Barna, apel către UDMR: Să ne fiți alături. Cred că avem interese comune

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 22 februarie 2019, 18:10 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Captura Facebook
Președintele USR, Dan Barna, a făcut apel la UDMR să se alăture demersului „Fără penali” în politică și Parlament, susținând că și Uniunea este interesată ca justiția să fie independentă și imparțială, relatează Mediafax.

Dan Barna a declarat, vineri, la Cluj-Napoca, la Congresul UDMR, după ce i-a salutat în maghiară pe delegați, că USR are toleranţă zero pentru corupţie și își dorește un stat în care toţi să fie egali în faţa legii.

”Cred cu tărie că vrem în mare măsură aceleaşi lucruri pe care le vreţi şi dumneavoastră, vrem o Românie modernă, prosperă, democrată, o Românie care să fie aceeaşi pentru toţi cetăţenii ei, indiferent de etnie, religie sau rasă. Comunităţile minoritare reprezintă valoare şi bogăţie din punct de vedere cultural, lingvistic şi identitar, social şi economic. (..) Din păcate, însă, în momentul de faţă, corupţia domină clivajele reale din societate, fie ele politice, economice sau sociale. USR are toleranţă zero pentru corupţie. Nu mai putem continua aşa. Ne dorim un stat în care toţi să fim egali în faţa legii. Credem că şi comunitatea maghiară şi implicit UDMR sunt interesate ca justiţia să fie independentă, funcţională şi imparţială. Sperăm şi ne dorim ca în demersul nostru anticorupţie şi de apărare a statului de drept să ne fiţi alături, fără penali în politică, fără penali în Parlament”, a spus Barna.

Acesta speră că la Congresul UDMR să se ia o decizie privind direcţia strategică pe care o va urma Uniunea iar aceasta să fie cea potrivită.

”Chiar cred că putem avea multe obiective comune care să conducă la o colaborare politică mai intensă ca până acum. Depinde doar de noi”, a conchis Dan Barna.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














2344 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    sunt pe naiba! (Vineri, 22 februarie 2019, 18:21)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    sunt sclavii lui Putin ...
  • +5 (11 voturi)    
    Cum se poate? (Vineri, 22 februarie 2019, 18:32)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Vreti sa fiți alături de aceste cur*e politice care au furat sub toate guvernarile si urmaresc disparitia Ro de pe harta Europei? Adio USR
  • +4 (8 voturi)    
    Haha (Vineri, 22 februarie 2019, 18:39)

    tiberius_p [utilizator]

    UDMR? Varianta maghiara a PSDului? Alianta cu ei? Multa bafta USR!

    UDMR este un partid cu aspiratii separatiste. Vor pe fata autonomie teritoriala si pe la spate independenta totala si probabil unire cu Ungaria. Ei nu vor un stat roman solid cu institutii democratice puternice. Vor un stat slab dezbinat pe cale sa se dezintegreze...numai asta i-ar ajuta sa se apropie de cauza lor suprema.

    Ma indoiesc ca ar avea vreo alianta constructiva cu USR. Ar fi mai degraba un cal troian al PSD-ului si al Fidesz.
  • +1 (7 voturi)    
    UDMR = PSD = PNL (Vineri, 22 februarie 2019, 18:45)

    Edmond_Nicolaus [utilizator]

    UDMR este in gasca cu PSD si PNL. Deci nu are interese comune cu USR.
  • 0 (6 voturi)    
    adica cum!?!?! (Vineri, 22 februarie 2019, 18:49)

    exilatul [utilizator]

    daca fara penali de ce cu udmr care au fost complici cu psd-alde!!!..a ramas poporul ala de ra-at la mina unui partid cu 5% de voturi?!!?
    • 0 (2 voturi)    
      Dan Barna (Vineri, 22 februarie 2019, 20:14)

      Ellis [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      E smecher, vrea sa se faca frate cu dracu pana trece puntea dupa care....stiti voi...
  • +5 (7 voturi)    
    Așa-i politica (Vineri, 22 februarie 2019, 19:06)

    of of [utilizator]

    Din păcate, se pare că USR, Plus și PNL vor avea nevoie de UDMR în 2020, pentru o alianță postelectorală în vederea guvernării. De partea cealaltă, PSD, Pro și ALDE au vreo 45% împreună:((
  • +2 (4 voturi)    
    Va pierdeti timpul, d-le Barna! (Vineri, 22 februarie 2019, 19:36)

    somalezul [utilizator]

    Ca unii care au reusit sa stapaneasca Ardealul pentru circa 900 de ani, ar merita sa fie tratati cu respect si incredere. Dar e istorie deja, ungurii de azi sunt doar niste jalnici epigoni ai lui Stefan I (sau Stefan cel Sfant, cum il numesc ei). Cu nasurile infipte in fundurile comunistilor, li s-au lipit ochii de fese si nu reusesc sa vada dezastrul in care se afunda tara, zi de zi!
  • +2 (6 voturi)    
    interese (Vineri, 22 februarie 2019, 19:46)

    Irina25 [utilizator]

    Ca toti aveti interese comune, nu-i nicio mirare. Problema e ca nu coincid cu cele ale omului de rand.