Dăncilă insistă: Oficialii Comisiei Europene au fost dezinformați. Ministrul Justiției nu a vorbit de amnistie

de C.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 10:31 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Viorica Dăncilă susține că oficialii Comisiei Europene au fost dezinformați, că informațiile care se trimit la Bruxelles nu sunt conforme cu realitatea, ministrul Jusției vorbind despre o OUG pentru contestația în anulare, nu despre amnistie.

”Am urmărit cu atenție mesajul transmis de Comisie și am văzut o dezinformare - se vorbea de amnistie. Ministrul Justiției nu a vorbit de amnistie. Ministrul Justiției a vorbit de o ordonanță în care să dea posibilitatea celor care au fost judecați de complete formate, constituite ilegal să aibă parte de un complet constituit legal, astfel încât omul să aibă certitudinea că a fost judecat corect”, a declarat la Antena 3 Viorica Dăncilă.

Ea a mai spus că s-ar putea relua și procesele celor care au fost achitați. nu numai a celor care au fost condamnați.

”Pot fi condamnări mai mari sau pot exista situații în care să se descopere că aceste condamnări nu trebuiau date. Acest lucru dă șansa unui proces corect pentru cetățeni și cred că asta face parte din drepturile omului. Tocmai faptul că nu s-a făcut referire la acest lucru, ci la amnistie arată încă o dată că informațiile care se trimit la Bruxelles nu sunt conforme cu realitatea”, a conchis Viorica Dăncilă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4267 vizualizari

  • +30 (30 voturi)    
    . (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 10:38)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Nu mai insistați, măi, nu vedeți că tuta nici nu cunoaște sensul cuvântului „amnistie”?
    • +10 (10 voturi)    
      Hm (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 13:18)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      Poate se gandeste la "amintire" sau "amidon". Culmea cum la cuvantul asta nu a zis ceva gen "amnistiune". Pai da, aici nu are voie sa greseasca si sa dea dovada de negationalism.
  • -27 (29 voturi)    
    Comisia UE a inteles perfect despre ce vorba... (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 10:39)

    demaGOGU [utilizator]

    ...numai ca indeamna deschis la nerespectarea hotararii CCR, si, pe cale de consecinta, a Constitutiei.

    so much about rule of "law".
    • +16 (16 voturi)    
      nu retroactiveaza postacule (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 11:22)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      .
      Cat despre hotararile unui CCR constituit la fel de ilegal ca si completurile de 5 sa ti le bagi undeva.
    • +9 (9 voturi)    
      Ei da, tu nu (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 13:22)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      De "retroactivitate" ai auzit? In care legislatie a carei tari? Lumineaza-ne, daca se poate in limba romana.
    • +8 (8 voturi)    
      de unde stii? (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 14:18)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ti-au dictat cei de te platesc ca sa fii un postac idiot si ticalos? Siktir, boule
    • +3 (3 voturi)    
      Ai ai habar ce spui? (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 18:20)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ca nu are nici un sens, macani ca ratza, aiurea.
    • 0 (0 voturi)    
      Este Viorica vinovată d-le. (Duminică, 27 ianuarie 2019, 17:59)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Viorica,având state vechi la UE trebuia să discute cu miniștri înainte de a pleca ăștia la PE,să le explice ce și cum se vorbește acolo.În lipsa unui instructaj oamenii au făcut fiecare cum a crezut că-i bine.Unii au vorbit(prost)englezește vrând să impresioneze,alții au vorbit la fel de prost românește de nu știau translatorii cum să traducă,alții și-au notat și au încurcat notițele,Viorica a vorbit de problemele de acasă,în loc de problemele Europei.Ce mai,într-un cuvânt o harababură generală și ca să nu uităm,Viorica ne amintește dând vina pe altcineva.Așa-i întotdeauna,când ești prost dai vina pe altul și nu te lași până nu convingi pe toată lumea cum ești.Faza trecuse,sunt alte probleme,dar Viorica vrea să ne amintim.Noi asta am văzut.Ea,poate nu sa uitat la ce ne-am uitat noi.
  • +24 (24 voturi)    
    A vorbit de legalizarea hoției. (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 10:40)

    asavreau [utilizator]

    Mai rău.Dăncilă și Toader sunt slugile hoților din România.Este singura lor preocupare-cum să trăiască hoții mai bine.Numai de asta discută.
  • +19 (19 voturi)    
    Are dreptate (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 10:45)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Și ea, și alți miniștri au mințit cu nesimițirea tipică pezedisto-bolșevică în fața CE. Duplicitatea nu a putut masca însă un adevăr știut in toată Europa: guvernul României e un guvern al HOȚILOR și al PENALILOR care vor să distrugă statul de drept. Atrocitățile din august 2018 sunt de neimaginat, iar cei care le-au ordonat sunt niște CRIMINALI. Asta e știut oricât ar mâmca guvernanții (...) cu polonicul.
  • +22 (22 voturi)    
    hai sictir (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 10:55)

    boink [utilizator]

    .................
  • +21 (21 voturi)    
    Mda (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 11:01)

    florinos [utilizator]

    Acum nici cei din Comisia Europeanu sunt prea prosti in viziunea Vioricai, as rade daca nu ar fi de plans.

    Sa ne amintim cand Viorica a spus celor din UE ca nu Guvernul PSD a concediat-o pe Kovesi ci Iohannis cand i-a semnat eliberarea din functie.
    • +10 (10 voturi)    
      Abia astept... (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 12:31)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      ... sa ajunga Kovesi procuror european si sa mature putin pe jos cu coruptii Romaniei protejati astazi cu disperare de puterea PSD-ALDE.
      Cu probele pe masa, fara CCR la butoane.
  • +11 (11 voturi)    
    tampiti (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 11:10)

    cchris [utilizator]

    Deci astia chiar ne cred tampiti. Si pe noi si pe cei de la Comisie.
  • +15 (15 voturi)    
    E cât se poate de evidentă... (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 11:10)

    Observator roman [utilizator]

    ...dezinformarea Briukselului. Există totuși o soluție și sper ca duamna Viorik să o aibă în vedere: stagii ale parlamentarilor ieuropeni în Parlamentul coaliției PSDragnea și Alde Tăriceanu! Și dacă n-or reveni ei de acolo reieducați!...

    Neștiutorii europarlamentari habar n-aveau că și în cazul ACHITĂRILOR e bine să bagi, așa, o contestație în anulare: poate, poate te condamnă!!! :)))))))))))
  • +15 (15 voturi)    
    Un senator spunea... (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 11:56)

    val111 [utilizator]

    Un senator spunea :
    - Cu cit statul este mai corupt cu atit creaza mai multe legi
    - Infractorului dovedit nu ii mai ramine decit o arma : tupeul !
    - Dorinta de a scapa de o pedeapsa este un obstacol in fata oricarei realizari
    - Inainte tara suferea din cauza tilhariilor crimelor acum sufera din cauza legilor

    Acelas senator a spus :
    “Un popor are coducatorii pe care ii merita”

    Numele senatorului ? Nea Cornel !

    Mai exact Cornelius Tacitus : senator roman in perioada in care romanii cucereau Dacia (a trait intre 58 si 120)
  • +14 (14 voturi)    
    Tu, toanta satului, (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 12:06)

    John M. [utilizator]

    Sa te rogi sa scapi din sarada asta cu ticalosul Dragnea numai cu niste suturi in cur pe directia Videle...
  • +15 (15 voturi)    
    de ce? (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 12:07)

    Dedalus [utilizator]

    In momentul in care spui ca un judecator de la ICCJ ar fi judecat altfel decat colegul sau, spui indirect ca unii sunt incompetenti.

    Aceasta chichita a "alcatuirii ilegale" este doar o smecherie ieftina.

    ///

    Alegerea judecatorilor nu a avut nciodata drept scop asigurarea unei judacati corecte. Nici nu poate avea un asemenea scop - vezi mai sus explicatia.

    Tudorel a construit o fictiune juridica, un fel de "realitate paralela".

    Tocmai ca in prezent sunt toate sansele ca judecatorii nou alesi, timorati de ofensiva impotriva justitiei, sa nu mai dea o solutie justa.

    La fel, procurorii supusi unor presiuni administrative, au toate sansele sa actioneze cu slabiciune.

    Tudorel a creat o fictiune juridica si un cadru de exercitare a justitei gripat, si a a slabit toate mecanismele justitiei.

    Marea mea intrebare este de ce o face. Pentru ca refuz sa cred ca e vorba de necunoastere in acest caz.

    ///

    Exista doar doua alternative:
    a) cei condamnati vor fi din nou condamnati - adica doi ani pierduti degeaba in discutie
    b) cei condamnati nu vor mai fi condamnati - si atunci toata lumea va sti ca de fapt toata povestea a fost creata pentru "a salva penali".

    Iarasi nu pot sa cred ca Tudorel nu stie ce am spus eu acum.

    De ce insa se preteaza acestui joc?

    Sa nu imi spuneti ca dorinta de dreptate :-))))))))))
  • +9 (9 voturi)    
    Vorba aia (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 13:06)

    telox [utilizator]

    n-ai cu cine ma. Coafura aia uriasa dorea sa compenseze golul din cap.
  • +9 (9 voturi)    
    Viorică,tu i-ai dezinformat. (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 13:18)

    asavreau [utilizator]

    Trebuia să le spui că le trimiți niște maimuțoi care să-i distreze.Ei au crezut că sunt miniștri și nu sau putut înțelege cu ei.