Pe urmele lui Dom' Profesor: Parlamentul reia ancheta in cazul fugii lui Hayssam

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 5 februarie 2008, 18:11 Actualitate | Politic


Omar Hayssam (foto arhiva)
Foto: Rompres
Dupa ce liberalii Norica Nicolai si Radu Stroe l-au acuzat pe Traian Basescu ca este implicat in fuga lui Omar Hayssam, Senatul a decis marti sa se reia ancheta parlamemtara in dosarul sirianului. Biroul permanent al Senatului a aprobat prelungirea activitatii subcomisiei de ancheta in cazul Omar Hayssam, “pentru ca problema este una de interes public”.

Chestorul Senatului, Ioan Chelaru, a declarat la finalul sedintei Biroului Permanent ca subcomisia de ancheta va realiza un raport care va fi dezbatut si si la Comisia Juridica.

Cazul sirianului Omar Hayssam a revenit in atentia publica dupa ce au fost facute publice stenogramele care redau convorbirile dintre acesta si procurorul de caz Ciprian Nastasiu, discutii in care Hayssam spune ca a plecat din tara cu un pasaport romanesc

In plin scandal iscat pentru nominalizarea candidatului pentru ministerul Justitiei, Norica Nicolai a lansat acuzatii grave la adresa presedintelui Traian Basescu, declarand ca “profesorul” invocat de Hayssam in convorbirea telefonica este chiar presedintele statului. De aceeasi parere a fost si presedintele comisiei SRI a Parlamentului, liberalul Radu Stroe.

Precizam ca senatorul Norica Nicolai este si vicepresedintele comsiei parlamentare care a anchetat dosarul Hayssam.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1071 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Cine? (Marţi, 5 februarie 2008, 18:26)

    Jean [anonim]

    Cei 322 vor sa-l alerge pe Traian Basescu! Jalnici sunt! Nu au ei atata putere!
  • +2 (2 voturi)    
    asta ne mai lipsea (Marţi, 5 februarie 2008, 18:32)

    donadoni [anonim]

    Nu va lasati domnule presedinte. 322 vrea sa va compromita. pe ei, pe mama lor!
  • -5 (5 voturi)    
    saracu basescu (Marţi, 5 februarie 2008, 18:38)

    unul [anonim]

    saracu basescu, imi vine sa plang de mila lui. un om asa de bun si de cinstit. hai ma ca n-a vandut decat o flota, detine ilegal o casa si are in jurul lui pe regii asfaltului(oameni care castiga mereu licitatiile pentru drumuri - d-aia avem drumuri asa de bune).
    si cei 322 chiar vor sa-i faca rau. sa le fie rusine.
    Acuma nu mai e nici cnsas. Pai cine mai scoate dosare pentru adversarii lui base?
  • +4 (4 voturi)    
    O alta diversiune tipic 322 (Marţi, 5 februarie 2008, 18:41)

    Urmaritorul [anonim]

    Daca ati fi urmarit stirile din acea vreme, ati fi constatat ca, sforarul PSD Viorel Hrebenciuc (alias: guzganul rozaliu) s-a intalnit cu Hayssam si-a avut contacte foarte apropiate. Mai departe nu spun, va las pe voi sa va functioneze imaginatia.
    D-na Norica, sunteti vicepresedintele comisiei si n-ati aflat asta? Sa va faceti temele si sa cereti de la presa stirile cu pricina... "profesorul" e mai aproape de tine decat crezi sau de "guzgan" nu te poti apropia, ca-i mai mare-n grad sau e "capu tuturor capilor"?

    PS - Asteptam cu nerabdare limpezirea apelor si bagarea dupa gratii a guzganului Hrebenciuc.
    • +1 (1 vot)    
      Cata dreptate ai... mafiotii sunt tot la putere! (Marţi, 5 februarie 2008, 19:03)

      Norica [anonim] i-a raspuns lui Urmaritorul

      Uite material de proba:
      "Pe 24.01.2005 sub semnatura presedintelui Elmefa, Jenne Harder, olandezii arata ca Hayssam era unul din apropiatii lui Hrebenciuc.

      „Din prima zi de negociere, Omar Hayssam a tinut sa ne anunte ca nu avem nici o sansa ca oferta noastra sa fie declarata castigatoare deoarece el este membru PSD si apropiat al domnilor Ion Iliescu si Viorel Hrebenciuc. Acesta ne-a povestit ca il insoteste pe dl. I. Iliescu in mai toate delegatiile oficiale si prin intermediul relatiilor pe care le are va determina conducerea APAPS sa prefere firma siriana, indiferent de oferta noastra”, dezvaluie reprezentantii Elmefa. Hayssam a avut dreptate: in cateva saptamani a intrat in posesia fabricii din Baneasa.
      Aceiasi reprezentanti ai olandezilor spun ca, in baza relatiilor pe care le avea, Hayssam a intrat si in posesia unei cartele magnetice de acces in incinta APAPS.
      Cu aceasta cartela, sirianul putea patrunde oricand in sediul institutiei unde se pregateau privatizarile statului si avea accesul garantat la Ovidiu Musetescu – coleg de partid si amic al lui Viorel Hrebenciuc."

      Mai mult:
      "...Intr-o declaratie data postului Antena 1, pe 30 martie, pesedistul spunea: ”Nu am avut afaceri cu Hayssam. Nu am vorbit niciodata cu el la telefon si nu stiu daca este membru PSD. E o tampenie si puteti verifica daca am vorbit cu el. Nici nu il cunosc!”.
      Dupa cateva minute, Hrebenciuc a fost surprins vorbind la telefon: ”Sunt unii care ma tot fut, ca m-ar fi sunat Omar. Nu stiu de unde s-a prins de ei treaba...”. Pe 4 iulie, aflam din gura aceluiasi lider PSD ca a si vorbit la telefon, s-a si intalnit cu Omar si a discutat si afaceri.
      Numai ca liderul PSD pare a fi si unul din pilonii in jurul caruia se invart afacerile lui Omar Hayssam."
      (citate din Gandul)

      Numele lui Viorel Hrebenciuc mai apare in doua dosare instrumentate la DNA referitoare la Omar Hayssam si privatizarea societatii Vidisamp.
  • +1 (1 vot)    
    Acum toata presa ar trebui sa ia atitudine! (Marţi, 5 februarie 2008, 19:47)

    xanobis [utilizator]

    Ne bucuram ca... Biroul permanent al Senatului a aprobat prelungirea activitatii subcomisiei de ancheta in cazul Omar Hayssam, “pentru ca problema este una de interes public”. Speram ca vor gasi un raspuns in legatura cu Viorel Hrebenciuc.

    Este un bun moment sa se faca lumina in legaturile lui Hayssam cu oamenii politici din PSD.

    Presa din Romania, ar trebui sa ia atitudine impotriva oricarei deturnari a anchetei si sa-i demaste pe adevaratii vinovati.

    D-nul Presedinte, suntem alaturi de Dumneavoastra fiindca v-ati pastrat independenta si nu ne-ati dezamagit prin deciziile politice pe care le-ati luat.

    Se impune reformarea clasei politice, care nu mai reflecta aspiratiile romanilor in marea familie Europeana actuala.
  • -1 (1 vot)    
    nu inteleg (Marţi, 5 februarie 2008, 20:09)

    donadoni [anonim]

    Domnul profesor zicea ca dosarul rapiriiva fi accesibil peste 50 ani. stia el de ce. dar de ce e asa curios parlamentul?
  • -1 (1 vot)    
    Daaa asha e... (Miercuri, 6 februarie 2008, 1:15)

    bashinescu [anonim]

    Daaa, cei 322 ne vrea raul, fir-ar ei domne'!!
  • -1 (1 vot)    
    Daaa... (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:34)

    JosCuOligarhii [anonim]

    Tov Basescu e un Preshedinte bun, cinstit & sarac. Domnia Sa n-a fost niciodata securist & daca totu& a fost, a fost unul tare cumsecade. Domnia Sa, acest Amiral Nelson al Dambovitzei, a vrut chiar sa transforme Rouen intr-un al doilea Trafalgar. Foarte bine le-a facut, ca presimtzea Domnia Sa o axa cu Londra. & ce daca este & Profesor? Noi il iubim la nebunie & asha. Jos oligarhii cei rai. Ei nu ne pun borduri de marmora.