Oprişan: Secţia pentru investigarea magistraţilor trebuie să rămână sub jurisdicţia procurorului general

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 25 februarie 2019, 11:52 Actualitate | Politic


Marian Oprisan
Foto: Agerpres (editat)
Marian Oprișan a declarat luni, înaintea ședinței conducerii PSD, că secţia de investigare a magistraţilor trebuie să rămână o componentă a Ministerului Public şi să se afle sub jurisdicţia procurorului general. Declarația a fost făcută chiar în momentul în care președintele PSD discuta cu președintele LIBE, Claude Moraes.

"După părerea mea, acest aspect, ca şi ceea ce s-a întâmplat cu DNA la un moment dat, trebuie reglementat, pentru că toate secţiile de procurori din România trebuie să fie sub Ministerul Public, sub procurorul general. (...) Mesajele din afară trebuie privite în nota lor (...) şi trebuie analizate şi văzut ce trebuie să luăm bun şi să dăm la o parte ceea ce e strict politic sub aspectul unor abordări. (...) Eu cred că această ordonanţă trebuie pusă în nota constituţională şi legală, iar eu cred că Secţia pentru anchetarea magistraţilor trebuie să rămână componenta Ministerului Public şi să fie sub jurisdicţia evidentă a procurorului general, ca să poată exista control ierarhic în baza prevederilor constituţionale", a declarat Oprişan, înaintea şedinţei Biroului Permanent Naţional al PSD, ce se desfăşoară la Palatul Parlamentului.



















5633 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    tehnic vb. (Luni, 25 februarie 2019, 12:04)

    liviu_ [utilizator]

    sectia aia trebuie desfiintata

    este sub controlul clar si direct a lui slugarel!
  • +16 (16 voturi)    
    Stati asa (Luni, 25 februarie 2019, 12:08)

    omezu [utilizator]

    Nu va grabiti, nu a innebunit lupul. Oprisan, mare smecher si mafiot, s-a prins ca Sectia, controlata de Livache prin carpa comuinsta Tumorel, poate oricand sa puna presiune pe orice judecator sau procuror care cerceteaza sau judeca vreun p$d-ist. Nu doar sa renunte la dosare sau sa dea achitare ci sa faca si invers...anume sa faca dosar sau sa dea cu executare cui nu-i pupa mana Hamsterului.
    • +5 (5 voturi)    
      Exact (Luni, 25 februarie 2019, 12:53)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Sa vada Oprisanul cand o sa fie procuror general omul lui Dragnea cum o sa danseze,
      D’aia dom Oprisan trebuie sa ne asiguram ca justitia este independenta!!!!!!
  • -19 (19 voturi)    
    Oprisan (Luni, 25 februarie 2019, 12:19)

    Ibit [utilizator]

    Daca aceasta sectie ramane sub procurorul general , in cazul in care ar trebui sa-l ancheteze pe procurorul general , cum s-ar desfasura ancheta ?
    Nu cumva ar fi blocata ancheta ?
    • +5 (7 voturi)    
      Te ai prins? (Luni, 25 februarie 2019, 12:52)

      cim [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      Ar fi exact la fel ca daca de exemplu Adina Florea sau Stan ar fi cercetați penal !! Numai D zeu nu raspunde penal iar pentru Slugarel si slugile lui de la secția de investigare a magistraților si. inspecția judiciara nu e cazul
    • +1 (3 voturi)    
      A? (Luni, 25 februarie 2019, 13:08)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      Deci asta era planul?
  • +5 (7 voturi)    
    Lol (Luni, 25 februarie 2019, 12:30)

    HP [utilizator]

    "Eu cred că această ordonanţă trebuie pusă în nota constituţională şi legală, iar eu cred că Secţia pentru anchetarea magistraţilor trebuie să rămână componenta Ministerului Public şi să fie sub jurisdicţia evidentă a procurorului general, ca să poată exista control ierarhic în baza prevederilor constituţionale"

    Crezi prost.

    Puterea judecatoreasca e una dintre cele trei puteri in statul de drept, si ea nu trebuie subordonata parlamentului sau presedintiei.

    Asta spune Constitutia.

    Ce ati facut voi a fost sa va creati justitie alternativa si paralela, pe care o puteti controla, prin sectia asta.

    Ati vazut ca nu se poate altcumva, si v-ati inventat un stat paralel.

    Ar trebui sa fiti judecati pentru tradare iar panarama aia de PSD dizolvata.

    Doar ca ficusul nu are cojones pentru asta, fiind fostul premier de la Grivco, al USL.
  • +7 (9 voturi)    
    Un partid stricat pina in maduva oaselor (Luni, 25 februarie 2019, 12:44)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    La ce foloseste sa vedem cum unul din pilonii distrugerii sistemului judiciar romanesc si sustinator al condamnatului definitiv Dragnea are acum o subtila miscare din gene???? Jocuri preelectorale. Ramine sa vedem daca alegatorul decide sa fie din nou prostit in fata de asa un teatru de doi bani...
  • +4 (4 voturi)    
    cine mai liciteaza? (Luni, 25 februarie 2019, 13:01)

    zigot [utilizator]

    deocamdata oprisan a zis: trebuie sa nu...
    sa vedem ce zice coana chirita, presedintele cu 5
    neveste (senat), vine mitraliera, codrin, nicolicea,
    serban, iordache si la urma zice hamsterul: nu cunosc,
    m-au luat pe la spate.
    Romania, frumoasa gradina!
  • +2 (2 voturi)    
    Care nou procuror genereal (Luni, 25 februarie 2019, 13:32)

    florian3619 [utilizator]

    urmeaza sa fie numit de PSD - prin Tumorel - acesta deja anuntase inceperea procedurii, la care, conf. OUG 7 pot avea acces si judecatorii - fosti procurori, cu concursul plenului CSM.
    Deja se stie ca judecatoarea care l- a condamnat pe Mazare la 4 ani cu suspendare este si ramane in carti, chit ca la completul de 5 Raducu a incasat 8 ani cu executare.