USR: "Penalii PSD vor să blocheze inițiativa Fără Penali, prin sesizarea Parchetului pentru a verifica semnăturile"

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 6 februarie 2019, 15:27 Actualitate | Politic


USR
Foto: Facebook
USR acuză o nouă încercare a PSD de blocare a inițiativei Fără Penali, prin sesizarea Parchetului General pentru a evalua autenticitatea celor un milion de semnături de susținere.

"Condamnatul penal Cătălin Rădulescu, noul chestor al PSD din Camera Deputaților, și autorul OUG 13 Florin Iordache au încercat în Biroul Permanent să blocheze trimiterea inițiativei Fără Penali la CCR. Cei doi au invocat în BP că Secretariatul general a sesizat neconcordanțe în liste, deși nu intră în atribuțiile SG-ului Camerei Deputaților să verifice autenticitatea semnăturilor. Acesta este treaba primarilor, care deja au atestat dosarele", spun reprezentanții USR.

Ei reclamă o încercare de decredibilizare a inițiativei Fără Penali în Funcții Publice, care a strâns peste 1.000.000 de semnături și spun că toate semnăturile care se află acum în Parlament sunt verificate și valide.

“Este revoltător că această inițiativă semnată de peste 1 milion de români a fost deja blocată de peste 100 de zile de Liviu Dragnea în Camera Deputaților sub pretextul fotocopierii dosarelor cu semnături, iar PSD refuză în continuare să ia în considerare cele un milion de semnături ale românilor care nu mai vor penali la conducerea țării”, a transmis președintele USR Dan Barna.

Liderii USR mai spun că, în pofida noii încercări a PSD de blocare a inițiativei cetățenești, Fără Penali va ajunge la Curtea Constituțională, care are la dispoziție 60 de zile calendaristice să se pronunțe cu privire la constituționalitatea articolului pe care USR vrea să îl introducă în Constituție.

“Judecătorii CCR nu au motive de respingere a articolului, dar știm cu toții că este un articol cu o încărcătură politică mare, iar CCR a avut multe decizii controversate de când este condusă de un fost parlamentar PSD – Valer Dorneanu. Acesta este unul din motivele pentru care USR va iniția o reformă a Curții Constituționale, pentru depolitizarea unei instituții de bază a democrației, care din păcate și-a abandonat misiunea pentru a-l salva pe Liviu Dragnea de închisoare”, a adăugat președintele USR Dan Barna.

În 20 septembrie 2018, USR a depus la Parlament o primă tranșă de 335.000 de semnături pentru inițiativa cetățenească Fără Penali, iar pe 21 septembrie a fost depusă și cea de-a doua tranșă, cu 446.000 de semnături. În 25 octombrie, USR a depus la CCR inițiativa "Fără penalii în funcții publice”, cu 850.000 de semnături.

















3608 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    trebuie sa-l bagam pe tedi in ring cu penalii psd (Miercuri, 6 februarie 2019, 15:39)

    qwerasdf [utilizator]

    comunstii astia din psd chiar isi bat joc de noi oricum, oricand?!
  • -11 (21 voturi)    
    Problema este a USR (Miercuri, 6 februarie 2019, 15:40)

    Frank777 [utilizator]

    Daca nu se verifica semnaturile ce faceti? Sunteti voi penali si stricati toata campania. Deja s-a intamplat la Arad cand a refuzat Falca sa semneze si a semnala ca sunt foarte multe semnaturi false. Ce faceti daca se dovedeste o farsa toata schema? Ajungeti ca Portocala , compromiteti tot efortul.
    • +5 (5 voturi)    
      Se vede ca nu ai semnat (Joi, 7 februarie 2019, 1:39)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Iti cer datele nu te lasa sa pui un X pe ochi frumosi cum face PSD. Cine semneaza acolo isi asuma, altfel ma gandesc ca e fals in documente, nu?! Daca nu semneaza cienva cu semnatura reala.
  • -14 (18 voturi)    
    Normal ca CCR-ul o s-o respinga (Miercuri, 6 februarie 2019, 15:43)

    newlook [utilizator]

    Normal ca CCR-ul o s-o respinga. Asa ar face orice Curte Suprema-Constitutionala din orice tara democrata din lume.
    Ce inseamna "penali"?
    Cine stabileste restrangerea drepturilor cetatenesti, judecatorii, conform Constititiei sau gramada (chiar sa fie de un milion), conform USR?
    Ce drepturi cetatenesti incalca-prezumtiv-initiativa USR daca s-ar transforma in lege? Pai, dreptul la munca, dreptul de a alege si a fi ales, dreptul de a nu fi discriminat...astea sunt zise asa, in viteza trenului, dar sunt si altele.
    • +5 (5 voturi)    
      Dreptul de a fi penal (Miercuri, 6 februarie 2019, 23:35)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Hai sa nu mai discriminam Penalii ca ei decat Starea de Normalitate sunt in Romania.
    • +3 (3 voturi)    
      Stii cand o sa intelegi ? (Joi, 7 februarie 2019, 8:15)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      In momentul cand penali sau oameni lor vor trece la haiducie. Si poate te vei trezi ca ti se intampla ceva nasol.
      Eu unul nu vreau sa fiu condus de oameni care au avut probleme cu justitia. Si daca au furat 1 leu nu conteaza. Nu mai au ce cauta acolo hotul e hot.
      Si ca idee amanarea acestei initiative va duce la plecari si mai mari si definitive.
  • 0 (6 voturi)    
    Intarzie dar ofera legitimitate (Miercuri, 6 februarie 2019, 15:44)

    Lok [utilizator]

    Eu zic ca nu este de rau augur. Sa le verifice, ii costa timp si bani departe de la furat.
  • -3 (7 voturi)    
    Foarte bine va fac! (Miercuri, 6 februarie 2019, 15:52)

    cucurveauamov [utilizator]

    Parlamentul cu 300 e blocat de mai mult timp. Si?
    • 0 (0 voturi)    
      să-ți (Joi, 7 februarie 2019, 8:47)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cucurveauamov

      explic, că tu ești frate cu cogito.
      Referendumul de la prezidențialele din 2009 a fost unul consultativ, rezultatul lui neputându-se transforma automat în lege, ca în cazul referendumului făcut de dragnea.
      În cazul în discuție, trebuia ca Parlamentul să înițieze legea care să modifice structura parlamentară, nefiind însă obligată să o facă, În Parlamentul din acel moment, PDL - forța politică care-l susținea pe Băse și care putea să înițieaze legea, era minoritar, iar din 2012, după cum știm PSD butonează, nefiind de loc interesat de modificare.
      Partea bună a acelui referendum pozitiv ideii de modificare a strructurii parlamentare, este că indiferent câd s-ar dori modificarea Constituției, Paralemntul este obligat să aplice și voința populară din 2009.
  • +11 (15 voturi)    
    normal... (Miercuri, 6 februarie 2019, 16:01)

    liviu_ [utilizator]

    nu cumva sa nu poata sa conduca hotii tara...

    cati au verificat semnaturile pt referendumu penibil cu homosexualii?! da acum... aoleo... nu e ok... sa verificam!
    cand e vorba sa-si apere functiile brusc isi amintesc ca trebuie verificate toate actele... cand e vorba de un anumit absolvent de generala care are diploma de medic... "lasa ca merge si asa"
  • +1 (9 voturi)    
    1 milion sau.. (Miercuri, 6 februarie 2019, 16:05)

    exilatul [utilizator]

    1000 de semnaturi ce conteaza numarul cind e vorba sa scoti penalii din conducerea tarii...pe de alta parte cred ca 1 milion reprezinta cu adevarat numarul oamenilor cinstiti din tara aia...restul ???...cei cu mentalitatea "specifica" plaiurilor mioritice...
    • +3 (5 voturi)    
      Fii fericit peste hotare (Miercuri, 6 februarie 2019, 21:29)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      si lasa-ne in pace pe cei care nu fugim de comunisti.
  • +3 (3 voturi)    
    felicitari (Joi, 7 februarie 2019, 3:59)

    clujanu [utilizator]

    USR este adevarata opozitie
  • +3 (3 voturi)    
    gretosi (Joi, 7 februarie 2019, 10:25)

    1A [utilizator]

    Cum se face ca inca o parte din romani voteaza sleahta asta de neo-comunisti PSD-Alde?
    E absolut revoltator sa vezi cum acesti hoti cu un tupeu monumental ciomagesc justitia, stirile, onestitatea, adevarul si bunul simt.