„Dragnea va candida, cu siguranță, la prezidențiale”. De la Pro România, Țuțuianu face un anunț-surpriză despre Tăriceanu

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 22 februarie 2019, 8:13 Actualitate | Politic


Tutuianu si Dragnea
Foto: AGERPRES
Senatorul Adrian Ţuţuianu, membru al Pro România, a susţinut, joi, la Alba Iulia, că Liviu Dragnea va fi "cu siguranţă" candidatul PSD-ului la alegerile prezidenţiale şi că liderul ALDE, Călin Popescu-Tăriceanu, ar putea fi una dintre variantele Pro România, cu condiţia ca acesta să se desprindă de actuala majoritate parlamentară, informează Agerpres.

"De la PSD va candida, cu siguranţă, Liviu Dragnea. (...). Pentru nimic în lume nu va ceda această candidatură altei persoane. Călin Popescu-Tăriceanu nu va fi niciodată candidatul PSD-ALDE şi lucrul ăsta se ştie foarte bine în interiorul PSD şi se pare că s-a discutat şi la ultimul Comitet Executiv", a declarat Adrian Ţuţuianu, care a adăugat că Dragnea ar fi spus în acea şedinţă că "nu are chef să pună partidul pe tavă lui Tăriceanu".

În ceea ce priveşte candidatul pe care Pro România îl va susţine, Adrian Ţuţuianu a menţionat că ar fi câteva soluţii, nominalizând în acest sens pe Corina Creţu, Sorin Cîmpeanu, Gabriela Firea şi Călin Popescu-Tăriceanu.

"Doamna Corina Creţu ar putea să fie un candidat foarte bun la preşedinţie, este o persoană cunoscută în Uniunea Europeană, un lider cu anvergură, cu experienţă foarte bună. Am putea să ne gândim la domnul Sorin Cîmpeanu. Este deputat, preşedinte al Consiliului Naţional al Rectorilor. O a treia soluţie ar putea să fie doamna Gabriela Firea. Evident că dânsa este, astăzi, membru al PSD. Nu este dată afară tocmai pentru a-i pune 'tălpi' la un eventual parcurs politic în altă parte. Rămâne ca dânsa să decidă dacă este interesată. Din declaraţiile publice pe care le avem până acum, a spus că este interesată să continue proiectele de la Bucureşti. Vă mai dau un exemplu. Domnul Tăriceanu ar putea să fie susţinut de o coaliţie mai largă, în care să facă parte ALDE, să facă parte Pro România, diverse asociaţii neguvernamentale, cu o singură condiţie - să se desprindă de actuala majoritate parlamentară şi să dea şansa unei construcţii politice noi, adecvate nevoilor României de astăzi", a spus Adrian Ţuţuianu, precizând că Victor Ponta a anunţat foarte clar că nu candidează la alegerile prezidenţiale.

"Victor Ponta poate fi un candidat foarte bun în 2024, când va avea în spate o forţă politică bine aşezată, cu rezultate şi în planul guvernării locale şi, sperăm, şi în planul guvernării centrale", a declarat Ţuţuianu.

Referindu-se la alegerile europarlamentare, senatorul a menţionat că scorul urmărit este de 10%, ceea ce ar permite Pro România să trimită în Parlamentul European trei dintre candidaţi.

"Ar fi un început bun, care ne-ar valida ca partid politic şi care ar constitui o bază solidă pentru viitor", a spus Adrian Ţuţuianu.

El a adăugat că mulţi dintre liderii actuali ai partidului - deputaţi, senatori, se vor afla pe listă. "Nu înseamnă că vor pleca cu toţii la Bruxelles. Vrem să stăm şi să realizăm o construcţie politică de viitor", a susţinut Ţuţuianu.

El a mai spus că partidul trebuie validat. "Dacă îl validăm acum şi avem un candidat bun pentru alegerile prezidenţiale, anul viitor am putea fi un partid de 15-17% , poate 20%, în condiţiile în care PSD este în cădere. În 2024, Pro România, dacă ne realizăm obiectivele de parcurs - 2019-2020, ar putea să fie un partid cu pretenţii de guvernare", a opinat acesta.

În ceea ce priveşte o eventuală alianţă în viitor cu PSD, Ţuţuianu a susţinut că acest lucru ar putea fi posibil doar fără Liviu Dragnea şi Codrin Ştefănescu, cu o situaţie modificată a PSD în ceea ce priveşte priorităţile, inclusiv agenda europeană. "Atâta timp cât Liviu Dragnea, Codrin Ştefănescu şi alţii ca ei sunt în fruntea acestui partid, este imposibil să stăm la aceeaşi masă. Dacă vom face alianţe cu alţii. (...). Este prematur să ne pronunţăm acum. Vom vedea ce rezultate sunt la alegerile locale, care sunt coaliţiile posibile. (...). Noi sperăm să fim parte a guvernării viitoare şi să fim suficient de reprezentativi în cadrul guvernării încât să putem să impunem proiectele noastre", a conchis Adrian Ţuţuianu.

















15187 vizualizari

  • +32 (32 voturi)    
    Da (Vineri, 22 februarie 2019, 8:23)

    csan [utilizator]

    "Ce se naste din pisica, soareci mananca". Daca mai avea cineva vreo indoiala acum s-a risipit.
    • +20 (22 voturi)    
      pffff (Vineri, 22 februarie 2019, 8:55)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui csan

      PRO-Romania, sa nu ii dea in judecata PRO-TV dar in fine.
      Sunt sigur ca dupa alegeri o sa-si schimbe numele in P$D-Romania sau PRO-P$D.
      Sobolanii sunt primii care parasesc corabia, indepartati de la roata de cascaval ce au zis ........ si asa nu stim sa facem nimic in viata ce nu facem face? pai hai sa facem un partid nou.
      Iar daca Dragnea nu gira acest nou partid, ca un fel de roata de rezerva atunci nu exista, nu le aproba infiintarea BEC.
      Dar cum toti sunt o apa si un pamant, este o miscare de deruta .... uite nuca nu e masa.
    • +1 (5 voturi)    
      Scenariu Tariceanu presedinte - Ponta premier (Vineri, 22 februarie 2019, 13:04)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui csan

      Foarte echilibrata ambitia politica a dlui senator, de obicei noile partide bat campii cu obiective heirupiste, gen facem noi guvernul, batem, luam majoritatea, etc.

      Se vede clar ca dl Tutuianu are mare experienta politica si administrativa, tot ce propune ca cifre se incadreaza intr-un proiect realist, fezabil.

      Pro-Romania era desconsiderat, pus pe aceeasi treapta cu toate partidele centrate pe personalitati expulzate din PSD (Vanghelie, Geoana).

      In foarte putin timp a ajuns in sondaje la acelasi nivel cu USR si ALDE, depasind net PLUS-ul dlui Ciolos.

      Obiectivul de 10% la europarlamentare e in acord cu toate sondajele din ultima vreme, la 1-2 procente diferenta (acoperite de dinamica campaniei electorale).

      La fel de credibil este si obiectivul de 15% pt anul viitor.
      Dl Tutuianu precizeaza foarte corect ca atingerea unui 20% depinde direct de o eventuala puternica scadere a PSD, ceea ce inseamna ca si domnia sa considera ca electoratul care a votat PSD si e dezamagit de Dragnea nu se duce catre Opozitie ci catre fostul premier Ponta.

      Alipirea numelor dnei comisar european Cretu sau al dlui rector Cimpeanu tine oarecum de marketingul politic, se testeaza reactii si se continua branduirea "moderna" a partidului.

      Dna Firea nu e in masura deocamdata sa fie o candidata puternica pt prezidentiale, nu are ce prezenta la cariera si bilant, e foarte controversata, Bucurestiul o putea lansa dar e pe cale acum sa o doboare.

      Surpriza vine din oferta adresata dlui senator Tariceanu si implicit propunerii de alianta politica cu ALDE-Romania.

      Ideologic ar fi coerent, cele doua formatiuni sunt centriste, una se vrea "social-democrata moderna", cealalta e foarte clar "social-liberala", sunt doua fatete ale aceluasi tip de politica, masuri liberale economic dar contrabalansate de asistanat social.

      Impreuna, Pro-Romania si ALDE ar putea asigura in 2020 acele 25-30% necesare dlui Tariceanu pt a accede in turul 2 al unei prezidentiale contra dnilor Dragnea si Iohannis.
      • +3 (3 voturi)    
        As fi mai atent cand folosesc "domnul" (Sâmbătă, 23 februarie 2019, 1:06)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        pt ca extrem de putini din politica romaneasca merita asa ceva. Deasemeni, intelegi gresit, probabil voit, ideologia alde, pro Romania....nu e centrist, departe de asa ceva, e hotzista, nu te amagi ca sacalii si-ar schimba naravul.
  • +12 (12 voturi)    
    e cu dus si intors.... (Vineri, 22 februarie 2019, 8:48)

    liviu_ [utilizator]

    pe de o parte sunt constieit ca dracnea isi va rezolva problemele cu justitia pana atunci (daca nu ne trezim!).
    sunt de asemenea constient ca psd nu vrea cu adevarat sa castige prezidentialele : o meserie fara o forta reala (S-a ocupat parlamentul psd de asta) , dar care poate fi folosit foarte usor ca tap ispasitor!

    DAR.... si aicvi e un mare DAR!!!! psd nustiu daca vrea sa se certe cu alde aiurea... pe o functie care nu o vor cu adevarat si care nu prea au cum sa o obtina! + ca un rezultat dezastuos (locu 3 sau mai jos, sau Iohannis fluierand din primu tur) la prezidentiale o sa-i clatine rau de tot pozitia in partid si increderea chiar a votantilor lor: e greu sa o dai pe aia cu "poporul ne vrea" cand tu iei 15% la alegeri! daca e alde pot zice: "pai e alde de vina, noi ne descurcam mai bine". de asemenea increderea in tariceanu e mai mare (naiba stie de ce)...

    astea fiind spuse... ma indoiesc sincer ca daca dracnea o sa candideze la prezidentiale! Poate doar daca s-a tampit de tot sau daca e atat de convins ca o sa castige prezidentialele pt ca ... vb lui Stalin: "Nu conteaza cine voteaza, conteaza cine numara voturile", dar chiar si atunci o sa ramana fara "inamici"!
    • +15 (15 voturi)    
      De spalat se poate spala oricat, 1000 de ani ... (Vineri, 22 februarie 2019, 9:16)

      I_SEE_HOTZ_PEOPLE [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      De spalat se poate spala oricat , 1000 de ani in continuu , gura de puţit tot ii va puţi , de la sufletul lui otravit de demon antic oparit .

      Da , despre DraCnea vorbesc ...
  • +15 (15 voturi)    
    ... (Vineri, 22 februarie 2019, 8:51)

    politik_killz [utilizator]

    pe firea ce o recomanda? vocea si talentul?
  • +15 (15 voturi)    
    Pentru votanti PSD/PCR (Vineri, 22 februarie 2019, 9:09)

    ABBV [utilizator]

    Daca hoti vor catiga presedentia si vor mai face majoritate in parlament, sper sa traiti mult si sa fiti sanatosi si sa nu aveti posibilitatea sa plecati din tara doar ca sa simtiti rezultatul politicilor PSD/PCR.
  • +8 (8 voturi)    
    Dictatorul malefic,toxic,repetent,semianalfabet (Vineri, 22 februarie 2019, 10:12)

    Rescator [utilizator]

    și multiplu penal,numitul Liv Jong UNU poate să
    candideze,dar nu va trece de 5% din voturi.
    Dacă Pontache vrea să mizeze pe un cal roșu,
    aproape mort,cu numele de Trădiceanu-Narâșkin,
    o va lua rău in freză.
  • -5 (9 voturi)    
    Mai tutuiene (Vineri, 22 februarie 2019, 10:57)

    A310 [utilizator]

    si voi pontacilor , daca tot v-ati facut partid veniti cu propuneri concrete .
    Voi nu pricepeti nimic din abordarea PNL si USR , care si-n sculare si-n culcare il injura pe Dragnea si PSD-ul , dar nu prea au rezultate , ca sa nu mai spun ca dupa ce PSD-ul va facut oameni , ca erati niste neica NIMENI , de un bun simt elementar ar fi ca macar sa nu aruncati cu fecale in partidul care v-a promovat .
  • +7 (11 voturi)    
    ...vise taică, vise... (Vineri, 22 februarie 2019, 11:01)

    baligosul [utilizator]

    ,, prin Țuțuianu Partidul lui Ponta" se dă în stambă. Cum că dezertorii din PSD ar susține o eventuală candidatură a lui Tăriceanu, și că s-ar împrieteni cu ALDE, dacă ALDE se desprinde de PSD...Sunt tare curios cum va apărea în sondaje Pro Ro după această declarație? Dacă va candida la președenție și Dragnea și Corina Crețu, sigur că femeia va fi deasupra lui Daddy în primul tur...Pe cine să pun ștampila la prezidențiale? Că sigur mă duc la vot, pe chiulangiul Iohannis, pe repetentul ipocrit și fost prim ministru Tăriceanu, pe Corina Crețu, despre care am auzit doar de bine, cu excepția can-can-ului cu Colin Powell, pe madam Fiirea în nici un caz, pe Daddy, haida de, ăsta ar angaja-o pe mamzel Irina ca consilier șef la Cotroceni precum a făcut celălalt Scorpion de la Cotroceni..Doar niște neica nimeni, cu excepția Corinei Crețu, care pare o ,,doamnă și o competentă".
  • +5 (5 voturi)    
    Viitorul Romaniei, (Vineri, 22 februarie 2019, 14:12)

    Isobar [utilizator]

    Va fi decis de capacitatea societatii de a elimina din
    viata politica a trei grupari mafiote,PSD(PCR),ALDE
    (Tradatorii Liberalismului) si Pro Romania(PSD-Revopsit).care au adus tara in pragul falimentului.
    Nume,ca,Corina Cretu,Gariela Firea,Calin Popescu-Tariceanu,Victor Ponta ,Tutuianu ...nu vor altceva decat
    ramanerea la putere prin trecerea dintr-un grup in altul
    fara responsabilitatea reprezentarii societatii ai caror
    alesi sunt..