PSD: Serviciile secrete se vor descura foarte bine cu mai puțini bani dacă își restrâng activitatea

de DG     HotNews.ro
Luni, 4 februarie 2019, 10:40 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
PSD insistă să compare bugetul serviciilor secrete cu banii pentru sănătatea copiilor, susținând că acestea și-au depășit atribuțiile prevăzute de lege.

”Mai mulți bani pentru sănătatea copiilor, mai puțini pentru practicile nesănătoase ale serviciilor . Decizia politică de ieri a PSD a fost de a pune copiii și sănătatea înaintea serviciilor secrete, care în ultimii ani s-au ocupat mai mult de protocoalele secrete ilegale decât de apărarea securității naționale. Dacă își vor restrânge activitatea strict la atribuțiile prevăzute în lege se vor descurca foarte bine cu mai puțini bani, iar diferența poate fi transferată la programele naționale de sănătate pentru copii”, a transmis PSD, pe pagina de Facebook.

Liviu Dragnea a cerut duminică Guvernului să reanalizeze sumele „importante” care sunt alocate serviciilor secrete în proiectul de buget pentru anul 2019 și a avertizat la finalul ședinței conducerii PSD că, dacă acest lucru nu se va realiza la nivelul Executivului, se va face la nivelul Parlamentului, la dezbaterea proiectului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














5381 vizualizari

  • +39 (39 voturi)    
    CORECT !!! (Luni, 4 februarie 2019, 10:46)

    Amad [utilizator]

    Extrapolând, chaiar țara asta ar merge mai bine dacă s-ar restrânge numărull de bugetari, parlamentari, etc.
    • +18 (18 voturi)    
      Propunere (Luni, 4 februarie 2019, 11:13)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      Serviciile sa isi restranga activitatea strict la monitorizarea politicienilor ! Hehehehe !
      • +3 (3 voturi)    
        Poate acum vor dezvalui Serviciile... (Luni, 4 februarie 2019, 16:54)

        CruceaLuiDragnea [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

        ... toate porcariile lui Dragnea. Sper sa ii dea afara pe toti, sa ii saraceasca la sapa de lemn si atunci vor pune umarul sa faca dreptate in tara asta.
    • -11 (13 voturi)    
      "Armata... hac... part..." (Luni, 4 februarie 2019, 11:23)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      de ce e nevoie de ea ? Suntem in razboi ? E drept, suntem ocupati formal de americani, dar mai rabdati putin… putin…"

      Memorii din inchisoare, Tomul II - capitolul "Pe culoarul injectiei".
    • +3 (3 voturi)    
      Este nevoie de bani la jandarmerie.. (Luni, 4 februarie 2019, 15:16)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      #ciumarosie ar dori sa angajeze ~10.000 de infractori recent eliberati de tudorel.
      • +1 (1 vot)    
        Am vazut noile microbuze cu gratii (Marţi, 5 februarie 2019, 9:37)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        ale jandarmeriei...
        Nu stiu daca:
        1. le e teama de poporul cale le plateste salariile si restul cheltuielilor
        2. e o actiune subtila de-ai obisnui pe domnii jandarmi cu un potential viitor...
  • +23 (25 voturi)    
    Adică să fim la cheremul străinilor? (Luni, 4 februarie 2019, 10:48)

    BEDE [utilizator]

    Să fim la cheremul rușilor și al mai știu eu cui? Cine urmărește chestiunile care țin de securitatea națională?
    Pare-se că lui Dragnea nu îi pasă dacă țara ajunge ca un sat fără câini, numai el să poată fura cât vrea și nimeni să nu-l ancheteze.
    • +5 (5 voturi)    
      Asta e act de TRADARE!!! (Luni, 4 februarie 2019, 13:35)

      neagoe [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Spionii unguri si rusi pregatesc trupe paramilitare care nu trebuie stingherite? UDMR si PSD au convenit blocarea serviciilor de contrainformatii? Sa fie vorba despre estabilizarea ROMANIEI si ruperea TRANSILVANIEI?
  • +18 (22 voturi)    
    Somn usor (Luni, 4 februarie 2019, 10:50)

    Mistrelutz [utilizator]

    dragi romani.
  • +29 (29 voturi)    
    O hahalera (Luni, 4 februarie 2019, 10:51)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    După ce a furat bani de la copii ca sa plătească niște gaițe secretare in gasca de hoti PSD Teleorman, Drakneev mimează acum grija pentru copii. Odios! dar dacă ăsta a fost ordinul de la Moscova, il executa. Nimic nu-i va opri pe acești ticăloși psd-alde-udmr sa distrugă Romania si să o scoată din NATO si UE.
    • +5 (7 voturi)    
      Cel putin asa cred ei, (Luni, 4 februarie 2019, 11:39)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ca nimic nu-i va opri sa faca ce ai spus.
  • +23 (23 voturi)    
    Servicii secrete (Luni, 4 februarie 2019, 10:51)

    joly [utilizator]

    De aici ti se va trage.
    • +9 (9 voturi)    
      Ei sunt serviciile (Luni, 4 februarie 2019, 11:24)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui joly

      altfel un vanzator de bere nu ajungea mai sus de sef de club divizia 3.
    • +8 (8 voturi)    
      Daca (Luni, 4 februarie 2019, 11:36)

      colu [utilizator] i-a raspuns lui joly

      te scarpini prea mult intr-un loc,sigur faci buba!!!
      Cred ca s-a scarpinat suficient.Acum astept doctorii sa-l trateze!
  • +29 (29 voturi)    
    PSD (Luni, 4 februarie 2019, 10:52)

    treos [utilizator]

    un pericol la adresa sigurantei nationale.
  • +24 (24 voturi)    
    aha (Luni, 4 februarie 2019, 10:56)

    costinescu [utilizator]

    deci a fost cam asa: inainte - hai sa le dau mai multi bani la servicii, poate imi rezolva problemele cu justitia.
    dupa refuz - la ce va trebuie voua bani, ma?
  • -13 (17 voturi)    
    uite ca aici sunt de acord (Luni, 4 februarie 2019, 11:03)

    tahomir [utilizator]

    Nu suport PSDul dar aici le dau dreptate. Avem jdemii de taietori de frunza la caini care nu fac nimic altceva decat sa citeasca ziarele ca sa se prinda care e dujmanu' si ca urma a surmenajului indus ies la pensie la 40 de ani cu niste sume colosale.
    Daca cei din serviciile secrete erau buni profesionisti nu se ajungea sa avem la putere acest grup infractional organizat numit PSD/ALDE.
  • +22 (22 voturi)    
    cum mai merge procesul lui dragnea? (Luni, 4 februarie 2019, 11:06)

    iondelaafumati [utilizator]

    dupa ce ca a furat de la gura copiilor acum si-a adus aminte de soarta lor ! Cum mai merge procesul cu doamnele care lucrau la psd dar erau platite din banii pentru ingrijirea copiilor?
    • +3 (3 voturi)    
      se va relua procesul (Luni, 4 februarie 2019, 13:46)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui iondelaafumati

      cu acelasi complet de 5 judecatori desemnat in decembrie. Dragnea doar a intarziat judecata, dar nu a reusit sa schimbe completul.
      E ultima judecata, recurs nu va mai putea face,...daca se intareste condamnarea de 3 ani si jumatate cu executare, Dragnea va merge direct la puscarie
  • +21 (21 voturi)    
    he-he (Luni, 4 februarie 2019, 11:08)

    Mircea1978 [utilizator]

    sa vezi nea Livache ce ti-or mai zmotoci serviciile hamsterul.... Ai sa vezi tu!
  • +14 (14 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 4 februarie 2019, 11:11)

    qwerasdf [anonim]

  • +18 (18 voturi)    
    de ce sa nu taiem de la parlamentari? (Luni, 4 februarie 2019, 11:16)

    carmen_i [utilizator]

    Vedeti? Pesedistii nu au nici un fel de rusine, vorbesc repede de copii atunci cand trebuie sa-si acopere scopurile murdare.
    Dragnea imi aduce aminte de un personaj din filmul Titanic, un bogatan care a pus mana pe un copil ca sa obtina un loc in barca de salvare.

    Cand parlamentarii isi votau pensii speciale, nu se mai gandeau decat la ei!
  • +12 (12 voturi)    
    Absolut adevarat. (Luni, 4 februarie 2019, 11:18)

    Marionette [utilizator]

    De ce sa ne chinuim noi, tara mica, cu servicii secrete cand FSB si Mossad lucreaza cu Dragnea asa de bine? Facem economie la buget.
    Sau altfel: dormiti linistiti, FSB si Mossad lucreaza pentru dumneavoastra!
  • +15 (15 voturi)    
    „Daca isi restrang activitatea“. Santaj pe fata! (Luni, 4 februarie 2019, 11:18)

    V. Istina [utilizator]

    Conflictul de interese nu este totusi evident? Un condamnat penal, un borfas ajuns seful partidului care a castigat alegerile, sforarul suprem al guvernului si parlamentului, dar nu al CSAT si al serviciilor de o formatii, le santajeaza in ciuda zecilor, poate sutelor de cartite implantate in sistem in ultimii ani, ca sa dea un semnal sa fie „lasat in pace“.

    Talharii cred ca e atat de simplu. Se inseala.
  • +11 (13 voturi)    
    este foarte simplu (Luni, 4 februarie 2019, 11:29)

    levierul [utilizator]

    Votezi PSD votezi Rusia!
  • +17 (17 voturi)    
    banii din pensiile speciale la sanatate (Luni, 4 februarie 2019, 11:36)

    ics_11 [utilizator]

    Se vor putea aloca si "mai mulți bani pentru sănătatea copiilor" daca :
    - se reduce coruptia
    - se recupereaza banii de la cei condamnati
    - se reduc angajarile fictive la stat
    - dispar pensiile speciale, inclusiv cele ale parlamentarilor
    - se reduc cheltuielile umflate de la diverse institutii
  • +11 (13 voturi)    
    Serviciile secrete servesc si protejeaza Romania. (Luni, 4 februarie 2019, 11:38)

    Habermas [utilizator]

    Inclusiv copii ei si viitorul lor.
    Tu, Dragnea, ai furat banii copiilor, nu ei.
    • 0 (2 voturi)    
      Asa cum au servit (Luni, 4 februarie 2019, 14:25)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      ucigandu-l pe Gheorghe Ursu, de pilda.
      Daca serveau Romania, puslamalele astea nu preluau puterea decat leganandu-se de grinzi.
  • +6 (10 voturi)    
    Dragnea este exponentul fostilor securisti (Luni, 4 februarie 2019, 11:42)

    Habermas [utilizator]

    care au fost dati la o parte si acum vor sa se razbune pe serviciile secrete ale Romaniei noi care face parte din NATO si UE.
  • +12 (14 voturi)    
    Cretinul (Luni, 4 februarie 2019, 11:48)

    VARCIOROVA [utilizator]

    asta crede ca serviciile secrete sunt ca taraba din piata!!!!, Iti micsorezi taraba si reduci cheltuielile????
    Am convingerea ca nu este dus cu pluta ci este rau intentionat, iar pentru asta exista solutii absolut...legale care chiar TREBUIE aplicate pana nu este prea tarziu.
    • +5 (5 voturi)    
      este malefic (Luni, 4 februarie 2019, 12:34)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui VARCIOROVA

      Singurul dubiu pe care il am este daca ne-a vandut rusiei sau doar da foc tarii ca sa nu ajunga la inchisoare.
  • +8 (8 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 4 februarie 2019, 12:55)

    DiDiRo [anonim]

  • +4 (4 voturi)    
    doar cateva idei (Luni, 4 februarie 2019, 13:07)

    gj [utilizator]

    1. delimitati riguros atributiunile serviciilor secrete ,iar in limita atributiunilor delimitate ,bani trebuie dati atat cat e necesar( tineti cont de conjuctura internationala data de rusia ,ungaria, etc. , situatia din Harghita si Covasna, de interesele interne si externe nationale ca si de alte elemente. Toate acestea necesita servicii secrete profesioniste)
    2. radeti pensiile speciale asa incat pensia maxima cumulta a unui "special" sa nu fie mai mare de 10. 000 lei. Ma refer la cei din justitie, parlamentari, politie, etc. iar banii rezultati din radere datii la sanatate, educatie, drumuri. Specialii , dupa ce ca au pensii nesimtit de mari, mai ies la pensie si la varste de 50 de ani cu speranta de viata pana la 85 de ani. Nu se mai poate! (Sunt un pensionar pe contributivitate si nu am pensie mai mare decat pensia medie pe economie, dar ma deranjaza nedreptatile si hotia )
    3. Cercetati averile fabuloase si vedeti sursele de bani din care s-au facut si daca la valoarea lor s-au platit impozite statului .Pentru tot ce nu se poate justifica, aplicati un impozit de 95% din acea valoarea. Asta pentru ca prea s-a furat si trisat mult. Deocamdata atat.
  • +3 (3 voturi)    
    normal... (Luni, 4 februarie 2019, 14:06)

    liviu_ [utilizator]

    sa-si vada de treburile lor... sa nu mai urmareasca hotii cinstiti din psd care nu fac decat sa fure cateva miliarde!
  • +3 (3 voturi)    
    adica sa se limiteze doar la taiatul porcului (Luni, 4 februarie 2019, 17:04)

    revo [utilizator]

    de Craciun si ciocnitul oualelor de Paste. Dragnea se multumeste cu astea doua chermeze, la vilele x si y, numai sa fie invitatul de onoare si nu macelarul de ocazie. Pentru asta, le da bani, sa fie masa bogata.
    In rest, fara alte petreceri, nu este nevoie, el poate sa fuga din tara si fara sa treaca mai intai pe la sindrofia SRI-ului.