Tăriceanu, despre decizia CCR privind protocoalele: Trebuie să găsim formula legală pentru desecretizare

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 30 ianuarie 2019, 14:49 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: AGERPRES
Președintele Senatului Călin Popescu Tăriceanu a precizat, miercuri, referitor la decizia Curții Constituționale privind legea inițată de el și de Liviu Dragnea cu privire la desecretizarea protocoalelor SRI, că trebuie așteptată motivarea Curții și trebuie găsite soluțiile legale și constituționale pentru a le declasifica.

Tăriceanu a insistat că decizia CCR de a declara neconstituțională în ansamblu legea privind desecretizarea hotărârii CSAT privind protocoalele nu înseamnă că protocoalele nu sunt ilegale.

„Chiar dacă sunt lucruri pe care poate le văd diferit și nu îmi convin și nu ne convin la nivelul coaliției, trebuie să respectăm decizia CCR. Problema politică și juridică a ilegalității protocoalelor rămâne. Prin urmare CCR nu a decis că protocoalele sunt legale, ci legea de declasificare nu este legală. Trebuie să găsim soluția cea mai rapidă pentru a declasifica aceste protocoale. (...) Sunt convins că și doamna premier va analiza decizia Curții. Până acum nu am văzut decât comunicatul Curții și e normal să așteptăm motivarea Curții pentru a avea un răspuns complet și adecvat pentru a ajunge la o rezolvare”, a declarat Tăriceanu, întrebat dacă există premisele pentru emiterea unei hotărâri de guvern care să rezolve problema declasificării.

Liderul ALDE a mai precizat că nu a apucat încă să discute cu ministrul justiției Tudorel Toader în vederea identificării unor soluții.

”Să apară întâi motivarea Curții ca să vedem cum procedăm. Protocoalele sunt ilegale, decizia curtii nu pune în discuție legalitatea protocoalelor, ele rămân în continuare ilegale (...) Trebuie să găsim forma legală și constituțională pentru a le declasifica”, a mai spus Tăriceanu.

Curtea Constituţională a României a admis, miercuri, sesizările președintelui Klaus Iohannis, ale PNL, USR și ÎCCJ în legătură cu Legea privind declasificarea unor documente și a stabilit că legea este neconstituțională în ansamblul său. Legea inițiată de Liviu Dragnea și Călin Popescu Tăriceanu privind desecretizarea hotărârii CSAT care a stat la baza protocoalelor SRI avea ca miză revizuirea deciziilor judecătorești în dosare în care au fost instrumentate probe obținute în baza acestor protocoale.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2339 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    normal... (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 14:52)

    liviu_ [utilizator]

    cand ccr decide impotriva unui "inamic" psd... urla ca ar trebui ars pe rug pt ca a indraznit sa nu respecte constitutia....

    cand ccr decide impotriva psd.... nu e nici o problema si se schimba legea ca sa fie constitutionala...

    sa nu uitam ca noi vrem desecretizarea protocoalelor cand jandragmeria a secretizat tot repede dupa 10.08!
    doar zic...
  • -10 (14 voturi)    
    concluzie (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 14:58)

    Mazeta [utilizator]

    În România este mai greu să desecretizezi decât să secretizezi ceva.
    • +10 (12 voturi)    
      Sa se desecretizeze si dosarul de cadre (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 15:05)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      a lui Tariceanu. Sa stim si noi gradul si functia. Si pentru cine lucreaza.Ofiterul sau superior.
      • +5 (5 voturi)    
        Individul ăsta periculos și profund corupt (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 16:45)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        lucrează incă dinainte de 1989 pentru ruși.Așa că ofițerul lui de caz este la Moscova,iar adjunctul acestuia in Kiseleff.De aceia insistă ca
        documentele CSAT să fie desecretizate,lăsând
        România descoperită și vulnerabilă.Luați la bani
        mărunți toată cariera ipochimenului și faptele sale și veți ințelege cine-l controlează.Incepeți
        cu Aripa Tânără(care intre timp a imbătrânit in rele) și terminați cu diversiunea ALDE.
    • +9 (9 voturi)    
      Ce zici de asta? (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 15:42)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sa se desecretizeze contractul Bechtel semnat de Bombonel.
    • +5 (5 voturi)    
      aici ai dreptate (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 16:02)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sa ne uitam de exemplu cum a secretizat jandragmeria si psd tot de pe 10.08 ca sa nu se afle cat de mult au incalcat legea!

      apropos... de desecretizarea protocoalelor alora dintre MJ si restu nu se aude nimic?! alea sunt ok , nu ? ca-s facute de pretinii tai!
    • 0 (0 voturi)    
      vaaaai, (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 18:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      dar ești uimitor de perspicac.
      Ce se întâmplă? V-a dat pește la masa de prânz și ai mai făcut rost de ceva fosfor pt. intelect?
  • +10 (12 voturi)    
    multa grija poentru bietul infractor (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 15:18)

    GeorgeT [utilizator]

    Unde este grija pentru drepturile bolnavilor, si al platitorului de taxe si impozite.
    Suntem foarte ingrijorati de soarta infractorilor inainte de orice ..
    Romanii sunt intregi la cap ?
  • +8 (8 voturi)    
    I-auzi! (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 15:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Păi n-ați știut când ati votat lega in Parlamentul vostru e hoti ca e ilegală?
  • +5 (5 voturi)    
    Să interzică paznicii. (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 16:10)

    asavreau [utilizator]

    Să nu mai ai voie să pândești hoții,că-i stresezi și nu-și pot desfășura activitatea în condiții optime.Spionii nu mai trebuie să obțină ilegal orice informație,la cererea lor orice instituție a statului să fie obligată să le prezinte informațiile în format scris și electronic,în limba română și traduse de traducător autorizat în limba rusă.În atare condiții,spionii se pot ocupa să facă diversiune media,să influențeze populația și să-i prezinte rapoarte lui Tăriceanu fără frica de a fi prinși.
  • +6 (6 voturi)    
    Cretin bătrân!! (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 16:20)

    Ion B [utilizator]

    cum Dumnezeu nu'l intreaba nimeni pe asta de ce face?
    Nu mai avem contraspionaj in Romania?
    Chiar asa?
    Idiotii astia chiar nu au frica?
  • +1 (1 vot)    
    sint posedati de protocoale (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 17:17)

    Dizidentul [utilizator]

    s-ar putea ca mintea sa ma insele, unul din protocoale a fost semnat cind era Prim Ministru nu se poate sa nu fi avut cunostinta ce cuprinde(vai de capul lui de Prim Ministru). In alta ordine de idei ce s-a intimplat cu cererea DNA de ridicare a imunitati? Decembrie a trecut, Ianuarie a trecut