Deputat USR: Pensia specială a lui Tudorel Toader, mai mare decât costul plătit pentru depozitarea aurului BNR la Banca Angliei

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 1 martie 2019, 16:28 Actualitate | Politic


Adrian Prisnel
Foto: Gazeta de Sud
Deputatul USR Adrian-Claudiu Prisnel afirmă, pe contul lui de Facebook, că statul român plătește mai mult pentru pensia specială a ministrului Justiției, Tudorel Toader, decât plătește BNR pentru depozitarea aurului la Banca Angliei.

„Dragnea și Vâlcov încearcă să ne convingă că e bine să plasăm în mâinile lor rezerva strategică de aur a României, astfel economisind suficienți bani. Pe lângă faptul ca doar costul de transport ar fi de sute de ori mai mare, putem economisi mai mulți bani dacă ii tăiem pensia specială lui Tudorel Toader”, a afirmat acesta, reamintind că USR a fost primul partid care a depus un proiect de lege pentru anulare pensiilor speciale, prin care s-ar economisi „5,9 miliarde de lei, bani suficienți pentru a repara sute de km de drumuri ori pentru a construi 4 spitale regionale în România”.

Potrivit lui Prisnel, pensia specială a lui Tudorel Toader este de 324.000 de lei pe an, în timp ce costul de depozitare a aurului la Banca Angliei este de 309.000 lei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















12220 vizualizari

  • -37 (41 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 1 martie 2019, 16:34)

    Lok [anonim]

    • +31 (33 voturi)    
      Valcov tu esti ? (Vineri, 1 martie 2019, 16:42)

      marsur [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Il mutam in cripte ?
      • +2 (2 voturi)    
        aducem 50 de tone si scoatem 500 de tone (Sâmbătă, 2 martie 2019, 15:05)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui marsur

        Aducem 50 de tone din Anglia si facem cadou 500 de tone din subsolul Romaniei unor smecheri.
    • -10 (14 voturi)    
      aurul oricum nu va fi tinut in Romania (Vineri, 1 martie 2019, 17:08)

      AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      ci la sefii nostri. Ori la vest ori la est. Probabil povestea cu adusul in tara e doar un pas intermediar in mutarea lui sub closca cu pui de aur.
    • +8 (10 voturi)    
      Ma, (Vineri, 1 martie 2019, 19:59)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      faptul ca aurul e la Londra si nu e la Valcov,e o garantie pentru aia care ne imprumuta cu dobanzi mici ca sa acoperim deficitul bugetar-pe intelesul tau,ne imrpumuta sa mareasca Dragnea pensiile si salariile la bugetari.
      Oricum,dupa asta o sa vedeti voi trai pe vatrai,cr..or!
    • +4 (4 voturi)    
      Un ministru al justiției infractor. (Sâmbătă, 2 martie 2019, 12:01)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Primește pensie,deci recunoaște că nu mai este capabil de muncă susținută și primește și salariu făcând legi pentru favorizarea infractorilor.Se numește Tudorel Toader.
  • +24 (26 voturi)    
    daca este adevarat (Vineri, 1 martie 2019, 16:41)

    zigot [utilizator]

    inseamna ca acest guvern si acest partid, care de fapt
    conduce, trebuie sa dispara in cel mai scurt timp.
    la fel, nu mai vreau sa aud de nicolicea, serban si
    iordache, toti din acest domeniu.
    • +12 (14 voturi)    
      Hahaha (Vineri, 1 martie 2019, 19:43)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Nu e nimic adevarat. E o galusca tinuta de mult timp in sertar si scoasa la nevoie. Aurul va sta unde este, nici nu aproba nimeni, nici nu vor cu adevarat sa-l aduca pentru "economie". Dar e un subiect cu mare priza ca vibreaza subconstientul cand aude "aur", de un lucru valoros intrat pe mana hotilorl, patriotism gaunos de fatada etc. Lucruri de manual. Totul pentru a acoperi marea stire a momentului care-i erodeaza puternic: Kovesi!
      Uite ca toti suntem prosti:
      Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi! Kovesi!
  • +18 (18 voturi)    
    aha (Vineri, 1 martie 2019, 16:46)

    AdrianAdr [utilizator]

    deci putem spune ca (cel putin) acest parlamentar este mai pretios ca greutatea de aur depozitata international....nu putem sa ii luam pe acesti oameni atat de speciali si sa ii inchidem intr-un seif. Am auzit ca prin 2014 Becali a sponsorizat renovarea unui astfel de seif...
  • -5 (17 voturi)    
    Hm (Vineri, 1 martie 2019, 16:58)

    The_Dude [utilizator]

    Serban Nicolae spunea ca avem un cost de aprox. 300.000 EUR... nu lei. Sigur costul mentionat de dl Prisnel si comparatie este corecta? Mi se pare cam mare diferenta dintre "aproximativ 300.000 EUR" si "309.000 LEI"... Doar intreb, nu am gasit nimic oficial.
    • +12 (14 voturi)    
      Hmmm (Vineri, 1 martie 2019, 17:05)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      Greseala e la nenea nicolae care a confundat leii cu euro. Costul e in lei dar nea serban a zis ca, daca tot e asa mica suma, macar sa o faca in euro, poate poate prosteste pe cate unul

      Sper ca nu e cazul tau
    • +13 (13 voturi)    
      S. Nicolae e un dezinformator (Vineri, 1 martie 2019, 17:13)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      chiar s-a scuzat de la inceput ca nu are date clare dar ca pare ca 300 mii euro, problema la populatia pesdista e ca nu asculta mai multe puncte de vedere si odata minciuna lansata, putini afla adevarul sau mult mai tarziu
    • +13 (13 voturi)    
      BNR (Vineri, 1 martie 2019, 18:19)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      "Dan Suciu a infirmat costurile de 300.000 euro necesare păstrării rezervei de aur în Anglia, sumă avansată de senatorul Şerban Nicolae, precizând că este vorba de 300.000 de lei, sumă precizată în raportul anual al BNR."

      Dan Suciu = purtatorul de cuvant al BNR
    • +12 (12 voturi)    
      raportul anual BNR (Vineri, 1 martie 2019, 18:22)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      https://www.bnr.ro/PublicationDocuments.aspx?icid=3043

      pagina 312

      Cheltuielile din operațiuni cu metale prețioase reprezintă, în principal, taxele de
      stocare plătite pentru cantitatea de aur aflată în depozitul extern.

      Valoarea 309 mii lei pe 2017
      323 mii lei pe 2016
    • -3 (5 voturi)    
      Nici eu nu stiu, oare unde s-ar putea gasi asta? (Vineri, 1 martie 2019, 18:27)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      Dar un site, ceva serios. Ca intr-adevar mi se pare cam putin 300 mii lei pentru atata aur si valuta. Apoi, cat ar costa daca am tine noi rezerva? Numai cand ma gandesc la toate construciile necesare si la paza mi se pare ca ar trebui sa fie mult mai mult. Dar poate asta e chiar scopul, sa o aduca aici cu o securitate minima ca apoi sa o faca disparuta.
    • +11 (11 voturi)    
      BNR a si dat o declaratie in care spune (Vineri, 1 martie 2019, 18:29)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      ca costul nu e de 300.000 euro ci de vreo 50.000 euro. Serban Nicolae banuiesc ca nu e cea mai credibila persoana din Romania.
    • -12 (14 voturi)    
      Categoric (Vineri, 1 martie 2019, 18:31)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      Serban Nicolae vorbea de 300.000 Eu /an:
      „Din 2004-2005, rezerva de aur de la Banca Angliei nu numai că nu producea venituri, dar producea pierderi, pentru că sunt nişte costuri de depozitare. Produce costuri de depozitare, din ce am eu ca date, cam 300.000 de euro pe an ne costă pe noi să ne ţinem aurul în Anglia. "
    • +15 (15 voturi)    
      daca a zis soferul mafiotilor, clar asa e (Vineri, 1 martie 2019, 18:34)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      Cum sa nu-l credem noi pe Serban Nicolae!? :)

      In treacat fie spus, asta cu costurile de depozitare este o scuza penibila. Costuri de depozitare am avea si in Romania, nu? Sau il aduc si dup-aia descopera ca e prea scumpa depozitarea, mai bine il vand si cheltuie banii?..

      Oricum o dam, rezerva internationala de aur adusa in Romania inseamna pierderea credibilitatii pe pietele de creditare. Deci #ciumarosie vrea sa-si finanteze deficitul direct cu rezervele. "Dupa noi potopul!".
      • +12 (14 voturi)    
        Multumesc pentru precizare! (Vineri, 1 martie 2019, 19:19)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        E normal ca un sofer sa aiba acces la mai multe informatii decat orice somitate financiara, bancara... Cum de nu m-am gandit la asta?
  • -21 (23 voturi)    
    Universul paralel al USR (Vineri, 1 martie 2019, 17:01)

    newlook [utilizator]

    "Potrivit lui Prisnel, pensia specială a lui Tudorel Toader este de 324.000 de lei pe an, în timp ce costul de depozitare a aurului la Banca Angliei este de 309.000 lei."
    ===================
    Universul paralel al USR.
    Bineinteles ca nu indica sursa de unde a scos tocmai cifra de 309.000 lei pentru pastrarea a 104 tone de aur, dar e clar ca personajul nu e de pe planeta noastra. Transformata in lire sterline, suma respectiva ar insemna cam 55.000 lire sterline, mai putin decat salariul anual al unui singur paznic. Cred ca numai electricitatea lunara la facilitatea respectiva costa mai mult, da' te pui cu ce invata #rezistu' in jocurile de pe tableta?
    • +15 (17 voturi)    
      Toarsu' Look, da de ce credeti (Vineri, 1 martie 2019, 19:09)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Ca un paznic pazeste numai 100 de tone de aur? Sau la voi la comunisti e paznicu si suta de tone? Ca asa v-a lasat normativu bunicu Stalin!
    • +14 (14 voturi)    
      rezerve (Vineri, 1 martie 2019, 19:16)

      thinkbeforeyouspeak [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      in raportul BNR scrie 300 mii lei/an, astea sunt fapte
      324 mii penisia lui T. toader e o afirmatie care ar trebui confirmata
      iar concluzia dv. cum ca 300 mii/an costuri de depozitare doar pentru aurul Romaniei e putin se bazeaza pe faptul ca Banca Angliei are in paza doar rezerva noastra. V-ati gandit ca poate in acelsi loc sunt tinute is rezervele de aur ale altor tari?
      • +3 (3 voturi)    
        costuri (Sâmbătă, 2 martie 2019, 9:27)

        Andreiasu [utilizator] i-a raspuns lui thinkbeforeyouspeak

        In marile afaceri nu costurile sau beneficiile directe au importanta ci reputatia care duce la cresterea valorii actiunilor. Canadienii de la Rosia Montana n-au scos un gram de aur din Romania dar, au castigat enorm din cresterea actiunilor. Nu degeaba-i spune Banca Angliei; nici nationala,nici regala.
      • +2 (2 voturi)    
        327.176 lei este pensia lui Rudotel ... (Sâmbătă, 2 martie 2019, 12:34)

        BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui thinkbeforeyouspeak

        Conform declarației de avere a acestuia ...
        http://gov.ro/fisiere/ministri_fisiere/3855_DA_din_3354_toader.pdf
    • +7 (7 voturi)    
      chiar asa sa fie? (Vineri, 1 martie 2019, 19:29)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Suma exacta este de 309 mii lei si o gasesti in raportul anual al BNR pe anul 2017, pagina 312. Suma reprezinta "taxa de stocare platita pentru cantitatea de aur aflată în depozitul extern".

      Rapoartele anuale le gasesti la adresa bnr.ro
    • +8 (8 voturi)    
      Pai da si tu un google (Vineri, 1 martie 2019, 20:07)

      ati [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      In loc sa insiri aberatii. Vezi bnr si declaratii de avere. Dar preferi sa fii cu capul in baia cariatului, antenist idiot
    • +8 (8 voturi)    
      draghe domnule (Vineri, 1 martie 2019, 20:07)

      decretelu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      transportul a 100 tone de aur costa. mult, foarte mult. trebuie asigurat. vorbim de o asigurare mare, valoarea e mare, probabil 7 cifre in dolari. sa trecem. am ajuns cu aurul in beci, trebuie pazit. de o echipa de minim 12 oameni. 3 pe tura, 9 pe zi, o echipa de rezerva ptr concedii, boli, etc. nu ii platim cu salariul minim pe economie, pazesc aurul tarii. sa zicem 3000 lei pe cap de vita furajata. 36000x12= 4320000 pe an. ai nevoie de 2 sefi. 4000x2x12 inca 96000 lei pe an. deci peste juma de milion. dar stai, voi la psd veti inventa si alte functii absolut necesare, purtator de cuvant al echipei de paza, director cu rang de secretar de stat, etc. glumesc, dar e clar, ne-ar costa mai mult decat plateste bnr-ul acum. probabil ca nu crezi suma data de bnr. inseamna ca aduce iubitul isarescu restul de bani de acasa de la el. e bine si asa. nu e legal, dar fie.
      deci nu costurile sunt problema care face necesara repatrierea. poate ne ajutati cu explicatii, sustinute de date evident...
      mai e o chestie pe care, urmarindu-va, am observat ca nu o cunoasteti. o sa simplific la maximum, poate pricepeti. eu am o rezerva de bani albi pentru zile de culoare. as vrea sa-mi iau ceva fara sa afectez banii albi, ma duc la banca si solicit un credit pentru care garantez cu depozitul aflat la ei. informatia e acolo, e controlabila, daca lichidez, vor sti. daca insa rezerva e la saltea, banca imi va arata usa. nu au cum sa stie daca suma exista, daca nu cumva eu o voi cheltui samd. intelegeti? credibilitate nu inseamna credulitate sau credinta, inseamna seriozitate si transparenta.
    • +1 (1 vot)    
      Yoy, Novaya Priveliștea! (Sâmbătă, 2 martie 2019, 21:01)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Iar ai dat cu bâta-n baltă: mai sus găseai (dacă citeai):

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      https://www.bnr.ro/PublicationDocuments.aspx?icid=3043

      pagina 312
    • 0 (0 voturi)    
      Pai pensia si declarat-o TurdDorel (Duminică, 3 martie 2019, 4:52)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Singur, asa ca nu te mai infoia 
  • +14 (14 voturi)    
    Normal (Vineri, 1 martie 2019, 17:49)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Pretul reflecta importanta si valoarea... lingouri de aur pot fi gasite oriunde, in timp ce Tudorelul este unic.
    Ar fi culmea sa-l depozitam si pe el la Banca Angliei, ar fi prea scump si, oricum, nu putem renunta chiar la intreg tezaurul national. Unde mai pui ca poate incepe si acolo sa ii faca o ievaluare reginei?
    • +8 (8 voturi)    
      Foarte buna idee... (Sâmbătă, 2 martie 2019, 0:38)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      ... aproape geniala.
      Tudorel in beciurile englezesti. O propunere irezistibila.
      Personal, as fi dispus sa suport un cost macar egal pentru fiecare kilogram de tudorel cu acela al tinerii unei tone de aur. Daca au bunavointa sa largeasca beciul si sa-i mai aduca lui Tudorel si niste tovarasi, ar merita oricat.
      Pentru ca, din pacate, se pare ca noi nu suntem in stare sa scapam de ei.
  • +9 (9 voturi)    
    Si restul cat e? (Vineri, 1 martie 2019, 18:08)

    FLORIO [utilizator]

    Salarul si ce mai are? Va mirati ca tine de cascaval?
    • +4 (4 voturi)    
      A se vedea delaratia de avere a lui Tudorel pe sit (Sâmbătă, 2 martie 2019, 10:35)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

      Pe site Ministerul de justitie la declaratii de avere domnul Tudorel arata cat "valoreaza" si ce "incaseaza"
      Conform propriei declaratii din iunie 2018 - venituri:
      - pensii = 327 mii lei,
      - salarii = 367 mii lei
      177 mii lei, ca profesor la Iasi - unde nu calca cu saptamanile, 120 mii lei ca ministru al justitiei si alte 70 ca membru CSM - pentru activitate "laborioasa" care pune in disputa intrega magistratura. Asa ca ar merita sa-l dam dam la schimb in Banca Angliei.

      Vedeti: http://www.just.ro/declaratii-de-avere / ToaderTudorel
  • +10 (10 voturi)    
    0.00 (Vineri, 1 martie 2019, 18:09)

    metri [utilizator]

    Pt.majorit.alesilor 300.000 eur/lei reprez. o "spaga de mic dejun" !!!!
  • +3 (7 voturi)    
    Aurul de la Londra face (Vineri, 1 martie 2019, 18:38)

    Rahan5 [utilizator]

    sa zicem 60 tone x 175 lei / gr 4,74 lei /Eu =
    2,2 milarde Eu
    • +3 (3 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 2 martie 2019, 9:46)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Pretul spot este 35.585,34 eur/kg.
      2,195 miliarde EUR pentru ~60 de tone.

      Suficient pentru #ciumarosie ca sa finanteze deficitul bugetar pentru cateva luni (jumatate se fura..).

      Insa atunci cand il folosim ca garantie internationala, se merge pe idea ca tara poate intra in incapacitate de plata momentan, dar nu ramane asa pe veci. Deci cele rezerva este acolo doar pentru a acoperi dobanzile pe un an sau doi, pana se pune la punct un plan de restructurare a datoriei.
  • +3 (3 voturi)    
    De acord (Sâmbătă, 2 martie 2019, 9:28)

    Unicatul [utilizator]

    De acord cu proiectul politic "incetarea si scoaterea in afara legii a tuturor pensiilor speciale", eliminarea unui numar de 400 de parlamentari si intrarea in legalitate a referendumului privind nr de 300 de parlamentari. Sunt multe de facut si numai de ... trancanit.
  • +3 (3 voturi)    
    Șerban Nicolae a rămas de fraier la împărțală. (Sâmbătă, 2 martie 2019, 12:11)

    asavreau [utilizator]

    Când au împărțit ce au furat din aurul dacilor,Șerban Nicolae fiind //doar//șofer de șef de grup(infracțional),a primit puțin.Cătălin Voicu era șeful lui Șerban Nicolae care vrea acum să dea și el o lovitură.O avea aranjat la vamă,cum a fost și cu aurul dacilor care nu sa scos din țară fără voia lui Năstase și Iliescu