Viorica Dăncilă, despre refuzul președintelui de a accepta propunerile pentru Dezvoltare și Transporturi: Trebuie să mergem la Curtea Constituțională

de MH     HotNews.ro
Marţi, 15 ianuarie 2019, 21:40 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: Captura Antena 3
Conflictul guvern - președinte legat de nominalizările pentru ministerele Dezvoltării și Transporturilor trebuie tranșat la Curtea Constituțională, iar decizia va fi luată în coaliție, a declarat premierul Viorica Dăncilă, marți seară, într-un interviu la Antena3. Ea a susținut că președintele Klaus Iohannis trebuie să realizeze și "să accepte măcar în ultima clipă" numirea Liei Olguța Vasilescu și a lui Mircea Drăghici, pentru că "acestă luptă internă pune în pericol decizii și proiecte importante pe care România, care a preluat președința Consiliului Uniunii Europene, trebuie să le finalizeze".

"Este greu de explicat de ce pentru lupta internă președintele pune în pericol decizii si finalizarea unor proiecte importante nu numai pentru România (...) Președintele trebuie să înțeleagă că deciziile și modul în care reușim să avem consens pe Transporturi și Dezvoltare influențează viața a peste 500 de milioane de cetățeni europeni și sper să realizeze în ultima clipă și să accepte aceste numiri", a declarat Dăncilă.

Ea a mai susținut că cele două nominalizări nu au nicio problemă de legalitate.

Întrebată ce va face Guvernul în condițiile în care Iohannis refuză aceste propuneri, Dăncilă a spus că, din punctul său de vedere, trebuie sesizată Curtea Constituțională.

"Nu știu ce vom face, bineînțeles că ne gândim să mergem la Curtea Constituțională. Este pasul pe care trebuie să îl facem, este o decizie pe care o vom lua în coaliție, pentru că suntem un guvern politic, dar, din punctul meu de vedere, trebuie mers la Curtea Constituțională", a mai spus Dăncilă.

Președintele Klaus Iohannis a anunțat, luni, că va refuza și noile propuneri de miniștri, respectiv Lia Olguța Vasilescu pentru portofoliul Dezvoltării și Mircea Drăghici la Ministerul Transporturilor. "Da, aceste două propuneri vor fi refuzate în cursul acestei săptămâni. Într-o zi, două vor fi finalizate documente și reexaminate la Guvern", a declarat președintele Klaus Iohannis.


Potrivit Guvernului, în documentul transmis la Cotroceni, premierul precizează faptul că cele două propuneri pentru funcțiile de ministru – Lia-Olguța Vasilescu și Mircea-Gheorghe Drăghici – îndeplinesc condițiile de legalitate prevăzute de art. 2 din Legea nr. 90/2001, cu modificările și completările ulterioare. De asemenea, persoanele propuse nu se găsesc în unul dintre cazurile de incompatibilitate prevăzute de Legea nr.161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenței în exercitarea demnităților publice, a funcțiilor publice și în mediul de afaceri, prevenirea și sancționarea corupției, cu modificările și completările ulterioare.

​În aceeași zi, în cursul dimineții, președintele Klaus Iohannis îi transmisese două scrisori premierului Dăncilă în care explică de ce i-a respins propunerile de numire a noilor miniștri la Transporturi și Dezvoltare. În prima scrisoare, președintele explica de ce nu i-a numit pe Ilan Laufer și Olguța Vasilescu, la Dezvoltare, respectiv Transporturi, în prima fază a remanierii. Despre Laufer șeful statului spune că nu sunt îndeplinite condițiile legale, iar despre Vasilescu că nu are expertiza necesară. În cea de-a doua scrisoare, șeful statului susține că nu i-a numit pe Mircea Drăghici și pe Olguța Vasilescu la Transporturi, respectiv Dezvoltare, deoarece din documentația trimisă nu există vreo mențiune cu privire la îndeplinirea condițiilor de legalitate.


















2350 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Floricica Veorica (Marţi, 15 ianuarie 2019, 21:47)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Asa ai primit tu ordin de la stapânul tau penal DracNea? Sau o spui din propriul creier pe care nu il ai? Asta dupa ce ti-ai dat poalele peste cap in vazul Europei, dindu-ti in vileag prostia si nesimtirea.
  • +11 (11 voturi)    
    Tutei asteia a inceput sa-i placa minciuna (Marţi, 15 ianuarie 2019, 22:03)

    Susufler0 [utilizator]

    cu ea sefa peste 500 de milioane de europeni !

    Auzi Iohanis blocheaza bunastarea europenilor prin incapatanarea lui de a nu-si da girul pt niste nulitati.
    Veo, care pt a nu-i zbura mesa de pe ceafa nu-si misca gatul decat odata cu tot corpul, se vede diriguind viitorul intregii Europe !! Mi-e rau ! :)

    Mi-e greata... vars... un emetiral, va rog ! :)))
  • +9 (9 voturi)    
    WOW (Marţi, 15 ianuarie 2019, 22:11)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Cinste ei daca a putut pronunta coerent toate cuvintele alea grele fara ajutor (adica si fara "fuaie"). Un plus pentru ea daca a putut da si argumente juridice, mai ales ca stim cu totii ca e experta (dar numai daca a facut-o-n franceza sau engleza). he he !

    Oricum veoriko, you meic me, not a fuoto, but praud, beibi !

    Pazea UE, fata e rea si e pusa pe treaba! Incercati sa nu radeti cand vine cu initiative, ca e si ea la inceput... mai lasati de la voi ca e fata muncitoare.

    Apropo:

    https://www.curentul.info/politic/viorica-dancila-a-picat-si-treapta-i-si-treapta-a-ii-a-la-liceul-din-ploiesti-si-examenul-de-admitere-la-facultate-la-politehnica-din-bucuresti/

    Deci repet: draga UE, be afraid, be very afraid! Si nu, nu pentru ca e dura si rea, ci pentru ca un astfel de specimen agramat, incompetent si analfabet "conduce" Consiliul UE. Sa vedeti ce "bugete" o sa va faca.

    ... god help us !!
  • +10 (10 voturi)    
    Dragnea si Pavianca ... (Marţi, 15 ianuarie 2019, 22:16)

    Cataleya [utilizator]

    ...au jucat foarte prosteste de aceasta data pt ca Johannis nu are decat de castigat din aceasta situatie absurda in care prostanacul Dragnea s-a bagat singur.

    Daca CCR ii da dreptate lui Johannis, e clar castig pt Presedinte.
    Daca CCR ii va da dreptate lui Dragnea, Johannis nu are ce sa piarda pt ca este obligat sa respecte deciziile CCR. Dar macar a facut tot posibilul sa respinga cele doua nulitati propuse de Dragnea.
    In schimb, im ambele cazuri, Dragnea, Dancila si adunatura de la CCR au doar de pierdut, pt ca intreaga mizerie va fi decontata de ei, nu de Johannis.
  • +9 (9 voturi)    
    Veorika Nu Uita! (Marţi, 15 ianuarie 2019, 22:35)

    un domn [utilizator]

    Doar Nesimtzirea “ie” de partea Ta !
    • +1 (1 vot)    
      Si mesa de par de pe ceafa ! (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 9:46)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Altfel, iti transmit salutari

      PS. Te rog da-mi si mie o idee cum ma pot debloka pe g4 ! Multam anticipat !
      • +2 (2 voturi)    
        Refresh (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 10:51)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Dupa send , pana faci bataturi la degete, si eu am “ experimentat “ asta, asa am procedat dupa ...scrierea comentariului
  • +7 (7 voturi)    
    BREXIT arde iar tuta se da ranita! (Marţi, 15 ianuarie 2019, 23:00)

    XtrO [utilizator]

    Ce probleme are proasta satului! Lumea e in fierbere din cauza respingerii acordului privind BREXIT-ul, cu efecte majore pentru toate tarile europene (si nu numai) iar pe tuta asta o freaca faptul ca Ioannis nu o vrea pe habarnista de LOV-peremista si pe manglitorul alalalt, ministri! Asta, in conditia in care paviana e PM tarii care e la conducerea Europei!!! Oare ce e defect la tara asta?
  • +7 (7 voturi)    
    cata nesimtire iti trebuie (Marţi, 15 ianuarie 2019, 23:59)

    trandafil [utilizator]

    ca dupa ce presedintele a respins o propunere, sa te duci a doua si a treia oara cu aceiasi mocofani?
  • +4 (4 voturi)    
    Guvernul Olguta (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 3:46)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Mai sa fie, Olguta e un fel de wonderwoman. E atat de rapida in rezolvarea problemelor incat nu-i ajung ministerele la cate probleme poate rezolva ea intr-un mandat. E din alte sfere, pentru ea timpul se scurge altfel decat pentru orice om normal.

    Acum pricep de ce o tot demit si o pun la loc sau la alt minister: ea nu poate functiona la nivelul la care o face guvernul, e mult mai rapida si, pur si simplu, nu se potriveste.

    Faceti-o simultan ministru la toate ministerele, ba chiar si sef de guvern. Oricum, fara ea sunt periclitate "decizii și proiecte importante pe care România, care a preluat președința Consiliului Uniunii Europene, trebuie să le finalizeze".

    Mai bine: exportati-o pe la altii, sa le rezolve si lor problemele. Cu cat mai departe, cu atat mai bine.
  • +4 (4 voturi)    
    alti oameni nu mai aveti? (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 10:09)

    AndJorj [utilizator]

    sunteti penibili, va ascundeti dupa fustele ccr..
  • +2 (2 voturi)    
    cadrele din PSD (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 12:51)

    Dizidentul [utilizator]

    daca Dancila si Guvernul numai Olguta si Draghici au de propus si insista sint doua explicatii
    1 fac numai din ambitie prosteasca.
    2saracie mare de inteligenta in PDS daca nu au alte propuneri, nu ca Olguta straluceste .
    Deasemenea Tudorel tot din incapatinare o propune atreia oara pe Doamna Florea.