Toader anunță că va comunica azi „o măsură importantă” pe care o va lua „în curând” pentru statul de drept

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 21 februarie 2019, 10:57 Actualitate | Politic


Tudorel Toader, Comisia Juridica
Foto: facebook
Ministrul Justiției a anunțat, joi, că, la ieșirea de la Parchetul General, acolo unde are mai multe întâlniri, va comunica "o măsură importantă" pe care o va lua în curând, referitoare la statul de drept, informează Mediafax.

Tudorel Toader a refuzat să dea mai multe detalii. "La ieșire ( de la Parchetul General -n.r.), vă voi comunica probabil, sigur, și o măsură importantă pe care o voi lua în curând", a anunțat Tudorel Toader, la sosirea la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție (PÎCCJ), acolo unde a anunțat că are întâlniri cu mai mulți procurori, printre care și procurorul general adjunct Bogdan Licu.

Întrebat pe cine vizează această măsură, ministrul Justiției a replicat: "statul de drept".

Tudorel Toader a refuzat să răspundă, joi, la intrarea în Parchetul General, criticilor Uniunii Naționale a Judecătorilor din România (UNJR), care a transmis, joi, că OUG pe legile justiției conține o serie de prevederi care încalcă principiul separării carierei judecătorilor de cea a procurorilor și modifică condițiile de accedere la instanța supremă, reprezentând un pas enorm înapoi față de formă anterioară a statutului acestor două profesii






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5820 vizualizari

  • +30 (30 voturi)    
    Il aresteaza pe Dragnea? (Joi, 21 februarie 2019, 11:00)

    Martinezu [utilizator]

    Altfel ce masura sa mai ia Slugarel? Desfiintarea parchetelor?
    • +16 (16 voturi)    
      nici nu mai e de bascalie (Joi, 21 februarie 2019, 11:24)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      de aia am ajns aici
  • +9 (9 voturi)    
    Confiscarea averilor ilicite! (Joi, 21 februarie 2019, 11:05)

    MirceaIo [utilizator]

    Asta vrea poporul!! Toti cei care s-au imbogatit prin furt si frauda sa le fie confiscata averea. Puterea trebuie sa fie de partea celor corecti si harnici nu de partea celor puturosi, bogati si hoti!!! Asta e un stat de drept adevarat. Faptul ca lui Valcov i-au luat carnetu e un inceput pentru statul de drept. Faptul ca baiatul lui Radu Mazare a obtinut mota 10 la bacaalureat este o incalcare a statului de drept!!!
  • +11 (11 voturi)    
    Ehhh (Joi, 21 februarie 2019, 11:05)

    omezu [utilizator]

    O prima masura importanta pentru statul de drept ar fi arestarea lui Tumorel!
  • +8 (8 voturi)    
    Asta (Joi, 21 februarie 2019, 11:07)

    VARCIOROVA [utilizator]

    isi construieste propriul sau "stat de drept" si toti ceilalti stau si se uia ca vitelul la poarta noua.
  • +8 (8 voturi)    
    Nu... (Joi, 21 februarie 2019, 11:07)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Statul de drept este Dragnea! Cine nu se supune ordinelor lui va fi aspru pedepsit!
  • +14 (14 voturi)    
    Concluzie. (Joi, 21 februarie 2019, 11:14)

    Houthi [utilizator]

    Tudorele,concluzia noastra este ca esti cea mai sluga-sluga din toate timpurile!!L-ai depasit cu mult pe Bobu.Ai adus slugarnicia pe cele mai inalte culmi.
    • +2 (2 voturi)    
      O sluga extrem de periculoasa. (Joi, 21 februarie 2019, 11:51)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Houthi

      Multi au impresia ca slugile sunt inofensive. Nimic mai fals. Mai ales in cazul slugilor cu ambitii nemasurate.
  • +9 (9 voturi)    
    aoleo (Joi, 21 februarie 2019, 11:16)

    john06 [utilizator]

    asta e Ceausescu 2019,greu de ucis.
  • +8 (8 voturi)    
    Hmm (Joi, 21 februarie 2019, 11:16)

    Gandila [utilizator]

    Orice a anuntat ipochimenul a fost total distructiv pentru tara in ceea ce priveste justitia si increderea in actul de justitie. Cred ca revine cu posibilitatea de a face recurs la deciziile definitive de la Codex Hammurapi pana in zilele noastre ..
  • +7 (9 voturi)    
    bine ma (Joi, 21 februarie 2019, 11:17)

    cristi_an [utilizator]

    o sa treceti si voi cum trece apa pe sub pod. o sa beau un pahar de sampanie pt fiecare dintre voi in ziua cand va duceti
    • +1 (1 vot)    
      Să sperăm, să sperăm... (Joi, 21 februarie 2019, 11:55)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Beau și eu cu dumneavoastră... Jegul ăsta uman de T. Toader a început să-și dea aere de împărat... Mă întreb ce-o fi fost în capul lui când la sfârșitul jurământului de ministru al justiției a rostit cuvintele: „așa să-mi ajute Dumnezeu”... Dar probabil se gândește că și Dumnezeu îi îndeplinește poruncile... Așa cum i le îndeplinește el lui Dragnea&haita de penali...
  • +5 (5 voturi)    
    Nu stie nici el inca. (Joi, 21 februarie 2019, 11:18)

    Habermas [utilizator]

    N-a primit inca instructiunea de la Putin.
  • +4 (4 voturi)    
    funcția este vremelnică! (Joi, 21 februarie 2019, 11:20)

    MG [utilizator]

    daca cel care o detine nu o foloseste in interesul comun, atunci acea țară și acel sistem se va distruge!
  • +8 (8 voturi)    
    Inca o lovitura data statului de drept, ce altceva (Joi, 21 februarie 2019, 11:21)

    Habermas [utilizator]

    Si anunta inainte ca va fi ceva, cu scopul precis (dupa manualul sefilor lui de la Moscova) de a consuma energia publicului inainte de lovitura, incat lovitura sa nu produca un val imens.

    Am ajuns niste cobai ai lui Putin.

    Dar unde sunt Serviciile Secrete Romanesti?
    Unde sunt Institutiile de Drept ale tarii?
    Unde sunt Americanii?
    Unde este NATO?
    Unde este UE?

    Ceva nu este in regula. Deloc.
  • +5 (5 voturi)    
    Chiar a intrat lasitatea in toti (Joi, 21 februarie 2019, 11:23)

    Habermas [utilizator]

    ???
  • +10 (10 voturi)    
    Ce atat stat de drept (Joi, 21 februarie 2019, 11:28)

    ady77 [utilizator]

    El nu mai exista din Decembrie 2016.
    Sa vrut albirea dosarelor grele, sa reusit, restul e can-can.
    Sper ca la urmatoarele alegeri parlamentare, lumea sa iasa la vot, indiferent de starea vremii.
    Daca observati un pic, cei mai vocali din psd, Nicolicea, Serban, nu mai ies la declaratii, il lasa pe Gargamel sa le faca numarul.
    Cat despre Klaus, ar fi trebuit sa iasa in fiecare seara sa zica ceva, nu sa trimita purtatorul de cuvant, chiar daca nu mai are spatiu de "manevra" ca presedinte.
    • 0 (0 voturi)    
      Daca asteptam pana la urmatoarele alegeri, (Joi, 21 februarie 2019, 11:42)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      atunci ne meritam soarta. Pentru ca mafiotii se vor ASIGURA ca urmatoarele alegeri NU vor fi libere. La cate au facut pana acum, si dupa miscarile prin care vor pune mana pe mecanismul alegrilor, crezi ca le va fi rusine sa le sufle cu totul, sau ce???

      Urmatoarele alegeri libere au devenit deja o iluzie.
      Singura solutie este inca o revolutie civica care sa-i mature cu Jandarmerie cu tot.
  • +3 (5 voturi)    
    Au un scop (Joi, 21 februarie 2019, 11:29)

    marsur [utilizator]

    De cand si-au dat seama ca economia se duce in jos si nu pot sustine cheltuielile dintr-un buget fals , psdistii hartuiesc pur si simplu opinia publica cu scopul de a-i scoate in strada . Vor sa plece de la guvernare si sa lase mizeriile pe care le-au facut altora . In toamna vom avea scenariul psd - reloaded - noi v-am dat altii v-au luat . Cu ocazia asta ii rezolva si pe penali .
    • 0 (0 voturi)    
      Mda. Posibil sa ai dreptate. (Joi, 21 februarie 2019, 11:40)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui marsur

      Tocmai de-asta mi-e si mie frica.

      Si, tinand seama de extraordinarile capacitati intelectuale ale electoratului roman, e posibil ca aceasta stratagema ieftina sa si tina !
    • 0 (0 voturi)    
      Cred ca te amagesti singur(a) (Joi, 21 februarie 2019, 11:44)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui marsur

      Intr-adevar hartuiesc opinia publica, dar dozat si cu timing perfid. Scopul lor nu este sa scoata oamenii in strada ci sa-i istoveasca incat sa nu mai iasa in strada.
  • +4 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 21 februarie 2019, 11:35)

    [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      Pai . (Joi, 21 februarie 2019, 11:41)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui

      .. borfasii tai sunt cei mai lacomi. Hai sa se confiste toate averile ce nu pot fi justificate si ai sa vezi cine face parte din "statul de drept" inventat de borfasii tai.
  • +1 (1 vot)    
    ca nu mai exista stat de drept! (Joi, 21 februarie 2019, 11:36)

    nocomment [utilizator]

    .
  • +2 (2 voturi)    
    eu stiu! (Joi, 21 februarie 2019, 11:43)

    mos ion roata [utilizator]

    Referendumul privind 300 de parlamentari se va aplica de astazi! Putorel va lua masuri in acest sens.
  • +1 (1 vot)    
    Cine asteapta ca PSD-ALDE-UDMR sa se erodeze (Joi, 21 februarie 2019, 11:49)

    Habermas [utilizator]

    pana la urmatoarele alegeri este naiv. PSD-ALDE-UDMR nu stau cu maine in san. Ei stiu ca se erodeaza, dar - deoarece sunt deja total compromisi - nu-si pot permite sa mai continue in regule democratice. Scopul lor este sa instaureze DICTATURA grupului lor mafiot oligarhic, dupa modelul, si cu sprijinul, regimului mafiot dictatorial oligarhic de la Moscova.
  • +2 (2 voturi)    
    Recuperam prejudiciul de 60 mil euro ... (Joi, 21 februarie 2019, 11:51)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...de la securistul infractor Voiculescu Felix Dan ??
  • +1 (1 vot)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 21 februarie 2019, 11:54)

    [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    Comment sters de user (Joi, 21 februarie 2019, 11:58)

    qwerasdf [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    enfumage, toujours plus d'enfumage... (Joi, 21 februarie 2019, 12:05)

    demaGOGU [utilizator]

    ...mandatul popular in Dec 2016 a fost clar: re-nationalizarea Justitia ca o pre-conditie minimala ptr recastigarea suveranitatii.

    Dragnea, Toader et. co. nu au facut nimic substantial in directia asta, iar ziua judecatii se apropie.