Anul fara pomeni electorale :)

Senatul a votat salarii mai mari pentru preotii de tara

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 6 februarie 2008, 13:46 Actualitate | Politic


Senatorii au adoptat miercuri un proiect de lege care majoreaza cu 25% salariile preotiilor din mediul rural. Initiativa apartine Guvernului si a trecut prin comisiile de specialitate fara a fi amendata si a fost adoptata in plen cu 61 de voturi pentru si doar trei abtineri. Proiectul de lege stabilieste, de asemenea, si indemnizatiile pentru forurile de conducere al BOR. Conform acestui act normativ, patriarhul BOR va avea o indemnizatie de aproximativ 8000 RON .

Pentru functiile de arhiepiscop, şef de cult salariul linar este de 6.932 lei, pentru episcop şi episcop vicar, la 6.343 lei, iar pentru episcop coajutor, auxiliar si arhiereu vicar, la suma de 6.068 lei.

De asemenea, preotii care isi desfasoara activitatea in mediul rural vor beneficia de un sprijin lunar suplimentar de 25% fata de suma distribuita parohiei. Guvernul a stabilit ca unitatile de cult care beneficiaza de aceasta prevedere sa se incadreze in urmatoarele categorii: se afla  intr-o zona de saracie extrema, credinciosii sunt in general persoane in varsta; se afla intr-o zona a tarii in care rata somajului este peste media pe tara; sunt situate in zone izolate, greu accesibile, nu beneficiaza de sprijin pentru salarizarea personalului neclerica, etc.

Proiectul Guvernului prevede si un sprijin banesc pentru locasele de cult romanesti din strainatate si anume 80.000 euro lunar.

Initiativa legisltiva urmeaza a fi supusa dezbaterii si la Camera Deputatilor, care este si forul decizional in acest caz 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3310 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    da! (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:04)

    gogu [anonim]

    Sa se dea cate una, sa ajunga la toata lumea!
    • 0 (0 voturi)    
      Si cand te gandesti .... (Miercuri, 6 februarie 2008, 20:21)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui gogu

      ... ca Biserica este CEA MAI BOGATA INSTITUTIE din Romania......

      Sau poate o fi doar din cauza ca au pile si la Domnicu' ?!?
  • +1 (1 vot)    
    Tocmai cand se lauda Tariceanu... (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:06)

    Daniel [anonim]

    ca nu va mai face pomeni electorale. Cine sa-l mai creada? Socoteala e simpla: dai bani la preotii de la tara, preotii tin predici credinciosilor mai putin informati, numarul de voturi creste.
  • 0 (2 voturi)    
    .... (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:12)

    eu [anonim]

    ce fac oameni astia de au asemenea salarii?!.... ce anume produc ei?!
    • 0 (2 voturi)    
      :)) (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:53)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui eu

      Dar profesorii ce produc taticule?
      Dar politistii?
      etc et etc
      Fiecare are un rol, nu neaparat de a produce.
      • +1 (1 vot)    
        Ideea era alta (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:12)

        Marian [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Omu' intreba ce fac oamenii aia de au _ASEMENEA_ salarii.

        Te-ai uitat bine la salariile alea? Da? Eh, acum uita-te si la un salariu de profesor. Aud... ce? Lipseste un zero?
    • 0 (0 voturi)    
      cum ce produc preotii? (Sâmbătă, 16 februarie 2008, 16:21)

      alin [anonim] i-a raspuns lui eu

      mai nene stai cam prost la capitolul cutura si nu stiu daca are rost sa intram in discutie. Ai sa vezi ce va fi dupa scoaterea religiei din scoli. Vom sprijini mamiciile tinere din clasa a 8-a si aște minuni dinastea in loc sa ne preocupam de formarea copiilor inca de mici.
  • 0 (2 voturi)    
    (...) (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:18)

    Emma Heart [utilizator]

    Nu ne mai mira.
  • 0 (2 voturi)    
    bwahahahahaha (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:25)

    santa [anonim]

    popii, saracutii, nu vedeau bine, asa ca au cerut un ochiul dracului in plus.

    e si normal ca acum au minus la buget, ca probabil nu le mai rotunjeste secu veniturile pt servicii de spovedanie in "interes national". si daca nu le mai cumpara nimeni informatiile obtinute de la idioti ... aaaa, vreau sa zic credinciosi ............. tre sa maninca si gura lor ceva. si cine altu mai potrivit sa le umple gura (cu piine si pnl) decit salvatorul crestinatatii calare pe un motor alb-galbui ??

    hai sictir.
    • +1 (1 vot)    
      sfanta ignorantza (Miercuri, 6 februarie 2008, 23:20)

      viatza la tara [anonim] i-a raspuns lui santa

      Nu stiti despre ce vorbiti. In cele mai multe sate (mici) preotul e cersetorul locului. Se zice ca veniturile si le asigura din fonduri proprii- adica din ce "pica" la sujbe. Statul si BOR nu fac decat sa continue seria umilintelor. probabil astia 25% nu sunt "bani in mana"- in schimb impozitul pe ei trebuie platit din fonduri proprii :) E de plans. Stitzi ca in ziua de salar preotul nu primeste-ci duce uneori bani de acasa, ca sa acopere CAS-urile angajatzilor si altele??? Adica din salarul preotesei-profesoare. Adica subsemnata. Deci stiu despre ce vorbesc. Asa ca celor care au chef de injurat- "ca tre sa mananca si gura lor ceva"... - felicitari! Probabil sunt in aceasta stralucita stare intelectuala si din cauza amaratului de preot care n-a avut timp de ei, ocupat cu negotzul de benzina la negru sau cu crescutul porcilor. Meserii oneste si onorabile pt un intelectual, nu?! ca doar tre sa manance si el ceva...
      • 0 (0 voturi)    
        saracii (Joi, 7 februarie 2008, 8:29)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui viatza la tara

        Si vilele care si le fac, BMW-urile, or fi din salar?
      • 0 (0 voturi)    
        preotesei si nu numai (Joi, 7 februarie 2008, 12:20)

        Iulian Selaje [anonim] i-a raspuns lui viatza la tara

        Bravo preoteaso, Domnul Hristos se va grijii de preotii ce-si fac datoria,ei vorbesc ca nu stiu ce-i preotia,ca daca au vazut preoti afaceristi zic ca toti preotii sunt asa,oare toti profesorii sunt tembeli si betivani cum sunt unii?Un profesor,un preot ,un invatator "produc"caractere frate si suflete pentru Imparatia Lui Hristos care si pentru voi S-a rastignit si Care si pe voi va iubeste.
        Curaj parintilor si preoteselor.
        Doamne ajuta!
      • 0 (0 voturi)    
        ai perfecta dreptate (Joi, 7 februarie 2008, 23:34)

        Raluca [anonim] i-a raspuns lui viatza la tara

        Stiu cum e, sunt exact in aceeasi situatie- adica sustinatorul material al familiei, "barbatul" in casa, pt. ca Dumnezeu m-a indrumat spre un loc de munca in care castig dublu fata de sotul meu, preotul. Vorbesc unii de banii dati la nunti, botezuri, pomelnice etc.- ha, ha, ha, atatia bani sa aiba cati primeste sotul meu pt. un botez, de exemplu- 5 lei. Asta daca ii primeste pt. ca, de cele mai multe ori, nu ia nici un ban. Tineretul din parohie e plecat in proportie de 99 la suta in strainatate la munca, iar batranii ramasi abia daca se descurca cu pensiile lor, ce sa mai dea bani pt. preot? Asa ca aia care vorbesc in necunostinta de cauza, ar face bine sa gandeasca inainte. Daca pot.
      • 0 (0 voturi)    
        Felicitari!!! (Marţi, 7 octombrie 2008, 21:59)

        Cosmin [anonim] i-a raspuns lui viatza la tara

        Sarut mana, doamna preoteasa! Sunt si eu preot la tara. Va inteleg amaraciunea caci ea reflecta mizeria in care ne scufundam incet si sigur! Sunt si eu in aceeasi situatie ca si dumneavoastra!
  • +2 (2 voturi)    
    Agenti electorali in mediul rulal (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:26)

    Pomana electorala [anonim]

    Cei 322 si guvernul lor au nevoie de agenti electorali in mediul rulal!
    • +2 (2 voturi)    
      cred ca ai dreptate (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:50)

      Gabone [anonim] i-a raspuns lui Pomana electorala

      .. spaga electorala ...

      PS: Taricene.. nu asa se spala pacatele !!! Santatea? invatamantul? cu bolnavii culcati in spitale pe holuri.. cate 2 in pat cum ramane? ii trimitem la preoti?? :((
  • 0 (2 voturi)    
    de cand? (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:39)

    Ion [anonim]

    De cand preotii sunt platiti de la stat? Si de cand pana cand salariile astea fabuloase la preoti?
    • 0 (0 voturi)    
      @Ion (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:23)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Pai... le dai salariu bengos preotilor si brusc acestia primesc un mail de la cel.de.sus@heaven.net... cu atasament. Ce-i in el? Ete un excel cu ce-ar trebui sa voteze enoriasii.
      Prosteala se muta de la tv (si din ziare) spre biserica.
      Internetul e ocrotit deocamdata, audienta fiind relativ mai smechera, nu ia plasa asa usor. Dar in biserica e alta treaba, doar le zice popa, nu?
  • +2 (2 voturi)    
    Nu-mi vine sa cred!!! (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:42)

    Varsolc [anonim]

    Asta este o adevarata porcarie. Va spun sincer, nu sunt cel mai credincios om, am incredere totala ca omul sa poata urmarii conceptiile religiei alese, dar care este motivul, prin care statul se obliga sa finanteze? Acum am citit un alt articol, prin care se reduce TVA pe alimentele de baza la 5%. Se plang ca are un impact major asupra bugetului, de 200 mio RON. 80 000/ luna = 960 000 EURO / an = 57 cult romanesti din strainatate cu care se compenseaza. Si sa nu mai vorbim de cei 25 %.
    Iar cand vine un control financiar, cultele sunt independente, cand este vorba de sprijin .... dati-ne BANIII!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    PNListii, unde sinteti? (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:48)

    sadwank [anonim]

    Hai ca mi-e dor de o ilogicitate d-aia cum numai voi stiti sa faceti! Hai, va rog eu, mai ziceti ca sintem noi timpiti si nu guvernul vostru! Iesiti pe forumuri si tipati, si de data asta, ca Basescu e de vina, dar v-as ruga frumos sa explicati, in cuvinte putine, peneliste, contradictia intre aceasta stire si cea de aici: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-2291298-calin_popescu_tariceanu_2008_chibzuinta_plan_financiar_nu_putem_permite_pomeni_electorale.htm .

    @Hotnews: nu ar fi bine sa le legati intre ele, punind stirea veche ca referinta la cea noua?
  • +2 (2 voturi)    
    jenant (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:57)

    daniel cj [anonim]

    Pentru cei de la tara care castiga acum 6 milioane de lei eu sunt de acord, dar in nici un caz pentru cei de oras, episcopi, etc.

    Nu e pomana electorala, ci pur si simplu sunt manipulati.

    F bine sublinia un comentator "cand vine un control financiar, cultele sunt independente, cand este vorba de sprijin .... dati-ne BANIII".
    Adica cand e sa vada statul cum se folosesc banii, nu va bagati ca biserica stamosesca stie ea cum ii cheltuie, evident doar pe lumanari , pe care tot cucernicul credincios le plateste, numai dati bani cat de multi .

    Ar fi trebuit sa se specifice f clar in legea cultelor: cultele sunt independente, sa isi adune bani de la credinciosi si in limita posibilitatii sa mai dea si statul ceva (constructii, reparatii, actiuni sociale, etc).
    Oricum, stiti ca nu toti primesc bani de la stat, unele culte chiar refuza si se autofinanteaza.Si culmea, tot ele sunt blamate uneori.

    Oricum e mai bine decat in evul mediu occidental, cand se aduna tot si lua drumul Vaticanului :) ...asta sa mai si facem haz de necaz.
  • +1 (3 voturi)    
    de ce nu (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:17)

    anacronicus [anonim]

    Articolul e tendentios( scuzati pleonasmul :-), prezinta salariile cele mai mari, dar fondul este despre marirea salariilor celor mici. Preotii asa cum sunt ei aduc Cuvantul lui Dumnezeu. Dar oameni fiind, au nevoie de bani ca sa traiasca. Care e problema? Dintotdeauna comunitatea i-a sustinut. Nu vedeti ca satul e pe duca: invatatorul, doctorul si chiar preotul - nu mai stau acolo. Acolo sunt parintii nostri, traditiile, mancarurile si bauturile 'adevarate'. Nu la televizor si nici pe internet.
    Satele sunt pustiite. De saracie. Toti sunt in Spania si Italia. Doar batranii au mai ramas. Pentru 10-20 de ani.
    Nu la preoti se duc banii nostri, ci in licitatile contrafacute, in contracte dezastruoase, in ...
    Nu sunt preot si nici nu voi fi.
    • 0 (0 voturi)    
      RE: anacronicus (Miercuri, 6 februarie 2008, 20:26)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui anacronicus

      Esti in eroare. Citez: "Dintotdeauna comunitatea i-a sustinut"

      Pai sa-i sustina in continuare. Cu bani.

      Dar cand iei bani de la buget, nu te mai sustine "comunitatea", pt ca cel care da banii:
      1) Nu-i da benevol (deci nu poti spune ca el "sustine" ceva)
      2) Nu stie unde ajung banii (deci nu poti spune ca stie pe "cine" sustine).
  • +1 (1 vot)    
    Noi sa fim sanatosi. (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:30)

    Alius [anonim]

    Macar de nu ar mai luam bani de la amaratii aia de oameni pentru orice slujba, inmormantare .. etc... etc...
  • 0 (0 voturi)    
    Nu traiesc popii din salariu (Miercuri, 6 februarie 2008, 16:17)

    Stoewer [anonim]

    Sa fim seriosi, nu traiesc popii din salariu. Salariul e la ei doar bani de buzunar, asa, pentru una mica.

    Grosul le iese din inmormantari, nunti, botezuri, parastase, pomelnice, sfintiri si cate si mai cate. Daca nu scoti banu' gros, te lasa cu mortu' neingropat. Si mai trebuie platit si tarcovnicul si celelalte cozi de topor care se invart fara rost prin biserica.
    • 0 (0 voturi)    
      Senatul a votat salarii mai mari pentru preotii de (Luni, 11 februarie 2008, 11:05)

      jhonny [anonim] i-a raspuns lui Stoewer

      Inainte de a comenta , oate ar fi mai bine sa va informati. NU tot aruncati cu pietre in preoti, ca ei v-au botezat, ei v-au cununat, ei va si baga la subsol. Daca continuam asa o sa fim liber cugetatori toti. Ati vazut cat are un preot salar. Nu vb de episcopi si patriarh. Daca voi reusiti sa traiti cu 800 lei in Romania, cu o sotie si vreo 2 copii , va felicit. daca nu, apoi mai taceti dracului din gura. Poate ca la Bucuresti si in orasele mari se castiga mult din slujbe, dar in Ardeal situatia e gravida.
      Ametitilor
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 6 februarie 2008, 16:20)

    Mihai [anonim]

    statul le da bani, la pomeni, botezuri, mormantari, nunti, etc iau bani frumosi, taxa de cult iau, cand vrei sa faci ceva in cimitir iau bani, au monopol pe anumite segmente de industrie, sunt scutiti de taxe la vanzarea vinului, cand vrei sa vizitezi anumite biserici iti iau bani si lista poate continua.... se pare ca scopul lor e sa ia bani nu sa aiba grija de credinciosi.....
  • 0 (0 voturi)    
    salarii preoti (Miercuri, 6 februarie 2008, 16:51)

    JUV [anonim]

    Daca tot le dam salariila preoti ,sa termine odata cu jecmanirea populatiei,orice seviciu are un pret si nu prmesti seviciul daca nu platesi.Intre preotii mereni este o competitie,care isi ia masina mai bengoasa si vila mai somtuasa.Este inadmiisibil in conditiile in care populatia este tot mai saraca. este cunoscut ca un enorias de la tara trebuie sa plateasca salariu 40 lei pe an ca sa primeasca serviciile bisericesti ,pe care trebuie sa le plateasca.I-ar salariile celorlalti prelati sunt mult prea mari pt posibilitatile acestei tari.Mai multa chibzuinta cu banul public-nu credeti ca este cazul d-nilor guvernanti!!??
  • -1 (1 vot)    
    D-zeu (Miercuri, 6 februarie 2008, 17:01)

    Iosif Stalin [anonim]

    S-ar parea ca Atotputernicul nu prea le are cu banii din moment ce are nevoie de interventia unui muritor ca Tariceanu pentru a mari veniturile la baietii lui. Pe de alta parte nu mor de foame popii, daca esti la 14 ani un distrus care nu stie nimic si nici nu vrea sa invete nimic, cea mai buna cariera posibila este preotia. Garantat vei avea venituri cu mult peste media din tara si respectul tuturor terminatilor care cred ca singura carte de pe pamant este biblia. Singurul lucru bun pe care-l fac acesti ignoranti in sutane negre este ca ... stai, chiar nu imi vine niciunul in minte.
  • +1 (1 vot)    
    nu inteleg (Miercuri, 6 februarie 2008, 17:20)

    nu va inteleg [anonim]

    Chiar nu inteleg de ce va inflamati atata. Articolul asta e in dulcele stil devenit clasic de ceva vreme. Si anume, dam doar cateva informatii din care fiecare trage concluzii cat mai pripite. Si scoate la iveala otravurile din noi. In realitate, articolul ne spune doua lucruri:
    1) ca se maresc cu 25% salariile preotilor din mediul rural
    2) se maresc salariile pentru cei din conducerea BOR

    Nu vad ce legatura are una cu alta. Mai mult, ca sa fim infierati cum trebuie, nu ni se spune ce salarii au preotii de la sate, ca sa ne dam seama ce inseamna 25%. Asa ca din punctul asta de vedere puteti da ALT+F4, articolul asta e doar o stire preluata, neverificata si netrecuta prin filtrul gandirii deontologice.
    Pentru partea a 2-a, trebuie sa spun (nefiind bisericos) ca oamenii la care se face referire sunt sefii BOR, care au in subordine zeci de mii de oameni. Ori, prin comparatie, un manager de companie are un salariu de zeci de mii de euro. Asa ca nu inteleg ce aveti ca patriarhul sa ramana cu un salariu net de 67% din 8000 RON.
  • +1 (1 vot)    
    nu va grabiti (Miercuri, 6 februarie 2008, 17:52)

    ana [anonim]

    Cunosc cat de cat situatia preotilor.
    Si va rog frumos sa priviti si din partea asta problema:
    - un preot simplu cu zeci de ani de vechime are salariul brut in jur de 1000.
    - o parte buna din acest salariu trebuie primit din parohie, nu de la stat. Daca parohia e mica, cu oameni saraci, acesti bani nu vin. Totusi taxele trebuie platite pentru intregul salariu. Astfel sunt cazuri in care preotul nu primeste nici un ban in ziua de salariu. Mai rau, trebuie sa aduca de acasa pentru as plati impozitul si ce o mai fi.
    - sa ne gandim din nou la preotii de la tara, parohie mica si oameni batrani. Vorbiti de luat bani la nunti, botezuri si inmormantari. Cate asemenea "surse de venit" credeti ca sunt intr-un an intr-o parohie cu 300 de oameni, majoritatea peste 50 de ani?
    Plus ca nu uitati - totusi nu toti preoti cer bani, sau chiar daca percep taxa elibereaza chitanta.

    Recunosc ca sunt multi preoti care o duc bine, mai ales cei de la oras sau din parohii bogate, dar ganditi-va si la cei care, asa cum zice legea "se afla intr-o zona de saracie extrema, credinciosii sunt in general persoane in varsta; se afla intr-o zona a tarii in care rata somajului este peste media pe tara; sunt situate in zone izolate, greu accesibile".

    Cat despre salariul celor din functii de conducere... da, este muuuult prea mare.
    • 0 (0 voturi)    
      completare (Miercuri, 6 februarie 2008, 23:27)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui ana

      foarte bine punctat, dar tin sa completez despre cei din functiile de conducerea BOR ca SUNT CALUGARI SI AU DEPUS VOTUL SARACIEI. Ce fac ei cu atatia bani, neavand familie, copii, case de intretinut, facturi de platit ?(ca doar primesc totul de la supusii preoti, care au jurat in ziua hirotonirii ascultare fata de episcop si cand e nevoie de ceva pentru "sfanta episcopie", trebuie sa se conformeze).
  • 0 (0 voturi)    
    BOR - corporatia care nu plateste taxe (Miercuri, 6 februarie 2008, 18:05)

    Sickboy [anonim]

    este fantastic pentru mine sa vad ca din banii mei (taxe platite fara alta alternativa) se platesc salarii unor oameni care apartin unei institutii monstruase cum este BOR.
    Preoti securisti, fara har, sapgari si lacomi iau salariu de la stat. BOR mai ia niste bani pentru catedrala neamului si daca mor doamne fereste mai trebuie sa dam spaga la preot ca sa ajungem in pamanat.

    Ce ma fac daca sunt ateu? sau daca sunt catolic? de ce sa platesc eu salariul unui preot ortodox?

    cam naspa
  • 0 (0 voturi)    
    comunistii au inceput noi terminam (Miercuri, 6 februarie 2008, 20:04)

    nnn [anonim]

    Din punct de vedere obiectiv, BOR ar trebui sa fie independenta de stat si preotii sa fie platiti de enoriasi. Stiu ca in anii de comunism, securitatea a incercat sa conroleze cultele si a facut acest lucru prin faptul ca au platit ei salariile preotilor, pastorilor, etc si nu enoriasii. Nu stiu daca BOR era in aceasta situatie inainte de '45, dar in timpul comunismului aceasta schema a fost folosita pentru control si dirijare. Astazi BOR se complace, spunand ca ei reprezinta crestinismul in RO, traditia si cultura Romana. Da cu pietre in celelalte culte, si nu se distanteaza de stat, asa cum ar trebui. Nu se poarta ca un cult, ci ca o institutie statala. Indraznesc sa spun ca ii place acest rol pentru ca altfel nu ar avea din ce trai.
  • +1 (1 vot)    
    Nedumeriri (Miercuri, 6 februarie 2008, 21:48)

    JOHN [anonim]

    Ma intreb daca proiectul asta de lege ii vizeaza doar pe preotii BOR sau tot personalul angajat al cultelor recunoscute prin lege in Romania? Avand in vedere ca in stire este mentionata titulatura "sef de cult", ma gandesc ca nu este vorba doar despre BOR. Daca nu este vorba doar despre personalul BOR, atunci fie stirea este formulata neprofesionist, fie este formulata tendentios.

    Eu cred ca este formulata tendentios, pentru ca in articol se consemneaza doar salariile mari (de patriarh, sef de cult, episcop, etc), nu si cele ale preotilor de tara, care fac subiectul stirii - cel putin daca ar fi sa ne luam dupa titlu.

    Deci, hotnews, zicem una in titlu, alta in continut si pana la urma incriminam patrarhul si episcopii BOR. Apoi stam si ne radem in barba, eventual satisfacuti ca am mai dat o palma burghezo-mosierimii. Corect?

    Chiar sunt curios daca o sa pulbicati comentariul asta.
  • +1 (1 vot)    
    niste cifre (Miercuri, 6 februarie 2008, 21:58)

    nnnzn [anonim]

    - Preot de gradul 1 = 700 lei (mai puţin decat minimul pe economie al unui absolvent de facultate!)
    - preot de gradul 2 = 600 lei
    - preot debutant = 500 lei ( mai puţin decat minimul pe economie negociat de sindicate !(540)
    - la sate unde situaţia financiară este precară se poate acorda un spor de 25%
  • 0 (0 voturi)    
    manipulare in sapou (Joi, 7 februarie 2008, 9:56)

    Dan [anonim]

    Dragi rautaciosi, conform constitutiei statul sustine cultele tinand seama de proportionalitate.
    Un minim motiv ar fi si acela ca a folosit proprietatile bisericii zeci de ani fara sa plateasca nimic pentru ele, si multe nu sunt retrocedate inca, altul ar fi ca ateii declarati sunt sub 0,1 % din populatia tarii. Deci catolici,neoprotestanti si musulmani sunt beneficiarii aceleiasi legi.

    HotNews, ce-i asta? Jurnalism de cătun? Chiar suntm asa de prostovani ca sa nu surprindem directia imprimata de sapou?
    Halal manipulare.

    TOATE CULTELE BENEFICIAZA DE ACEASTA LEGE.
    • 0 (0 voturi)    
      Salar preot (Joi, 9 octombrie 2008, 12:45)

      Dacul [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Rog pe toti cei care nu cunosc situatia materiala a preotilor(mai ales a celor de tara) sa stea o perioada de timp intr-o parohie- sa zicem de pe malul prutului- si apoi sa deshida gura ,ca mintea...
      Ce spun acestia de magistrati-categoria bugerara ce a bagat Romania in haos?