Încă un deputat și-a anunțat demisia din PSD. Oana Silvia Vlăduca se înscrie în partidul lui Victor Ponta

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 1 februarie 2019, 12:40 Actualitate | Politic


Vladuca Oana
Foto: Facebook
Deputatul de Dâmbovița Oana Silvia Vlăduca a anunțat vineri, pe pagina sa de Facebook, că demisionează din PSD și se înscrie în partidul lui Victor Ponta. Este cea de-a treia demisie din PSD în această săptămână iar majoritatea PSD-ALDE de la Camera Deputaților este afectată.

Coaliția PSD-ALDE nu mai poate asigura majoritatea în Camera Inferioară. În urma celor trei demisii, Coaliția PSD-ALDE are la Camera Deputaților 161 de deputați iar majoritatea necesară adoptării legilor organice este de 165 de voturi. Cel patru voturi lipsă aduce Coaliția în situația de a negocia fiecare vot cu UDMR și Minoritățiile.

"Din păcate, foarte multe dintre valorile pentru care am aderat la PSD acum două decenii și-au încetat valabilitatea de când partidul a intrat în zodia nefastă a unui lider nefast.

În atare condiții, am avut de cumpănit cu privire la parcursul de urmat și AM HOTĂRÂT SĂ MĂ ALĂTUR LUI VICTOR PONTA ȘI PRO ROMÂNIA! Nu e deloc ușor să o iau de la capăt, dar sunt puternică și nu mă feresc de muncă. Așa am crescut de mică și așa am înaintat în viață.

Câteva considerente:

· Îi știu bine pe cei din echipa Pro România. Îl cunosc pe Adrian Țuțuianu și știu cât a muncit ca să facă din PSD Dâmbovița una dintre organizațiile de frunte la nivel național. I-am cunoscut, de-a lungul timpului, pe Victor Ponta, Nicu Bănicioiu, Sorin Cîmpeanu, Mihai Tudose și Daniel Constantin. Toți sunt prieteni ai județului Dâmbovița și l-au ajutat atunci când au avut puterea să o facă.

· Partidul Social Democrat a fost ocupat și luat în posesie de un personaj care face mult rău partidului și, prin extensie, țării. Liviu Dragnea a pierdut orice busolă a moralității și realității înconjurătoare și funcționează astăzi pe bază de teroare. El însuși posedat de anumite spaime, își transferă lăcomia și disperarea în gesturi politice, unele cu repercusiuni la nivel de funcționare a statului român. Din această categorie au făcut parte și ordinele de eliminare din PSD a lui Victor Ponta, Sorin Grindeanu, Adrian Țuțuianu, Marian Neacșu și alții, ordine pe care i le-au dus la îndeplinire câteva personaje contextual-credincioase, fără repere morale de niciun fel.

· Toate subiectele naționale sunt transformate în răfuieli personale ale liderului PSD cu....oricine. Vedeți tema Justiției (o dezbatere extrem de necesară) și cum a fost ea maculată prin atingerea de către Liviu Dragnea.

· Am fost extrem de dezamăgită față de modul în care a fost exclus din partid președintele PSD Dâmbovița, Adrian Țuțuianu, pentru delict de opinie. Dacă un lider de talia sa, care a reușit rezultate politice pe care mulți (chiar din partid) nici nu le visau, a fost eliminat astfel, ce raportare mai pot avea membrii simpli? În PSD, pare că a fost confiscat dreptul de a gândi. Cine vorbește altfel decât o fac liderul și câțiva din camarila sa e vinovat și trebuie să plece.

· Instaurarea unei noi conduceri la PSD Dâmbovița a adus mai multă tulburare decât liniște, mai mult venin decât pace. Ipocrizia mesajelor de „unitate” a culminat cu ordinul de eliminare din funcție a președintelui Consiliului Județean Dâmbovița, iarăși o persoană căreia nu i s-a găsit nicio vină rațională. De asemenea, parlamentari care au muncit pentru acest partid au fost marginalizați fără motiv.

· Gestul meu este o delimitare de actuala conducere a PSD, care a transformat partidul într-o monedă imorală prin care se negociază orice, inclusiv libertăți. Mă delimitez de Liviu Dragnea, nu și de poporul psd-ist, oameni simpli și de bună credință, primari onești și muncitori, care nu au nicio legătură cu moravurile stăpânului. Lor o să le vorbesc în continuare, cu ei o să mă văd în continuare și pe mulți îi aștept alături de noi.", scrie această pe pagina peronașă de Facebook.

La începutul săptămânii Mihai Tudose și-a anunțat demisia din PSD și înscrierea în partidul înființat de Victor Ponta, afirmând că și-a pierdut orice speranță că „lucrurile se vor îndrepta”.

La două zile diferență, deputatul Georgia Pop și-a anunțat, la rândul său demisia și înscrierea în partidul Pro România. În urma celor trei demisii, Coaliția PSD-ALDE are la Camera Deputaților 161 de deputați iar majoritatea necesară adoptării legilor organice este de 165 de voturi. Cel patru voturi lipsă aduce Coaliția în situația de a negocia fiecare vot cu UDMR și Minoritățiile.




















15569 vizualizari

  • +31 (41 voturi)    
    Traseismul (Vineri, 1 februarie 2019, 12:49)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De la o gașcă de hoți la alta. Aceiași mafioți sub altă denumire.
    • +24 (26 voturi)    
      Simpatica treaba cu cat au muncit Tutuianu (Vineri, 1 februarie 2019, 13:29)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      si prietenii pentru judetul Dambovita. Intamplator, ma duc destul de frecvent la socrii mei in zona Pucioasa. Cred ca judet mai trist decat Dambovita nu gasesti decat in sud ( Ialomita, Calarasi, Teleorman). Totul e lasat de izbeliste, parca te intorci in timp cu 30 de ani. Drumurile sunt praf, absolut praf, drumul national Targoviste-Sinaia arata ca inainte de revolutie (sau poate mai rau), toate drumurile judetene sunt la pamant, peste tot e mocirla sau praf (depinde de anotimp), lipsa totala de orice grija pentru modul cum arata satele si orasele, combinate ceausiste in ruina lasate sa rugineasca, cred ca nu vor disparea ruinele alea nici in urmatorii 50 de ani. Intr-un cuvant, judetul arata fix ca inainte de 89. Nimic nu s-a facut, totul se conserva.
      • +18 (20 voturi)    
        a muncit ca să facă din PSD Dâmbovița una dint (Vineri, 1 februarie 2019, 13:58)

        BogdanAngheluta [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        a muncit ca să facă din PSD Dâmbovița una dintre organizațiile de frunte la nivel național

        pentru asta se munceste in Ro, nicidecum pentru Ro
    • +10 (14 voturi)    
      asa e.. (Vineri, 1 februarie 2019, 15:59)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ""Nu e deloc ușor să o iau de la capăt, dar sunt puternică și nu mă feresc de muncă. Așa am crescut de mică și așa am înaintat în viață."".....""Mă delimitez de Liviu Dragnea, nu și de poporul psd-ist, oameni simpli și de bună credință, """....poporul psd -ist!!!!!!!...o gasca de hoti, escroci , reta-dati si asistati = poporul psd-ist care ii voteaza pe toti nenor-citii de la putere...
    • 0 (6 voturi)    
      Nu sunt aceiasi mafioti. (Vineri, 1 februarie 2019, 17:51)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Una-i mafia romaneasca / albaneza (Ponta) si alta-i mafia rusa. Cateodata isi dau mana, si alta data se strang de gat.
  • -9 (23 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 1 februarie 2019, 12:55)

    DiDiRo [anonim]

    • +11 (17 voturi)    
      PSD si nu numai .. (Vineri, 1 februarie 2019, 14:14)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      ... e plin de dezertori, veniti de la PRM, PDL, PNL.. Pe-aia nu-i vezi, nu? Vai de mama voastra de borfasi.
    • +12 (14 voturi)    
      dap... (Vineri, 1 februarie 2019, 15:00)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      hotii trebuie sa se apere unii pe altii... si la bine... si la jilava!
  • +29 (33 voturi)    
    Pana de Pasti ramane doar Dancila si Valcov (Vineri, 1 februarie 2019, 12:59)

    Anti_CiumaRosie [utilizator]

    Livache te paste parnaie, Livache.
    • 0 (6 voturi)    
      Raman.. (Vineri, 1 februarie 2019, 14:20)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Anti_CiumaRosie

      nu "ramane".
      • +3 (9 voturi)    
        Rămâne, nu ”rămân” (Vineri, 1 februarie 2019, 16:34)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Dăncilă e non-persoană,complet lipsită de personalitate (cu excepția celei juridice, că o să răspundă pentru hoțiile altora), deci rămâne Dragnea....
      • -3 (5 voturi)    
        nu conteaza, e baiat ”bun”.... (Vineri, 1 februarie 2019, 19:06)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        analfabetii functional sunt mereu numai in tabara cealalta!
  • +25 (33 voturi)    
    Ăștia care pleacă sunt mai răi. (Vineri, 1 februarie 2019, 13:00)

    Amad [utilizator]

    Oportuniști pur sânge.
    Să nu-mi spună că erau virgini și nu știau ce înseamnă PSD sau politica românescă!!!
    • +10 (14 voturi)    
      Astia care pleaca .. (Vineri, 1 februarie 2019, 14:19)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      . sunt la fel ca cei care raman. Sa nu-mi spui ca s-au dus in PSD pentru tara. Nu cred ca se poate spune ca unii sunt mai oportunisti ca altii: sunt la fel de borfasi si unii si altii.
    • +1 (3 voturi)    
      OK (Vineri, 1 februarie 2019, 16:48)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      Există rău și „mai rău”, totuși. Să recunoaștem că TICĂȘOȘIA CIOCOIULUI DE TELEORMAN e greu de întrecut. Acestă figură SINISTRĂ din istoria recentă, un dement, hoț etc. e UNICĂ și oricine se dezice de ea e 10% iertat pt a fi stat într-un așa-zis partid care a DiSTRUS Rom în nici 2 ani.
  • +17 (23 voturi)    
    Dragnea (Vineri, 1 februarie 2019, 13:08)

    Frank777 [utilizator]

    mai este sustinut de Ministerul de |Interne unde ofiterii superiori stiu ca sunt compromisi si ca vor fi inlocuiti. Sefii din Jandarmerie si Doi si Un sfert fac eforturi ca sa mentina presiunea pe complicii lui Dragnea sa nu il parasesca. Dragnea este ca Ceausescu in 89. Disperat si periculos. Daca da ordin sa se traga in populatie sefii din Ministerul de interne , jandarmii vor trage?
    • -4 (4 voturi)    
      care populatie? (Vineri, 1 februarie 2019, 23:31)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      daca e vorba de golanii #rezist, aia nu sunt populatia, cu atat mai putin poporul; un grup infractional violent, platit din afara tarii ca s-o slabeasca; nicio paguba daca se trage in ei
      • +1 (1 vot)    
        Golanii aia au fost pusi de psd (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 5:23)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Sa creeze haos, si s-au retras, de ei vorbesti? Ca Gazarii au gazat batrani, femei, copii, au dat cu pulanele in turisti si ziaristi straini. Faina tara, spuneti ca e frumoasa, te duci sa o vizitezi si te fura tiganii sau te bat si te gazeaza Jindarii.
  • +17 (23 voturi)    
    Din hazana in hazna ! Calitate = O,precum WP (Vineri, 1 februarie 2019, 13:08)

    Plagarus [utilizator]

    Numai leprozerii politice adasta in politica romaneasca.
  • +14 (18 voturi)    
    Dambovita sa fie (Vineri, 1 februarie 2019, 13:08)

    daldepsd [utilizator]

    ... mai da o suta ca pleaca elicopteru' . Poate ajunge tot la Targoviste. Scoateti repede un tablou, ceva, din cimitir, dintr-un club, dati repede o suta.
  • +21 (25 voturi)    
    A-nceput de ieri să scadă... (Vineri, 1 februarie 2019, 13:09)

    Observator roman [utilizator]

    ...o majoritate „largă”...
    Câte unul, câte doi,
    Până ce-oți rămâne voi,
    Livache și Viorica
    Pe care-i va păpa... pisica!
    • +6 (8 voturi)    
      Catren (Vineri, 1 februarie 2019, 15:38)

      Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      Lui Livache, Viorica,
      În loc să-i pape pisica,
      Le dorește România
      Să-i mânânce pușcăria
    • +2 (6 voturi)    
      cate'un pic, pic, pic... (Vineri, 1 februarie 2019, 18:01)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      pan'no ramanea nimic...
      PSD-ul s-a nascut din nimicuri si se intoarce la nimic.
  • +2 (16 voturi)    
    Nu-i bai, deocamdata (Vineri, 1 februarie 2019, 13:13)

    clint [utilizator]

    cu UDMR si minoritatile se poate negocia orice :).

    Eu sper ca toti mai multi PSD-isti sa se delimiteze de PSDragnea si acest lucru sa se reflecte la alegerile locale.

    Daca PSD iar castiga majoritatea primariilor, asta nu va fi decat o intarire a pozitiei lui Dragnea si un indicator destul de puternic a ceea ce se va intampla la parlamentare.
    • +6 (12 voturi)    
      localele sunt foarte departe ! (Vineri, 1 februarie 2019, 13:46)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui clint

      daca mai pleaca un numar semnificativ in urmatoarele 2 luni si banditul Ponta scoate un scor bun la europarlamentare (in defavoarea PSD), se va schimba dramatic decorul
      de vazut si pe cine draq pune Dragnea pe listele pt europarlamentare - ca Ponta are deja super-starul Corina Cretu
      toate atacurile cuplului Dragnea-Valcov la Justitie, UE, NATO, capitalism, BNR, dau argumente solide pentru plecare, oricui nu vrea Romania transformata in Venezuela
      problema este ca odata cu toate plecarile astea, probabilitatea unei lovituri de palat in PSD scade ...
      • -2 (4 voturi)    
        poate la locale pierde PSD Dragnea (Vineri, 1 februarie 2019, 19:08)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

        castiga partidul lui Ponta si revine Plagiatorul Pm!!
        • 0 (0 voturi)    
          Poate, orice e posibil. (Vineri, 1 februarie 2019, 21:11)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          Ca de exemplu, daca ajunge tonta al vostru PM, o sa incepeti iarasi cu osanale: cel mai bun PM pe care l-a avut Romania etc.. lingai de borfasi.
  • +8 (18 voturi)    
    Se scufunda corabia? (Vineri, 1 februarie 2019, 13:13)

    human_nature [utilizator]

    Se stie ca sobolanii pleaca primii de pe ea!
    • 0 (4 voturi)    
      Asta e valabil (Vineri, 1 februarie 2019, 18:14)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui human_nature

      pentru corabii cu oameni. Pentru o corabie de sobolani e taman invers.
  • -12 (22 voturi)    
    campanie! (Vineri, 1 februarie 2019, 13:22)

    gpavel [utilizator]

    locul din parlament il are in mare parte nu contributiei personale,ci campaniei de succes facuta aproape in totalitate de dragnea(cel care" a pierdut orice busolă a moralității și realității înconjurătoare și funcționează astăzi pe bază de teroare."),alegerile fiind pe lista,sigur nu ponta a facut campanie(era chiar invizibil),oare daca esti moral"pana la capat"nu ar trebui sa it dai demisia din acest partid care se lasa controlat de dragnea!!
    • +5 (9 voturi)    
      Pai asta a si facut . (Vineri, 1 februarie 2019, 14:18)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      .. si-a dat demisia din PSD, ca nu poate sa fie si in PSD si in Pro Romania in acelasi timp.

      Cat priveste campania de care vorbesti, e ca si cum ai spune ca PSD-ul nu mai trebuie sa faca nimic, il are pe dracnea si datorita campanie exclusive a lui, toti sunt alesi. Baronii locali, primarii etc.. nu mai conteaza, dracnea e cel mai bun!
  • +7 (9 voturi)    
    mda... (Vineri, 1 februarie 2019, 15:00)

    liviu_ [utilizator]

    nustiu ce sa zic...
    intr-un fel e bine ca se sparge psd in 2...
    in alt fel... aceeasi hoti cu alt nume!
    • +5 (9 voturi)    
      Chiar că este foarte bine! (Vineri, 1 februarie 2019, 15:49)

      Barosanu_nr1 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Acum vom putea avea PSD și la putere, și în opoziție simultan. Când ne săturăm de PSD îl pedepsim votând cu PSD ca să aducem la putere și o forță politică nouă - PSD!
  • +5 (9 voturi)    
    Hmm (Vineri, 1 februarie 2019, 15:45)

    sipu [utilizator]

    Nimeni nu ia in calcul o REGIE !!!? dupa alegeri sa vezi ce se lipesc la loc .
  • +3 (5 voturi)    
    Mafioti lasi (Vineri, 1 februarie 2019, 17:48)

    gemart [utilizator]

    Pesedistii astia sunt niste mafioti sinistri dar si de o lasitate formidabila. Se tin pe langa Dragnea sa treaca legile care sa legalizeze hotia sa poata fura linisiti. Nu s-ar indura sa sara in alta barca si aia putreda, pana nu sunt siguri ca Daddy nu mai are putere. Parca-i Stalin asa se tem de el. Ba chiar au fost doi prostovani care au pecat si s-au intors fuga inapoi. Saracii, habar n-au cui sa se inchine sa le iasa bine.