VIDEO Ce spun social-democrații despre votul primit de Kovesi în comisia LIBE. Liviu Dragnea: I don't speak english

de L. Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 27 februarie 2019, 15:02 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: facebook
Pesediștii au evitat miercuri să facă declarații despre votul primit de Laura Codruța Kovesi în comisia LIBE pentru postul de procuror european. Întrebat de presă cum comentează votul primit de fosta șefa DNA, președintele PSD Liviu Dragnea a refuzat să comenteze pe această temă.

"I don't speak english" a fost reacția lui Liviu Dragnea în momentul în care a fost întrebat de un jurnalist german, în limba engleză, cum comentează votul dat lui Kovesi.De precizat este că liderul PSD a vorbit în limba engleză la Congresul PES de la Madrid.



Nici vicepreședintele Camerei Deputaților Florin Iordache nu a vrut să facă declarații în acest sens. În schimb, omologul său de la Senat, social-democratul Claudiu Manda și-a declarat nemulțumirea și a subliniat "că fosta șefă DNA ar trebui să-i ancheteze și pe europeni, cum a anchetat în țară".

„Înțeleg că la nivel european se poate prin votul politic, în România înțeleg că nu se poate. Nu am spus că mă nemulțumește, să-i ancheteze pe toți de acolo cum i-a anchetat în România. Au spus de la început că votează împotrivă pentru că parlamentarii români știu ce abuzuri s-au făcut la DNA. 100% votam împotrivă” a declarat vicepreședintele Senatului Claudiu Manda.

Senatorul PSD Șerban Nicolae a avut o reacție ironică la adresa votului primit de către fosta șefa DNA.

Șerban Nicolae: "Eu cred că e o idee bună și trebuie să preluăm și noi modelul și să ne gândim la o modificare legislativă prin care Procurorul General al României să fie numit de Parlament. Dacă este să vorbim cinstit în comparație cu ceilalți candidați. doamna Kovesi încă nu există . Nici până în ziua de astăzi dumneavoastră fanii Codruței Kovesi nu ați identificat un rechizitoriu făcut de Laura Codruța Kovesi. Acum ,în legătură cu votul, sunteți de acord cu mine că votul politic este unul corect pentru un șef de Parchet de asemenea rang ? Eu cred că ar trebui să susțineți prin campanie împreună cu Will Smith și Harisson Ford sau alți actori de la Hollywood și să faceți o campanie și adoptăm în România același model. Procurorul General al României, șefii de parchete de rang înalt să fie numiți de Parlament. Mă gândesc că este un model care ar trebui să funcționeze", a declarat Șerban Nicolae.

Oana Florea, deputat PSD: „Este un vot politic. Cu siguranță că au existat negocieri politice. Urmează alte negocieri politice. Nu e ca la școală, ca și cum ai da un examen și apoi poți să contești ceva. Politica e politică. Va trebui să ne resemnăm, practic. Din punctul meu de vedere este o jignire la adresa țării noastre"

Laura Codruţa Kovesi a primit miercuri cele mai multe voturi votul în Comisia LIBE pentru şefia Parchetului European. Fosta şefă a DNA a obţinut 26 de voturi, urmată de candidatul Franţei, Jean-François Bohnert -22 de voturi. Va urma o negociere între Parlamentul European și Consiliul UE.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














14225 vizualizari

  • +48 (48 voturi)    
    Crapa (Miercuri, 27 februarie 2019, 15:12)

    sfarleaza [utilizator]

    Bojocii in ei de oftica :))) Huooooooo, penalilor
    • +27 (29 voturi)    
      :))) (Miercuri, 27 februarie 2019, 15:40)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      Dragnea, in Parlament inainte sa o demita pe Kovesi:
      - Dati-mi camasa rosie!
      - Dar de ce cea rosie?
      - Ca sa nu se vada sangele Codrutei pe ea!

      Dragnea, dupa ce Kovesi a primit azi votul:
      - Dati-mi pantalonii maro!
    • +20 (22 voturi)    
      Let me get this straight (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:23)

      blackbeard [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      Potaile astea ar trebui sa vorbeasca in nume propriu, nu in numele nostru, al poporului. Auzi tu, jignire la adresa poporului... Sa mori tu! Vorba aia.. :))

      Cat despre retard_nic0lae, mno hai sa copiem modelul UE! La puscarie cu tot GIO-ul vostru penal, pana la ultimul parlamentar, politician corupt. Apoi putem preda stafeta parlamentarilor ptr a alege procurorul sef.
      Ia tandea-mandea a ramas la nivelul de infant - "ba a mea e mai mare! ba si tu, si tu!". :)))
    • +3 (3 voturi)    
      Pai (Miercuri, 27 februarie 2019, 17:23)

      ilie57 [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      Raspunsul impostorului agatat de-un pai in marea involburata. Ar face orice sa scape.
      • +3 (3 voturi)    
        Cand este prins devine mai glumet (Miercuri, 27 februarie 2019, 20:26)

        ilie57 [utilizator] i-a raspuns lui ilie57

        Ei, hai ca am glumit. Iarta-ma ca am furat (voturi si am facut angajari fictive).
  • +29 (29 voturi)    
    A fost sincer (Miercuri, 27 februarie 2019, 15:30)

    reiand [utilizator]

    El stăpânește doar limba corupților.
  • +22 (22 voturi)    
    hehe (Miercuri, 27 februarie 2019, 15:36)

    liviu_ [utilizator]

    claudiu manta dovedeste ca este un patriot adevarat, ca orice psdist dealtfel si voteaza impotriva romancei!

    serban nicolae e un porc, cum dealtfel ne-am obisnuit, si incearca sa faca totu in interesul lui de a fura. el in "inteligenta" lui nemarginita nu intelege cum functioneaza politica si cum este diferita numirea in CE fata de intr-o tara...

    oana asta dovedeste ca e la fel de "patrioata" ca manta prin declaratie + oftica "vot politic" sa mori tu?!
  • +22 (22 voturi)    
    Dragnea spune numai: (Miercuri, 27 februarie 2019, 15:36)

    DT34 [utilizator]

    Govorit po russki
    • +3 (3 voturi)    
      vrei sa spui (Miercuri, 27 februarie 2019, 17:16)

      ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      говорит по русски, si se citeste gen "gavarit pa ruschi"
      :P
  • +19 (19 voturi)    
    English (Miercuri, 27 februarie 2019, 15:43)

    Martinezu [utilizator]

    Insemnad ca au ales-o strainii pentru straini. Cu alte cuvinte ca nu il intereseaza.
    Oricum, orice psd ist cu ajutor de stat stie ca strainii e rai si noi suntem colonia lor.
    Deci nici o surpriza.
    Cum glumea Citacu la RTV aseara: cum ar fi sa anulam cetatenia pentru cei care voteaza cu Kovesi?
    • +4 (4 voturi)    
      Cu mare drag (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:47)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      cand ajung iarasi de unde m-am reintors, in prostia mea, imi anulez cetatenia si dau foc buletinului in direct pe YouTube/Twitter/samd.
      Si le trimit pungi cu dejectii.
  • +17 (17 voturi)    
    I-auzi la ei, e o rusine pentru Romania (Miercuri, 27 februarie 2019, 15:55)

    sile_v [utilizator]

    Madam Oana Florea, vad ca ti-ai facut studiile pe bune.

    Tie nu iti e rusine ca ai un premier din partea partidului tau care e incapabil sa vorbeasca limba romana? Care e pus practic sa citeasca tot de pe foi, caci este incapabil sa se exprime liber?

    De asta nu iti e rusine? Nu e rusine pentru Romania sa apara madam Dancila si sa vorbeasca cu partenerii straini in dancileze, sa incurce tari si capitale, sa nu fie capabila sa memoreze numele interlocutorilor, sa mai scoata din cand in cand un cretin "make a picture"?

    De asta nu iti e rusine?

    P.S. Kovesi a fost apreciata pana la urma de toti partenerii vestici in toate rapoartele MCV. Iar aprecierea se vede si acum in procesul de selectie a procurorului-sef european.

    "Rusinea" e doar in capul vostru de partid condus de infractori cu condamnari penale definitive la activ.
  • +12 (12 voturi)    
    Jmecherul (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:10)

    Coco_papagal [utilizator]

    prost cand vrea sa dea un raspuns destept :)))
  • +19 (19 voturi)    
    europenii cu europenii, romanii cu ai lor (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:20)

    Itsoc [utilizator]

    pai ce sa zic? europa castiga un profesionist; romanii raman cu "ai lor din batatura", de i-au votat in 2016 si pe care i-ar vota cu doua maini si maine.

    In opinci si prin noroaie cu mandrie, inainteeee, mars!
    • -7 (7 voturi)    
      „Profesionistul” ăsta a fost numit politic. (Miercuri, 27 februarie 2019, 17:00)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Nu a dat nici-un concurs pentru postul respectiv. A fost numită și atât. Fiică de acoperiți, ea acoperită, numită de un acoperit și colaboratoare cu acoperiții.
      • +5 (5 voturi)    
        ti-ai acoperit tu capul (Miercuri, 27 februarie 2019, 21:01)

        vidra [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Audierile de ieri ce au fost?
      • +2 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 27 februarie 2019, 22:39)

        [anonim] i-a raspuns lui prec

  • +6 (6 voturi)    
    o jignire? (Miercuri, 27 februarie 2019, 17:37)

    Toreador [utilizator]

    bai retardo, VOI sunteti o jignire pt tara noastra ... animale ciorditoare ce sunteti ....
  • +4 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 27 februarie 2019, 20:24)

    [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    Bullshit! (Miercuri, 27 februarie 2019, 21:52)

    Lespezi [utilizator]

    bibicule, ca sa te citam.
  • 0 (0 voturi)    
    tu vorbesti doar ilicita! (Joi, 28 februarie 2019, 13:16)

    iodixit [utilizator]

    !!!
  • +1 (1 vot)    
    PSD+ALDE=GRNI (Joi, 28 februarie 2019, 14:01)

    Olyx [utilizator]

    adica Guvernul Rusinii Nationale si...Internationale !