Conflict pe Facebook între USR și PNL. Andrei Caramitru: Toate site-urile pro opoziție au primit ordin să nu mai dea informații despre USR/PLUS și sa își transfere armele către PNL. Liberalii: Retractați sau vă acționăm în judecată!

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 1 martie 2019, 18:15 Actualitate | Politic


Andrei Caramitru
Foto: Facebook
Andrei Caramitru, consilier al președintelui USR Dan Barna, a intrat vineri în conflict cu liberalii după ce a publicat pe pagina sa de Facebook acuzații la adresa PNL. Caramitru susține că site-urile de dreapta au primit ordin să nu mai dea informații despre USR/PLUS și să promoveze PNL. În replică, PNL București spune că "s-a depășit orice limită" și îi cere acestuia să-și retragă postarea.

Sub titlu "Alertă - atac la media independentă !!!, Andrei Caramitru scrie că a aflat că aproape toate site-urile pro opoziție au primit ordin să nu mai dea informații despre USR/PLUS și sa își transfere armele către PNL . Ordin venit pe filiera PNL Bucuresti / Bosoi. Pana și cel mai umil ziarist a fost informat de asta. În paralel - toată direcția Digi24 online a fost dată afară azi. Și Rares Bogdan va fi pus pe lista de PNL la Europarlamentare - deci Realitatea este pusă în mâna Kgb-istului Gușă", postează Caramitru.

PNL București a trimis un comunicat de presă prin care spun că "au ignorat de dragul unei bune colaborări a opoziției opiniile cel puțin dezechilibrate ale diverșilor membri USR„, însă de această dată consideră că „s-a depășit orice limită”. „Dezmințim categoric informațiile false diseminate în scop strict electoral și amintim USR că politică între oameni civilizați nu se face așa. Îi informam ca electoratul român nu este nici prost și nici ușor manipulabil, așa cum cred dumnealor, după cum se poziționează public", au spus liberalii.

PNL București atenționează că membrul USR nu precizează un site anume, un ziarist anume și nu se oferă vreo probă concretă. "Se aduc doar acuzații neîntemeiate și manipulatorii, ceea ce ne demonstrează că demersul în cauză este strict electoral. Electoratul nu se câștigă cu astfel de mizerii! Nu ne jigniți doar pe noi, ci și pe toți alegătorii care au discernământul să facă diferența între o informație neargumentată și un demers electoral mizerabil. Solicităm USR să retracteze de urgență afirmațiile de pe facebook-ul personal în cauză. În caz contrar PNL București își rezervă dreptul de a va acționa în judecată", avertizează liberalii.

















18322 vizualizari

  • -4 (40 voturi)    
    aici Caramitru greșește (Vineri, 1 martie 2019, 18:35)

    Mazeta [utilizator]

    Saiturile pro-opoziție nu au cum să primească ordin. Sunt independete. Eu așa știu.
    • -3 (7 voturi)    
      :)) (Vineri, 1 martie 2019, 22:40)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      :)))))))))))))))))))))))))))))
    • +1 (1 vot)    
      așa (Sâmbătă, 2 martie 2019, 13:09)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ai învățat tu acolo, în Siberia, că se scrie site?
  • +4 (24 voturi)    
    romanii are orgolii mari, toata ziua e scandal (Vineri, 1 martie 2019, 18:39)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    noua ne trebuie un tatuc pe care sa il stim de frica.
    Ca atunci e liniste si putem sapa canale si ridica palate..
    • +1 (11 voturi)    
      Sa incepem totusi cu gramatica, apoi cu filozofia (Vineri, 1 martie 2019, 20:58)

      KTerinca [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      Daca tot e vorba de "romanii care are orgolii mari" si de "tatucul pe care sa il stim de frica".

      Ahhhh .... si inca ceva.

      Politica ar trebui interzisa prostilor.
      • -2 (8 voturi)    
        mda (Sâmbătă, 2 martie 2019, 3:48)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

        pacat ca nu intelegi irionia
        • 0 (2 voturi)    
          nu (Sâmbătă, 2 martie 2019, 13:10)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

          era vreo replică la exprimările agramate ale vasilicăi. Deci nu ține ironia.
  • +14 (28 voturi)    
    frictiune (Vineri, 1 martie 2019, 18:52)

    sudet [utilizator]

    Ispraviti cu asemenea spurcareli

    D-l Caramitru, fiti mai explicit, aratati care site-uri si care ar fi frecventa stirilor pro PNL, pro USR++, etc
    Busoi, tocmai dvs va lamentati? Cam va da tarcoale Antena 3 cu invitatiile si nu mai duceti o politica de mini psd
    Bogdan ar savarsi cea mai mare greseala acceptand propunerea Pnl ptr europarlamentare. Are vocatie de jurnalist, sa ramana formator de opinie, aidoma altor colegi de-ai dumnealui....
    Pacat de Digi24 (Turturica, Mihu, Nicolae, Cireada, etc.). Sper sa nu adopte o politica fatis rusofil
    • -4 (18 voturi)    
      si ce e rau (Vineri, 1 martie 2019, 19:27)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui sudet

      daca sunt rusofili ?
      nu a zis merkel ca rusia trebuie privita si tratata ca un partener ?
      • -1 (5 voturi)    
        inteleg ironia (Sâmbătă, 2 martie 2019, 3:47)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        dar hai sa nu facem misto si de asta ca avem o multime de probleme oricum
        Fix rusii ne mai trebuiesc
    • +8 (14 voturi)    
      Azi Ciordache (Vineri, 1 martie 2019, 21:14)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui sudet

      Era invitat la Digi24..am crezut initial ca e o farsa..insa nu..era Ciordache la Digi24
  • +4 (10 voturi)    
    Calmati-va.Nu ducem lipsa de scandal. (Vineri, 1 martie 2019, 19:23)

    nlln [utilizator]

    Scopul vostru nu este sa va scoateti ochii unii altora.

    Este loc pentru toata lumea.

    Concentrati-va sa scoateti electoratul la vot.
    De scandal nu ducem lipsa.Scandalul nu scoate oamenii la vot( exceptie votantii PSD ALDE, dar voi nu va adresati lor).

    Abordati in mod diplomat divergentele si evitati sa va certati public.
    • +6 (8 voturi)    
      eh (Sâmbătă, 2 martie 2019, 3:46)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      incearca sa explici asta "desteptilor" de la USR. Ia comentariile de la un capat la altul si o sa intelegi de ce din '90 pana azi nu avem o opozitie reala.
      Raspunsul e ca avem numai "destepti"
  • +3 (13 voturi)    
    liberalii.... (Vineri, 1 martie 2019, 19:27)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Tovarasi liberali,prin comportamentul vostru,va apropiati din. ce in ce mai mult de asa zisa ciuma rosie.Candva ati
    fost corp comun in USL,nu-i asa,
  • +6 (10 voturi)    
    He he, când doi se ceartă... (Vineri, 1 martie 2019, 19:42)

    Nyk1 [utilizator]

    ...Dragnea câștigă!
  • -2 (2 voturi)    
    Pre voi vă nimiciră a pizmei răutate (Vineri, 1 martie 2019, 19:43)

    ilie57 [utilizator]

    Și oarba neunire la Milcov și Carpați
    Dar noi, pătrunși la suflet de sfânta libertate,
    Jurăm că vom da mâna, să fim pururea frați
  • +4 (12 voturi)    
    Pare rau pentru PNL (Vineri, 1 martie 2019, 19:46)

    ABBV [utilizator]

    dar la un moment in timp a dat mana cu ciuma rosie. Poate e timpul sa dispara de pe scena politica toti care au fost contaminati de Securitate PSD/PCR .....
    Cand vrei sa faci o schimbare faci "Tabula rasa" Oameni care se complac la stat ca e bine si caldut tot au fost.
    Ar trebui legiferat un parlamentar daca nu misca nimic o propunere sau 3 4 luari de cuvant jumate de mandat e automat destituit. Ceva munca pentru bani aia ?
    • +2 (6 voturi)    
      tu gandesti ? (Sâmbătă, 2 martie 2019, 3:44)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      uita-te pe cifre. Daca dispare PNL cine ramane ? USR cu 15% si psd cu 85 ?!?!
      Tu chiar asta iti doresti ?
      • +3 (7 voturi)    
        nu pot uita penelistii cu papioane... (Sâmbătă, 2 martie 2019, 6:30)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        ...la revelionul cu pesedistii, mare cardasie. Ce fudulie, ce veselie...
        Si cine a castigat?
      • +1 (1 vot)    
        Ramane cine face opozitie. (Sâmbătă, 2 martie 2019, 15:46)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        e curios cum un fost la PNT, ala cu un ochi in gura, a trecut in tabara psd. la fel in noul pnl, sunt destui care plang dupa usl.
  • -1 (5 voturi)    
    Atentie, (Vineri, 1 martie 2019, 20:44)

    holdup [utilizator]

    supozitia mea este ca, psd ul sau din jur i au servit o otravita d lui Caramitru sa intre dihonia intre partidele de opozitie... Sunt convins ca redactorii sau/si redactiile ce au simpatii cu opozitia politica sau nepolitica democrata sunt neplatiti de cele mai multe ori. Neplatiti de vreun partid sau gasca,si eu sunt de parere ca ziaristii cu adevarat independenti(altfel, erau pe la Antena 3 sau la luju.ro) nu scriu/dau din gura la un simplu ordin. Singura exceptie, poate, in opinia mea, RealitateaTv, ce este tribuna unei parti din PNL prin numitul Gusa, dar nu incepand de astazi...asa ca d nul economist a cam dat o cu bata in balta... il iert de data aceasta.
  • +2 (6 voturi)    
    Mai multa intelepciune n-ar strica (Vineri, 1 martie 2019, 20:53)

    Petrul [utilizator]

    Daca ai ceva valoros de adus in spatiul public, e imposibil sa nu ajunga la cetateni, in ziua de azi. Un sir de epitete si acuzatii imprecise, alarmiste, nu aduc nimic valoros. Chiar si cand ai dreptate, modul in care spui si atitudinea fata de cele spuse sunt cel putin la fel de importante. Primiti consilieri ai consilierilor?
  • +3 (11 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 1 martie 2019, 21:18)

    DiDiRo [anonim]

  • +3 (11 voturi)    
    Acţionare în judecată ?!? (Vineri, 1 martie 2019, 21:58)

    Lu48 [utilizator]

    Atenţie mare la PNL ! Să nu uităm ce a fost şi ce este PNL-ul: Dan Amadeo Lăzărescu (cu fiul vitreg Tăriceanu şi prietenul său Dinu Patriciu), Radu Cămpeanu, Mircea Ionescu Quintus, Mona Muscă, Theodor Stolojan, Dan Ruşianu, USL, ALDE, iar acum puiul de securist Orban, Ţurcan pupila lui Stolojan.
    Buşoi – te ia cu greaţă numai când te uiţi la faţa lui, trecutul lui nici numai contează.
    Să nu uităm atacurile virulente ale PNL-ului de acum câteva săptămâni. O mica mostră:
    Puiul de securist a învăţat câte ceva de la taică-său. N-o fi fost chiar ordin, dar intervenţie a fost sigur.
    Nu degeaba are Orban penibilul procentaj la unul din ultimele sondaje. PNL stă încă bine, probabil din inerţia conceptului de partid istoric. Dar cei în care ne punem speranţa pentru viitorul ţării, tineretul bine informat şi care gândeşte nu poate fi păcălit. Cum de altfel nici o parte din oamenii în vârstă (eu am 70 de ani).
    • -2 (4 voturi)    
      si ? (Sâmbătă, 2 martie 2019, 3:43)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Lu48

      ce asta inseamna ca ai voie sa zici orice ?
      exista si responsabilitate, e un atribut la adultilor. Intai te gandesti la consecinte si apoi vorbesti. Aparent nu toti au depasit perioada copilariei.
  • +3 (3 voturi)    
    lol (Sâmbătă, 2 martie 2019, 3:50)

    Adrian_1234 [utilizator]

    2 luni 2 tampenii ... Baiatul asta are randament bun.
    In ritmul asta daca mai vorbeste mult iar iese Dragnea cu 45% si evident e vina altora
  • +4 (4 voturi)    
    D-le Barna, (Sâmbătă, 2 martie 2019, 7:36)

    constan [utilizator]

    Pe la noi si pe la Dvs prin Marginimea Sibiului,rufele murdare,daca-s murdare se spala in familie.
  • -2 (8 voturi)    
    Nemanipulabilul (Sâmbătă, 2 martie 2019, 8:21)

    Hacamanca [utilizator]

    Intr-adevar electoratul nu este usor de manipulat. Mai ales cei de peste 40 de ani. Daca USR ar ajunge la putere, ar fi cel mai sinistru si mai odios partid din istoria tarii. Cred ca dupa legaizarea casatoriilor intre persoane de acelasi sex, ar urma casatoriile intre oameni si animale. N-am vazut atata agresivitate si mahala la nici un partid din Romania si nici din alte tari. Cine va plateste sa incercati distrugerea acestui popor???
    Poporul nu este asa prost cum il credeti voi. TEMETI-VA DE EL si mai ales de Dumnezeu daca ati auzit de el!
  • 0 (0 voturi)    
    Poate numi site-urile alea de dreapta cădeau primi (Sâmbătă, 2 martie 2019, 11:22)

    BlaBla1234 [utilizator]

    Ordin de la PNL să nu mai vorbească de USR-PLUS ... Ori vorbește doar că să se afle în treabă ...
  • 0 (0 voturi)    
    judecata ? (Sâmbătă, 2 martie 2019, 14:31)

    codrean [utilizator]

    Nu mai exista libertate de opinie in Romania ? Asa vad liberalii ... libertatea ?