Sondaj IMAS: PSD se menține în topul intențiilor de vot, dar e amenințat serios de PNL. Câți români l-ar vota pe Liviu Dragnea la prezidențiale

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 31 ianuarie 2019, 15:40 Actualitate | Politic


IMAS Europarlamentare
Foto: Europa FM
PSD rămâne primul în topul intențiilor de vot la europarlamentare și parlamentare, cu 17,4%, însă avansul față de PNL este unul extrem de mic, liberalii fiind cotați cu 16,5% la euroalegeri, respectiv 15,2% la parlamentare, potrivit unui sondaj IMAS, realizat la comanda Europa FM. Klaus Iohannis este cel mai bine cotat prezidențiabil, cu 34,4%, în vreme ce cota electorală a lui Liviu Dragnea este de aproape șase ori mai mică.

Pentru europarlamentare, în topul preferințelor electoratului rămâne PSD cu 17,4%, cu un avans însă de nici un procent față de PNL – cotat cu 16,5%. Următorii în clasament sunt cei de la USR, creditați cu 9,3% din intențiile de vot, urmați la mică distanță de ALDE, cu 9,1%. Pro România a fost indicat de 6,4% dintre respondenți, iar PLUS de 5,2%. 6,8% dintre cei chestionați au spus că nu vor vota, în vreme ce 22,4% că nu știu sau nu au răspuns.


Sursa: Europa FM

Dacă duminică ar avea loc alegeri pentru Parlament, 17,4 % dintre români ar vota cu PSD. Pe locul doi, la aproximativ 2 procente se află PNL, cu 15,2%. În intențiile de vot urmează ALDE, cu 9,2%, USR, cu 7,6%, PLUS, cu 6,1% și Pro România, cu 5,6%. 8,2% dintre respondenți au spus că nu ar vota, iar 23% că nu știu sau nu răspund.


Sursa:
Europa FM

Klaus Iohannis rămâne favorit la prezidențiale cu o intenție declarată de vot de 34,4%, urmat de Călin Popescu Tăriceanu(ALDE), cu 15,4%, Victor Ponta(Pro România), cu 13,2%, și Dacian Cioloș, cu 10,9%.
Pentru liderul PSD, Liviu Dragnea, ar vota doar 6%.


Sursa:
Europa FM

43,9% dintre cei intervievați s-au declarat convinși că Klaus Iohannis va câștiga alegerile.

Interviurile au fost realizate prin telefon, utilizând metoda CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing).

Eşantionul este probabilist, multistratificat, cu extragere aleatoare a persoanei. Respondenții au fost selectaţi aleator de către calculator, prin generarea automată de numere de telefon; Pentru acest studiu au fost intervievate 1011 persoane cu vârste de 18 ani și peste; Perioada de realizare a interviurilor: 11 – 30 ianuarie 2019. Eroarea de eşantionare este de +/- 3.1%.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















30247 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    .. cu alte cuvinte.. (Joi, 31 ianuarie 2019, 15:48)

    gdcos [utilizator]

    .. taxa pe banci a avut dublu efect - PSD a crescut din decembrie, PNL a scazut.

    Sunt curios insa ce se va intampla cand efectul acestor noi impozite va ajunge si la omuleti, tot indirect, evident.
    • +5 (9 voturi)    
      Ce aiureala de sondaj (Joi, 31 ianuarie 2019, 18:15)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui gdcos

      cum sa-i calculezi pe aia care nu merg la vot ca procent din total voturi exprimate ? Corect cifrele sunt cam asa- psd - 28-29%, pnl - 25-26%, alde- 13-14%, usr - 10-11%, plus si pro romania 6-7% si udmr - 4-5%.
      Practic ce a pierdut psd din 2016 s-a dus la alde si pro romania.
    • 0 (2 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 1 februarie 2019, 10:22)

      complet_ret [anonim] i-a raspuns lui gdcos

  • +17 (25 voturi)    
    hmm (Joi, 31 ianuarie 2019, 15:56)

    dum_i [utilizator]

    cati tampiti in tara asta
    • +8 (10 voturi)    
      NICI NU ITI IMAGINEZI!! (Joi, 31 ianuarie 2019, 17:19)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      O sa ai un soc!
  • +18 (24 voturi)    
    . (Joi, 31 ianuarie 2019, 15:58)

    theo667 [utilizator]

    Cum naiba arata votantul alde spre deosebire de cel psd?!
    • +2 (6 voturi)    
      E mai „spălat”.... (Joi, 31 ianuarie 2019, 17:12)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Nu duhnește de la un kilometru....
    • +8 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 31 ianuarie 2019, 17:47)

      [anonim] i-a raspuns lui theo667

  • +11 (15 voturi)    
    stai ca (Joi, 31 ianuarie 2019, 16:01)

    liviu_ [utilizator]

    o sa vina acum membrii psd si postacii psd sa ne explice cand o sa mai faca psd o prostie cum acel partid este alesul poporului!
  • +14 (16 voturi)    
    Pff (Joi, 31 ianuarie 2019, 16:02)

    Tony_K [utilizator]

    Ura si la gara fratilor....
  • 0 (24 voturi)    
    USR doar 9.3? Fals! Are cel putin 20-25! (Joi, 31 ianuarie 2019, 16:10)

    Miky60 [utilizator]

    Hai sa fim seriosi, cum sa folosesti metoda CATI in 2019? Cine mai are telefon fix si cine sta acasa pe telefon? Ca la birou nu ai timp sa raspunzi la telefoane pt sondaje. E clar, este o metoda pro-partidele clasice (PNL, PSD) si anti-USR si anti-RO+.
    Atunci clar, USR-ul este dezavatajata, e clar ca are 25-30% din voturi, dar nu este reflectat aici.
    Bravo Ponta! USR si cu PRO-Romania daca s-ar uni ar depasi PSD-ul si PNL-ul!
  • +10 (16 voturi)    
    De cine este amenințat??? De P.N.L.!!!??? (Joi, 31 ianuarie 2019, 16:11)

    prec [utilizator]

    Să fim serioși....
    Nu știu care-i mai periculos: moroiul sau mandolină? Că toxici pentru țară sunt amândoi.
  • +4 (22 voturi)    
    Cu 30% Opozitia inca nu reuseste sa convinga (Joi, 31 ianuarie 2019, 16:13)

    animatron [utilizator]

    E vorba doar de "intentia de vot", ceea ce nu garanteaza cu nimic rezultate concrete in caz de alegeri, mai ales ca aproape 30% dintre electori par nedecisi.

    Se observa ca o parte a electoratului PSD, nemultumit de prestatia conducerii actuale, si-a mutat intentia de vot spre ALDE, in progres si spre Pro Romania, un "PSD mai mic" care probabil ar trece pragul electoral.

    Impreuna ajung la circa o treime din voturi, iar daca adaugam UDMR (un PSD maghiar conectat acum la Moscova via Budapesta) si redistribuirea, bazinul electoral al actualei aliante de guvernare ar trece de 40% din mandate.

    PNL, singurul partid care mai reprezinta, cu ezitari, o viziune de dreapta, e in scadere usoara, dar se mentine aproape de PSD.

    Ceea ce in sine nu e deloc o performanta daca ne gandim la numeroasele gafe, scandaluri, erori mari ale Guvernului. E putin jenant, se pare ca electorii de dreapta nu sunt deloc entuziasmati de fosta aripa dreapta a USL-ului..

    USR-ul, partid progresist de centru-stanga, stagneaza de mult timp la nivelul de 9-11%, a devenit un partid de nisa, cu discurs antitotalitar care se adreseaza hipsterimii din marile orase si celor conectati la trenduri ale societatii apusene (veganism, protectia animalelor, ecologie dura).
    Partidul incearca sa ia locul partidului dlui Tariceanu in cadrul ALDE european.

    PLUS e chiar mai progresist si clar asumat, dl Ciolos a fost unul dintre rarii lideri europeni semnatari ai unui apel european progresist alaturi de partidul dlui Macron.

    Sondajul arata PLUS-ul peste pragul electoral, ceea ce e foarte optimist daca tinem cont de agitatia interna si gafa imensa a dlui Ciolos legata de romani si Securitate.

    Alt eventual component al Opozitiei, partidul basescian, PMP, nu pare sa treaca pragul electoral.

    Opozitia actuala cu sanse de intrare in parlament (potrivit sondajului) nu ar atinge nici macar 30%, e ingrijorator si arata ca liderii Opozitiei fie nu inteleg electoratul, fie sunt orbiti de ideologii si meschinarii.
    • +6 (14 voturi)    
      Postaci de serviciu (Joi, 31 ianuarie 2019, 16:44)

      Kain [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Ce vorbe inteligente avem aici, mai sa te cred, dar 40%+30%=70%, cum ramane cu restu?

      Sondaju este irelevant avand in vedere esantionul si alegerea celor din sondaj, cu atat mai mult cu cat peste 20% sunt indecisi. Sa nu mai vorbesc de diaspora care pare evitata in mod intentionat in sondaje.
    • +1 (1 vot)    
      Mesteci vorbe cu limba de lemn (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 3:16)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Nu e vorba de Opozitie sau PSD sau USR sau PLUS...e vorba de populatie, de oameni analfabeti si abrutizati de bautura, de saracie si excluziune sociala, de birocrati incompetenti si puturosi, de pansionari si asistati speciali….si despre multa, muuuulta propaganda grobiana.
  • +7 (19 voturi)    
    IMAS? (Joi, 31 ianuarie 2019, 16:41)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E clar. Pieleanu si gasca lui de manipulatori.
    • +3 (9 voturi)    
      E clar, iar vorbesti prostii, (Joi, 31 ianuarie 2019, 17:24)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      de Alin Teodorescu ai auzit?
    • +6 (8 voturi)    
      Europa fm e cu ciuma rosie ? (Joi, 31 ianuarie 2019, 18:10)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      vezi ca a lui pieleanu e avangarde, iar imas sunt aia ce icu cateva zile inainte de alegerile din 2016 a dat usr la 20% ca apoi la alegeri usr sa nu ia nici 9%.
  • +3 (13 voturi)    
    IMAS (Joi, 31 ianuarie 2019, 17:10)

    JustinCase [utilizator]

    IMAS, deci Chielicică? Latrina 3 e aici?
  • +2 (6 voturi)    
    USR & PLUs impruna au ca. 14% (Joi, 31 ianuarie 2019, 18:13)

    Habermas [utilizator]

    Cu o mobilizare energica ca si alianta, pot castiga alegerile Parlamentare si Europene si Nationale. Cu alte cuvinte pot da Primul Ministru - aici este competitia reala intre USR-PLUS si PNL. Dar va trebui sa fie o competitie fair play intre acestia, altfel PSD va profita.

    La Presidentie discutia USR-PLUS este numai teoretica pentru ca oamenii vor va vot util. Vor trebui sa se coordoneze in mod elegant si inteligent Iohannis, si sa-l sprijine pe el.
  • +4 (8 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 31 ianuarie 2019, 18:36)

    DiDiRo [anonim]

  • +3 (9 voturi)    
    It's wrong (Joi, 31 ianuarie 2019, 18:57)

    Airwaves [utilizator]

    It's so fucking wrong! Uitandu-ma la aceste sondaje, trag o singura concluzie. Daca sunt, intr-adevar, reale, inseamna ca romanii sunt pe saruri de baie! Grav, grav de tot.

    PSD si PNL sunt exact cei care au dat cu tara de gard. Lumea este atat de idioata incat uita in maximum 48 de ore ce idiotenii fac astia. Mi se pare incredibil. Tinerii din Romania pot pleca linistiti afara, atat cat se mai poate. As putea sa pun pariu ca, in maximum 2-3 ani, vor aparea tot felul de piedici.
  • +6 (14 voturi)    
    Nu cred o iotă din această făcătură (Joi, 31 ianuarie 2019, 19:00)

    Rescator [utilizator]

    sinistră pe post de sondaj.Nu pot să cred cum
    Ciuma Roșie ,după nenorocirile pe care le-a produs in ultimii doi ani a rămas cu atâția tâmpiți.La fel,cum
    crește ALDE o oficină condusă din străinătate și cu
    relicve comunistoide in conducere!?
  • +4 (6 voturi)    
    Genial (Joi, 31 ianuarie 2019, 19:24)

    APAN [utilizator]

    Adică trimiți lupul sa apere interesele oilor.