Administratorul paginii "Rezist" își cere scuze pentru atacul la adresa lui Cioloș: A fost o opinie personală

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 21 ianuarie 2019, 17:06 Actualitate | Politic


Logo Rezist
Foto: Facebook
​Administratorul paginii de Facebook a comunității Rezist, Petre Sârbu, a venit cu precizări dupa postarea de dimineață în care era atacat liderul PLUS, Dacian Cioloș, afirmând că a fost "purtat de val" și că ceea ce a scris a fost o "opinie personală", nu a comunității.

Redăm mesajul acestuia:

"DEZMINȚIRE.

Eu, Petre Sarbu administrator al acestei pagini doresc să încep în primul rând prin a-mi cere scuze pentru faptul că m-am lăsat purtat de val și am postat o opinie personala în numele comunității #REZIST. Corect ar fi fost să postez pe profilul personal și apoi să dau share.

Am greșit si imi merit toate opiniile negative pe care le-am primit.

Cu toate astea rămân ferm pe poziție când un politician greșeste trebuie să-și asume greșeala. Dacă ne pretindem oameni noi, în momentul în care că unele persoane cu care ne-am asociat se dovedesc a fi altceva decât au lăsat să pară în a doua clipă ar fi cazul să ne dezicem de ele.

N-am înțeles însă de ce lumea a considerat că e un atac la PLUS, când eu am spus că "n jurul RO100 și MRÎ s-au strâns niște oameni aparent valoroși, cu principii sănătoase, oameni care pot schimba România în bine".

Nu mai priviți partidele ca pe niște oșteni strânși în jurul unui tătuc. Chiar dacă era Maica Tereza, lui Băsescu tot îi plecau parlamentarii la PSD.

O să fiu mai atent pe viitor și o să postez opiniile personale pe pagina personală, nu pe cea a unei comunități."

Luni dimineață, pe pagina de Facebook a comunității Rezist a fost postat un mesaj foarte dur la adresa liderului PLUS Dacian Cioloș, ca urmare a scandalului provocat de articolul lui Marius Oprea. Cei de la Rezist afirmă că este necesar pentru România "ca toți ăștia care aveți sau ați avut legături cu PCR, comuniștii, securitatea, miliția, torționarii, turnătorii să vă dați în spate din administrația publică și din politică."

Autorii se adresează fostului premier astfel: "Tu, Dacian Cioloş, nu ești un om nou."

Postarea este însoțită de captura de ecran cu un articol de pe site-ul Libertatea, din 2001, cu știrea unui accident rutier provocat de Adrian Iordache, unul dintre fondatorii PLUS, fiul lui Alexandru Iordache despre care a afirmat Marius Oprea că a fost anchetatorul său în 1988, fiind maior la Securitate.

Mesajul, postat luni dimineață, a atras zeci de comentarii ostile, majoritatea solicitând divulgarea clară a identității autorului. Au fost și utilizatori care au spus că nu vor ma participa la prostestele organizate de "rezist".

















15386 vizualizari

  • +22 (34 voturi)    
    #rezist (Luni, 21 ianuarie 2019, 17:10)

    Itsoc [utilizator]

    miscarea a fost penetrata de foarte multa vreme de securisti si agenti sub acoperire cu scopul de a o manipula si a o distruge din interior. mesajul mentionat nu face decat sa continue lunga traditie a dusului de nas.
    • +13 (27 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 21 ianuarie 2019, 18:53)

      [anonim] i-a raspuns lui Itsoc

  • -13 (31 voturi)    
    De ce să-și ceară scuze? Așa este, e corect. (Luni, 21 ianuarie 2019, 17:10)

    prec [utilizator]

    Că nu le convine multora acest adevăr, este partea a doua.
    Csolos a avut ocazia să ne arate ce este capabil. Și ne-a arătat. Nu a făcut rău ca ciuma pesedoasă dar nici bine.
    • -4 (8 voturi)    
      pai si-a cerut scuze dar nu pentru idee (Marţi, 22 ianuarie 2019, 12:14)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui prec

      si-a cerut scuze pentru ca a spus in numele rezist (ca si pana acum, dealtfel) nu pentru ca a spus ce a spus.
      parerea si-o mentine. omul este vertical si trebuie respectat.
  • +12 (26 voturi)    
    Pacat! (Luni, 21 ianuarie 2019, 17:16)

    Gogu27 [utilizator]

    Orice opinie personala trebuia sa fie sa fie publicata pe pagina personala de FB a individului .
    Prin actiunea sa (cel puti egoista daca nu stupida), #Rezist a pierdut pozitia de varf de lance in lupta cu dusmanii democratiei.
    Mnitea de pe urma a romanului?
    • +11 (17 voturi)    
      prostul trebuia sa taca... (Luni, 21 ianuarie 2019, 19:43)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Gogu27

      prostul trebuia sa taca... nu ne intereseaza opinia lui personala vis-a-vis de o persoana. Dar asa si-a dat arama pe fata, aratand ca se crede mare manipulator de opinie... d-astia ca el mai sunt prin roMANIA => vezi cazul Gusa.
  • +13 (27 voturi)    
    pana una alta, este singura alternativa (Luni, 21 ianuarie 2019, 17:20)

    moka [utilizator]

    cinstita si viabila pentru integrarea noastra in Vest.
    Plus USR si partial PNL.
    Partidele sunt niste vehicule iar eu ma sui in vehiculul care merge pe calea pe care mi-o doresc eu: societate echitabila, sanse egale pentru toti cetatenii, libertate, democratie, etc. (pana una-alta etalonul pentru aceste lucruri se afla in Vest si nu in Est).
    Cand deviaza vehiculul, ma dau jos.
  • +20 (26 voturi)    
    incepe ! (Luni, 21 ianuarie 2019, 17:24)

    Francisc 1 [utilizator]

    va mai amntiti PNL=PSD = Aceeasi mizerie? se urmareste discreditarea opozitiei astfel incat alegatorul cu 2 neuroni minim sa se simta scarbit si sa nu se duca la vot , ala cu un neuron se duce oricum si am vazut si ce voteaza!
  • +13 (23 voturi)    
    incredere (Luni, 21 ianuarie 2019, 17:24)

    DT34 [utilizator]

    Chiar daca isi cere scuze si zice ca a postat opinia lui personala, cum sa mai ai incredere acum in ceea ce "Rezist" posteaza? Daca e aceeasi persoana, eu o sa dau "unfollow"
  • -11 (27 voturi)    
    hai (Luni, 21 ianuarie 2019, 17:28)

    cucuveauamov [utilizator]

    ma rasfirati, mai rasfirati
    • -2 (2 voturi)    
      ma omule (Marţi, 22 ianuarie 2019, 15:02)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      serios....

      un comentariu cat de cat ok... nu am pretentii la un comentariu inteligent... stiu ca nu esti in stare de asa ceva...
      dar un comentariu cat de cat corect esti in stare sa faci?!
      doar incercari lamentabile de ironie, atacuri la persoana si incercari la fel de ratate de glume...

      bine tre sa recunosc ca e si psd bun la ceva... copii absolventi de scoala speciala, ca tine, nu isi puteau gasi un loc de munca cinstiti daca nu exista meseria de postac rosu!
  • -8 (32 voturi)    
    Ciolosi este totusi (Luni, 21 ianuarie 2019, 17:29)

    Frank777 [utilizator]

    asociat cu fiul unui ofiter de securitate de la cercetari penale.Adica unul care a bagat oamenii la puscarie pentru ca ascultau Europa Libera. Ciolos zice ca nu este problema ca fiul securistului este secretarul general al partidului PLUS. Din respect fata de cei care au fost torturati si condamnati de securitate de ce nu se desparte Ciolos de acest individ? Din respect fata de romani.
  • +13 (21 voturi)    
    Mhm (Luni, 21 ianuarie 2019, 17:57)

    MinDepous [utilizator]

    Nu era mai bine daca respira adanc intai si pe urma decidea ce sa faca?
    E fantastic cum oamenii fac chestii asa, in orb, ca apoi sa-si ceara scuze.

    To quote some cool music: "When the paper's crumpled up it can't be perfect again!"
    Linkin Park - Forgotten (2000)

    Sa vezi acum aparatul PSD cum va publica si dezmintirea / prezentarea scuzelor, mhm. Sigur.

    POPCORN! POPCORN! AVEM POPCORN! CINE VREA POPCORN? cat asteptam sa trambite PSD si mea culpa? Nimeni? Bravo, c-am astepta degeaba.
    • +8 (14 voturi)    
      Pai.... (Luni, 21 ianuarie 2019, 19:41)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      Io cred ca ar trebui popularizat la greu indemnul " Nu va mai duceti dupa fenta " …
      Pen'ca romanu' e si cam poet si cam temperamental …
      Altfel , pe la ora 17,20 , pe Realitatea tv, distinsul " vanator de securisti " Marius Oprea ii reprosa lui Ciolos doar replica aia ( evident neinspirata ) cu " toti avem legaturi cu securitatea " ; nu a spus nimic de marea sa dezvaluire cu infiintarea PLUS .
      Mai mult , distinsul a prognozat ca Ciolos e terminat politic din cauza acestei afirmatii ; parea ca a uitat complet de acuzatiile pe care le-a facut initial .
      Io zic ca faza asta cam arata ca Marius Oprea a actionat la comanda ...
  • +14 (24 voturi)    
    Daca chiar a fost o opinie..... (Luni, 21 ianuarie 2019, 18:01)

    gigiN [utilizator]

    …..personala,este evident ca ea apartine unui idiot !!!
  • -1 (17 voturi)    
    Coada (Luni, 21 ianuarie 2019, 18:08)

    florinos [utilizator]

    Si-a bagat PSD coada, la fel cum l-au eliminat pe Nicusor Dan de la conducerea USR.
  • +12 (22 voturi)    
    ar fi cazul... (Luni, 21 ianuarie 2019, 18:09)

    Cataleya [utilizator]

    ...ca #Rezist sa-i retraga acestui individ dreptul de a mai administra pagina!
  • -8 (20 voturi)    
    Corect! (Luni, 21 ianuarie 2019, 18:19)

    Irina25 [utilizator]

    Corb la corb nu-şi scoate ochii.
  • -14 (26 voturi)    
    Era clar (Luni, 21 ianuarie 2019, 19:05)

    tony-s [utilizator]

    de la inceput ca #rezist sustine securistii - sora, macovei, tarcea, livia stanciu....Cei care nu o fac trebuie eliminati, ca cel care a scris doar adevaruri despre ciolos.
    • +11 (17 voturi)    
      Daca ... (Luni, 21 ianuarie 2019, 20:01)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      "sora, macovei, tarcea, livia stanciu " sunt securisti. atunci nicolicea, mitraliera, stefanescu, tudorel, ce sunt ?! ingerasi ? Alea nu-s adevaruri despre Ciolos, alea-s intoxicari ... Multa minte iti mai trebuie...
      • -9 (13 voturi)    
        Astia (Luni, 21 ianuarie 2019, 23:17)

        tony-s [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        sigur n-au fost seful de cabinet al anei pauker ca mihai sora sau procurori si judecatori scoliti de securitatea lui ceausescu ca macovei, livia stanciu si tarcea.
        Care sunt neadevarurile - ca din pozitia de ghiocel i-a pupat mana lui dancila sau ca a declarat ca toata lumea are o legatura cu securitatea ?
        • +1 (1 vot)    
          Din tot tabloul, ai reliefat doar ... (Marţi, 22 ianuarie 2019, 17:37)

          blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

          o pata , sa zicem . Tipic pentru manipulatori, ai preluat probabil ce se vehiculeaza pe la A3. Da, a pupat mana lui dancila, omul e civilizat, nu se facea ca la o asa ceremonie sa-i dea cu flit , practic nu asta conteaza-ca doar stim ce parere are despre guvernare( sau nu stii ?!) .Da, a declarat ceva de genul cu securitatea, in sens larg are dreptate , pt cine intelege ce vrea sa spuna. Nu-i caut scuze, dar nu vezi tabloul in ansamblu, nu ai asimilat ce a insemnat guvernarea lui de vreo 10 luni , omul are intentii foarte bune , e integru mie-n suta -cine sustine altceva e un dobitoc, nici nu merita explicat - si pt cine are intuitie, faptul ca e acum atacat din multe parti e pt ca e "periculos " pt talharii , infractorii de lapsd-alde . D-ta te iei dupa doua "floricele" si crezi ca stii adevarul ...trebuie sa fii la curent zilnic cu mersul politicii , sa afli din mai multe surse , si sa mai si gandesti , numai asa iti poti da seama care-i adevarul .
  • +11 (15 voturi)    
    Am mai facut eu o "revolutie portocalie", in 2004 (Luni, 21 ianuarie 2019, 20:22)

    DonaldDuck [utilizator]

    La aia din '89 eram copilandru, nu am inteles exact ce se intampla. "Adevarata Revolutie", din Iunie '90, am asimilat-o la fel de putin.
    Dar totusi am cantat atunci cat de tare puteam:
    "Ne-ati intrebat ce vrem aici/Dar stie toata tara/Ca noi sustinem punctul 8/De la Timisoara"

    Nu mai credeti in "Che Guevara" si nici in "lasa ca vin americanii" ma oameni buni, ca tot timpul chestiile astea se termina rau.

    Schimbarea dureaza mult, actiunile pripite nu fac decat sa inrautateasca lucrurile. Nu credeti in solutii "de-a gata". Ciolos e doar un om si nu stiu cat de bun e ca negociator. Nu stiu cat de buni diplomati vor fi oamenii din partidul lui. Pana la urma nu a reusit sa se inteleaga nici cu USR (nu ca ar fi USR cine stie mare putere).
    Intr-un sistem democrat multicameral, ca si in business (nu nepotism), trebuie neaparat sa stii sa dai mana cu dracu si sa-i spui saru'mana la mama-sa, altfel nu misti nimic (asta cred eu ca e marele talent al lui Liviu Dragnea).
    Decat sa divizati inca o data mediul politic, mai bine incercati sa schimbati / intariti ce exista.
    Pe cat facem pariu, ca daca, prin absurd, PLUS sau ce va mai fi, castiga 60% la parlamantare, 50 de parlamentari influenti din ALDE/PNL/PSD isi dau demisia si se alatura noului partid?

    Parerea mea
  • +12 (12 voturi)    
    Un model de scuze, potrivite pentru situatie (Luni, 21 ianuarie 2019, 20:40)

    Iorgovan [utilizator]

    "In nemernicia mea, ca un caine turbat, am muscat mana care m-a hranit."
    • 0 (0 voturi)    
      l-a muscat (Vineri, 25 ianuarie 2019, 18:20)

      meditatorul [utilizator] i-a raspuns lui Iorgovan

      pe soros! Oaauuu...
  • -13 (17 voturi)    
    se duce sandramaua, (Luni, 21 ianuarie 2019, 22:27)

    meditatorul [utilizator]

    au inceput sa se certe securistii intre ei :)))
    • -1 (1 vot)    
      vai tu... (Marţi, 22 ianuarie 2019, 15:00)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui meditatorul

      si sfarsitul lumii o sa vina cand o sa prind un postac psdis cu macar jumatate de creier functional!
  • +10 (10 voturi)    
    sa fie concediat (Marţi, 22 ianuarie 2019, 0:51)

    rov [utilizator]

    nu ne intereseaza parerile lui personale.
    • 0 (0 voturi)    
      concediat de la ce? si de cine? (Marţi, 22 ianuarie 2019, 16:56)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui rov

      ??
  • +9 (9 voturi)    
    Sa-ti fie rusine, (Marţi, 22 ianuarie 2019, 11:06)

    URD [utilizator]

    fa-ti cerere sa fi dat afara. Daca erai de buna credinta si aveai neclaritati, dorinte sau observatii trebuia sa-i le transmiti personal ci nu public. Trebuie sa luptam pentru unirea opozitiei, de dezbinarea acesteia se ocupa cei de la putere si acolitii lor.