Dăncilă răspunde criticilor eurodeputaților: Niciun român nu poate să spună că Guvernul a luat o decizie împotriva Justiției / Trebuie să protejăm cetățenii afectați de protocoalele secrete

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 15 ianuarie 2019, 18:24 Actualitate | Politic


Dancila, în Parlamentul European
Foto: Captura video
„Niciun român nu poate să spună că Guvernul a luat o decizie împotriva Justiției”, a susținut premierul Viorica Dăncilă, ca răspuns la criticile mai multor eurodeputați privind ofensiva puterii de la București asupra sistemului judiciar. „Nu am niciun act normativ pe masa guvernului”, referitor la amnistie, a adăugat premierul, completând însă „trebuie să protejăm cetățenii afectați de protocoalele secrete”.

Dăncilă s-a răfuit în absență cu Guy Verhofstadt, acesta nefiind în sală la momentul răspunsului, acuzându-l că încearcă „să inducă” românilor propriile sale convingeri.

„Mă așteptam ca un lider de grup politic să vină cu propuneri de agenda europeană, nu probleme interne ale unei țări care a preluat președinția Consiliului UE. Aș vrea să știu ce reproșează Verhofstadt Guvernului României? Îi solicit să-i lase pe români să hotărască singuri, să nu încerce să inducă propriile convingeri pentru români”, a spus ea.

„Referitor la amnistie, am spus de nenumărate ori: nu am niciun act normativ pe masa guvernului referitor la acest lucru. Nu vrem să apărăm pe nimeni, vrem să protejăm cetățenii împotriva abuzurilor. Vrem să protejăm drepturile cetățenilor care au fost afectați de decizii ale justiției, de protocoale secrete între servicii și justiție. Cei care țipă tare acum, mulți dintre ei vor să ascundă ce s-a întâmplat de fapt în România și că au fost parte a acestui sistem care a dus la încălcarea drepturilor omului. Niciun român nu poate să spună că Guvernul Român a luat o decizie împotriva Justiției. Toate legile au fost adoptate în Parlamentul României care este expresia voinței poporului român.”, a adăugat Dăncilă.

















7562 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    viorica (Marţi, 15 ianuarie 2019, 18:38)

    ------ [utilizator]

    Bravo viorica ,nu te crede nimeni.
  • +21 (21 voturi)    
    niciun roman? :) (Marţi, 15 ianuarie 2019, 18:38)

    Anonym [utilizator]

    decat tanarul de 25 de ani injunghiat
    batranul batut in scara
    fata batuta in scara
    rudele lor

    in rest niciunul
  • +17 (17 voturi)    
    Ba uite ca putem! (Marţi, 15 ianuarie 2019, 18:41)

    trem [utilizator]

    Guvernul PSD a demolat justitia si face orice ca sa faca scaptzi toti infractorii de rang inlat din politica romaneasca.

    Iata Viorica ca putem si nu ne e frica. Iar tu stimabilo debitezi verzi si uscate ca poate te crede cineva. Unde ti-o fi rusinea????
  • +13 (13 voturi)    
    .... (Marţi, 15 ianuarie 2019, 18:56)

    exlc [utilizator]

    ...eu pot
    • 0 (0 voturi)    
      si eu (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 15:24)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui exlc

      o sa-mi retraga cetatenia acum?
  • +22 (22 voturi)    
    asta-i lemn... (Marţi, 15 ianuarie 2019, 19:01)

    torna_fratre [utilizator]

    sa protejam cetatenii de protocoalele secrete?
    dar sa protejam cetatenii de criminalii eliberati pe motiv de protocoale secrete ,asta cand o facem madam ///?
  • +17 (17 voturi)    
    La victimele celor eliberati prin recursul (Marţi, 15 ianuarie 2019, 19:06)

    ty [utilizator]

    compensatoriu vad ca nu va ganditi de loc. Nici la viitoarele posibile victime . . . .
  • +14 (16 voturi)    
    ... (Marţi, 15 ianuarie 2019, 19:09)

    mihai_mi [utilizator]

    Ati luat decizii impotriva justitiei! (un roman)
  • +14 (16 voturi)    
    Mitomanie psdista,porta voce Vasilica Veorica (Marţi, 15 ianuarie 2019, 19:21)

    Plagarus [utilizator]

    Ce otrepe " reprezinta" astazi RO !!!!!
  • +10 (12 voturi)    
    MM (Marţi, 15 ianuarie 2019, 19:30)

    Kosmos [utilizator]

    Are discursul pregatit de Herman Berkovits via Netaniahu via Elan si Steinmetz
  • +18 (20 voturi)    
    Eu pot să spun (Marţi, 15 ianuarie 2019, 19:40)

    hic sunt leones [utilizator]

    că Guvernul a luat o grămadă de decizii împotriva justiției și eu sunt român.
  • +16 (20 voturi)    
    sunt roman, si spun (Marţi, 15 ianuarie 2019, 19:42)

    CVL [utilizator]

    ca Guvernul PSD-ALDE-UDMR a luat nu una, ci mai multe decizii impotriva Justitiei.

    Oricat nu va convine, generatia noastra nu mai suporta politruci ca dvs cocotati in functii pe care cu siguranta nu le meritati. Nu stiu cum aveti atat tupeu si mintiti cu atata usurinta. Iesiti din bula dumneavoastra, umblati printre oameni, duceti-va in piata (chiar in piata de legume-fructe), discutati cu oamenii, si vedeti ce parere au cei pe care ii intalniti. Nu cei care sunt selectati si cu lectia invatata care sa va intrebe strict ce aveti scris in foaie si care va aplauda oricate gafe si ofense faceti la adresa tarii in slujba careia aveti pretentia ca sunteti. Poate ca veti afla ceea ce nu va va fi comod: oamenii nu mai sunt usor de manipulat, cum poate era odinioara, si sunt inca multi oameni decenti in tara asta care sa va spuna adevarul pe care nu il vreti: va lipseste atat pregatirea, cat si iubirea de tara, si a face tot ce spun altii nu va face bine nici dvs nici tarii.

    Fara stima,
    un roman
  • +15 (17 voturi)    
    serios drepturile omului?!!! (Marţi, 15 ianuarie 2019, 19:43)

    simonn [utilizator]

    "a acestui sistem care a dus la încălcarea drepturilor omului"

    CEDO (Curtea Europeană a Drepturilor Omului) e deschisa pentru toti cei care considera ca li s-au incalcat derpturile omului.

    Cati au apelat la CEDO pana acuma dintre cei afectati de protocoale?

    Nimeni pentru ca CEDO nu apara hotii ...
    Oare cat trebuie sa va mai suportam?!
  • +9 (9 voturi)    
    Niciun roman (Marţi, 15 ianuarie 2019, 20:02)

    mimiloi [utilizator]

    cu toti boii acasa nu poate sa creada minciunile citite frumos de pe hirtiile care ii sint date, de doamna docila. Doamna pm a invatat pe dinafara citeva fraze pe care le repeta ca un robot si este foarte mindra de cit de bine "presteaza" in functie.
    Este uluitor cita... hai sa-i zicem eufemistic simplitate, incape intr-o cutie craniana.
  • +9 (9 voturi)    
    sala goala (Marţi, 15 ianuarie 2019, 20:15)

    izu51 [utilizator]

    Toti parlamentarii,chiar si cei psd,stiu de minciunile povestite (cu dificultate ...in orice limba...)de tzatza Veorica.Satui si scarbiti,nu s-au prezentat nici macar din politete la discursul inaugural.Toata Europa,nu doar europarlamentarii ,se distreaza ,sau zambesc amar la noua presedentie care reprezinta un popor brav.Oare se va vedea asta si la alegerile europarlamentare ?
  • +10 (10 voturi)    
    !!!! (Marţi, 15 ianuarie 2019, 20:21)

    nlln [utilizator]

    NU cetatenii au fost afectati de protocoalele secrete.

    De protocoalele secrete au fost afectati hotii si coruptii.
    Acestia nu sunt cetateni , in intelesul general.
    Acestia sunt personaje superimune la legile care guverneaza viata celorlalti, cetatenilor.
  • +10 (10 voturi)    
    si care sunt aia afectatii? (Marţi, 15 ianuarie 2019, 20:27)

    Francisc 1 [utilizator]

    stapanul tau , boierul de teleorman ,si cativa ca el !
  • +11 (11 voturi)    
    Mi-e rusine cu prim ministrul meu.!! (Marţi, 15 ianuarie 2019, 20:28)

    ostrogotul [utilizator]

    Verhofstadt reproseaza guvernului, ceea ce reproseaza si romanii.
  • +8 (8 voturi)    
    Intrebari ajutatoare pentru pesedei si alti ca ei? (Marţi, 15 ianuarie 2019, 22:33)

    IOtao [utilizator]

    Sunt protocoalele ilegale? Nu
    Presupuneau ele un mod ilegal de colaborare intre institutiile implicate? Nu
    Au facut ele rau unor oameni cinstiti? Nu

    Mars PSD, ciuma rosie!
  • +6 (6 voturi)    
    Asa e mai Veorika (Marţi, 15 ianuarie 2019, 23:38)

    Dalinar [utilizator]

    Decat ca voi protejati talharii si criminalii iar decizia, indeed, e impotiva romanilor ca justitie nu mai exista, ati distrus-o.