Valeriu Steriu (PSD): Isărescu va trebui să ajungă la Parlament, mai devreme sau mai târziu

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 29 ianuarie 2019, 10:37 Actualitate | Politic


Valeriu Steriu
Foto: Facebook
"Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, a avut un credit permanent de la toţi politicienii din România şi dorim să-i oferim în continuare acest credit, însă vrem în primul rând să-i asigurăm pe români de o situaţie clară şi corectă în portofelul lor, în fiecare lună", susține deputatul PSD Valeriu Steriu. El spune că, "mai devreme sau mai târziu", Isărescu va trebui să meargă în Parlament, după ce a refuzat să vină astăzi în Comisia Economică din Senat, la invitația lui Daniel Zamfir.

"Până la urmă, va trebui să ajungă domnul guvernator la Parlament, mai devreme sau mai târziu (...). Pentru un dialog, acesta este principalul obiectiv. Cred că rămâne şi BNR-ul în continuare ataşat obiectivului fundamental pe care îl are, acela de a asigura şi de a menţine stabilitatea preţurilor. Este până la urmă dorinţa tuturor, şi a politicienilor, şi de la putere, şi din opoziţie şi evident a Băncii Naţionale. Cu toţii trebuie să ne aşezăm în construcția acestui deziderat", a susținut, la RFI, deputatul PSD Valeriu Steriu.

El consideră că "BNR-ul poate interveni în foarte multe situații, pentru a oferi lichidități de lei în piață".

Întrebat dacă ar fi bine ca Mugur Isărescu să obțină un nou mandat la conducerea BNR sau dacă ar fi timpul să vină altcineva la șefia Băncii Naționale, Valeriu Steriu a răspuns că ar vrea să vadă și alte opţiuni.

"Până la ora actuală, lucrurile au fost de aproape 30 de ani într-o singură direcţie şi nu de foarte multe ori au fost încurajaţi oameni să meargă spre zona centrală, spre zona de vârf a băncii centrale. Până acum, Mugur Isărescu a avut un credit permanent de la toţi politicienii din România şi dorim să-i oferim în continuare acest credit, cu menţiunea că dorim în primul rând însă să îi asigurăm pe români de o situaţie clară şi corectă în portofelul lor, în fiecare lună", a mai spus parlamentarul PSD.


Senatorul ALDE Daniel Zamfir a anunțat că îi va chema, pe 29 ianuarie, la audieri în Comisia economică a Senatului pe guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, și pe Marius Chirițoiu, președintele Consiliului Concurenței pentru a da explicații despre calcularea indicelui ROBOR. Senatorul a prezentat o serie de documente cu date despre ROBOR și cu declarații ale guvernatorului BNR, Mugur Isărescu. De asemenea, acesta a vorbit despre un raport al unei investigații a Consiliului Concurenței, începută în 2008 și încheiate în 2011. Parlamentarul a mai solicitat Băncii Naționale a României (BNR) să oprească mecanismul artificial de calculare a ROBOR.

Oficialii BNR au apreciat acuzațiile aduse de către senatorul Daniel Zamfir și avocatul Gheorghe Piperea ca fiind fără fundament, bazate pe neadevăruri și neînțelegeri grave legate de implicarea BNR în piețele financiare interbancare, și că nu există nicio justificare rațională de a răspunde afirmativ solicitării domnului senator Daniel Zamfir pentru a anula sau schimba regulamentul de funcționare a pieței.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2705 vizualizari

  • +10 (18 voturi)    
    mai bine mai tarziu (Marţi, 29 ianuarie 2019, 10:40)

    Mistrelutz [utilizator]

    ..poate dupa ce plecati voi de la guvernare..nu de alta dar sa aiba omu cu cine vorbi acolo,caci acum..slabe sanse sa aiba macar un interlocutor de acelasi nivel.
    am vazut ce ''discutii'' poarta psd .. ei sa vorbeasca si altii sa taca ca oricum n-au dreptate...nu-i asa?
    • +8 (14 voturi)    
      PSdisti (Marţi, 29 ianuarie 2019, 11:04)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      trebuie sa ajunga la puscarie.
      Mai devreme sai mai tarziu.Mai bine mai devreme.Pentru inalta tradare sau abuz in serviciu.
      • +5 (7 voturi)    
        Subminarea economiei naționale (Marţi, 29 ianuarie 2019, 11:18)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Cred că acesta ar fi cel mai bun cap de acuzare pentru mulți parlamentari și miniștri ai P$D.
      • +4 (4 voturi)    
        care pesedisti? (Marţi, 29 ianuarie 2019, 12:34)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        uselisti poate?.. zamfir a plecat din pnl la alde, valeriu steriu e traseist cu experienta, plimbat prin unpr si pmp inainte sa ajunga in psd. aceeasi mizerie..
  • +9 (17 voturi)    
    Mafiotii neo-comunisti de la PSD vor sa faca (Marţi, 29 ianuarie 2019, 10:41)

    Habermas [utilizator]

    in Romania o economie total artificiala, ca in Belarus sau ca in Romania dinainte de 1989. Ei cred ca lumea trebuie sa se invarta dupa cum dicteaza fiecare baron besinos semi-analfabet care a facut bani din bisnita si furt.
  • +9 (15 voturi)    
    Va era dor de manipulare in stil comunist? (Marţi, 29 ianuarie 2019, 10:45)

    emil bobu [utilizator]

    Cine e de vina? BNR! Fiindca noi, PSDistii, suntem niste mincinosi, deci intotdeauna vor fi de vina altii!

    PSD a fost la putere 22 de ani din ultimii 29, deci... e de vina BNR ca suntem noi ticalosi si prosti!
    • -3 (5 voturi)    
      iar Isarescu o fi fost in opozitie? (Marţi, 29 ianuarie 2019, 11:11)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      deh...
  • +3 (7 voturi)    
    RFI Romania (Marţi, 29 ianuarie 2019, 10:47)

    un domn [utilizator]

    A Gresit ca a Abordat Un Traseist Politic in chestiuni care Tin De Moralitate, Stabilitate si Incredere
    cosmin ruscior m a dezamagit cu acest “ invitat al Diminetii”
    • 0 (0 voturi)    
      In Franta ai, din pacate (Marţi, 29 ianuarie 2019, 12:31)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      traditie marxist-leninista deosebit de solida, mai ales in universitatile de stat. te doare capu' cand afli ca ai maoisti, castrisit, guevaristi acolo.
      RFI nu face exceptie de la regula.
      Vestele galbene sunt marxisti frustrati. Daca ar fi muncit in acel timp in care au stat degeaba, ar fi avut un ban in plus.
  • +9 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 29 ianuarie 2019, 10:53)

    [anonim]

  • +3 (5 voturi)    
    20:20 "sau nu are credit" (Marţi, 29 ianuarie 2019, 11:15)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    Desi nu mi-e simpatic Mugurel, ai dreptate, "n'are credit" :). Se vede ca esti din acelasi partid cu VVD aka 20:20 :).
    Pana una alta vin alegerile , iesim la vot, si mai devreme sau mai tarziu o sa zburati din parlament javrelor.
  • +1 (1 vot)    
    fmm (Marţi, 29 ianuarie 2019, 11:25)

    fghr [utilizator]

    te am votat sa faci opozitie la psd ...
  • +1 (3 voturi)    
    ziceti-mi si voi ce ar trebui sa fac (Marţi, 29 ianuarie 2019, 11:37)

    cristi_an [utilizator]

    nu mai locuiesc in tara dar citesc constant stirile ...si nu fac decat sa ma enervez si sa ma simt neputincios..frustrat. Nu mai bine ma opresc din citit stirile din Romania?
    • 0 (0 voturi)    
      Citesti nu citesti hai la vot (Marţi, 29 ianuarie 2019, 17:52)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      BTW si eu sunt in aceeasi situatie