contra manifestanti , zero democratie. In ascuns, dragnea incearca sa-l imite .
  • +4 (4 voturi)    
    Asta manance (Duminică, 3 martie 2019, 16:59)

    Observatory [utilizator]

    car bune natura:
    1-a trăit pana acum cu cărbunii cei mai buni de la dragii lui mineri
    2- acum parca este mai negru la fata ,tot de la carbuni se trage
  • +5 (5 voturi)    
    ce trumos (Duminică, 3 martie 2019, 18:33)

    1A [utilizator]

    Mesajul PSD:
    ” Astăzi îl celebrăm pe părintele fondator al Partidului Social Democrat...''

    In traducere libera fondatorul partidului de ciorditori profesionisti.

    Ii dorim tovarasului in instanta o decizie conforma 100% cu actiunile cu care a manjit natiunea romana, atat cat a mai ramas din ea dupa indoirea spinarii de catre analfabetii care i-au precedat.
  • +1 (3 voturi)    
    Die, die, die, my darling (Duminică, 3 martie 2019, 22:21)

    mr_mojo [utilizator]

    Propun ca ziua în care Ilici ajunge în iad să o facem sărbătoare cu zi liberă. Să poată tot omul să bea un pahar în cinstea evenimentului.