Magistrații, diplomații, polițiștii și militarii care vor să-și cumpere arme letale să nu mai fie obligați să urmeze cursuri de instruire - proiect de lege PNL

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Duminică, 10 februarie 2019, 11:45 Actualitate | Politic


Pistol
Foto: pixabay.com
Deputatul PNL Florin Roman, a depus la Senat un proiect de lege pentru modificarea unui articol din legea privind regimul armelor şi muniţiilor. Proiectul depus de liberal stipulează că magistrații, diplomații, militarii și polițiștii să nu mai urmeze cursuri de instruire teoretică și practică, organizat de o persoană juridică autorizată pentru această activitate, în vederea procurării de arme letale.

Deputatul PNL Florin Roman a depus la Senat un proiect de lege pentru modificarea art.14 alin.(1) lit.g) din Legea nr.295/2004 privind regimul armelor şi muniţiilor, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, informează Mediafax.

Vezi aici proiectul de lege.

„Au absolvit un curs de instruire teoretică și practică, organizat de o persoană juridică autorizată pentru această activitate, în condițiile prevăzute în normele metodologice de aplicare a prezentei legi, cu excepția persoanelor prevăzute la art. 14 alin (2) lit. a), respectiv demnitarii, magistrații, diplomații, militarii și polițiștii, pe perioada cât sunt în activitate și după încetarea activității, pensionare, trecerea în rezervă sau retragere, după caz, cu excepția situației în care aceștia și-au pierdut calitatea din motive imputabile lor”, se arată în proiectul de lege.

Inițiatorul legii a menționat că în lege este stipulat faptul că armele de apărare pot fi procurate și de către următoarele categorii de persoane: demnitarii, magistrații, diplomații, militarii și polițiștii

„Articolul 13 din Legea nr. 295/ 2004 privind regimul armelor și munițiilor, republică, cu modificările și completările ulterioare reglementează categoriile de persoane fizice care pot fi autorizate să procure arme letale. Astfel, la lit. a) a alin. (2) al art .13 prevede că armele de apărare pot fi procurate și de către următoarele categorii de persoane: demnitarii, magistrații, diplomații, militarii și polițiștii, pe perioada cât sunt în activitate și după încetarea activității, pensionare, trecerea în rezervă sau retragere, după caz, cu excepția situației în care aceștia și-au pierdut calitatea din motive imputabile lor”, argumentează Florin Roman în expunerea de motive.


Mai mult, inițiatorul proiectului de lege a punctat în expunerea de motive că magistrații, diplomații, militarii și polițiștii să fie nu mai urmeze cursuri de instruire teoretică și practică, pentru că „în timpul anilor de carieră militară și polițienească, aceste persoane au avut în dotare armament de luptă automat și semiautomat cu muniție de război, folosit în misiunile reale și aplicații în trupe și tehnică militară”.

Senatul este primă cameră sesizată pe proiectul de lege, Camera Deputațiilor fiind for decizional.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9486 vizualizari

  • +29 (33 voturi)    
    Mai vrea cineva vreo dovada..... (Duminică, 10 februarie 2019, 12:04)

    gigiN [utilizator]

    ...cum ca pnl ar fi t psd-2 ???
    • +17 (21 voturi)    
      USL-ul (Duminică, 10 februarie 2019, 13:00)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      nu se dezminte.
      De unde-or răsării idioții ăștia//?
  • +28 (30 voturi)    
    Acest florin roman este,clar..... (Duminică, 10 februarie 2019, 12:06)

    gigiN [utilizator]

    …"codrin stefanescu"-l pnl-ului.
    • +8 (14 voturi)    
      Ideea e geniala (Duminică, 10 februarie 2019, 12:15)

      CruceaLuiDragnea [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Vor fi mai usor de dezarmat, un fel de jandarmerita tantaloaica din August. Iar apoi poti sa le faci orice.
    • +7 (9 voturi)    
      nu stiu de ce, dar doar citind titlul (Duminică, 10 februarie 2019, 13:32)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      gandul mi-a zburat la tovarasul florin roman.
    • +1 (1 vot)    
      la politisti si militari mai admit ca nu ar fi (Luni, 11 februarie 2019, 10:26)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      nevoie de urmarea unui curs, ei deja stiu sa foloseasca un pistol. Dar ce te faci cu magistratii, parlamentarii si diplomatii? Majoritatea nu au facut armata....cum sa ii lasi nene sa isi ia arme fara sa urmeze un curs de folosire a armamentului , care sa aiba si examen la final?
      Asa propun ca fiecare cetatean sa isi ia arme, nu?
  • +10 (12 voturi)    
    Foarte bine. (Duminică, 10 februarie 2019, 12:06)

    Cataleya [utilizator]

    Poate ca asa mai scapam de cativa sobolani fanfaroni care se vor impusca in cap, accidental, pt ca habar n-au sa manuiasca o arma de foc.
    Si mai exista si sansa sa traga pe langa atunci cand au de gand sa-si foloseasca pistolul din dotare.
    Eu zic sa le dati si dreptul sa detina material exploziv la domiciliu, fara sa le explice cineva ca nu e bine sa-l pastrezi in cuptor, pe calorifer sau la indemana copiilor!

    Acest Florin Roman pare a fi devenit un fel de dulau al PNL.
    Ieri a sarit la beregata lui Ciolos ca ar fi arogant, astazi vrea pistoale la iarmaroc pt toata lumea.
    Cine stie ce va mai cere maine.....
  • +21 (23 voturi)    
    daca la militari si politisti (Duminică, 10 februarie 2019, 12:07)

    zigot [utilizator]

    se justifica, prin cariera militara- sa nu mai urmeze
    cursul de instruire teoretica si practica, acum, cand
    stagiul militar nu mai este obligatoriu, nu vad
    justificarea desfiintarii acestiu curs;
    poate ca la atatea speciale pentru magistrati si diplomati
    -salarii si pensii- nu le mai ajunge timpul sa-si cheltuie
    agoniseala.
    • -6 (12 voturi)    
      De ce? Tu ai încredere într-unul ca Șoric? (Duminică, 10 februarie 2019, 13:14)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Sau într-unu ca Godină? Sau izmană maro Oprea? Chiar acum, pe la televiziune, s-a dat pe post de femeia rănită de un garcea care a tras și el cu arma.
  • 0 (12 voturi)    
    mai presus de lege... (Duminică, 10 februarie 2019, 12:10)

    cartofiprajiti [utilizator]

    iar politiceni isi fac legi pentru ei, NU PENTRU CETATENI...!!! toata clasa politica e varza...cand vad ce prosti vor sa vina la putere...ii prefer pe actualii...
  • -1 (9 voturi)    
    mi se pare normal (Duminică, 10 februarie 2019, 12:16)

    stupidu [utilizator]

    avind in vedere ca toti astia de ajung magistrati sau diplomati is securisti sau pilele cuiva, oricum ar obtine acest drept asa ca, de ce nu?
  • +16 (18 voturi)    
    cap de creta (Duminică, 10 februarie 2019, 12:16)

    Mateiul [utilizator]

    aveti idee politisti cata pregatire au? stiti ca au 6 doar cartuse de tras pe an? multi nici nu se duc pt ca stau doar in birou si nu folosesc niciun armament. nu e suficient ca sunt nepregatiti cei care sunt in strada, sa le dam arme si unor magistrati sau diplomati. asta le lipsea lor si asta ne mai lipsea si nou.
    • -2 (4 voturi)    
      Tu i-ai da unuia ca Șoric mai multe gloanțe? (Duminică, 10 februarie 2019, 16:15)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Mateiul

      Ești normal la cap? Sau unuia ca Godină? Ce naiba, să fim serioși. Ia gândește-te că unul ca izmană maro este general.
  • +12 (12 voturi)    
    Da , buna idee , pt. ca am (Duminică, 10 februarie 2019, 12:22)

    kokos [utilizator]

    vazut ca politistii impusca in cap pe strada oameni nevinovati , nu le mai trebuie cursuri de pregatire.Ce sa mai zicem de magistratii si diplomatii care n-au tinut in viata lor o arma in mana!
  • +8 (10 voturi)    
    V-am spus (Duminică, 10 februarie 2019, 12:25)

    trandafil [utilizator]

    ca astuia ii lipseste o doaga? Eu zic sa le dam si dreptul de a conduce masini fara a fi facut scoala de soferi. Iata care sunt problemele arzatoare ale pnl. De ce nu se duce acest ins la alde, la "adevaratii liberali", cu bunul lui confrate intr-o ureche zamfir?
  • +8 (8 voturi)    
    PNL. (Duminică, 10 februarie 2019, 13:06)

    nlln [utilizator]

    ....schimba parul dar naravul ba.

    Care este motivul pentru care magistratii si diplomatii nu au nevoie de cursuri de pregatire?

    Sau primesc aceasta autorizatie asa cum primesc pensiile speciale?

    Dupa logica PNL, unii sunt mai speciali ca altii indiferent ce s-ar intampla.
  • +5 (7 voturi)    
    Ăștia-s la fel de idioți ca pesedoșii! (Duminică, 10 februarie 2019, 13:12)

    prec [utilizator]

    Și ei mai speră că lumea să-i voteze. Pe cine, pe un retard ca ăsta? Pe Sică Mandolină? Pe Gorghiu, pe Mara sau Țurcana?
  • +6 (6 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Duminică, 10 februarie 2019, 13:22)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    daca ii spui initiatorului ca bate campii si ca nu e cu nimic mai bun decat cei pe care-i vorbeste de rau in prezent nu-i va conveni ... da' cei care-au facut scoala militara, la sectiile civile, se pot considera instruiti ...???
  • +8 (10 voturi)    
    Ce spune Constitutia ..? (Duminică, 10 februarie 2019, 13:32)

    Gandila [utilizator]

    Art. 16 – Egalitatea în drepturi
    (1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.
  • +3 (9 voturi)    
    de acord (Duminică, 10 februarie 2019, 15:03)

    Cetateanu [utilizator]

    Cu conditia ca si restul populatiei sa-si poata cumpara si sa detina arme, chiar cu obligatia de a se educa. Sa vedeti atunci ce "de treaba" vor deveni politicienii nostrii.
  • -2 (2 voturi)    
    legea armelor (Duminică, 10 februarie 2019, 16:04)

    Azmodan [utilizator]

    aici e un mic rezumat cu cine ce arme are voie sa foloseasca
    https://youtu.be/DlnjS6Mn2FU
  • +3 (3 voturi)    
    dreptul de a purta arma (Duminică, 10 februarie 2019, 17:06)

    Dizidentul [utilizator]

    propun ca printre primele aprobari sa se acorde lui Codrin si Nicolcea se pot deplasa in teritoriu fara frica iar Dragnea sa primeasca dreptul pentru o Bazouka din productie israeliana
  • +1 (1 vot)    
    Cand (Luni, 11 februarie 2019, 9:46)

    savatuf [utilizator]

    dai briciul la maimuta sa nu te miri ...doamne ce imbecili . Urmeaza carnetele auto ...total inutile.
  • 0 (0 voturi)    
    dreptul de portarma (Luni, 11 februarie 2019, 13:26)

    Dizidentul [utilizator]

    nu trebuie sa detina decit Fortele de Ordine(politia,jandarmeria) in public. Personalul militar trebuie in public sa lase armele in unitatile militare,procurori numai cind sint in serviciu,diplomati au paza asigurata,magistrati nu trebuie sa detina permis si nici politicienii,daca au frica de popor inseamna ca nu au reprezentat poporul prin actiunile lor nepopulare