USR l-ar susține pe Cioloș la prezidențiale, cu o singură condiție: o alianță electorală cu PLUS

de C.D.     HotNews.ro
Duminică, 27 ianuarie 2019, 14:55 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Captura Facebook
USR nu exclude posibilitatea de a-l susţine pe preşedintele PLUS, Dacian Cioloş, drept candidat la preşedinţia României, dacă va forma o alianţă cu această formaţiune politică, a precizat duminică liderul USR, Dan Barna, citat de Agerpres.

Dacă nu va forma nicio alianţă politică pentru prezidenţiale, USR va avea candidat propriu.

Întrebat dacă USR îl va susţine pe fostul premier Dacian Cioloş într-o candidatură pentru preşedinţia României, Dan Barna a spus: "Aceasta este o decizie care ar putea fi luată de un comitet politic la momentul respectiv, dacă vom ajunge în situaţia acelei decizii".

Barna a precizat că este de acord cu Dacian Cioloş, care a declarat sâmbătă că PLUS trebuie să redea "consistenţă" mandatului preşedintelui, nu doar prin candidatul pe care o să îl propună, ci şi prin modul în care vede restructurarea statului.

"Instituţia preşedintelui, atribuţiile ei trebuie definite astfel încât să conteze şi să reflecte faptul că preşedintele este omul cu cea mai mare legitimitate democratică din statul român", a spus Dan Barna.

USR ia în calcul şi să aibă un candidat propriu la prezidenţiale, dacă nu va forma nicio alianţă electorală.

"Eu văd USR-ul ca un partid care va conta în toate alegerile care contează. Vom avea candidat propriu la Preşedinţie, în funcţie de structura politică pe care o vom avea înaintea acelor alegeri. Dacă vom fi într-o alianţă, vom alege un candidat al acelei alianţe, dacă USR va merge singur, vom avea un candidat al partidului", a explicat Barna.

USR a discutat în acest week-end, la Sibiu, despre strategia la europarlamentare. La această întâlnire au fost prezenţi aproape 600 membri USR, potrivit lui Dan Barna

















11240 vizualizari

  • -15 (27 voturi)    
    PLUS (Duminică, 27 ianuarie 2019, 15:18)

    Kosmos [utilizator]

    este imperativ necesar sa mearga singuri ..sa se detaseze de agentii farma ..pot face aliante in Parlament daca or sa aiba majoritate
    • +2 (2 voturi)    
      eu nu inteleg unde sunt divergentele (Luni, 28 ianuarie 2019, 10:15)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      de ce nu au intrat Ciolos si restul in USR?
      Ca USR par deschisi la chizitii de valoare.
      Tocmai l-au luat pe Caramitru jr
  • +24 (30 voturi)    
    Muahahaha (Duminică, 27 ianuarie 2019, 15:19)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    O alianta intre PLUS si USR ar fi cel mai mare cosmar al USL-ului. PNL si-asa nu mai prea putut simula opozita in ultimul an, deja au fost cativa membri pro-activi care au actionat din proprie initiativa. Partidul in sine nu a facut mai nimic iar USR le-a dat lectii lejer in doar 2 ani. Nu m-ar surprinde ca acesti PNListi vocativi sa intre chiar in PLUS din simplul motiv ca s-au saturat de ipocrizia din PNL.

    Chiar si asa, for the greater good, as accepta USR+PLUS pe locul I la alegeri si PNL pe locul II.

    Singura problema este aceeasi ca si la anticipate: PCR2 (si aici includ is partidul lui Monta) are majoritate. Asta inseamna ca orice proiect benefic pentru tara (sau care ar dauna comunistilor) va fi respins.

    Din pacate vor trebui sa lucreze sa obtina majoritatea altfel, nu se va rezolva nimic. Spre deosebire de comunisti, USR/PLUS nu isi pot permite sa dea legi numai din ordonante.
    • +6 (8 voturi)    
      cinste si munca! (Duminică, 27 ianuarie 2019, 16:02)

      q1953 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Sper din tot sufletul ca USR si PLUS sa nu primeasca membrii ai altor partide(ma refer la conducatori)! Prin primirea acestora se "imbogatesc" si cu relele din acele partide! Sa-si creasca propriilr cadre conform doctrineilor! USR a avut un singur dezertor, Dobrovie!
      • -2 (4 voturi)    
        Da, cred ca e cel mai stabil partid dupa UDMR (Duminică, 27 ianuarie 2019, 18:54)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui q1953

        Ceea ce arata si calitatea activului de partid. Interesant e ca nici nu au acceptat altii de late partide.
      • -2 (2 voturi)    
        dar Macovei? (Luni, 28 ianuarie 2019, 10:13)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui q1953

        pe Macovei o pot primi?
    • +5 (5 voturi)    
      opozitia (Duminică, 27 ianuarie 2019, 20:24)

      ConstantinescuGabriela [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Opozitia trebuie sa faca un acord de neagresiune in campanii, pentru ca daca se vor ataca unii pe altii, va castiga psd-draknea, pe metoda cand 2 se cearta, al treilea castiga. Nu mai dezinformati despre usl, tinerii din PNL se dau si peste cap sa indrepte ceea ce a stricat idiotul de antonescu, ce-ar fi sa le acordam ceva credit? psd-draknea nu poate fi invins fara o mobilizare si implicare exemplara a intregii opozitii - USR, PNL, PLUS.
      • -1 (1 vot)    
        care tineri? (Luni, 28 ianuarie 2019, 10:14)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui ConstantinescuGabriela

        turcan si altii asemenea?
      • 0 (0 voturi)    
        Posibil (Luni, 28 ianuarie 2019, 21:48)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui ConstantinescuGabriela

        Problema e ca pana la tineri, avem aceiasi dinozauri in PNL care au credibilitate dubioasa. Sa nu uitam cum l-au atacat pe Ciolos... daca TNL vrea sa schimbe ceva, mai bine ies din PNL. Parerea mea.
    • 0 (0 voturi)    
      PLUS (Luni, 28 ianuarie 2019, 13:45)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Nu poate vorbi de o alianta . ar pierde jumatate din membri..
  • -6 (8 voturi)    
    haha (Duminică, 27 ianuarie 2019, 15:47)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    eu zic asa: cei care au intre 5-10% plus minus marja de eroare intentie de vot sa aiba cate doi candidati la presedintie iar cei sub 5% cate 3 :))
    • -4 (12 voturi)    
      USR cred ca o sa ia 15% (Duminică, 27 ianuarie 2019, 18:55)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Insa cred ca e o prostie sa se incurce cu Ciolos. Pe mine Ciolos nu m-a convins cu nimic.
      • -2 (6 voturi)    
        Un partid inutil (Duminică, 27 ianuarie 2019, 22:03)

        MVM [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        PLUS este un partid inutil, o ambitie personala, cel mult. De ce se bate atata moneda cu alianta cu USR, dupa ce dl.Ciolos vine cu un partid propriu in loc sa fi aderat de la bun inceput la USR. Multi nu mai vad anomalia situatiei dar care este sensul listelor comune, cand ratiunea infiintarii PLUS a fost tocmai ca ar castiga mai multe voturi separat?
        • +1 (5 voturi)    
          Pai aia e (Luni, 28 ianuarie 2019, 6:36)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui MVM

          Ca nu o sa ia prea multe voturi si d-aia incearca sa se lipeasca de USR.
        • +2 (2 voturi)    
          Nu e inutil (Luni, 28 ianuarie 2019, 11:02)

          amicugri [utilizator] i-a raspuns lui MVM

          Scopul lui de inghitirea si distrugerea USR si sabotarea candidaturii lui Iohannis.
          E uimitor ce de oameni pe care i-ai crede cu capul la ei se lasa pacaliti de un ins (Ciolos) pus ministru de Tariceanu, trimis comisar european de Basescu si pus prim-ministru de psd.
          Si asta doar pentru ca a dat frumos din gura, a mers la economic cu avionul si a avut abilitatea de a avea citiva ministri de calitate (pe linga majoritatea de neica nimeni din guvernul lui).
          Ma rog, daca vrei sa crezi crezi, e motoul tuturor hipnotizatilor, inclusiv al psd-istilor.
  • -4 (12 voturi)    
    Vechea poveste (Duminică, 27 ianuarie 2019, 16:58)

    Irina25 [utilizator]

    Nu se inteleg la impartitul ciolanului. Iar psd-ul ranjeste. Romanica...
  • +1 (13 voturi)    
    Cred că Dragnea își freacă mâinile de fericire... (Duminică, 27 ianuarie 2019, 17:30)

    Nyk1 [utilizator]

    ...că îi furați voturi lui Johannis.
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt alegeri in doua tururi (Luni, 28 ianuarie 2019, 12:04)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Unul dintre Iohannis sau Ciolos va ajunge in turul 2 unde va beneficia si de voturile celuilalt. Dragnea in schimb nu va sari de 20%, daca va strange atat.
      • 0 (0 voturi)    
        Sau vor ieși Tăriceanu și Dragnea (Luni, 28 ianuarie 2019, 17:34)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Sau Ponta și Dragnea.

        Și atunci veți vota, bineînțeles, cu răul cel mai mic - la fel ca-n 2000 când v-ați înghesuit la urne să-l votați pe Nea Nelu.
  • +5 (7 voturi)    
    Titlu perfid (Duminică, 27 ianuarie 2019, 19:10)

    gemart [utilizator]

    "L-ar putea sustine" nu "l-ar sustine" - diferenta e mare.

    Barna a fost intrebat "ce conditii AR PUTEA USR sa-l sustina pe Ciolos la prezidentiale" si el a raspuns ca ar putea fi o varianta in cazul unei aliante, n-a afirmat ca asta isi doreste el sau USR asa cum sugereaza titlul.
  • -3 (9 voturi)    
    Nimanui nu i se cuvine (Duminică, 27 ianuarie 2019, 21:53)

    MVM [utilizator]

    Cea mai buna solutie este organizarea de alegeri preliminare, pe modelul american, in care membrii si simpatizantii sa il aleaga pe cel pe care il vor candidat.
    Doua avantaje: 1) candidatul este perpelit si calit inaintea confruntarii cu adversarii si 2) candidatul are maxima legitimitate si sustinere.
    Asta ar fi adevarata schimbare in politica romaneasca, nu tot negocieri netransparente si compromisuri.
  • -1 (7 voturi)    
    „L-ar sustine“? (Luni, 28 ianuarie 2019, 0:30)

    V. Istina [utilizator]

    Ce tampenie e asta, mai stati sa negociati ce? Cand tara arde? Da, trebuie sa-l sustineti ca altfel nu mai exista Romania, pur si simplu.

    Uniti-va, altfel mafia castiga!
  • +1 (3 voturi)    
    Ar fi cea mai mare prostie din partea USR (Luni, 28 ianuarie 2019, 11:08)

    KTerinca [utilizator]

    Ciolos n-ar fi votat nici de 5 % din electoratul roman, iar USR-ul s-ar duce la vale prin aceasta alegere.
    Nu ar mai fi votati nici de simpatizantii lor.
    Prostia se plateste, a nu se uita asta.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce alianta , (Luni, 28 ianuarie 2019, 12:27)

    A310 [utilizator]

    cel mai bine este sa se contopeasca .
  • 0 (0 voturi)    
    bat (Luni, 28 ianuarie 2019, 12:37)

    Ilidia [utilizator]

    Articolul face parte din tehnica "batului prin gard"....
  • +1 (1 vot)    
    Fumul Sperantei (Luni, 28 ianuarie 2019, 13:37)

    uranda [utilizator]

    Ce beneficii reale ar fi o formatiune politica USR-PLUS?

    Se stie ca membrii refuzati de USR sunt acceptati de PLUS

    Iar fumul sperantei pe moment, numit Dacian Ciolos, se va risipi si va lasa prada tara hotilor, asa cum a mai facut-o in 2016

    Opozitia sa fie unita, dar USR sa ramana independenta