Estimări ale Parlamentului European: PSD conduce în topul intențiilor de vot la euroalegeri, cu 26,5%, urmat de PNL, cu 23% / Pro România intră direct în top 3

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 18 februarie 2019, 15:30 Actualitate | Politic


Sondaj UE
Foto: Parlamentul European
Parlamentul European a lansat astăzi primele estimări ale viitoarei sale componențe, în baza unei selecții de sondaje naționale reprezentative. Potrivit datelor agregate, la alegerile din 26 mai, PSD va obține 10 mandate, fiind creditat cu o intenție de vot de 26,5%.

Pe locul al doilea se situează PNL, creditat cu un scor de 23% care i-ar aduce 8 mandate de europarlamentar. Pe locul trei, este Pro România, cu 9,6%, care ar obține 3 mandate. Partidul lui Victor Ponta participă pentru prima oară la alegeri, la europarlamentare.

Tot 3 mandate ar putea avea USR (9,2%) și ALDE (9%).

Câte două mandate ar reveni PLUS (6,8%), PMP (5,6%) și UDMR (5,2%).





Estimările Parlamentului European sunt făcute în baza sondajelor realizate la începutul lunii februarie. Cifrele provin dintr-o selecție de sondaje reprezentative efectuate de institute naționale de sondare a opiniei publice din statele membre și agregate de Kantar public în numele Parlamentului European.

În urma estimării preferințelor electorale actuale din UE 27 asupra componenței Parlamentului după Brexit, viitorul legislativ reflectă un peisaj politic mai fragmentat ca niciodată. Următorul parlament va avea mai puțini deputați (705) față de actualul format (751).

În legislatura 2019-2024, potrivit estimărilor, PPE va avea cele mai multe locuri în Parlamentul European, 183, urmat de S&D, cu 135, și ALDE, cu 75.




















32182 vizualizari

  • +37 (51 voturi)    
    ... (Luni, 18 februarie 2019, 15:39)

    mihai_mi [utilizator]

    Un popor de idioti! Cum sa mai votezi tot psd???
    • +36 (44 voturi)    
      ti-ai raspuns singur (Luni, 18 februarie 2019, 16:13)

      voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      Asta este tristul adevar. Suntem un popor de idioti.


      Dar, 26% este calculat la o anumita prezenta la vot. Daca iesim la vot in masa, nu strang nici 20%. Chiar daca se duc voturi la PSD2 si PNL, nu neaparat la USR - cum personal prefer - tot este mai bine.

      Nu mai vreti PSD? Nu mai vreti Slugarel, Goluta, Dancila, Tariceanu si toata mafia lui Daddy.

      Iesiti la vot.
    • +4 (24 voturi)    
      mda (Luni, 18 februarie 2019, 16:15)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      pai toti pensionarii aia de lux si bugetarii aia cu 8000 lei leafa lunara cu cine crezi ca vor vota ?

      sunt 100.000 pensionari de lux si vreo 1.5 milioane de bugetari care au o datorie fata de partidul care le-a dublat veniturile

      la ei se mai adauga vreo 2-3 milioane de pensionari saraci cu duhul, dar bucurosi si ei ca psd-ul le-a mai dat 100-200 lei la pensie in ultimii 3 ani.

      plus asistatii sociali care si aia sunt vreo 2 milioane, si care daca nu voteaza cu, ce zice primarul (majoritatea PSD) nu mai vede ajutorul social de baut la birt....

      si uite asa se aproprie lejer de vreo 5-6 milioane de votanti PSD

      eu pun pariu cu oricine de pe aici, ca si prin 2020 tot PSD-ul va iesi cu majoritate mare la urmatoarele alegeri parlamentare
      • +3 (5 voturi)    
        Ai dreptate 100%. (Luni, 18 februarie 2019, 20:10)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        Dovada este și câte „-” ai primit. Ăștia sunt acoperiți și bugetari odihniți. Sunt foarte activi deoarece ei știu că nu vor mai pupa așa beneficii în veci!
    • +20 (26 voturi)    
      nu chiar... (Luni, 18 februarie 2019, 16:27)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      un popor de 16% idioti si 10% pe interes,,,
      n-ar conta aia 26% daca am iesi restul la vot!
      • -2 (4 voturi)    
        gresesti! (Luni, 18 februarie 2019, 21:08)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui gabone

        cu procentele...cred ca 35% imbe-ili ( cum e aproape in orice popor ) 25% hoti si escroci iar interes 20% sunt cifrele mai aproape de adevar...
    • +23 (27 voturi)    
      Calcule (Luni, 18 februarie 2019, 16:29)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      De ce votează românul PSD:
      - 3 din 5 angajați lucreaza la stat unde se zvonește că daca PSD pierde alegerile atunci USR si PNL le va tăia salariile. Opoziția este surda, nu a infirmat zvonurile
      - pensionarii votează masiv PSD doar li s-au mărit pensiile
      - sunt comune întregi unde alocația copiilor si ajutorul social sunt singurele venituri sigure, se votează după ce dictează primarul PSD
      - infractorii susțin PSD după relaxarea legilor justiției
      - sutele de mii de persoane care au prins un post călduț pe lângă coaliția PSD-ALDE-UDMR

      Românii nu acceptă schimbarea pentru că le este frică că va fi mai rău.

      Opoziția nu are viziune, nu își face reclama la TV si vorbele lor nu ajung în mediul dominat de retorica PSD.

      A realizat Opoziția un Program de Guvernare ? A promis ceva ? Din ce văd ei așteaptă ca românii sa voteze iarăși răul cel mai mic.

      Să nu uitam ca MAI si majoritatea Primăriilor țin de PSD deci vor exista fraudări si voturi pe listele suplimentare.

      Europarlamentarele reprezinta doar începutul, bătălia se da la Prezidențiale.
      • +7 (9 voturi)    
        mda (Luni, 18 februarie 2019, 17:17)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        exact, mai ales ca PSD a stabilit precedentul

        a dublat salarii si pensii, si de acu oricare ar veni la guvernare n-ar avea incotro decat sa taie..

        e ca si cum ai da o punga cu bomboane unui copil, si apoi i`o iei... iti va plange si te va tine minte toata viata :)))
        • +6 (8 voturi)    
          De unde dublat ?! (Luni, 18 februarie 2019, 19:28)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

          In familie la mine nu stiu daca au 10% in plus si aia mancati pe jumate de inflatie .

          Cred ca smenul e sa dai 5% si sa faci prostii sa creada ca le-ai dat 50 , asta da un pic masura prostiei
      • -3 (7 voturi)    
        "batalia"!!!!! (Luni, 18 februarie 2019, 22:43)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        de la prezindentiale : pai si daca cistiga din nou "profesorasul cel viteaz" ce se schimba in tara aia plina de penali si imbe-ili pt ca nu are nici o putere ..in afara de a vizita alte tari si a ..schia..
      • 0 (0 voturi)    
        Om trai si om vedea (Marţi, 19 februarie 2019, 21:30)

        Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        Eu cred ca PSD-ul si-o va lua rau la europarlamentare, e suficient sa se mobilizeze masiv diaspora care este ignorata complect de orice sondaj, ori o prezenta de 400 000 in diaspora ar schimba complect datele. La asta adauati faptul ca sondajele care au stat la baza estimarilor Parlamentului European au fost majoritar comandate de PSD si ALDE.
      • +1 (1 vot)    
        Salariile nu au crescut atat de mult (Marţi, 19 februarie 2019, 21:32)

        Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        Au crescut pensiile speciale, bugetarilor, asistentelor medicale etc. salariile au crescut putin. Pensiile au crescut putin. In general puterea de cumparare a scazut caci cresterile salariale au fost in medie sub inflatie. Deci Romanii au pierdut per total.
    • +13 (27 voturi)    
      Filtre de informatie (Luni, 18 februarie 2019, 16:36)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      Sondajul trebuie citit atent, pt ca nu e la comanda unui partid din Romania, deci e mai putin supus manipularii, se apropie mai mult de realitatea "fotografiei de moment".

      Exista o tendinta perversa a retelelor sociale, subliniata argumentat de analisti dupa Brexit, victoria lui Trump sau succesul "populistilor" in UE.
      Aceea de a lasa impresia unui grup de utilizatori ca lumea "gandeste" ca ei, doar pt ca opiniile lor sunt impartasite cu "like"-uri de cateva mii sau zeci de mii de persoane.

      Daca toata ziua te invarti printre aceiasi oameni, care vantura aceleasi idei, iti vei "formata" opiniile in sensul aderarii la grupul respectiv (instinct natural de integrare sociala).

      Opinia pe care ti-o vei forma va fi una complet ciuntita, inadecvata realitatii pt ca tu nu vrei sa vezi decat o parte, aia care iti convine.

      La vot vin milioane de oameni, foarte multi nu au nici o treaba cu "sharuit" pe retele sociale, isi formateaza ideile din alte surse.

      Si de aici "socul" descoperirii ca foarte multi, poate chiar o majoritate de oameni, nu voteaza ca tine si prietenii tai de pe Facebook !

      Simplul fapt ca vii pe Hotnews si dai "minus" la comentarii care nu-ti plac (fara argumente) arata ca esti o victima a ceea ce psihologii numesc acum "filtre de informatie" perpetuate de retelele sociale.

      Nu e deloc intamplator ca "progresisti" de prim rang precum dl Soros sau comisii parlamentare britanice au ajuns sa considere Facebook o "amenintare la dresa democratiei".

      Pentru ca ii "tampeste" pe cei care cred ca lumea se reduce la grupul de amici de pe reteau sociala si ca tot restul omenirii ar face bine sa gandeasca fix ca ei.

      Revenind la sondaj, am comentat deja aici, de luni de zile se observa ca Opozitia e incapabila sa convinga electoratul ca ar fi mai capabila ca PSD-ul.

      Si cum adeptii USR-PLUS isi petrec ziua injurand si insultand votantii care au alte idei, nu exista vreo sansa ca acestia sa dea votul Opozitiei.

      Ce pierde PSD trece la Pro Romania si ALDE.
      • +1 (5 voturi)    
        Lasatz (Luni, 18 februarie 2019, 17:51)

        somesanu [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Vaz ca pierderea de la psd nu mere la proro ori alde. Ca aia au cam aceleasi procente din ianuarie.
      • -9 (11 voturi)    
        in sfarsit mai citesc si eu (Luni, 18 februarie 2019, 20:45)

        Je__ [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        pareri pertinente

        As mai aduga ca pana acum nici PNL, nici USR, nici PLUS nu au venit cu vreun program politic, de ce vor ei sa faca, reformeze in Europa.

        De fapt nici un partid, nu mai face programe politice...toti vor ciolanul pe baza antipatiei fata de altii dar fara a oferi vreo solutie. Mai mult, o data castigat mandatul fac ce vor, ca nu au nici o obligatie de a respecta un program sau ce au zis in campanie.

        Oricat s-ar lamenta unii altii in bula facebook, PSD s-a tinut de programul lor de guvernare, si si-a respectat cuvantul fata de votantii lor. Si am tare impresia ca si la viitoarele alegeri au sanse mari sa castige, daca opozitia nu se reinventeaza.
        • +3 (5 voturi)    
          Ba pardon! (Marţi, 19 februarie 2019, 9:28)

          Florin1982 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

          Unde vedeti Dvs ca si-au respectat programul? Vedeti Dvs vreo autostrada, vreun spital nou- macar inceput? In afara ca au dat 2 lei la pensii si la salariile bugetarilor, nu au facut absolut nimic! Ba din contra, au micsorat viitoarele pensii din Pilonul 2 si au impus noi taxe ce duc la crestere generalizata a preturilor.
      • 0 (0 voturi)    
        Cititi atent articolul (Marţi, 19 februarie 2019, 21:40)

        Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        "Estimările Parlamentului European sunt făcute în baza sondajelor realizate la începutul lunii februarie. Cifrele provin dintr-o selecție de sondaje reprezentative efectuate de institute naționale de sondare a opiniei publice din statele membre".
        Deci in Romania sondajul a fost efectuat de insitutul national de sondare a opiniei publice care acum a devenit o alta institutie controlata politic de PSD. Deci nu cred in acest sondaj, mai ales ca agrega si rezultate ale sondajelor comandate de partide politice, cititi pe site-ul parlamentului european. Niciunul din sondaje nu a luat in considerare diaspora care va vota masiv anti-PSD. O greseala majora. In cazul asta este exact invers de cum sugerati, toti cred ca lumea va vota cu PSD dar PSD-ul isi va pierde rangul de prim partid din Romania si inca rau, daca participarea la vot va fi mare. Deci ne ramane doar sa iesim masiv la vot. E extrem de important.
    • +5 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 18 februarie 2019, 17:11)

      [anonim] i-a raspuns lui mihai_mi

    • +1 (1 vot)    
      ca sa fie rezultatul mai mic (Marţi, 19 februarie 2019, 9:26)

      insist pana la capat [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      decat cel estimat de sondajul PE, este necesara o prezenta la vot de cel putin 38%, caz in care rezultatele primelor 3 partide, respectiv al ultimilor 2 partide din grafic (sa nu mai zic al celui plasat chiar in mijlocul graficului) ar scadea cu 3-6%, de la caz la caz, iar cel al Aliantei 2020 ar creste cu cel putin 5%!

      Nu uitati ca politrucii si tradatorii psd vor avea intre 1.3 si 1.4 milioane voturi, fapt dovedit si la recentul referendum de 2 zile cand a votat nucleul lor dur pentru revizuirea Constitutiei!

      Precedentele alegeri PE nu transmit o prezenta atat de ridicata (29%, 27%, 32%), insa trendul pare a fi unul pozitiv pentru cresterea prezentei la vot.
    • 0 (0 voturi)    
      Asta e la fel ca si la referendum (Marţi, 19 februarie 2019, 21:25)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      Sursa estimarilor sunt sondajele nationale care sunt comandate politic, deci nu sunt credibile. Va fi ca la referendumul lui Dragnea, toate sondajele spuneau ca va fi prezenta la referendum suficient de mare ca sa fie validat. Asa va fi si cu aceste alegeri, bag mana in foc ca PSD va primii o lectie de neuitat. Deci sa iesim masiv la vot sa sanctionam mafia PSD, ALDE si UDMR. E mai important ca orice demonstratie, protest petie sau altele.
  • +24 (32 voturi)    
    e in scadere dar.. (Luni, 18 februarie 2019, 15:41)

    gabone [utilizator]

    .. totusi... 26% din romani ar vota PSD.. de speriat acest gand :(
    • -5 (23 voturi)    
      stai sa vezi realitatea :)))) (Luni, 18 februarie 2019, 16:38)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      pot face pariu ca scorul psd e cu 3 in fata :))
  • +11 (19 voturi)    
    chiar asa ? (Luni, 18 februarie 2019, 15:44)

    baronulmunchausen [utilizator]

    Parlamentul european va avea o surpriza; pesedeul sa ia o pauza, vor ramane cu mustatile cazute
  • +1 (21 voturi)    
    Pe bune? (Luni, 18 februarie 2019, 15:50)

    Astronautul [utilizator]

    Deci USL conduce detasat (PSD+PNL+PRO). Trist! ...alte comentarii sunt de prisos...
    • +1 (11 voturi)    
      Plus (Luni, 18 februarie 2019, 16:15)

      nscandal [utilizator] i-a raspuns lui Astronautul

      usl + alde + udmr = 73,3%.
      Lasciate ogni speranza....
  • +12 (24 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 18 februarie 2019, 15:52)

    Radu-Mihai [anonim]

    • -2 (4 voturi)    
      Stiti (Luni, 18 februarie 2019, 17:05)

      somesanu [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      car avea pesedeu' in ianuarie? 33%
    • -2 (4 voturi)    
      Stiti (Luni, 18 februarie 2019, 17:05)

      somesanu [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      cat avea pesedeu' in ianuarie? 33%
  • +4 (12 voturi)    
    Care selectie de sondaje? (Luni, 18 februarie 2019, 16:03)

    somesanu [utilizator]

    Include si pe cel online la dcnews :D?
  • +17 (25 voturi)    
    ! (Luni, 18 februarie 2019, 16:09)

    tudorr [utilizator]

    Haoleooo muica! Tara asta e blestemata clar!
  • +2 (18 voturi)    
    PSD in mai multe culori (Luni, 18 februarie 2019, 16:12)

    levierul [utilizator]

    votai prostime, votati.
    La alegerile generale, parlamentul va fi si mai rosu decat acum. Atunci se va pune cu adevarat problema iesirii din UE.
  • +4 (18 voturi)    
    Va place analfabeta? Vreti PSD? De ce doar (Luni, 18 februarie 2019, 16:12)

    Maniu [utilizator]

    PSD? Aduceti inapoi ceausismul, confiscarea averilor Dolanescu si Irina Loghin pana la exitus.
  • -7 (21 voturi)    
    Sa ne traiasca! (Luni, 18 februarie 2019, 16:28)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    Daddy rulez!

    N-aveti ce face,
    Dracnea place!
    • +1 (1 vot)    
      Iti place tie Daddy, da nu romanilor (Marţi, 19 februarie 2019, 21:46)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Sunt_nimic!

      La prezidentiale ar lua 8%, asta de popularitate. (si asta e un sondaj comandat de PSD, deci cine stie cat ar lua in realitate, 4%?).
  • +5 (9 voturi)    
    Am citit raportul pentru ianuarie (Luni, 18 februarie 2019, 17:02)

    somesanu [utilizator]

    PSD avea atunci 33%, iar PNL 20%, USR vreo 7%, PLUS 5%. ALDE se mentine la 9%. Nu trebuie sa fii sociolog ca sa observi tendinta.
    Mai sunt 3 luni pana la alegeri :). Urmatoarea estimare va fi dupa mijlocul lunii martie.