VIDEO Dăncilă a prezentat în Parlamentul European prioritățile României la președinția Consiliului UE: Românii resimt inechitate când văd că țara lor e ținută în afara spațiului Schengen

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 15 ianuarie 2019, 16:16 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Viorica Dăncilă a declarat marți, în cadrul sesiunii plenare a Parlamentului European de la Strasbourg, că „românii resimt inechitate când văd că țara lor e ținută în afara spațiului Schengen”.



„Anumite decizii care se iau la nivel european în privința unor state membre se răsfrâng la nivelul cetățenilor din acele state și determină încrederea pe care aceștia o au în Uniune”, a spus Dăncilă.

Aceasta a spus că „tot timpul când luăm decizii trebuie să ne gândim la cetățenii din statele membre” și că este necesară eliminarea oricărei forme „de tratament discriminatoriu”.

















4227 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Incepe (Marţi, 15 ianuarie 2019, 16:20)

    DiDiRo [utilizator]

    CIRCUL
  • +18 (20 voturi)    
    Lasa vrajeala cotofano (Marţi, 15 ianuarie 2019, 16:38)

    boink [utilizator]

    Romanii se simt umiliti de voi hotilor care guvernati prin furt, intimidare si incompetenta.
  • +13 (17 voturi)    
    viorica (Marţi, 15 ianuarie 2019, 16:48)

    ------ [utilizator]

    Ca sa intram in Schengen ,obligatoriu trebuie respectate legile UE,te intrb viorica?tu.guvernul psd respecti legile si principiile care guverneaza aceasata comunitate de tari,tare ma indoiesc..
    • +2 (2 voturi)    
      Guvernul PSD si-a dat derogare de la lege (Marţi, 15 ianuarie 2019, 17:40)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui ------

      in materie de buget national.

      Asa ceva e fara precedent, ceva demn de vremurile Securitatii, cand Securitatea respecta legea, dar legea era ce zicea PCR, care se numeste acum PSD.
  • +13 (17 voturi)    
    Asta dupa ce UE a varsat 45 de mld. de euro (Marţi, 15 ianuarie 2019, 16:51)

    emil bobu [utilizator]

    in Romania, bani pe care s-a dezvoltat tara, desi multi au fost furati de PSD prin POSDRU.

    Ca sa vezi ce ticaloasa poate fi Dancila.

    Bine ca nu intelege ce enormitati debiteaza, i-ar exploda capul.
  • +2 (2 voturi)    
    mda... (Marţi, 15 ianuarie 2019, 17:06)

    liviu_ [utilizator]

    "vrem reducerea democratiei in UE"
    "vrem abrogarea codului penal"
    "vrem ca jandarmii sa aiba arme letale la ei si sa le foloseasca impotriva oricarui om care nu a votat psd"
    "vrem ca justitia sa se faca doar in parlament si ccr"

    am utat ceva?!
  • +3 (3 voturi)    
    La ce e acum, nici in UE nu ar trebi sa fim (Marţi, 15 ianuarie 2019, 17:13)

    trem [utilizator]

    Viorico cand primesti punctajul de la Liviu incearca sa citesti macar o data si fa efortul sa vezi ce te pune sa spui.

    Esti penibila, jenanta, complet irealisat!!! Imi e rusine de ceea ce ar trebui sa fie rusinea ta. Romania devine o groapa de gunoi in guvernarea PSD si tu ai tupeu ca parca ai fi Merkel.
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii se SIMȚEAU nedreptatiti inainte de dragnea (Marţi, 15 ianuarie 2019, 17:19)

    MG [utilizator]

    Romanii se SIMȚEAU nedreptatiti inainte de "iepoca" dragnea; acum cu adevarat nu meritain in Schengen cu asemenea politicienti corupti
  • -3 (5 voturi)    
    Prezinta.. (Marţi, 15 ianuarie 2019, 17:24)

    exilatul [utilizator]

    in fata citorva persoane , sala e goala...un rahat de parlament plin cu politruci nuli...sute de milioane de euro care se duc pe salariile lor...
    • +2 (2 voturi)    
      sala e goala (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 0:10)

      trandafil [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      pentru ca europarlementarii nu aveau ce sa afle de la tuta absoluta.
      Asta am votat, asta avem! Daca romainii accepta sa fie condusi de niste incompetenti, sa pare ca Europa nu este de acord sa asculte aceleasi si aceleasi aberatii.
  • +3 (3 voturi)    
    Minte (Marţi, 15 ianuarie 2019, 17:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu declară nimic în numele meu, ci doar a mafioților pe care ii reprezintă și a căror slugă jalnică este. ROmânia este un stat mafioto-securist condus de o camarilă de infractori.
  • -2 (2 voturi)    
    mda (Marţi, 15 ianuarie 2019, 17:55)

    aplaudatu [utilizator]

    Si care ar fi avantajele de membru schengen in 2019?
  • +4 (4 voturi)    
    trompeta/flasneta (Marţi, 15 ianuarie 2019, 18:04)

    Antenistontel [utilizator]

    doar citeste ce i-au scris consilierii lui dragnea!
  • +1 (1 vot)    
    Granita "securizata" de la nord-est (Marţi, 15 ianuarie 2019, 18:05)

    xolv [utilizator]

    evaziune fiscala de 3 miliarde.
  • +1 (1 vot)    
    Vasilico, (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 12:02)

    John M. [utilizator]

    Singura nechitate de care se plang romanii astazi este ca sunt condusi ori de prosti ori de niste ticalosi. Ca in rest, se descurca ei. Totul e sa nu le mai puneti piedici...