Gorghiu: Orice fost preşedinte al PNL ar trebui să se regăsească pe lista pentru europarlamentare

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 30 ianuarie 2019, 18:36 Actualitate | Politic


Alina Gorghiu
Foto: Facebook
​Senatorul liberal Alina Gorghiu a afirmat miercuri că toţi foştii preşedinţi ai PNL ar trebui să se regăsească, pe un loc eligibil, pe lista cu candidaţii pentru alegerile europarlamentare. Declarația vine în contextul în care atât Gorghiu, cât și Crin Antonescu și Vasile Blaga s-au înscris în cursa internă pentru a candida la europarlamentare. Din informațiile HotNews.ro, cel mai probabil singurul care va ajunge pe listă pe un loc eligibile este Vasile Blaga.

"Orice fost preşedinte al PNL ar trebui să se regăsească pe această listă de europarlamentare. Eu, pentru o listă cu Crin Antonescu, îmi voi da votul. Dacă ai fost o dată preşedinte al PNL, mi-e greu să cred că nu poţi să îţi găseşti un loc eligibil pe lista partidului. Este Vasile Blaga la care mă gândeam, e Crin Antonescu. Sunt oameni care reprezintă în continuare PNL şi au un electorat aparte în rândul partidului nostru. Toţi suntem obligaţi să tragem la aceeaşi căruţă pentru un scor pe care ni-l dorim", a afirmat Gorghiu miercuri.

Alina Gorghiu a demisionat din fruntea PNL în decembrie 2016, în urma scorului slab înregistrat de partid la alegerile parlamentare, de circa 20%.

Potrivit unor surse politice, cel mai probabil Crin Antonescu nu se va afla pe listă, așa cum se credea inițial atunci când s-a înscris, neavând sprijin în rândul partidului și nici din partea liderului PNL Ludovic Orban, din cauza asocierii cu USL și a declarațiilor sale recente, văzute ca favorabile PSD. La sfârșitul lunii noiembrie, Antonescu a afirmat că, dacă ordonanța privind amnistia va fi adoptată totuși, "România nu se oprește acolo, nu moare dacă Dragnea va scăpa de un proces". În decembrie, el a declarat că nu înțelege de ce foarte mulți oameni insistă să o jignească pe Viorica Dăncilă.

Nici șansele ca Alina Gorghiu să fie pe listă, pe locuri eligibile, nu sunt prea mari.

Fostul lider PNL a pledat ca pe locurile eligibile să se regăsească şi femei, pentru că 52% din electoratul din România este reprezentat de femei.

"Eu sunt unul dintre cei care şi-au depus dosarul de candidatură. Mi-aş dori să văd o reprezentare echilibrată şi pe regiuni şi pe sexe, pentru că ne-am bătut, ca PNL, pentru cotele de gen, indiferent care este numele doamnelor care se vor găsi pe locuri eligibile. Cred că este obligatoriu ca PNL să aibă şi femei pe locuri eligibile, indiferent că o cheamă Gorghiu sau altfel, pentru că avem 52% femei electorat în România şi merită să se găsească şi domniile lor pe lista PNL", a adăugat Gorghiu.

PNL își va definitva lista de candidați la jumătatea lunii februarie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5353 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Serios? (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 18:46)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    De unde a aparut regula asta? Eu credeam ca trebuie sa fie cineva capabil si care merita.

    Imediat ce apare cineva care e incompetent si nu e dorit baga joker-ul cu discriminarea. Ca o fi minoritate, ca o fi ceva de religie, ca o fi de sex, brusc "considera ca ar trebui sa fie egal" asa din burta.

    Mai bine du-te la ALDE sau Pro Romania ca acolo sunt pupati in fund fostii lideri.
    • +4 (4 voturi)    
      Cacarau europarlamentar ???? (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 21:18)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Sa doarma in fotoliile din Parlamentul European ??? Pai acolo scaunele sunt mai proaste ca cele din Parlamentul Romaniei, ne-a spus-o si Becali. Un birepetent din vremea lui ceasca (ceea ce era extrem de greu atunci), alias Porumbacu, ce sa faca ca europarlamentar ???? Engleza ioc si mai este si creatorul marelui USL, prin care derbedeii politici urmau sa ia puterea in Romania pe vecie, pentru ei si pentru progeniturile lor. Cum sa-l pui pe Cacarau europarlametar??? Coana Goghiu, ai luat-o razna rau de tot.
  • +6 (6 voturi)    
    De aia nu va mai votează nimeni (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 18:47)

    Captain Obvious [utilizator]

    Să îl puneți și pe Quintus
  • +6 (6 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 18:52)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    bineinteles. totul e inca bine, atat timp cat sunteti prima nelipsita de pe acele liste ...
  • +8 (8 voturi)    
    Serios ? (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 18:56)

    grongobar [utilizator]

    Eu zica ca orice pnl-ist care a avut vreo functie decizionala in perioada USL sa fie exclus din partid pe viata.Asta ar fi primul pas spre recredibilizarea unui partid care altfel va ramane suspect de blaturi cu dusmanul national numit PSD
  • +4 (4 voturi)    
    Brătienii înțeleg (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 19:01)

    billy34 [utilizator]

    dar Cutrăriceanu?
  • +6 (6 voturi)    
    proasto, (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 19:05)

    berenger [utilizator]

    îl puneți pe tăriceanu pe listă?
  • +7 (7 voturi)    
    uite! (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 19:08)

    tusnami [utilizator]

    coada de topor a iesit in fata
  • +8 (8 voturi)    
    Candidati noi! (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 19:13)

    micul_licurici [utilizator]

    Fara Antpnescu. fara Blaga, fara Gorghiu.

    Am vazut ce au realizat, multumim, la revedere, vrem sa mai "vedem" si pe altii. Dumneloar sa astepte ca ii sunam noi daca ii vrem inapoi
  • +5 (5 voturi)    
    rock (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 19:18)

    TLiviu [utilizator]

    pensie speciala nu vrei?
    • 0 (0 voturi)    
      O sa aiba. Ca parlamentar... (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 21:19)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui TLiviu

      asa ca.....
  • +5 (5 voturi)    
    il puteti pune si pe ponta pe liste (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 19:21)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    a fost copresedinte la usl.
    nici pana astazi, nici un presedinte pnl postalianta nu sa dezis si si-a cerut scuze public pt. ,,monstruoasa coalitie".
  • +5 (5 voturi)    
    eh (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 19:24)

    IonIonescuDeLaBrad [utilizator]

    Un loc caldut in PE nu i-ar strica nimanui. Daca analfabeta a fost acolo doua mandate, de ce n-ar merge si incompetentii din PNL?
  • +3 (3 voturi)    
    M I Quintus, V Stoica si T Stolojan sunt OK (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 19:26)

    ty [utilizator]

    De la Tariceanu in jos ar trebui testati cel putin la engleza
  • +6 (6 voturi)    
    Alina,tu mai gândești? (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 19:35)

    asavreau [utilizator]

    Tăriceanu să fie pe listă?Pune-l și vedem câți vor vota PNL.Crin Antonescu are de dat niște explicații privind USL,pierderea Bucureștiului sau mai bine zis predarea către PSD și crearea PSD monstru care este acum.
  • 0 (2 voturi)    
    Da (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 19:39)

    tarabost [utilizator]

    da, da....
  • +10 (10 voturi)    
    Alina Gorghiu: (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 19:44)

    Rahan5 [utilizator]

    "Orice fost preşedinte al PNL ar trebui să se regăsească pe această listă de europarlamentare. Eu, pentru o listă cu Crin Antonescu, îmi voi da votul."
    Nu are nici un suport logic / moral ce spune Alina Gorghiu.
    Pe aceasi logica toti Comandantii de la varful Securitatii Statului ai lui Ceausescu aveau dreptul moral sa fie in continuare in conducerea Jandarmeriei, macar in esalonul 2, in anii '90.
    Prin afirmatiile sale Alina Gorgjiu arata fatis ca nu regreta USL-ul
    si pe marele ctitor al sau, Crin Antonescu.
    Alina Gorghiu, in realitate, afirma in continuare ca ,,fenomenul USL" nu a fost o greseala si ca Antonescu Crin merita sa fie Euro-Parlamentar.
    Decent ar fi ca Alina Gorghiu sa-si faca bagajele si sa plece la ALDE.
    Dar de cand a trecut prin patul borfasului (insurat) Bogdan Olteanu ce mai face decent Alina Gorghiu ?
  • +11 (11 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 19:56)

    DiDiRo [anonim]

  • +7 (7 voturi)    
    . (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 20:00)

    tirolez [utilizator]

    Vreti sa-l luati pe Tariceanu?
  • +7 (7 voturi)    
    pai cum vrei... (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 20:11)

    exilatul [utilizator]

    sa schimbi ceva cu aceleasi ja-vre!?!?...romanii daca ar fi destepti ( ceea ce nu e cazul ) nu ar mai vota nici psd , alde, pnl si udmr.. ar trebui sa aleaga pe altii din alte partide noi...macar incearca si altceva..
  • +6 (6 voturi)    
    DA (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 20:40)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    In special cei care au bătut palma cu P$D. Sau cei care au fâcut lobby pentru puscăriasul Vlasov pentru a prelua Registrul Comertului la Camera de Comert, cum a făcut dottore Gorghiu.
  • +8 (8 voturi)    
    Alinutaaa (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 20:42)

    ady77 [utilizator]

    Iar vrei sa te pozezi cu Victoras, USL reloaded 3.0.
    Acu vrei plimbari pe la Bruxelles, te saturasi pe Dambovita?
    • +2 (2 voturi)    
      Cam așa... (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 21:00)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      ...poate că ar vrea să-l ia cu ea și pe îndrumătorul ei de doctorat, vestitul jurist Toader Tudorel (pe atunci „avocatul” grupului infractional Fenechiu/Vlasov) de la care a învățat multe, inclusiv cum e să fii j***a politică
  • 0 (0 voturi)    
    Vrea (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 21:15)

    Coco_papagal [utilizator]

    fata la Bruxelles. La noi in capitala e trist, cenusiu, lume necivilizata, cluburi proaste.
  • 0 (0 voturi)    
    Vai saracii fosti presedinti! (Joi, 31 ianuarie 2019, 5:01)

    gemart [utilizator]

    Dupa ce au muncit ani de zile la carma partidului acum sunt datori sa traga la caruta europarlamentarelor, cam asa zice duduia asta.

    Sa-l puna si pe Campeanu poate unii nu stiu ca s-a prapadit si poate aduce mai multe voturi decat Antonescu sau madam Gorghiu
  • +1 (1 vot)    
    Da, o propunere generoasa (Joi, 31 ianuarie 2019, 9:31)

    Dan Tacu [utilizator]

    Eu zic sa deschida lista de europarlamentare I.C. Bratianu. Pe locul al doilea sa fie Radu Campeanu.
    Activitatea PNL din ultimii ani (nu uitam nici de PDL, care este ascuns acum sub sigla PNL), a dus la situatia politica dezastroasa din prezent.
    Alianta contra naturii cu PSD, opozitia cvasi-nula din prezent sunt girate de presedintii acestui partid, de mai demult sau din prezent.
    Acum, acesti mediocri (si aceste mediocre) obosiți(te) se inghesuie pe pozitiile eligibile (spera ei) de pe listele de candidati la alegerile europarlamentare.
    Sper ca USR si PLUS sa convinga tot mai multi alegatori, asa incat marilor politicieni PNL sa li se ofere posibilitatea sa se sacrifice in continuare pentru tara, dar fara miile de euro pe luna de la Bruxelles.
  • 0 (0 voturi)    
    Ideea asta este un exemplu de produs al lipsei (Joi, 31 ianuarie 2019, 18:01)

    Habermas [utilizator]

    gandirii. Si vrea sa fie in capul listei. Pfff...