VIDEO Viceprimarul Bădulescu spune că a mințit procurorii în legătură cu protestul din 10 august: „Recunosc că am minţit la Parchet şi mă pun la dispoziţia organelor de urmărire penală”

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 30 ianuarie 2019, 20:24 Actualitate | Politic


Aurelian Badulescu, la Parchetul General
Foto: Agerpres
Viceprimarul Aurelian Bădulescu a susținut, miercuri, că a mințit când a fost audiat la Parchet în cazul protestului din 10 august. Declarațiile sale sunt făcute în contextul în care PSD București a anunțat retragerea sprijinului politic în ceea ce-l privește.

Aurelian Bădulescu a avut delegate atribuțiile Gabrielei Firea în timpul protestului reprimat violent de jandarmi în 10 august.

În două intervenții la Realitatea Tv și România TV, el a susținut că pentru partid a mers „până acolo încât a trebuit să mintă”.

Dialogul cu realizatorii de la România TV

Aurelian Bădulescu: „E posibil ca în România 2019 că îți faci un coleg trompetă să fii dat afară și să nu conteze cât ai muncit, cât ai luptat cu opoziția, câte proiecte ai votat, cât ai stat pe străzi, cât le-ai ținut c.. când venea hashtagul peste ei, câte documente ai semnat ca să nu-i lași în piață? Și ești audiat la Parchet și de ce a trebuit să mint la Parchet, asta nu se întreabă?

Realizator: Ați mințit la Parchet?

Aurelian Bădulescu: Da, asta nu întreabă? Am spus că după 30 ianuarie e momentul când lumea va sti adevărul. Asta este frica lor.

Realizator: Cum să spuneți că ați mințit la Parchet?

Aurelian Bădulescu: Da, domn'e, recunosc că am minţit la Parchet şi mă pun la dispoziţia organelor de urmărire penală cu fapte şi declaraţii pentru data de 10 august 2018. Poftim. Am spus o public.

Realizator: Ce ați mințit?

Aurelian Bădulescu: O să declar la Parchet.

Realizator: De ce ați mințit?

Aurelian Bădulescu: Că sunt un mincinos şi ca să apar un partid care acum mă exclude... de aia. Ca să-l apăr pe Codrin Ştefănescu, ca să apăr democraţia, ca să fie bine.

VEZI VIDEO CU DECLARAȚIA AICI

Într-o intervenție la Realitatea TV, Bădulescu a avut aceeași poziție.

„Am avut o altă atitudine decât cea care ar fi trebuit atunci când am declarat în faţa organelor de urmărire penală ce m-au întrebat referitor la evenimentele din 10 august şi am spus asta în contextul în care am vrut să subliniez faptul că am făcut tot ce mi-a stat în putere ca să trag cu acest partid“, a afirmat Bădulescu.

„Mi-a fost greu să ajung până aici, nu am crezut niciodată că dacă-i spui lui Codrin Ştefănescu trompetă şi munceşti atâţia ani în partidul ăsta eşti dat ca o măsea afară“, a adăugat Bădulescu.

Întrebat dacă va merge la Parchet să-şi schimbe declaraţia, Aurelian Bădulescu a răspouns: „Nu, o să mă cheme Parchetul şi o să zică: «Domnu' Bădulescu, ai spus că ai minţit». Da, domnule. «Ia pixul şi hârtia şi hai să vedem ce trebuie să îndreptăm aicea»“.

CITEȘTE ȘI: Viceprimarul Bădulescu, după audierea la Parchet: Am avut parte de bătăi de stradă de tip Belfast / De la cine primeam informații? De la Facebook / Nu a existat un centru de comandă, a existat o încăpere

Bădulescu a susținut că i s-a cerut de la partid, în schimbul unor „foloase materiale”, să folosească „toate armele împotriva Gabrielei Firea”. „Mă c... pe funcțiile voastre de bolșevici”, a spus Bădulescu că a fost răspunsul său.

Comitetul Executiv al PSD București a decis, miercuri seară, retragerea sprijinului politic pentru viceprimarul Capitalei, Aurelian Bădulescu, acesta urmând să rămână consilier general și membru PSD.

Viceprimarul Aurelian Bădulescu, a declarat, pe 24 august, după ce a fost la Parchet pentru a vorbi cu procurorii despre evenimentele de pe 10 august, din Piața Victoriei, că ”am avut parte de bătăi de stradă de tip Belfast”.

Bădulescu a afirmat că „nu a existat un centru de comandă, a existat o încăpere”, în care a stat până la 4 dimineața cu Prefectul Capitalei. „Acea clădire se afla în zona guvernului, o clădire în care paza era asigurată de cei de la SPP”, a mai spus el.

”Violența era aproape de neimaginat”, a susținut Bădulescu, afirmând că Jandarmeria nu a greșit prin reprimarea protestatarilor. ”În opinia mea, jandarmii au procedat atât cât au putut pentru a restabili ordinea de drept”.

”De la cine primeam informații? De la cine primeați și dumneavoastră, de la Facebook”, a răspuns el la o întrebare pe această temă a jurnaliștilor. El a spus că s-a dus acolo să vadă ”dacă sunt manipulanții de tramvai în regulă, că avem depou în spatele Guvernului”.

Viceprimarul a susținut că „nu a existat un centru de comandă, a existat o încăpere”, într-o clădire a Secretariatului General al Guvernului (SGG) care avea pază SPP. „Nu a existat un centru de comandă, a existat o încăpere, unde reprezentantul prefecturii împreună cu reprezentantul administrației publice din acea zi, respectiv subsemnatul, care aveam delegate atribuțiile primarului, a trebuit să luăm măsuri care prevedeau modul de administrare a orașului în situații de criză. Având în vedere datele și informațiile care existau la acea dată, și anume faptul că urmau să existe violențe, date pe care le aveam din exploatarea surselor deschise, din mesajele subliminale pe care le trimiteau pe conturile de Facebook agitatorii și inițiatorii acestui miting neautorizat am luat măsurile care se dispuneau. Ceea ce se induce în media și în mediul public, că era un centru de comandă, că nu știu ce, este o chestiune speculativă și depășește limita normalității. Nu a fost nicio conspirație, nu a fost nimeni în altă parte decât acolo unde trebuia să fie”, a spus el.

„Acea clădire se afla în zona guvernului, o clădire în care paza era asigurată de cei de la SPP. Am dedus că acea clădire era o clădire a SGG. Tot ce șine de Guvern, și fiind o clădire a SGG, paza ține de SPP. Acolo am intrat, acolo s-au luat anumite decizii care țin de modul în care trebuie să luăm anumite restricții administrative și la ora 4 dimineața am plecat acasă. Dna prefect a fost de la ora 16 până la 4 dimineața împreună cu mine”, a adăugat el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















39830 vizualizari

  • +24 (42 voturi)    
    .... secatura .... (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 20:32)

    cbogdan [utilizator]

    Treci la Ponta si nu ne mai plictisi.
    • +22 (22 voturi)    
      maine va spune ca a fost o metaphora ! (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 21:38)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

      hahahah ! Asa fac bolshevicii !
      • +22 (22 voturi)    
        O greseala de comunicare? (Joi, 31 ianuarie 2019, 1:04)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

        Sau incepe sa iasa la iveala adevarul, fiindca minciunile gogonate ale lui Dragnea nu mai incap sub presh?
        • +5 (5 voturi)    
          Asta inca nu-i iesit din Piovra (Joi, 31 ianuarie 2019, 8:22)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

          nu vezi ce scoate pe despicatura aia numita impropriu gura ? Un bolovan imbracat in costum.
          Incurca itzele.
          Nu te teme, nu se dezice nimeni de sinecurile oferite de vremelnicul capo di tutti capi.
  • +27 (35 voturi)    
    .... (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 20:33)

    tirolez [utilizator]

    Au incalecat PRM-istii PSD-ul. Nu ca n-ar fi fost tot cu ochii dupa ciordeala, dar macar pastrau o limita. Acum parca toti au baut apa dupa Vadim.
  • +31 (33 voturi)    
    Merge asta? (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 20:42)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Art. 326

    Falsul în declaraţii

    Declararea necorespunzătoare a adevărului, făcută unei persoane dintre cele prevăzute în art. 175 sau unei unităţi în care aceasta îşi desfăşoară activitatea în vederea producerii unei consecinţe juridice, pentru sine sau pentru altul, atunci când, potrivit legii ori împrejurărilor, declaraţia făcută serveşte la producerea acelei consecinţe, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
    • +10 (10 voturi)    
      no si ce+i (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 21:48)

      arthur_l [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      vedeti de ce trebuie e nevoie de proteste nominale, deci faci un protest si pe unu ca asta si altii ca el, faci proteste pana astia isi dau demisia din toate functiile publice.

      care e problema - asta face circ.
      maine spune ca a vorbit la misto, ca de fapt nu a mintit, si uite asa, si peste o saptmana spune iarasi ca a mintiti.

      deci trebuie proteste facute cu scopul de a--i demite pe rand. pe x, pe z
  • +30 (32 voturi)    
    Alta "valoare" PSD-ista... (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 20:47)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Pentru declaratie mincinoasa se cam da condamnare...Falsul in declaratii, art.326.
  • +26 (26 voturi)    
    badulescu (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 20:55)

    termopan [utilizator]

    As face un film independent de arta despre cum se lupta el timp de un an cu trotuarul si mijloacele de transport in comun. La final dupa 2 ore de film, 1 an real, moare calcat de masina pe trecerea din fata blocului lui. Chiar daca nu ma pricep, sunt sigur ca iau ceva premii doar de la bucurestenii pe care ii chinuie zilnic cu prezenta lui acolo.

    Of, infectia asta o sa ajunga pralamentar intr-o zi. Pentru ca asa suntem noi, alegem ce-i mai prost.
    • +5 (5 voturi)    
      Sugestie de final beton (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 23:26)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui termopan

      moare strigand ura, doar ca spectatorul trebuie lasat in suspans: ura! de victorie, ura de clasa, ura... de la urare ?
      Nu vom sti niciodata :-(
    • 0 (0 voturi)    
      Astfel de filme s-au facut (Joi, 31 ianuarie 2019, 9:51)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui termopan

      Se numeau Amintiri din epoca de aur.
      Ar fi interesant daca seria ar continua cu prezentul Subiectele ar fi mai proaspete si mai uluitoare.
      Incercarea de asasinat a lui Dragnea, Lovitura de stat,
      Razboiul Dragnea Firea, Tudose -Dragnea etc etc...
  • +38 (44 voturi)    
    bineinteles ca au mintit pentru partid (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 20:59)

    bokila1 [utilizator]

    atacul asupra manifestantilor din 10 august a fost premeditat si programat, manifestatia neavand nimic deosebit fata de cele foarte pasnice din februarie 2017 sau celelalte masive din ultimii doi ani...am fost acolo si pot confirma ...pe de alta parte cei care au participat la agresiune cu diferite roluri si cu jandarmeria in rol principal se vor mai apara o perioada intre ei negand evidenta. Cred ca la amenintarile pe care le va primi badulescu dupa dezertarea din omerta nu va fi usor sa fie convins sa spuna in totalitate adevarul...dar e inceputul
    • -4 (4 voturi)    
      Pasnica, da' pasnica rau (Joi, 31 ianuarie 2019, 13:05)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui bokila1

      "atacul asupra manifestantilor din 10 august a fost premeditat si programat, manifestatia neavand nimic deosebit fata de cele foarte pasnice din februarie 2017 sau celelalte masive din ultimii doi ani...am fost acolo si pot confirma"

      ============================

      Inseamna ca Toate, dar absolut TOATE televiziunile au dat in direct fake news care aratau diversi manifestanti dand cu pietre, caftind niste jandarmi, fortand sa intre in Cladirea Guvernului, etc chestii d'astea "pasnice" . Clar ca vaca, conspiratie nationala, mondiala, galactica impotriva "pasnicilor" #rezist.
  • +26 (28 voturi)    
    yesss! (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 21:00)

    ceoteldrum [utilizator]

    ...beautiful!
  • +12 (12 voturi)    
    Imi e greu sa port ganduri negre... (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 21:16)

    rov [utilizator]

    Dar eu pentru acest partid de lepre hoate as face lucruri mult mai bune ca la Targoviste cu ceausescu...
    Sper din tot sufletul sa nu am ocazia.
  • +17 (17 voturi)    
    hehe (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 21:21)

    transpenibilus [utilizator]

    Ba pesedeilor, ba badulescu voi chiar credeti ca exista vreun roman care sa nu stie ca furati si mintiti?

    Tuterii pe care-i platiti se PREFAC ca nu stiu, bai ceauseilor.

    Pai de ce credeti voi ca PSD va fi scos in afara legii si desfiintat? Pt ca e GIO, nu partid.
    • +7 (7 voturi)    
      normal (Joi, 31 ianuarie 2019, 8:11)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      că tot românul știe că pesedacii sunt hoți ordinar.
      E frumos însă când încep să se mănânce între ei.
      Sunt curios însă dacă va fi rechemat pentru schimbarea declarației despre mitingul din 10 august 2018 și mai ales dacă și cum va fi pedepsit pentru falsul în declarații.
  • -10 (12 voturi)    
    santaj ordinar (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 21:37)

    Kosmos [utilizator]

    Din partea unui psd ist
  • +6 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 21:54)

    [anonim]

  • +10 (10 voturi)    
    Nu cred eu ca mint PSDistii? (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 21:56)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    Hai zi corect cat ti-a dat Soros :??? noua ne da cate 14 RON pe luna si cate un CAR la ROBOR-2%. Intreb doar sa stiu dc "suntem in piata" :)
  • +9 (9 voturi)    
    Sunt curios daca va fi chemat la parchet (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 22:40)

    kokos [utilizator]

    si vom afla adevarul acum in al 12-lea ceas. Mi-e teama ca procurorii se vor face ca ploua pt. ca mana lunga a mafiotului suprem dracnea a ajuns si la ei.
  • +17 (17 voturi)    
    Dumnezeule! (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 22:41)

    mr_mojo [utilizator]

    Ăștia sunt din alt film. “Am mințit pentru ca sunt mincinos(...)ca să apăr democrația”. Care democrație, coane? Aia “apărată” cu minciuni și cu pulane?
    Se ridică cearceaful de pe cadavrul putrezit care e PSD și care insistă că miroase floral.
  • +16 (16 voturi)    
    Biutiful, asta e unul pt care postacii (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 23:15)

    Dalinar [utilizator]

    isi rup mainile sa-l apere, se aude king, niuluk, cucuvaua?
    • +10 (10 voturi)    
      numai (Joi, 31 ianuarie 2019, 8:16)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      scoate unul din ei scăfârlia, din rahatul sub care-și duc veleatul.
      Interesantă părerea unui membru psd ca el, care a fost pe firmament, despre democrație. Conform celor spuse de el, democrația este ce a hotărât hamsterul flușat la congresul pesedacilor și în programul de guvernare.
  • +14 (14 voturi)    
    ai mintit pentru ca esti un porc PSD-ist mincinos (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 23:20)

    revo [utilizator]

    Asa esti tu. Ca toti ceilalti porci criminali PSD-isti. Ce garantii ar putea exista ca nu minti si acum?
    • +2 (2 voturi)    
      dublu pleonasm (Joi, 31 ianuarie 2019, 11:54)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui revo

      porc psd-ist mincinos.... no offense :)))
      • +1 (1 vot)    
        sau sinonime (Joi, 31 ianuarie 2019, 21:24)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Pasarea_PuieMontix

        plus ''mafia'' si ''tradator de tara''.
        Sper sa intre in joc si expresia...''vor ajunge la puscarie pe viata impreuna cu rudele si metresele lor"
  • +13 (13 voturi)    
    o sa apara multe probe (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 23:58)

    Antenistontel [utilizator]

    despre dragnea, cand nu va mai putea furniza ciolan celorlalte hiene!
    • +5 (5 voturi)    
      Ba deloc (Joi, 31 ianuarie 2019, 8:34)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      sunt cu totii o membrana canceroasa in jurul unui nucleu si mai canceros. O sa indruge verzi si uscate depre strainii rai, unde gamma, si coloniile pe Marte, dar nimic despre bossu' n-ai sa vezi, asa cum nimeni nu l-a tradat pe ilici, si absolut nimeni nu s-a dezis de ceausescu - decat formal. Dovada ? Acuma s-au apucat sa-i laude iarasi domnia.
      Cand o mizerie ca ala cu poze in "parlament", si alta mizerie care isi arata dinti razand de femeie, pe deasupra si avand functie mare acolo, si cu mecla aia cioplita de un betiv face temenele rusiei criminale, e vremea sa ne gandim: mai merita sa stai aici ? Tara e-a tovarasilor, noi putem sa ne tiram linistiti, ca nu va fi in veci cum vrem noi, ci doar cum vor ei.
  • +9 (9 voturi)    
    grav, dar si bine (Joi, 31 ianuarie 2019, 1:16)

    Jebediah_Sanchez [utilizator]

    Suntem cu totii constienti de miliardele de minciuni. E important ca vedem in sfarsit un om care recunoaste ca a mintit, chiar daca e pe fondul unei mahniri pt ca a fost exclus din pesede. Nu-mi amintesc sa mai fi vazut asta vreodata.
    • +1 (1 vot)    
      Tulbura apele (Joi, 31 ianuarie 2019, 8:42)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Jebediah_Sanchez

      si incurca pistele. Constat ca nu zice decat de bine... nu da detalii… cam cetzoasa treaba... nu se-mpiedica un mamut criminal de un ciot de-al lor.
  • +11 (11 voturi)    
    România ... (Joi, 31 ianuarie 2019, 1:28)

    Seculand [utilizator]

    Nație balcanică talibanizatã de propaganda psd.Orice alt partid non psd(fără mega mașinăria mediatico/diversionistă) la așa caraghioslâc de guvernare,avea demult niște zeci de mii de oameni zilnic la guvern și alegeri parlamentare anticipate,demult.
  • +10 (10 voturi)    
    Oare? (Joi, 31 ianuarie 2019, 1:57)

    ber [utilizator]

    Citat "sa foloseasca toate armele impotriva Gabrielei Firea" pentru avantaje materiale!
    Se mai indoieste cineva ca avem de-aface cu un grup infractional organizat?
    • +2 (2 voturi)    
      Populatia abrutizata (Joi, 31 ianuarie 2019, 8:45)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui ber

      iti va raspunde "astia e de-a nostri" si "huoo neamtu' ", plus "suntem mic, hai la mici si bere" cu "ne pisam pe diaspora tradatoare care nu iubeste dacii".
      Comunismul a prins din prima, majoritatea ori a tacut ori a furat cot la cot cu bolsevicii. Aia care s-au rasculat au fost striviti, injurati, memoria cinstita "de forma", dar "mai bine stateau in banca lor, ca au slabit capacitatea de aparare a Romaniei". In fata occidentului colonizator, desigur.
      Ratati.
  • +9 (9 voturi)    
    aceeasi ciocoi (Joi, 31 ianuarie 2019, 2:37)

    Coco Whistle [utilizator]

    care confunda statul cu interesele personale. au tras in iobagi, studenti, populatie. au chemat minerii sa restaureze pacea si domnia sovieticilor. acestia sint tradatori de tara si intrebati-va cum ii iarta putin pe acestia.
  • +6 (6 voturi)    
    nimic nou (Joi, 31 ianuarie 2019, 8:18)

    politik_killz [utilizator]

    nu e nimic nou prietene , stim ca ai mintit atunci, stim ca stefanescu e trompeta, stim ca ai mintit si in legatura cu semafoarele defecte din Buc.
  • +2 (2 voturi)    
    mda.... uite o stire (Joi, 31 ianuarie 2019, 9:42)

    liviu_ [utilizator]

    pe care televiziunile suspuse psd o sa o ignore...

    ce sa zic... era clar ca totu a fost o facatura si ca se vroia ceea ce s-a intamplat... chiar mai rau!

    asta e romania... au fost 30 de ani frumosi fara comunism... dar acum s-a terminat!
  • +1 (1 vot)    
    As vrea si eu sa punctez (Joi, 31 ianuarie 2019, 11:02)

    JustinCase [utilizator]

    "Realizator: Cum să spuneți că ați mințit la Parchet?"

    As vrea si eu sa punctez faptul ca la Guitza TV intrebarea nu este "Cum sa mintiti?", ci "Cum sa spuneti ca ati mintit?".

    O nuanta.
  • +3 (3 voturi)    
    UN PSD ist adevarat (Joi, 31 ianuarie 2019, 11:18)

    Martinezu [utilizator]

    va spune: nu ati inteles bine, am spus cu totul altceva,
    Functie de context, imprejurari, interese, un PSD ist poate declara absolut orice. Raspunderea nu e la ei niciodata.