Iohannis, un nou atac la Coaliția PSD-ALDE. „Să nu uităm că, în numele unui așa-zis ideal suprem, schimbând legi și capturând instituții una câte una, s-a consolidat regimul nazist”

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 28 ianuarie 2019, 18:50 Actualitate | Politic


Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis critică din nou politicienii la putere, pe care îi acuză că „în tentativa lor nesăbuită de a se salva de justiție și de a-și prezerva puterea” caută vinovați peste tot, acesta fiind pretextul pentru acapararea statului.

Șeful statului a făcut declarațiile în timpul discursului de la ceremonia de decorare a unor victime ale Holocaustului, în care a amintit că „în numele unui așa-zis ideal suprem, schimbând legi și capturând instituții una câte una, s-a consolidat regimul nazist”.

  • „Antidotul răului nu poate fi decât o acțiune de salvare a viitorului prin recunoașterea capcanelor ideologice și printr-o atentă examinare a faptelor politicienilor și a susținătorilor lor.
  • În ultimele șapte decenii, lumea s-a schimbat și, totuși, instrumentele politicului au rămas aceleași. Să nu uităm că, în numele unui așa-zis ideal suprem, schimbând legi și capturând instituții una câte una, s-a consolidat regimul nazist.
  • Percepția că politicienii, care reprezintă oamenii și interesele lor, au dreptul să calce în picioare adevăruri, să identifice dușmani, să dea vina pentru eșecurile lor pe diferite categorii de cetățeni reprezintă o filosofie toxică.
  • Astăzi, în tentativa lor nesăbuită de a se salva de justiție și de a-și prezerva puterea, unii politicieni învinuiesc magistrați, blamează multinaționalele viclene, cum zic ei, și diabolizează Uniunea Europeană, descrisă drept abuzivă și trufașă.
  • După cei arătați acum cu degetul, ar urma alții, apoi alții, și tot așa până când indistincția și căutarea continuă a vinovaților s-ar transforma în pretextul perfect pentru acapararea statului”















8163 vizualizari

  • -31 (63 voturi)    
    bate campii (Luni, 28 ianuarie 2019, 19:33)

    an_drei [utilizator]

    Incepe is Iohanis sa bata campii si sa puna in aceiasi oala nazismul cu whatever ii acum la noi in tara. Altii faceau acelasi lucru cu referendumul. Inteleg ca vreti sa atrageti atentia si asta se face socand, dar cand exagerarea e prea mare devine minciuna, si in contrast, diminueaza crunta so teribila realitate ce a fost atunci cand chiar a fost nazism. Acest lucru e nesanatos pentru societate. Istoria trebuie sa fine in mintile noastre asa cum a fost ea pe cat posibil, sa fim constienti de ce a fost ca sa luam decizii cat mai bun in viitor.
    • +11 (23 voturi)    
      Ntzz.... (Luni, 28 ianuarie 2019, 22:06)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui an_drei

      somnul natiunii naste monstri gen dragnea !! Acu' mai vor BNR, ca Justitia e la picioarele lor, ANAF , majoriattea institutiilor . Asa a inceput treaba si in Venezuela , prin prostirea multora , cu mesaje de-astea pt prosti , gen "dujmanii ne pizmuiesc, etc, etc ", acum dusmanul e BNR , ia aminte aici care e scopul , ca vaz ca nu prea te ajuta intelectul :
      https://www.europafm.ro/biziday-un-fior-de-emotie-a-trecut-prin-toate-secretarele-judetului-teleorman-de-la-videle-si-pana-la-ferma-de-porci-din-comuna-salcia/?fbclid=IwAR2NVUWrVE6DZuLoniyvTSKH8NmcIH23ZncPaQQhvz0hZNQVkA6-Vg-jKVU
      • -4 (14 voturi)    
        ne scuzati (Marţi, 29 ianuarie 2019, 9:32)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        domnu' sageata neagra cu aichiu mult prea mare pt secolu' asta.va multumim umil pt linku ala dastept care ne lamureste pe toti.sa traiti!

        comparatia lui klaun trebuia facuta cu mult iubitii comunisti si regimul lor criminal.asa mai intelegea tot poporul,mai facea lagaturi.
        dar deh',marirea sa se afla pe alte plaiuri,mai pe alte lumi.din nou,ma uimeste lipsa unui consilier care sa-l aduca dracului cu picioarele pe pamant.
      • -2 (6 voturi)    
        intelect? (Marţi, 29 ianuarie 2019, 13:32)

        an_drei [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        Tu asta care te legi de intelectul meu - ori ai greist butonul de reply ori ai tu o problema in pe domeniul pe care ma ataci. Adica eu spun ca nu ii frumos sa banalizam holocaustul doar de dragul luptelor politice si tu imi spui de razboiul BNR si PSD.
    • +5 (13 voturi)    
      doare, (Marţi, 29 ianuarie 2019, 7:58)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui an_drei

      nu?
      Pai a facut altceva pesedeaua decat sa acapareze (aproape) toate institutiile statului si sa swchimbe legile astfel incat minciuna sa inlocuiasca adevarul?
      • -5 (7 voturi)    
        doare ... (Marţi, 29 ianuarie 2019, 13:42)

        an_drei [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Dute la copilul unei victime a holocaustului si intreaba-l pe el daca doare. Sau intreaba-l ce il doar mai tare: Hitler sau Dragnea doarece sunt comparabili dpdv al unora.

        Pe mine personal singurul lucru ce ma doar e sa vad prostia manifestandu-se in aces sens. Imi si imaginez ca ai impresia ca sun PSDist. Pentru ca e logic in romania sunt doua tabere: anti PSD si pro PSD. Cei anti PSD au dreptate tot timpul indiferent ce fac, ce spun, ce metode folosesc - pentru ca lupta impotriva unui nou Hitler. Si cei PSD nu au niciodata dreptate, PSD a luat in procent de 100% doar decizii proaste la guvernare si ca atare totul e rau, ca sa fure, sa inchida penitenciarele si sa dea faina electoratului.

        Cred ca ar trebui sa fim capabili sa ne facem critica si noua si taberei noastre cand e cazul ca sa fim mai eficienti. Si asta se face spunand ADEVARUL. Cand e rateu, e rateu.
  • +17 (33 voturi)    
    Pe dracu (Luni, 28 ianuarie 2019, 19:41)

    Maspp [utilizator]

    Aia aveau niste principii (malefice dar aveau) . Baietii astia nu au ei aspiratii prea inalte, nici nu au citit prea multe carti la viata lor.
  • +12 (30 voturi)    
    Greseala fatala (Luni, 28 ianuarie 2019, 19:54)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Trebuie sa investigheze de urgenta institutia politizata pentru combaterea discriminarii. Asa comparatii sunt inadmisibile decat atunci cand le face PSD-ul.

    ... pai se poate?! Doar nu crede ca are libera exprimare intr-un stat dictatorial.
  • 0 (26 voturi)    
    cracanea este un nazist/bolsevic criminal (Luni, 28 ianuarie 2019, 20:03)

    ruskimushki [utilizator]

    in cuget si-n nesimtiri.
    se ascunde cu brio ochilor neavizati.
    interesant ca cei care-l miroseau pe hitler au terminat ori morti ori pe front ori complet stersi ca indivizi, huiduiti de familii si apropiati.
    • -6 (24 voturi)    
      Bate campii ca de obicei (Luni, 28 ianuarie 2019, 21:28)

      lider [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

      ...Premierul guvernului nazist tocmai s-a întâlnit cu premierul Israelului, Benjamin Netanyahu. Rezultă că Guvernul Netanyahu sprijină un Guvern nazist?”.
      • -7 (17 voturi)    
        si face intelegeri secrete cu evrei! (Luni, 28 ianuarie 2019, 22:52)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui lider

        ne-a spus presedintele! halal nazisti!
      • +4 (14 voturi)    
        Hipnoza colectiva (Luni, 28 ianuarie 2019, 23:31)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui lider

        se numeste adorarea lui cracanea, a aratarii zisa prim-minitru, a lui varcolacov samd.
        Nazisti in cuget si-n simtiri, sau pe-aproape.
      • +4 (10 voturi)    
        ... (Marţi, 29 ianuarie 2019, 8:24)

        Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui lider

        Nu e vorba ca sunt "nazisti", ci ca folosesc exact tehnicile cu care nazistii au preluat puterea in Germania. E mare diferenta!
  • -20 (46 voturi)    
    asta-i tare (Luni, 28 ianuarie 2019, 20:23)

    cucuveauamov [utilizator]

    Werner ii acuza de nazism:)
    • +15 (27 voturi)    
      Molotov, buniktu (Luni, 28 ianuarie 2019, 20:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Era Tocmai un Sfant ! ( de aceea este marca inregistrata sticla cu feshtila aprinsa ! )
    • +7 (13 voturi)    
      Se pare ca.... (Luni, 28 ianuarie 2019, 22:07)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      nu intelegi mai nimic , pacat ...
  • -13 (39 voturi)    
    asa lejer a fost nazismul? (Luni, 28 ianuarie 2019, 20:31)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    cum e acum situatia in Romania?Hm, la istorie am invatat altceva.
    • +8 (12 voturi)    
      hehe (Luni, 28 ianuarie 2019, 21:02)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Vou si acum plangeti la filmele cu MARELE RAZBOI DE ELIBERARE, cilovekule :-)

      Si cucuvelu de deasupra s-a deconspirat iar ca e rus. Numai voi faceti :) in loc de :-) , panimaesi?
      Si tot numai voi faceti « ... » in loc de "..." cum scriu europenii :-) )))

      Celowech patetici.
    • +3 (7 voturi)    
      Cam la fel de lejer .... (Marţi, 29 ianuarie 2019, 8:18)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      .. cum a fost si dictatura lui Basescu. Stii tu: toata ziua erati cu dicatorul Basescu, ba pe la latrine, ba plangandu-va la coana Europa etc...
      • +1 (7 voturi)    
        Atunci era buna UE (Marţi, 29 ianuarie 2019, 8:27)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        baietii respecta statul de drept, ca erau loviti in maduva…
        S-a schimbat doar gasca.
  • -7 (23 voturi)    
    Reductio ad Hitlerum (Luni, 28 ianuarie 2019, 20:38)

    aplaudatu [utilizator]

    @Alisu , baga una cu borfasii
  • -6 (12 voturi)    
    Fleacuri, Herr Iohannis, fleacuri... (Luni, 28 ianuarie 2019, 21:23)

    ofCAER [utilizator]

    Nu cu vorbe invingi PSD-u'.
    Iar ultima - si singura! - ta actiune ai avut-o-n urma cu doi ani, cind ai reusit sa ne extragi din case si sa ne scoti in strada pe multi.
    Daca de atunci si pina astazi nu te-ai fi retras indaratul vorbelor si-al cuvintelor scrise, astazi PSD-u' ar fi fost istorie.
    • +3 (7 voturi)    
      haha (Marţi, 29 ianuarie 2019, 6:01)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      Nu mai spune, pe tine herr Iohannis te-a scos din casa? Aaa, tu esti de ala de la mitingul camasilor albe murdare la guler. Stai acasa, penalescu.
  • -3 (19 voturi)    
    Cum sa pierzi un vot! (Luni, 28 ianuarie 2019, 22:38)

    Lok [utilizator]

    Vorbeste retorica progresita de acuze extremiste si mai pierdut.
    • +4 (10 voturi)    
      M-ai... (Marţi, 29 ianuarie 2019, 8:19)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      ..dar tu est oricum pierdut.
      • -3 (7 voturi)    
        Nu fi nazist!!! (Marţi, 29 ianuarie 2019, 9:56)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Sa presupui ca semenii tai sunt inferiori este retorica nazista care la adus la putere pe Hitler.
        • +4 (4 voturi)    
          Vezi .. (Marţi, 29 ianuarie 2019, 11:51)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          ...acuze extremiste faci. Mi-ai pierdut, nu o sa te votez. Il acuzi pe Iohannis de ceva anume si faci exact ceea ce il acuzi pe el ca face.

          In alta ordine de idei, are dreptate:

          "... nazismul nu s-a instaurat de azi pe maine ca o putere de ocupatie, ci a inceput ca un regim politic cu ampla sustinere populara, instalat la putere prin vot. Asa au aparut mai toate dictaturile, de altfel.

          Si da, Klaus Iohannis a sintetizat corect asemanarea dintre reteta nazista si reteta pesedista: "in numele unui asa-zis ideal suprem, schimband legi si capturand institutii una cate una, s-a consolidat regimul nazist".

          Idealul suprem al PSD-ALDE nu este suprematia rasei ariene, ci eliberarea poporului roman de dusmani inchipuiti care au purtat diferite nume de la Soros si statul paralel, la multinationale si sistemul bancar, un demers insotit de un discurs nationalist violent si xenofob...."

          Exact asta a facut si face si PSD-ul: au acaparat tot, au subordonat tot. Daca nu intelegi comparatia, nu e vina lui Iohannis. El nu a spus ca PSD-istii sunt nazisti, dar fac un rau si sunt un rau, acaparand puterea si institutiile statului, asa cum au facut-o si nazistii (alt rau), prin aceleasi mijloace si cu aceeasi sustinere populara. Na, ti-am tradus eu.

          Cu multa placere!

          Si nu, nu am presupus ca semenii mei sunt inferiori, eu doar ti-am corectat gramatica si de aceea am si spus ca esti pierdut (adica, din punctul acesta de vedere). Inca o data, nu am presupus... am citit si am vazut. Se scrie "m-ai pierdut", nu "mai pierdut". Inca o data, cu multa placere! Si nu numai nazistii sunt cei care presupun (sau au presupus) ca semenii lor sunt inferori. Adica nu este ceva specific numai nazismului, mai multe popoare simt si au demonstrat asta. Asta asa, ca fapt divers. De asemenea, Hitler nu desconsidera toate rasele, asa ca el nu presupunea ca toti semenii lui ii erau inferiori. Asta tot asa, ca fapt divers.
          • -2 (4 voturi)    
            argumente (Marţi, 29 ianuarie 2019, 14:28)

            an_drei [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            Multumim pentru elaborarea comparatiei. I-am inteles sensul, nu aceasta este problema. Problem e sa pui doua regimuri politice, sau doi oameni alaturi si sa ii compari. Poti face asta doar atunci cand magnitudinea situatiei este comparabila. In cazul nostru e rau, dare suntem la 1% sau mai jos prin comparatie cu ce s-a intamplat in vremea holocaustului.
            Faptul ca vorbim scrict doar despre inceput nu tine din nou.

            Pentru ca similitudini de genul asta poti gasii pe o mie de aspecte si sa faci apoi comparatii de inceputuri similare intre orice guvernare si cea nazista.

            Ratiunea acestei comparatii e in dorinta de a soca, de a trage un semnal de alarma, inteleg asta, dar poti folosii comparatii mai normal gen Erdogan, sau cine stie cine a mai fost in lumea asta. Sa alegi unul dinte cei mai oribili lideri sub care s-au intamplat una dintre cele mai oribile lucruri de pe pamant ca sa faci o comparatie de dragul luptei politice mi se pare deplasat. La urma urmei Dragnea e doar un alt penal ce trece pe la butoane. El peste nu mult timp nu va mai fii acolo, dar nefasta comparatie cu oribila realitate a trecutului va ramane.

            Daca apelam la extremisme facem ceea ce face si PSD la ora actuala. Daca Iohanis se lupta pentru tara sa o faca cu ADEVARUL. Manipularile slabe poate dau rod pe moment, dar ulterior slabesc lupta in momentul in care omul isi da seama ca a fost lucrat. De aceea spun sa ramanem cu picioarele pe pamant si sa spunem lucrurilor pe nume, asa cum sunt ele rele, dar sa spunem adevarul. Scopul nu scuza mijloacele.

            Raman de acord comentul initial: "Vorbeste retorica progresita de acuze extremiste si mai pierdut. " Chiar daca e fara cratima, consider ca e de apreciat sinteza mai mult decat e de condamnat lipsa cratimei. Consider ca aici schimbam idei in primul rand si gramatica devine un factor important atunci cand avem probleme in a ne face intelesi.
            • 0 (0 voturi)    
              De ce iti multumesti pentru comment (Marţi, 29 ianuarie 2019, 16:36)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui an_drei

              E cam ciudat. De ce ai doua useruri?
          • +1 (1 vot)    
            Exact cuvinetel unui nazist sub acoperire (Marţi, 29 ianuarie 2019, 15:51)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            :)))))))))) Nu ai perceput sarcasmul primei interventii nu o sa o pricepi nici pe asta.
    • -2 (4 voturi)    
      corect (Marţi, 29 ianuarie 2019, 14:12)

      an_drei [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Imi place exprimarea scurta si concisa care ce spune totul, apreciez comentul :)
  • -1 (9 voturi)    
    superficialitate (Marţi, 29 ianuarie 2019, 9:05)

    gpavel [utilizator]

    ce "profunzine"in gandire are iohannis si echipa de consilieri,cand "idealul suprem"e fals(superioritatea rasiala)normal ca toate schimbarile facute pentru servirea"idealului"sunt periculoase(criminale chiar),dar daca "idealul"e corect identificat(respectarea drepturilor omului,procese corecte)atunci schimbarea legilor si institutiilor pentru acest"ideal"e nu numai necesara dar si obligatorie!!!,cu asa profunzime in gandire actiunile presedintelui sunt explicabile.