Antonescu: Nu știu dacă sunt pe lista PNL pentru europarlamentare / Ce spun liberalii

de C.D.     HotNews.ro
Duminică, 27 ianuarie 2019, 20:31 Actualitate | Politic


Crin Antonescu si Cristian Busoi
Foto: Agerpres
Cu puțin timp înainte ca PNL sa-și definitiveze lista pentru europarlamentare, fostul președinte al partidului, Crin Antonescu, susține că nu știe dacă se va regăsi printre candidații liberalilor.

„​Nu știu dacă sunt pe liste. (...) Repet niște lucruri care credeam că vor fi clare. Eu nu am solicitat partidului sau cuiva să mi se acorde o poziție la aceste alegeri. Am fost invitat de către conducerea partidului, s-a insistat în legătură cu asta și am dat curs acestei invitații. Dacă partidul consideră că trebuie să candidez, voi candida. Dacă nu, nu. Viața merge înainte, iar acestea sunt doar detalii”, a declarat Antonescu, la Antena 3.

Surse liberale susțin că Antonescu, cel mai probabil, nu va fi pe listă, deoarece reprezintă o vulnerabilitate din cauza asocierii cu PSD în USL.

Liderul PNL Timiş, Nicolae Robu, a declarat joi că nu consideră potrivită prezenţa lui Crin Antonescu pe lista candidaţilor la europarlamentarele

"Nu consider potrivit ca domnul Crin Antonescu să deschidă lista PNL. Mai mult, nu consider potrivit ca domnul Crin Antonescu să fie pe listă, pe orice poziţie. Electoratul PNL, acea parte a societăţii româneşti care ar putea deveni electorat PNL, are cu totul alte aşteptări pe lista de candidaţi PNL a anului 2019. Vor oamenii care la întrebarea atât de în vogă în 1990, ce ai făcut în ultimii cinci ani?, categoric readusă în actualitate în 2019, să aibă ce să răspundă pe cel puţin două coordonate, respectiv în lupta cu PSD şi în planul realizărilor lansate în urmă”, a declarat, pentru Agerpres, primarul Nicolae Robu.

El a afirmat că, "oricât de bun vorbitor" este Antonescu, la această întrebare "nu poate răspunde entuziasmant": "De fapt, nu poate răspunde decât oral, prin tăcere, în scris, prin liniuţă".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














6608 vizualizari

  • +20 (24 voturi)    
    nici n-ar trebui sa ne intrebam asta (Duminică, 27 ianuarie 2019, 20:34)

    cristi_an [utilizator]

    ai facut destul rau..ar tb sa dispari la lada de gunoi a istoriei.
    • -13 (19 voturi)    
      dar USL si Johannis? (Duminică, 27 ianuarie 2019, 21:57)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      nu era Klaus propunerea de PM a USL? Si apoi de ministru de interne si vicepremier?
      • +15 (17 voturi)    
        Hooo, tavarisci (Duminică, 27 ianuarie 2019, 22:27)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        A fost propunere. Faptul ca nu a fost si numit zice ceva.

        Apoi, atitudinea ta este in genul "ba pe-a ma-tii!".

        Argumente valide canci, numai perdele de fum.

        Mai rasfirati, baieti, mai rasfirati!
  • +17 (17 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 27 ianuarie 2019, 20:40)

    Radu-Mihai [anonim]

  • +11 (15 voturi)    
    Nici o fotografie liberala (Duminică, 27 ianuarie 2019, 20:42)

    Bazil [utilizator]

    fara Busoi - un oportunist de clasa.
    • +9 (9 voturi)    
      Busoi (Duminică, 27 ianuarie 2019, 23:45)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      cand a vrut sa fie ales primar al Bucurestiului acum 3 ani s-a tinut dupa Iohannis intr-o zi prin tot orasul ca sa ,,apara cu presedintele".
      Stia Busoi ce stia: Ca Iohanis nu poate spune nimc de genul : ,,Du-te Busoi acasa si lasa-ma in pace", ca sa nu para antisemit.
  • +10 (10 voturi)    
    Cacarau europarlamentar..... (Duminică, 27 ianuarie 2019, 20:51)

    cartofil [utilizator]

    Hai , ca ar fi culmea. Neamul lui Cacarau s-ar strange pe bancutele din fata caselor din satul de bastina si ar comenta, mirati, cum al lui Cacarau, cel care a ramas repetent de doua ori si si-a luat porecla Porumbacu, a ajuns sa fie chiar si europarlamentar.
  • +8 (8 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 27 ianuarie 2019, 20:53)

    DiDiRo [anonim]

  • +9 (9 voturi)    
    E buhait de la poker? Sau a dat-o pe "ulei"? (Duminică, 27 ianuarie 2019, 20:53)

    ddutz [utilizator]

    Santajatul asta e o papusa care joaca dupa cum il trag sforile.
    Daca e santajabil, si a fost5 (vezi demisia rapida din toate funstiile) reprezinta interesele papusarului.
    Nu avem nevoie de asa carpa.
  • +10 (10 voturi)    
    Sper că nu (Duminică, 27 ianuarie 2019, 21:15)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un „liberal” care a bâtut palma cu Ciuma pzd, ca sa ajunga la ciolan si sa fure cu ei impreuna nu prea are ce cauta pe liste.
  • +9 (9 voturi)    
    Acum pe bune... (Duminică, 27 ianuarie 2019, 21:18)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...nu am nimic cu baiatul asta, dar sa vii dupa 4 ani in care nu am auzit nimic de tine si sa ai pretentia sa fii pe lista la europarlamentare care sunt cele mai ravnite posturi ?? Un mandat de 5 ani inseamna aproape 500.000 euro venituri din salariu+diurna+...
  • +10 (10 voturi)    
    Sperăm să nu fii. Nu meriți, ești o nulitate (Duminică, 27 ianuarie 2019, 21:29)

    prec [utilizator]

    toxică pentru partid.
  • +10 (10 voturi)    
    Greseala (Duminică, 27 ianuarie 2019, 21:39)

    micul_licurici [utilizator]

    O mare greseala a PNL daca Crin Antonescu va fi pe lista la alegeri.
  • +5 (5 voturi)    
    Pacat (Duminică, 27 ianuarie 2019, 21:53)

    constan [utilizator]

    Pana la urma dl Antonescu este mult mai aproape de Tariceanu cu toti ai lui dacat de PNL
  • +12 (12 voturi)    
    Asocierea cu Bacali, ati uitat??? (Duminică, 27 ianuarie 2019, 21:55)

    Dalinar [utilizator]

    Kacaru l-a facut membru pnl pe cioban care a devenit ulterior deputat si membru al Comisiei Juridice din Parlament.
  • +9 (9 voturi)    
    antonescu (Duminică, 27 ianuarie 2019, 22:26)

    mimiloi [utilizator]

    este cel care a asociat pnl cu partidul lui voiculescu in speranta ca latrina 3 o sa-i faca reclama, el visindu-se presedinte. Apoi a aliat pnl cu pesedeul lui ponta in maretul usele. Ce a facut usele stim foarte bine. antonescu s-a inconjurat de pupincuristi, unii dintre ei cu dosare penale, atit de devotati partidului incit acum sint slugile lui tariceanu.
    Mai domol crinutule, mai dormi vreo 20-30 de ani pe pensia de la parlament pe unde nu prea ti-au calcat piciorusele.
  • +11 (11 voturi)    
    Cacarau (Duminică, 27 ianuarie 2019, 22:29)

    Soljenitin [utilizator]

    Va mai amintiti clipul ala cu Cacarau cand ii tragea limbi lui Dragnea acolo unde nu bate soarele?

    Cum ca nu il va trada el niciodata pe Dragnea?

    Eh, afirmatia aia a ramas valida.

    Nu il va trada, ci va juca rolul politistului bun in timp ce Dragnea il va juca pe cel al politistului rau.

    Doua curve politice care isi fac jocul, nimic mai mult.

    Doi scuipati in fata atata pentru Cacarau cat si pentru Dragnea, iar la vot le aratam noi lor! ;-)
  • +6 (8 voturi)    
    inca un penelist (Duminică, 27 ianuarie 2019, 22:51)

    ras-putin [utilizator]

    la antene. usl 2.0 ne asteapta daca fac usr si plus coalitie.
  • +8 (8 voturi)    
    parca s-a retras premiantul (Duminică, 27 ianuarie 2019, 23:35)

    Coco Whistle [utilizator]

    acum e o noua strategie, ii punem 4-6 ani pe linie moarta (dar sigur cu beneficii) si apoi ii scoatem din palarie ca noi. mai prostim poporul o tura.
  • +3 (3 voturi)    
    la vremuri noi, tot voi! (Luni, 28 ianuarie 2019, 8:52)

    gviesparu [utilizator]

    Trebuie să ai un tupeu nemaiîntâlnit la cineva de pe aceste plaiuri până acum (ceea ce justifică si porecla pe care i-a dat-o Banciu - Căcărău). Un ins care a făcut praf un partid (și nu unul oarecare) se vrea acum impins de acest partid in Parlamentul Europei. Un homosexual dovedit, ceea ce l-a si detronat fără doar si poate și l-a făcut sa-și ia partenerul (Mănescu, un primar-umbră la sect. 6, căruia i-a adus și nevasta ministru pentru o scurtă perioadă) și s-au mutat la Bxls. Și acum, ptr că acolo e bine și să trăiește, cu remunerația ca europarlamentar, foarte bine. Așa că...! Și nu numai el are această nesimțire. Lângă el se alătură Norica Nicolai (care după ultimile „intervenții” acide s-ar putea să-și găsească locul pe lista PSD sau ALDE, cineștie), șmenarul Bușoi, plecat după ce a ministerial si le puțin pe la sănătate cu vreo 5 mil de euro (o nimica toată, nu, față de elena Udrea sau Bica, etalonul în șmangleală al Românilor ce lucrează in guvern). Sper ca actuala „formulă liberală” săle dea un șut in c...r și să-l arunce la lada de gunoi a politicii românești care este promotorul miscării corupților in administratia romaniească centrală și locală, ambii in prezent incercand sa revină, mai mult sau mai puțin vocal, in politichia dâmbovițeană. Sictir, băi nenorociților! Dragnea, produsul vostru standard, vă va rade cu siguranță. E drept că în politica românească e un trend criminal, mergându-se clar pe calea AUTODIZOLVĂRII. Atât pot face actualii milițieni și ariviști de partid, păpușarii activității politice și guvernamentale de pe malurile Dâmboviței in anul 2019. Parca suntem in anul cand domn venea Carol I, cu misiunea de baza de a face pace in politichia românească, prin introducerea rotativei politice (guvernamentale și parlamentare). De aceea, sloganul MONARHIA SALVEAZĂ ROMÂNIA era (atenție la timp) o soluție. Azi cu Duda și Duduia, nu! Așa că, atenție Liberali la manevrele de culise. Votati cu mintea si nu cu interesul!
  • +3 (3 voturi)    
    Stai Crin acasă. (Luni, 28 ianuarie 2019, 10:04)

    asavreau [utilizator]

    Așteptam de la tine niște lămuriri cu privire la USL -ul ăla care a repus România în brațele comuniștilor?Nu ai nimic de spus?
  • +2 (2 voturi)    
    PNL (Luni, 28 ianuarie 2019, 12:33)

    Ilidia [utilizator]

    PNL ar face o mare greseala. Aparitia acestei nulitati pe liste il va trage in jos...