Ponta: "Băsescu a folosit DNA să blocheze construirea autostrăzii Comarnic-Braşov". Băsescu: "Neputinciosul guraliv, blocat de incompetenţa proprie"

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 19:47 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: Facebook
Fostul premier Victor Ponta l-a acuzat pe Traian Băsescu că a folosit DNA pentru a bloca construirea autostrăzii Comarnic-Braşov, iar replica fostului președinte nu a întârziat să apară. Băsescu spune că, dacă "cineva l-a blocat pe <<neputinciosul guraliv>> să construiască autostrada Comarnic – Braşov, acel cineva se numeşte incompetenţa proprie".

Fostul premier Victor Ponta a susţinut, sâmbătă, într-o conferință de presă la Ploiești, că Darius Vâlcov, consilier al prim-ministrului Viorica Dăncilă, ar fi promis unei firme din China contractul pentru autostrada Comarnic-Braşov şi că Vâlcov "este deja privit ca cel care împarte contractele în România”.

De asemenea, Ponta a spus că fostul şef al DNA Laura Codruţa Kovesi e Țvinovată personal” pentru eşecul construirii autostrăzii Comarnic-Braşov, iar fostul preşedinte Traian Băsescu a folosit DNA pentru a bloca acest proiect, scrie News.ro.

"Pentru Comarnic-Braşov, doamna Kovesi personal este vinovată. Domnul Băsescu, când a fost învestit domnul Rus ca ministru, i-a spus public: <<Vedeţi că aveţi probleme>>. Nu era nicio problemă. El nu voia să facem noi Comarnic - Braşov. După care a făcut o sesizare la DNA, la doamna Kovesi, doamna Kovesi nu ştiu ce a făcut cu dosarul că uite, suntem în 2019 şi nu a mai apărut, dar s-a apucat să investigheze şi vă poate spune actualul şef al CNAIR care atunci era tot şef şi care, dacă aţi văzut, vreo trei ani a dispărut ca să... Da, a fost o decizie politică prin care domnul Băsescu a folosit DNA-ul ca să ne blocheze acel proiect", a mai susținut Victor Ponta.

Replica fostului președinte Traian Băsescu nu a întârziat să apară, el numindu-l pe Ponta "neputinciosul guraliv”.

Într-o postare pe Facebook, Băsescu susține că în 2000, când a plecat de la Ministerul Transporturilor, a lăsat la 4 benzi traseul de la Bucureşti până la Comarnic, iar tronsonul Comarnic – Braşov reabilitat, pentru că "pentru atât au fost bani la acea vreme, când nimeni nu ne înghesuia cu bani nerambusabili de la UE".

"Mai mult, când <<neputinciosul guraliv>> devenea premier, în mai 2012, guvernul Boc a lăsat terminată autostrada Bucureşti – Ploieşti. În aceste condiţii, „neputinciosul guraliv” şi „plagiator glorios”, pe numele său de scenă Victor Viorel Ponta, nu a fost capabil să construiască nici măcar un metru de drum la 4 benzi dincolo de Comarnic, deşi a fost premier din aprilie 2012 până în noiembrie 2015", scrie Băsescu.

El îl acuză pe Ponta că a minţit oamenii că măreşte acciza la combustibil ca să construiască autostrăzi și "a băgat banii din acciza suplimentară la combustibil în buzunarul clientelei PSD şi a pierdut şi cofinanţarea de la BEI + BERD".

"Iar, dacă cineva l-a blocat pe Ponta să construiască autostrada Comarnic – Braşov, acel cineva se numeşte <<incompetenţa proprie>>. Sau poate spune <<neputinciosul guraliv>>, dacă tot are chef de vorbă, de ce au retras BEI şi BERD finanţarea pentru autostrada Comarnic –Braşov?", adaugă fostul președinte.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














11990 vizualizari

  • -10 (30 voturi)    
    hater... (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 20:18)

    demaGOGU [utilizator]

    ...nu numai ca nu a construit nimic cat a fost ministru transp - 5 mandate! - dar i-a blocat si pe cei care au dorit sa o faca!
    • +7 (23 voturi)    
      Chestiile (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 20:54)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      alea cu"aici sunt banii dvs." le-ai uitat?Ca vedeai si unde se duceau banii.
      Da' parcul pesedist tot asa moare.
    • 0 (2 voturi)    
      "a fost ministru transp - 5 mandate!" Ne spui si (Duminică, 20 ianuarie 2019, 17:22)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      anii?
  • -13 (23 voturi)    
    Comarnic-Brașov nu e viabila economic (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 20:25)

    simplex1 [utilizator]

    Comarnic-Brașov sau Pitești-Sibiu și Iași-Târgu Mureș (sectoarele prin zona de munte) nu sunt viabile economic, costurile fiind exorbitante. Cine spune ca va construi autostrăzile menționate, sau măcar una, în viitorii 20 ani nu are nici o credibilitate.
    • +6 (20 voturi)    
      Statul, (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 20:58)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      de regula, investeste in domenii neviabile economic;altfel,s-ar gasi oricand un parlit de particular care sa investeasca...
      Ma,voi va prefaceti sau asa sunteti?
    • +7 (13 voturi)    
      ai bagat si Pitesti-Sibiu asa din varful limbii (Duminică, 20 ianuarie 2019, 9:04)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      despicate.
      Desi va e foarte clar ca segmentul ala e mai mult decat necesar si viabil.
      Asa cum Iasi -Tg Mures e necesar pentru dezvoltarea Moldovei.
      Dar dupa mintea voastra de comunisti obositi mai bine nu faceti niciuna daca nu e viabil pentru buzunarul vostru.
    • -1 (1 vot)    
      sunt viabile economic (Duminică, 20 ianuarie 2019, 21:39)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      autostrazile care asigura traversarea pe drumul mai scurt, adicatelea exact cele care sunt finantabile din fonduri europene. portiunea aia de fitze de weekend nu este.
  • +11 (15 voturi)    
    ponta (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 21:06)

    Kosmos [utilizator]

    Un parazit al Romaniei..autostrada Comarnic Brasov ar fi fost Bechtel reeditat .trebuia oprit prin orice mijloace ..Ponta la puscarie!!
  • +8 (10 voturi)    
    Aiurea (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 21:18)

    ipolitic [utilizator]

    Cauza adevarata a lipsei autostrazii Comarnic-Brasov este ca Sova s-a mutat cu cortul pe traseul viitoarei autostrazi si ecologistii s-a impotrivit constructiei sa protejeze specia.
    Desi nu e in pericol de disparitie.
  • -5 (15 voturi)    
    Nu va certati copii (Sâmbătă, 19 ianuarie 2019, 23:23)

    amicugri [utilizator]

    Ca amindoi sinteti de toata jena. Parol. Unul care a zis ca n-avem nevoie de autostrazi (si sa nu ziceti ca nu-i asa ca auzeam destul de bine pe atunci) se injura cu unul care a inaugurat o autostrada facuta prastie (Sibiu-Orastie) ca sa aiba cu ce se lauda la prezidentiale.
    Doi pricurici.
  • +11 (13 voturi)    
    Victor Ponta tot dobitoc. (Duminică, 20 ianuarie 2019, 8:59)

    asavreau [utilizator]

    Credeam că Victor Ponta sa vindecat,dar Se vede că boala-i grea.Aroganța căpătată în PSD nu se vindecă ușor.I sa urcat la cap și-i greu de vindecat.Victore nu ai șanse!Nici tu nici partidul tău de ciudați.Nu mai vrem ciudați și mincinoși.
  • +2 (6 voturi)    
    ... din doua rele .... (Duminică, 20 ianuarie 2019, 13:34)

    bubaru [utilizator]

    Doi securisti! Mai aveti dubii?
  • -1 (7 voturi)    
    basse, dar zi-ne de uderea mai bine... (Duminică, 20 ianuarie 2019, 17:05)

    rov [utilizator]

    ce calitati au propulsat-o ca ministru ?!?!?!?
    Pe Ponta tu l-ai pus prim ministru, nu iti e rusine sa mai si vorbesti ???