Firea îl acuză pe Dragnea: Vrea falimentul Capitalei din răzbunare. Funcționarii care execută comenzile sale vor răspunde chiar și pentru abuz în serviciu

de DG     HotNews.ro
Luni, 4 februarie 2019, 9:56 Actualitate | Politic


Gabriela Firea
Foto: PMB
Primarul Capitalei Gabriela Firea îl acuză de manipulare pe liderul PSD Liviu Dragnea în ceea ce privește proiectul de buget și spune că acesta a tăiat 25% din banii Bucureștiului. Firea îi avertizează pe funcționarii care execută comenzile liderului PSD că vor răspunde personal, chiar și pentru abuz în serviciu.

Edilul îl provoacă pe Dragnea la o dezbatere publică privind proiectul de buget, cu cifrele pe masă, în care să explice haosul creat și spune că acesta nu trebuie să se mai ascundă după Olguța, Codrin și Doinița!

”Îl invit pe Dl Dragnea la o dezbatere publică, cu cifrele și dovezile pe față, la orice televiziune dorește, oricât de prietenoasă cu el. Să vadă o țară întreagă cine minte și cine spune adevărul. A tăiat aproape 25% din bugetul Primăriei Capitalei (180 milioane de euro) și spune senin că bucureștenii nu vor fi afectați, pentru că a suplimentat repartiția de bani la sectoare. O mare manipulare! Dl Dragnea se face că nu știe că Primăria Capitalei și cele 6 primarii de sector au prin lege atribuțîi diferite și, deci, facturi de plătit diferite. Primăria Capitalei plătește pentru toți locuitorii din București : subvenția și investițiile pentru transportul public în comun, subvenția și investițiile pentru termoficarea distrusă în 30 de ani de subfinantare,dotările și funcționarea celor 20 de mari spitale, iluminatul public, consolidarea blocurilor cu bulină roșie, marile lucrări de infrastructură : poduri, pasaje, supralargiri, marile parcuri, cele 15 teatre etc.”, a scris ea pe Facebook.

Primarul mai spune că Dragnea dorește să se răzbune pentru conflictul politic pe care l-au avut.

”Ceea ce face acum Dl Dragnea prin Legea Bugetului este falimentul Capitalei României dintr-un singur motiv: să se răzbune pe mine, pentru că am avut curajul să-i spun că izolează țară și distruge echipa politică. (...) Funcționarii și demnitarii care pun în practică tot ceea ce comandă Dl Dragnea să se gândească de două ori, pentru că vor răspunde personal, posibil chiar și pentru abuz în serviciu. Dumnealui va fugi de răspundere, cum a făcut și în cazul OUG 13 pusă la cale de el: când a văzut că reacțiile sunt negative, a dat vină pe cei mici. Că un adevărat bărbat de stat!”, a mai scris ea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6233 vizualizari

  • +17 (25 voturi)    
    Ce s-a votat (Luni, 4 februarie 2019, 10:07)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Miticii au votat primari de sector din Ciuma Rosie, asa că au dreptul la fonduri mai mari de la buget (care, desigur, e discretionar repartizat, pentru ca psd=cloacă de mafioti si penali care nu au lege, nici vreo rusine de a fura)
    • +6 (6 voturi)    
      Da da (Luni, 4 februarie 2019, 10:28)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Si aia care nu sunt mitici au votat numai nobili cu sange albastru... M-am uitat in jur si nu prea am vazut familia Bánffy conducand la oradea. Tot un partid votat de mitici conduce si Oradea.
      Si miticii astia au votat 20 de ani ala rand orice altceva in afara de ciuma rosie.Chiar si atunci cand in oradea erau primari FSN de exemplu.
  • +28 (28 voturi)    
    Tarziu te-ai trezit... (Luni, 4 februarie 2019, 10:08)

    seb_h [utilizator]

    Abuzul in serviciu va fi dezincriminat de Tudorel....eshti victima incompetenta tanti Firea, pacat de Bucureshteni...
    • -1 (1 vot)    
      Nu-i nici-un păcat de mitici! (Luni, 4 februarie 2019, 21:06)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui seb_h

      Aia au votat, aia să primească.
  • +25 (27 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 4 februarie 2019, 10:16)

    pmct [anonim]

    • +6 (6 voturi)    
      Pai da, cum ar fi fost daca (Luni, 4 februarie 2019, 10:53)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui pmct

      era in opozitie ? Atunci chiar nu mai facea nimic pentru ca o blocheaza guvernul ?
      Va dati seama ce trist ar fi fost Bucurestiul fara concertele alea... glumesc,
      evident ...
  • +7 (9 voturi)    
    Dincolo de lupta politica (Luni, 4 februarie 2019, 10:20)

    Casargoz [utilizator]

    Organizarea pe sectoare este cea mai comunista masura administrativa din romania.
    Nu am auzit de sectorul 6 din londra, sectorul 3 din madrid sau sectorul 4 din Barcelona.
    Nu poti trai intr-un oras in care dezvoltarea se opreste la marginea sectorului 5. Intr-un oras in care iti inscrii cu buna credinta copilul la un liceu din sectorul 4 , sector in care primarul nu are nici o treaba cu dezvoltareea liceelor.
    Cand mergi la spital nu mergi in sectorul 6 mergi la spital , nu te intereseaza daca e sectorul 5 sau nu.
    Am ajuns in situatia aberanta in care Bucurestiul arata ca un oras ocupat de factiuni PSD. In loc de checkpont charlie avem stegulete cu intrarea in sectorul x. Este o rusine.
    In londra de exemplu cele 32 de autoritati locale in care este divizata londra sunt coordonate central.
    La noi asa cum a fost si este cazul cu strapungerea crangasi s-a ajuns la situatia in care primaria are un proiect de strapungere spre autostrada si primarul de sector da autorizatii de constructie pe viitorul traseu. Ceea ce este cel putin aberant...
    Toti primarii vin si propun strada liniei, primarul de sector da autorizati de contructie pe viitorul traseu...
    Eu am impresia ca organizarea Bucurestiului este doar o bataie de joc, o farsa condusa de dezvoltatorii imobiliari.
    • +1 (1 vot)    
      Si ce ar fi de facut?! (Luni, 4 februarie 2019, 13:17)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      Pe Duamna Fierea noi am votat-o, de buna-voie si nesiliti de nimeni!
      Sa zicem ca sat s-ar putea remedia, la urmatoarele alegeri.
      Dar ce facem cu organizarea pe sectoare?
      Cum s-ar putea schimba asta?
      Cand o sa avem o Zona metropolitana?
  • +10 (10 voturi)    
    Ani de zile l-ai sustinut (Luni, 4 februarie 2019, 10:26)

    kemd [utilizator]

    Cand a fost impotriva romanilor l-ai aparat, cum ca-ti vrea capul ai descoperit ca e rau.
  • -8 (8 voturi)    
    deci madama nu vrea sa priceapa... (Luni, 4 februarie 2019, 10:30)

    demaGOGU [utilizator]

    ...ca, daca bugetele primariilor de sector au crescut mai mult decat a scazut bugetul primariei capitalei, per total Bucurestii au un buget superior!

    elementar Watson, mai putin cand esti intors cu cheia din spate.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu o ridicai tu in slavi (Luni, 4 februarie 2019, 15:35)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      cand ea ii pupa mana lui draknea ?
      Acum nu mai e buna, deh...

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • +1 (1 vot)    
      Nu-i corect. (Luni, 4 februarie 2019, 17:06)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Să stabilești prin bugetul de stat bugetele pentru primăriile de sector.Ce,la județe se stabilește bugetul pentru fiecare unitate administrativă prin bugetul de stat?Parcă se discută de descentralizare și PSD face o centralizare excesivă.Procedeul folosit de PSD duce la cheltuieli de personal,sedii,birotică,etc. inutile.Bugetul prezentat de Dragnea este o brambureală generală.Ar fi mai puține certuri dacă s-ar transmite niște sarcini și drepturi către autoritățile din teritoriu.
  • +8 (8 voturi)    
    multumim, PSD! (Luni, 4 februarie 2019, 10:59)

    carmen_i [utilizator]

    A inceput cearta pe ciolan, nu mai e suficient pentru toti! Ei se cearta, noi platim.
  • +13 (15 voturi)    
    hahaha... abuz in serviciu... (Luni, 4 februarie 2019, 11:03)

    Fuscus [utilizator]

    care abuz in serviciu!? ala pe care vroiati sa-l desfiintati...!? cand!? la congresul la care Fireai a Dracului il aplaudai uda toata pe Daddy alaturi de metresa lui!?
  • +10 (10 voturi)    
    DUamna Gabi (Luni, 4 februarie 2019, 11:07)

    un domn [utilizator]

    Spune :
    Toate Fustele Sus !
  • +12 (12 voturi)    
    deci de unde bani... (Luni, 4 februarie 2019, 11:16)

    young_e [utilizator]

    ...pentru pensionari in grecia, inseminare in vitro, ochelari si stomatologie la copii, biciclete la toata lumea, incalzire la 1/3 din pret, paranghelii in piata mare, panselute de o mie de euro bucata, .....
  • +5 (5 voturi)    
    hilar (Luni, 4 februarie 2019, 14:47)

    razeshu [utilizator]

    dupa ce au pus toti umarul sa dezincrimineze abuzul in serviciu acum s-au trezit ca le e foarte necesar si brusc Firutza isi sperie functionarashii cu asa ceva . Karma is a bitch :)