Tăriceanu: Protipendada bruxelleză a închis ochii la gravele abuzuri din justiție în România

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 februarie 2019, 18:35 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: AGERPRES
Președintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a declarat, sâmbătă, la Sinaia, că proiectul european trece printr-o criză pentru că a trădat valorile liberale, afirmând că „protipendada bruxelleză” a închis ochii la gravele abuzuri din domeniul justiției în România, relatează Mediafax.

„Din păcate, însă văd în acești ultimi ani o serie de nori negri care se adună pe cerul Uniunii Europene. Fără îndoială, proiectul european trece printr-o criză, trece printr-o criză de identitate și de credibilitate. Iată că Brexit este dovada acestei crize, fără să fie cauza. Principala cauză, după părerea mea, este legată de trădarea valorilor liberale la nivelul UE. Aici mă refer la «disponibilitatea» a unor lideri europeni să renunțe la principiile liberale care stau la baza UE, ăn favoarea unor poziții sau abordări bazate doar pe interesul propriu, pe interesul național. Sunt politicieni europeni care au uitat să mai vorbească cetățenii, nu își înțeleg realitățile și această grupare de așa-ziși politicieni europeni aș numi-o protipendada (marea aristocrație, clasa privilegiată – n.r.) bruxelleză”, a afirmat Călin Popescu Tăriceanu, la Școala Politică de Iarnă a Tineretului ALDE, de la Sinaia.

Liderul ALDE a precizat că această „protipendadă bruxelleză” întreține ideile unei Europe cu două viteze sau ale unui Europe a cercurilor concentrice.

„Această protipendadă bruxelleză susține diferite idei, cum ar fi Europa cu mai multe viteze sau Europa cu două viteze sau Europa cu cercurile concentrice. Din păcate, această protipendadă bruxelleză a închis ochii la gravele abuzuri care au avut loc în domeniul justiției în România. Au închis ochii la abuzurile comise de serviciile de informații. Pentru mine, nu este de mirare că doamna Prună, fostul ministru al Justiției, cea care a susținut că drepturile omului sunt un moft, a fost birocrat european. A avut de unde să se inspire, în mod nefericit și a aspirat să se alăture de așa-zisei elite de la Bruxelles”, a explicat Tăriceanu.

El a vorbit și despre cum vedea România UE înainte de aderarea în anul 2007, ca pe un „tărâm al făgăduinței”, dar și al garanției libertății, lucru de care țara noastră a fost privată în cei 45 de ani de comunism.

„Uniunea Europeană pentru care eu am semnat Tratatul de aderare al României nu era doar pământul făgăduinței pentru noi în ceea ce înseamnă bunăstarea, ci era mai mult decât atât. Era tărâmul dreptății, era tărâmul principiilor și mai presus decât orice al libertății. Garanția libertății de care am fost privați ca țară 45 de ani, în perioada comunistă. Eu cred că UE este exact precum este și democrația. Nu este perfectă, dar nu avem nimic mai bun de pus în locul ei. Este singura care funcționează”, a completat liderul ALDE.

Tăriceanu a adăugat că rolul nostru, ca stat membru, este de a contribui la depășirea crizei proiectului european, atrăgând atenția că România nu este o țară oarecare în Uniunea Europeană.

„Cred că este rolul României, mai ales acum când deține Președinția rotativă, să contribuim la depășirea crizei proiectului european. Nu trebuie să uităm un lucru, că România nu este o țară oarecare în UE, este o țară de prim rang în UE. Fiți conștienți de acest lucru. Cel puțin din perspectiva teritoriului, a resursei umane, suntem a șaptea țară și în curând vom fi a șasea, după ieșirea Marii Britanii. Am senzația că de multe ori și politicienii, dar și oamenii obișnuiți se poartă ca un fel de elevi de școală care sunt în prima zi de școală, la lecții, când se vorbește de UE, când se întâlnesc cu ceilalți lideri. Suntem totuși membri ai UE de 12 ani. Prin urmare, România trebuie să contribuie decisiv la redefinirea unui proiect pentru viitorul UE care să fie bazat pe coeziune și solidaritate”, a conchis președintele ALDE.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















12010 vizualizari

  • +33 (37 voturi)    
    rusine (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 18:41)

    zigot [utilizator]

    coruptilor!
    cum s-au cesionat unele rezerve de gaze din marea neagra?
    cum s-a facut retehnologizarea hidrocentralei de la portile de fier I cand erai pm?
    ajunge?
    vine vremea ptr toti, dle tariceanu!
    • +16 (22 voturi)    
      El a impins Romania in recesiune in 2008. (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 20:46)

      alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      In 2010 nu mai stiau pe unde sa scoata camasa.
    • +8 (10 voturi)    
      Să nu fii lăsat să furi este un abuz? (Duminică, 17 februarie 2019, 8:49)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Tăricene îți dezvălui caracterul ticălos.Cei de la Bruxelles ți-au cerut să nu furi.De ce te superi?Ești tu hoțul?
    • 0 (0 voturi)    
      ehe...daca ne intorcem in trecut... (Duminică, 17 februarie 2019, 15:17)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      poate intrebam de flota, de privatizari de....ehe...
    • 0 (0 voturi)    
      bine spus (Luni, 18 februarie 2019, 11:14)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      si apropo de drepturile omului mai stiti cand tariceanu a blocat minute in sir un bulevard (Kogalniceanu) ca sa-si ia el paracetamol de la farmacie ....sau faza cu saritul peste rand la permise ..... clar il doare la dos de drepturile noastre .....
  • +24 (28 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 18:56)

    DiDiRo [anonim]

  • +15 (15 voturi)    
    Moara stricata (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 19:11)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Aceleasi acuzatii de o gravitate extrema, exprimate la modul general si fara a avea vreun fundament. Daca stie ceva exact, nu are decat sa ofere informatiile justitiei ca sa fie corectate abuzurile iar cei ce le-au savarsit sa fie pedepsiti.

    Astfel de afirmatii prind la proprii votanti, multi dintre ei incapabili sa gandeasca singuri si sa separe informatia corecta de una aruncata la nimereala. ei au rept unica sursa de informatie Antena 3 si RTV, pe care le considera sursa adevarului absolut.

    Ghinionul Tariceanului si al lui Dragnea este ca "protipendada bruxeleza" nu se informeaza exclusiv de la protipendada penala de la Bucuresti, ci are prostul obicei de a se informa din diverse surse a caror credibilitate o mai si verifica, si a se baza pe evidente. Pentru penali si ai lor aderenti nu conteaza, important e ca apar bine pe antene.
  • +24 (26 voturi)    
    Vorbeste gura fara el.. (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 19:21)

    Lim Vasy [utilizator]

    Motociclene, ne lasi in pace ? Esti rusinea politicii romanesti !
    • +4 (4 voturi)    
      altfel (Duminică, 17 februarie 2019, 12:09)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Lim Vasy

      Romanii au o vorba care i se potriveste perfect individului "gura bate c...l"...
  • +28 (32 voturi)    
    cele mai grave abuzuri ale justitiei (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 19:30)

    trandafil [utilizator]

    sunt ca tu si cu dragnea sunteti liberi, iar Codruta urmarita!
    • 0 (0 voturi)    
      Justiția se face în liniște, (Duminică, 17 februarie 2019, 18:04)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui trandafil

      departe de ochii și urechile mass mediei. Cu cât este mai zornăitoare cu atât justiția devine mai abuzivă.
  • +25 (27 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 19:30)

    polonyca [anonim]

  • +14 (18 voturi)    
    Protipendada? (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 19:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Are dreptate. Daca grupul parlamentar din care face parte aceasta otreapa si gasca lui de hoti si penali nu a fost inca exclus, atunci asa e. Pur si simplu fac figuratie PE, in loc sa excluda niste lichele care nu reprezinta Romania, ci doar o hasca de mafiotii ordinari care urmareaste scoatere Rom din UE si vinderea tarii pe bucati.
  • +16 (20 voturi)    
    Domnule Tariceanu, (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 19:50)

    DurAndrei [utilizator]

    Mama dumneavoastra si tatal dumneavoastra au inchis ochii la gravele abuzuri pe care natura le-a efectuat asupra domniei voastre...
  • +13 (15 voturi)    
    Protipendada penala din politica RO,moralizeaza? (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 20:04)

    Plagarus [utilizator]

    Sterling Popescu T. are scrise doleantele tot pe biletzele roz ?
  • +16 (18 voturi)    
    da da da.... (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 20:28)

    liviu_ [utilizator]

    toti sunt nebuni... SUA, UE , comisia de la venetia, cei ce au facut MCV etc etc etc

    oar psd si alde detin dreptatea absoluta!

    cat de penibili pot sa fie omuletii astia... si cat de penibile devin partidele europene care tolereaza comportamentul acestor partide!
  • +15 (17 voturi)    
    Protipendada mamii voastre de calai! (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 20:55)

    V. Istina [utilizator]

    "gravele abuzuri" din justitie? Cum adica, sa va acuze niste neica nimeni, procurori pe care "noi", sa nu-i cunoastem? Sa ne bage in puscarie pentru ca nu putem fura poporul asta cat putem?

    Glontul dulce al patriei, (cum se zicea pe vremuri?) am auzit ca vindeca multe, mai ales ticalosia si tradarea!

    Distrugeti justitia in Romania? Si ce credeti ca vine pe urma?
  • +15 (17 voturi)    
    Protipendadele! (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 21:04)

    ber [utilizator]

    Protipendada bruxelleza este mai cinstita si mai competenta decat protipendada teleormaneano-
    bucuresteana. Asta este explicatia domnule! Protipendada bruxelleza nu trimite biletele colorate.
  • +13 (15 voturi)    
    Sper ca face cineva un pustiu de bine (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 21:05)

    kokos [utilizator]

    si trimite catre UE si catre ALDE European traducerea discursului pe care l-a tinut javra asta.
  • +12 (14 voturi)    
    Hoțul și cu prostul (Sâmbătă, 16 februarie 2019, 21:52)

    Bolsevicul [utilizator]

    În relația simbiotică dintre Dragnea și Tăriceanu, este atât de evident și cine este hoțul, și cine este prostul...
  • +14 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 17 februarie 2019, 2:01)

    [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    Papitoiul (Duminică, 17 februarie 2019, 9:10)

    Mircea11 [utilizator]

    Papitoiul de Tariceanu recita aceleasi povesti.
  • +6 (6 voturi)    
    Putina decenta. (Duminică, 17 februarie 2019, 12:12)

    Houthi [utilizator]

    Mare maestru al minciunilor,ar fi trebuit sa le spui tinerilor de la alde,cum ne-a ajutat Europa cu cei 5 mil. de romani care nu aveau de lucru si au fost nevoiti sa-si caute de lucru aiurea,prin lume.Ar mai fi trebuit sa le spui cum ati vandut bogatiile tarii si va-ti umplut de bani.Iar la final sa le arati ce ai produs,ce ai lasat inurma ta,in cei30 de ani de dat din gura .De exemplu,un adapost pentru orfani,sau un spital,sau altceva.NIMIC nene.Asa ca lasa-ne cu birocratia bruxeleza.Concluzia este ca esti un politician rarat,care conduce un partid de rebuturi
    Asa ca ar trebui sa aveti putina decenta.
  • +1 (1 vot)    
    Precum neconsitutirea de dosar lui Tăriceanu (Duminică, 17 februarie 2019, 13:55)

    hic sunt leones [utilizator]

    care a abuzat de funcția sa pentru a nu sta la codă pentru preschimbarea permisului?
    Atunci UE să ia atitudine iar parchetul să-l trimită pe Tăriceanu în fața unei instanțe - poate acolo are timp să-și explice faptele.
  • 0 (0 voturi)    
    Sigur că avem ceva cu care să schimbăm democrația: (Duminică, 17 februarie 2019, 14:00)

    hic sunt leones [utilizator]

    cu democarația... cea originală, ateniană (în care votanții ALDE și PSD nu prea puteau fi electori).
  • 0 (0 voturi)    
    un abuz in justitie (Luni, 18 februarie 2019, 1:23)

    iodixit [utilizator]

    cred ca este atunci cind o judecata care a inceput , se prescrie, ca a trecut prea mult timp decind a inceput judecarea inculpatului. ce se intimpla de nu merge inainte cercetarea/judecata. cu aminari de 200 de ori a ajuns sa scape mazare, ghita si altii ca ei.
    ce credeti, ca daca jegosul de tudorel l-a 'eliberat" pe ghita, inseamna ca nu-i hot si nu-i vinovat? nu, ci doar ca s-a prescris, sau s-a dat vreo 'liberare!
  • +1 (1 vot)    
    !? (Luni, 18 februarie 2019, 9:41)

    jaoju [utilizator]

    a fost un abuz ca te-au achitat in dosarul snagov ?