Dăncilă, întrebată despre Kovesi: Nu e treaba premierului să comenteze problemele legate de justiție / Funcția de procuror-șef european nu e pe agenda președinției rotative a României

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 15 februarie 2019, 13:41 Actualitate | Politic


Dancila, în Parlamentul European
Foto: Captura video
Premierul Viorica Dăncilă s-a eschivat astăzi când a fost întrebată despre cazul Laurei Codruța Kovesi. Prim-ministru a spus că nu vrea să comenteze pe marginea audierii acesteia la secția de anchetare a magistraților. În privința funcției de procuror șef european pentru care șefa DNA e favorită, Dăncilă a spus că subiectul „nu e pe masa președinției rotative” pe care România o deține.

Întrebată despre audierea lui Koveși, Dăncilă a spus că „nu e treaba premierului să comenteze problemele legate de justiție”. „Atât îmi doresc, ca justiția să și facă datoria și să fie independentă.

De asemenea, întrebată despre candidatura Laurei Codruța Kovesi la funcția de procuror-șef european, Dăncilă a răspuns: „Această funcție, de procuror european, nu e legată de președinția Consiliului UE. Nu avem nominalizarea pentru procurorul european pe agenda președinției rotative. Se discuta în Parlamentul European, în comisia LIBE și atât timp cât nu se află pe masa președinției rotative nu am sa comentez”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2201 vizualizari

  • -13 (15 voturi)    
    intrebare de cretin (Vineri, 15 februarie 2019, 13:48)

    vodatepes [utilizator]

    Intrebare de cretin. Nu e treaba primului ministru ce se intimpla intr-un dosar . daca r fi raspuns ar fi spus cretini ca se amesteca in jusittie si ca face presiuni asupra procurorului de caz. Deci o intreba pus de cretini , preluata aici de un alt cretin care spune ca s-a eschivat. A raspuns ca la carte cretinule.
    • 0 (0 voturi)    
      Tepes, (Vineri, 15 februarie 2019, 18:47)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      esti dus rau! Cum poate retardata de Dancila sa spuna ca "nu e pe masa președinției rotative” functia de procuror-sef european (sef a uitat sa adauge, pentru ea totul este o apa si un pamant!), cand autorul a intrebat-o sa-si spuna o parere ca prim-ministru a Romaniei, care ar trebui sa se mandreasca cu faptul ca un roman este cap de lista. Insa dementa nu vrea sa ajunga Kovesi procuror-sef european, normal: are alta putere si-l ia pe sultanul Dragneev cu fulgi cu tot!
      Insa, va ajunge procuror-sef european: cei care decid sunt oameni, nu maimute precum PSDragneii, care-l pupa in... pe sultanul lor!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu chiar (Vineri, 15 februarie 2019, 19:31)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Pana acum au vazut-o toti ca ne educa si dadea lectii de Drept. Se gandeau ca inca o data, nu mai strica. Acum bate in retragere.

      Sa ne aducem aminte cine a facut "plangere" la CCR legat de C5? Ia zi... oare cine a fost? Femeia de serviciu? Da, foarte aproape!
  • +12 (14 voturi)    
    nuuuuu (Vineri, 15 februarie 2019, 13:54)

    liviu_ [utilizator]

    in schimb sa pui bete in roate PRIN ORICE mijloace acestui procuror ESTE in agenda guvernului....
    sau tudorel nu mai e membru guvernului si nu stim noi?!
  • +4 (4 voturi)    
    OK (Vineri, 15 februarie 2019, 14:01)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    „Atât îmi doresc, ca justiția să și facă datoria și să fie independentă"

    Si noi la fel ne dorim. Prin urmare, nu mai pune piedica justitiei si las-o sa termine ancheta si, daca se impune, sa condamne si penalii deja dovediti din Teleorman. Mai mult, nu obliga justitia sa redeschida cazurile cu decizii definitive doar pentru ca aceste decizii nu sunt favorabile acelorasi penali.
  • +5 (5 voturi)    
    aceasta, (Vineri, 15 februarie 2019, 14:10)

    zigot [utilizator]

    nu trebuie intrebata si nici ascultata;
    prin fisa postului i s-a inoculat sa nu vorbeasca decat ce
    vrea seful absolut.
  • +5 (5 voturi)    
    sclava (Vineri, 15 februarie 2019, 14:18)

    Joe@Black [utilizator]

    da cand o punea Dragnea sa ii sustina demersurile impotriva Justitiei si se facea pres in fata infractorului...
    DEMISIA!
  • +2 (2 voturi)    
    agenda (Vineri, 15 februarie 2019, 15:34)

    anonimicus [utilizator]

    "Funcția de procuror-șef european nu e pe agenda președinției rotative a României".

    Stim deja: decât (sic) CORMORANUL e pe agenda presedentiei rotative a Romaniei!