Codrin Ștefănescu: Decizia CCR trebuie urmată de o ordonanță sau de o hotărâre

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 16 ianuarie 2019, 15:59 Actualitate | Politic


Codrin Stefanescu
Foto: Captura Antena 3
Secretarul general al PSD, Codrin Ștefănescu a declarat, miercuri, că decizia CCR trebuie urmată de o ordonanță sau o hotărâre care să stabilească ce se întâmplă cu dosarele cu sentințe definitive. În opinia lui Ștefănescu "tot ceea ce s-a întâmplat pe baza acestor protocoale este nul”.

”Este o decizie așteptată, o decizie logică și foarte normală într-un stat democratic, numai că ar trebui să se facă o intervenție în urma acestei decizii a Curții Constituționale. Adică ar trebui dată o decizie, o ordonanță, o hotărâre fie de guvern, fie prin Parlament ca să stabilească ce se întâmplă în urma deciziei CCR, ce se întâmplă cu cei care au fost condamnați în baza unor protocoale ilegale, neconstituționale și unice într-o țară democratică”, a declarat Codrin Ștefănescu, citat de agenția Mediafax.

Secretarul general al PSD susține că în urma deciziei CCR tot ceea ce s-a întâmplat pe baza acestor protocoale este nul”.

CCR a decis, miercuri, că a existat un conflict între Parlament și Ministerul Public și că efectele protocoalelor continuă să se producă, chiar şi după denunţarea lor.

















2730 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Dosarele (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 16:11)

    Cogito nemo sum! [utilizator]

    Sa fie arse.
    • +1 (1 vot)    
      Contra-propunere (Joi, 17 ianuarie 2019, 1:22)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Cogito nemo sum!

      Ce sa ne mai incurcam in maruntisuri - CCR ar face mai bine sa declare toate condamnarile membrilor PSD, ALDE si UDMR (si, pe alese, ale unor membri PNL) neconstitutionale.
      Consider ca e un scenariu interesant - distopic, dar intrutotul posibil intr-o tara ca Romania, in care CCR mai are doar un pic si-o sa se pronunte autoritar si suveran si-asupra culorii hartiei igienice din institutiile publice. Musai sa fie rosie si nicicum altcumva.
  • +5 (5 voturi)    
    Codrin - proletarul hotilor (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 16:13)

    jorj_bv [utilizator]

    https://www.hotnews.ro/stiri-esential-22915758-rise-project-codrin-stefanescu-primi-4-milioane-euro-pentru-teren-scos-ilegal-din-proprietatea-comuna-care-vinde-primariei-capitalei.htm
  • +4 (4 voturi)    
    Protocol... protocol... (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 16:20)

    sim18 [utilizator]

    Dar tot hoti/corupti raman!
  • +4 (4 voturi)    
    au fost (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 18:13)

    Timbuku [utilizator]

    Parca deciziile CCR nu se aplicau retroactiv. Poate un jurist sa ne lamureasca, dar nu cred ca se poate da o "ordonanta" sa invalideze toate deciziile din ultimii 10 ani.
    • +1 (1 vot)    
      Pai pe cei din puscarii (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 19:00)

      Cogito nemo sum! [utilizator] i-a raspuns lui Timbuku

      Ii elibereaza DUPA ce se da legea de eliberare si nu inainte. Iar legea sau ordonanta se dau DUPA decizia CCR.
  • +4 (4 voturi)    
    Sigur,mai,Sinistrule,mai ramane... (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 19:00)

    gigiN [utilizator]

    ..sa le spuneti voi instantelor ce trebuie sa faca-probabil ca unora deja le spuneti !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Capul (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 22:07)

    florian3619 [utilizator]

    A. Codrin. cu mintea aiur, se vedeindreptatit a interpreta deciziile CCR. El doreste ca PSD sa instituie justitia familei Kim in RO. La asa cap de cauciuic penisular nu-i trebuie creer.
    B. Ramane, ca si Vulguta ps-dist nu nasctr, ci tracat de Vadim.