Alianța USR-PLUS îi cere lui Iohannis declanșarea referendumului pe justiție. Barna: Întrebarea să fie „Sunteți de acord ca persoanele condamnate penal să nu mai poată candida la funcții publice?”

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 14 februarie 2019, 13:13 Actualitate | Politic


Dan Barna si Dacian Ciolos in studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
Alianța USR-PLUS i-a cerut, joi, președintelui Klaus Iohannis să declanșeze referendumul pe justiție. Liderul USR, Dan Barna, a susținut că întrebarea ar trebui să fie: „Sunteți de acord ca persoanele condamnate penal să nu mai poată candida la funcții publice?”.

Solicitarea USR-PLUS vine ca reacție la citarea ca suspect a Laurei Codruța Kovesi la Secția de investigare a magistraților, structură înființată în acest an la propunerea PSD-ALDE.

„Această secție specială trebuie desființată, este o miliție pe care și-a construit-o Liviu Dragnea, a cărei primă victimă este Kovesi. (...) Ceea ce vedem în aceste zile, este primul act, dosarele fabricate”, a declarat Barna.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














9210 vizualizari

  • -24 (40 voturi)    
    Batuti intre umeri (Joi, 14 februarie 2019, 13:19)

    Gigi Kent [utilizator]

    Nu vrea nici un jurist, eventual unul specializat pe Drepturile Omului sa le explice celor doi monstri sacri ai demagogiei cum sta treaba cu dreptul de a alege si de a fi ales, cum poate fi restrictionat doar de instante si oricum pe termen limitat samd.

    Adica e bine si cu campania electorala, si cu costurile referendumului pe care, ca si in cazul referendumului pentru Parlament unicameral le suporta tot poporul degeaba, dar un pic de ralism nu strica.
    • -8 (16 voturi)    
      care ar trebui sa fie intrebarea ? (Joi, 14 februarie 2019, 14:54)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      - Sunteti pentru hjustitie ?
      - Vreti sa se respecte legea ?
      - Sa fie bine sau sa fie rau ?
      - Vreti oameni noi sau oameni voi ?

      As vrea sa stiu cum ar putea un referendum ajuta situatia catastrofala a justitiei din Romania.
      Ce intrebare ar putea schimba cursul actual cand infractorii sunt la butoane.
      Altfel e pura demagogie. De la "oamenii noi".
      Il prefer pe unul vechi, de exemplu Mihai Sora.
    • +8 (14 voturi)    
      Boss, ai luat bonus? (Joi, 14 februarie 2019, 15:55)

      Calin02 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Ca fiind primul postac PSD care a reactionat la un articol? Trebuie sa merite ceva, nu....?

      Posturile ti le faci singur sau ti le trimite cineva, de pilda cel de la Catavencii? Daca ti le faci singur, cere mai mult pentru ca sunt ok.

      By the way sterge virgula dinainte de si: "si cu campania electorala, si cu costurile referendumului ". Nu de alta, dar iti reduce bonusul. Poti mai mult de atat. Bafta.
      • +6 (12 voturi)    
        cititorii lui nu fac diferenta (Joi, 14 februarie 2019, 16:19)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Calin02

        sunt din tagma Dancilai. Bonusul se aplica in continuare
  • -24 (38 voturi)    
    Eu zic ca putem fi mai exigenti decat atat (Joi, 14 februarie 2019, 13:20)

    cenzuratul [utilizator]

    De ce intrebarea sa nu fie "Sunteti de acord ca persoanele cercetate penal sa nu mai poata candida la functii publice europene?"?
  • -32 (42 voturi)    
    USR (Joi, 14 februarie 2019, 13:23)

    vodatepes [utilizator]

    USR rimeaza cu URSS. Care dosare fabricate domnule Barna? Kovesi a spus ca dosarul e de 10 ani. De cand ea a fost procuror general si apoi procuror sef la DNA. vezi ca ai tras ceva pe nas si spui prosti fara sa te informezi. Vezi ca e liber la canabis. Asa incet incet nu te grabi ca daca tragi pe nas praf alb aberezi. In privinta referendumului sunt de acord ca toti cei condamnati penal sa nu ocupe functi publice dar cu o conditie sa fie condamanti cu respectarea prevederilor legale incepand de la urmariea penala pana la judecata ( inclusiv modul de alegere a completurilor de judecata) Atat timp unui in ultimi 15 ani si-au batut joc de actul de jusitite va fi greu.
    • +18 (20 voturi)    
      completuri de judecata (Joi, 14 februarie 2019, 14:38)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      nu vreau sa comentez decat la topicul asta: "completuri de judecata".

      Dvs ati fost vreodata la un process? Sau macar ati asistat la unul?
      completurile de care ziceti, si de care s-a scandalizat toata lumea (aia de la televizor, zic), nu se organizeaza decat pentru cazurile mari de coruptie si alte alea. Puteti fi incredintat ca NICIODATA un cetatean de rand nu a fost judecat de un complet de 5 judecatori - asa ca mai lasati povestea asta cu care ati venit de la partid, miile de cetateni nedreptatiti de completurile astea alese nelegat pur si simplu nu exista.
    • +4 (4 voturi)    
      p'afara (Joi, 14 februarie 2019, 19:21)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Unde ai vazut tu inculpati obisnuiti judecati de completuri de 5 judecatori ?
      Mai lasati naibii A3 si puneti-va neuronu' la treaba !
    • +2 (2 voturi)    
      Si-au batut joc.. (Joi, 14 februarie 2019, 22:09)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      de justitie ?! De ce, ca au fost condamnati parlamentari si alti mafioti de langa cercurile puterii ? Lasa ca va aduce dragnea justitia aia "corecta " , de-o sa va saturati ....va fi mai rau ca in comunism, daca romanii sunt atat de prosti sa nu-si cunoasca interesul.
  • +21 (27 voturi)    
    nu! (Joi, 14 februarie 2019, 13:26)

    liviu_ [utilizator]

    INTREBAREA TREBUIE SA FIE ALTA!
    acea intrebare propusa de USR TREBUIE sa fie facuta prin referendumul semnat de noi!
    arpopos... se aude domnilor din psd?! maltratati si referendumul asta ca pe cel cu 300 parlamentari?!
    • +6 (8 voturi)    
      alta intrebare: care ? (Joi, 14 februarie 2019, 16:18)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Oricare ar fi intrebarea si oricare va fi raspunsul, politicianul roman o sa zica: da, da, asa facem.
      Asa cum le spun si celor de la Bruxelles.
      Fara penali ?
      Sigur, tocmai curatam cazierele marilor corupti.
    • 0 (0 voturi)    
      da , se aude o noua manea : (Joi, 14 februarie 2019, 17:28)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      costa rika , costa rika ,
      langa bika si nutzika !
  • -14 (24 voturi)    
    Naivii astia pe care-i vor vota se autodetoneaza! (Joi, 14 februarie 2019, 13:28)

    Marionette [utilizator]

    Ei nu inteleg ca poporul roman nu e ca poporul german . Poporul roman se va simti ofensat ca e chemat iar la urne. Vedeti dezastrul lui Dragnea. Ideea e buna in sine pentru un popor ce gandeste. Poporul roman e un popor care simte. Trebuie sa zica Ciolos ca va face ca nici un candidat sa nu aiba voie daca e condamnat penal. Nu referendum caci va dilua ura votului!
  • -24 (36 voturi)    
    o întrebare excelentă (Joi, 14 februarie 2019, 13:35)

    Mazeta [utilizator]

    păcat că restricția libertății de a fi ales este neconstituțională, iar un astfel de referendum ar fi strict consultativ, tot Parlamentul ar trebui să dea o lege..
    • +10 (14 voturi)    
      sefule (Joi, 14 februarie 2019, 15:40)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      referendumul este pentru schimbarea Constitutiei ... Daca se schimba Constitutia atunci se va schimba si faza cu dreptul de a fi ales .... ai vorbit ca sa nu adormi ...
    • +5 (9 voturi)    
      sefule (Joi, 14 februarie 2019, 15:40)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      referendumul este pentru schimbarea Constitutiei ... Daca se schimba Constitutia atunci se va schimba si faza cu dreptul de a fi ales .... ai vorbit ca sa nu adormi ...
    • +3 (3 voturi)    
      lol (Joi, 14 februarie 2019, 19:22)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu v-a spus la A3 pentru ce se face un referendum ?
  • +13 (21 voturi)    
    si a 2-a (Joi, 14 februarie 2019, 13:49)

    getmyextip [utilizator]

    Ar mai trebui si a 2-a intrebare as spune eu, "Sunteti de acord cu desfiintarea curtii constitutionale?" sau macar "Sunteti de acord ca membrii curtii constitutionale sa nu mai fie numiti politic?"

    Eventual chiar si a 3-a, "Sunteti de acord ca Romania sa devina republica prezidentiala/parlamentara?"

    just sayin'...
    • -4 (8 voturi)    
      Doar daca presedintele nu este de la PSD (Joi, 14 februarie 2019, 15:51)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

      Pai ce facem daca facem republica prezidentiala si apoi se intoarce, iar presedintele va fi din PSD si parlamentul majoritar USR?
      Acum Romania este republica semi-prezidentiala cu valente parlamentare, pentru ca presedintele este ales prin vot universal, dar atat el cat si parlamentul si primul ministru participa activ.
  • +21 (25 voturi)    
    referendumul ar trebui sa mai contina (Joi, 14 februarie 2019, 13:50)

    bigbrother [utilizator]

    si alte intrebari, daca tot il facem. Si mai ales sa fie aplicate rezultatele.

    De exemplu, eu as mai intreba si:

    Sunteti de acord cu modificarea Constitutie in sensul ca: nici o persoană nu poate îndeplini funcţia de parlamentar decât pentru cel mult două mandate. Acestea pot fi şi succesive.


    Pe logica ca daca presedintele are aceasta limitare la mandate, asa ar trebui sa fie si pentru parlamentari. Poate asa ii scoatem pe nemernicii astia de pe functii, unii sunt "sudati" in acele functii si rezultatul se vede in multe judete din aceasta tara..
  • -3 (17 voturi)    
    Multumiti-mi dupa ce castigati! (Joi, 14 februarie 2019, 13:55)

    Marionette [utilizator]

    Poporul roman e un popor care simte, nu care gandeste. Eu recomand USR-PLUS sa mearga pe ideea trucarilor alegerilor. Alegerile castigatoare pentru non comunisti (Basescu) au fost castigate pe principiului David contra Goliat, dar poporul roman nu are nevoie de un David tacut si destept, care sa dea semne ale inteligentei sale prin mesaje subtile, nu , e prea mult. poporul are mult prea multi prosti, majoritatea, de aceea USR-PLUS trebuie sa zbiere ca din gura de sarpe ca alegerile sunt trucate inainte de alegeri, pentru a face poporul tampit sa simta ca ceva e incorect. Si atunci se vor mobiliza si organismele decerebrate la vot. Daca nu le dai filme, povesti, figuri fotogenice acest amestec de nemernici si prosti nici nu misca un deget pentru ca au fost expusi la un mesaj logic.
    Si a doua oara Basescu a castigat alegerile batandu-se cu imaginile trucate ale lui Dinu Patriciu.
  • -4 (18 voturi)    
    Si ficusul doarme.... (Joi, 14 februarie 2019, 14:06)

    M-Teo [utilizator]

    Timpul trece si fisucul doarme asteptand un al 2-lea mandat...Pacat !
  • -15 (31 voturi)    
    Doamne fereste, cata prostie. (Joi, 14 februarie 2019, 14:08)

    cucuveaua mov [utilizator]

    Deci ne dorim ca statul sa nu mai angajeze "penali".
    Eu, ca patron de firma, nu voi mai angaja "penali".
    Daca statul are acest drept, logic este sa-l am si eu.
    SI atunci, unde sa mai lucreze "penalii"?
    nicaieri.
    deja sunt penali.
    n-au decat sa fure in continuare
    • +9 (15 voturi)    
      Alooo , e vorba de functii publice , (Joi, 14 februarie 2019, 15:26)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      nu de orice bugetar., las-o jos ca macane !
      • -3 (9 voturi)    
        sigur ca da (Joi, 14 februarie 2019, 15:53)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        daca primarul este penal si nu-l mai alegem pe seful de la anaf sau pe seful de la serviciul parcaje (tot penal) il putem pune in functie? nu ca este penal, nu?
        si uite asa ajungi si la privati.
        • -3 (7 voturi)    
          si inca ceva (Joi, 14 februarie 2019, 16:32)

          cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

          daca nu permitem celor alesi sa ocupe fucntii publice cum putem permite celor numiti?
          cei alesi au votul/increderea oamenilor iar cei numiti au increderea doar a celui care i-a numit.si atunci, daca nu vom permite, in prima faza alesilor sa aiba trecut penal ce urmeaza? sa nu mai permitem nici numitilor in functie, pe considerentul de mai sus.
          si apoi privatii vor face la fel.
          si penalii vor ramane fara serviciu si vor comite infractiuni - pentru ca nu au de ales.
          e clar sau va trebuie desen?
          • +1 (3 voturi)    
            Sa-ti fac eu... (Joi, 14 februarie 2019, 22:29)

            blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

            un desen care sa-ti explice de ce unui condamnat penal nu trebuie sa-i fie permis sa candideze intr-o functie publica ? Pt. ca daca ar fi ales intr-o functie publica, ar promova pana la urma interese de genul celor ce ce i-au adus condamnarea, ex. dragnea lucreaza sa faca legi ca sa nu mai fie condamnat el si altii ca el.Explicatiile pot fi mai largi, daca faci o lucrare cu o firma care te inseala, a doua oara mai lucrezi cu ei ?
            Dar in mediul privat pot face ce vor, nu exista lege care sa ingradeasa accesul in orice functie, oricui si e normal sa fie asa , nu poti impune pt mediul privat multe chestii . Cine il impiedica pe privat sa angajeze din astia ? Ce idee, ca daca statul nu le permite, privatii nu le vor permite nici ei... e treaba fiecaruia ...si oricum ce atata grija pentru niste penali ? E treaba lor , nu trebuie sa fie numai in functii publice , ce ...altfel nu pot trai ?! (daca nu pot trai decat din functii publice inseamna ca-s cam blegi dpdv profesional )
            Eu n-am functie publica si totusi ma descurc, de penali ne doare, nu ? Si daca comit iar infractiuni, ca le e dor sau nu se pot dezbara , atunci justitia sa-i priponeasca iar, daca merita .
  • -11 (27 voturi)    
    Anticonstitutional, si Grivei il vede... (Joi, 14 februarie 2019, 14:13)

    newlook [utilizator]

    "Alianța USR-PLUS îi cere lui Iohannis declanșarea referendumului pe justiție. Barna: Întrebarea să fie „Sunteți de acord ca persoanele condamnate penal să nu mai poată candida la funcții publice?”"
    ============================
    Referendumul pentru limitarea unor drepturi ale unor persoane, altfel decat prin hotarare judecatoreasca irevocabila, unica si personalizata este anticonstitutional, si Grivei il vede...

    Dar Barna si Ciolos nu vad anticonstitutionalitatea, la securisti "drepturile omului sunt un moft".
  • -5 (17 voturi)    
    Pai si cu aia (Joi, 14 februarie 2019, 14:22)

    Ord [utilizator]

    care deja sunt in functii publice ce se intampla?
  • -11 (19 voturi)    
    ha ha ha (Joi, 14 februarie 2019, 14:23)

    noi2013 [utilizator]

    Si se asteapta cineva ca Johannis sa accepte?!
  • -10 (24 voturi)    
    Deranj mare (Joi, 14 februarie 2019, 14:25)

    CalinMircea [utilizator]

    Printre securiști. Se cam vede capătul drumului pentru sistemul securist-mafiot. Așa că încearcă tot felul de chestii disperate. Dar e clar și pentru prostuții care încă îi mai susțin că nu se pot îngrădi drepturi fundamentale. Asta dacă vrem democrație.
    • +2 (2 voturi)    
      mda.. (Joi, 14 februarie 2019, 19:23)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      Este un drept fundamental acela de a fura si apoi de a fi ales !
  • +4 (8 voturi)    
    sau (Joi, 14 februarie 2019, 14:56)

    domnescu [utilizator]

    "sunteti de acord ca toate recomandarile comisiei de la venetia sa fie obligatorii de aplicat imediat"

    e mult mai larga si mai cuprizatoare, cuprinde si sectia de anchetare a magistratilor, si numirea procurorilor etc
  • +9 (11 voturi)    
    Intrebarea . . . . (Joi, 14 februarie 2019, 14:57)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . este prea simpla! E ca o parola 1234, aRezultatul poate fi usor fentat de catre cei in cauza. Eu as propune o intrebare care sa prevada expres ca daca referendumul va fi aprobat toti cei in cauza sa plece imediat din functii, sa fie prevazut un termen clar de interdictie de 10 15 ani in a le mai accesa chiar daca in intervalul de interdictie au obtinut reabilitarea in justitie!
  • -2 (6 voturi)    
    o buna prima treime pt. referenduum (Joi, 14 februarie 2019, 16:19)

    un_anarhist_moderat [utilizator]

    in realitate problema care trebuie rezolvata este aceea a prezentei / accesului jigodiilor la functiile publice... in consecinta (numai) partea cu

    1.= "sa nu mai poata candida penalii" e fix o ordinarie partizana atata vreme cat nu exista garantia / asigurarea ca:

    2. = onor judecatorii care stabilesc statutul de "penal" sunt macar rude cu Dzeu tatal respectiv intruchiparea cinstei si a dreptatii pe pamant.

    3. = legile care sunt luate in considerare sunt deasemenea drepte, corecte, impartiale... etc

    o astfel de abordare superficiala denota fie prostie fie ticalosie... mi-e greu sa cred ca alde barna nu are capacitatea intelectuala de a realiza ca adreseaza doar o treime a problemei... deci?
  • -1 (1 vot)    
    Nu ar fi un lucru înțelept acest referendum (Joi, 14 februarie 2019, 17:25)

    Nyk1 [utilizator]

    Ar da un impuls PSDului să o condamne penal pe Kővesi și pe alți lideri incomozi ai opoziției.