În locul lui Dragnea, Iordache le-a spus liderilor UE că România e în campanie electorală. Discurs pe punctajul PSD: „Țara mea merită să fie respectată ca un partener”

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 10 ianuarie 2019, 21:04 Actualitate | Politic


Florin Iordache
Foto: Hotnews
Ajuns pe scena Ateneului Român în locul lui Liviu Dragnea, plecat în concediu, Florin Iordache le-a transmis liderilor UE veniți la București, la ceremonia de preluare a președinției Consiliului UE, că România este în campanie electorală, iar criticile la adresa majorității PSD-ALDE trebuie interpretate în această cheie.

În discursul său, Iordache a folosit retorica PSD din ultima perioadă insistând că România își va exercita mandatul cu demnitate și vrea să fie considerată partener în „proiectul ambițios care se numește UE”.

„Majoritatea parlamentară va sprijini guvernul în toate acțiunile sale pentru a-și îndeplini cu cinste și demnitate mandatul. În ciuda comentariilor care trebuie privite în cheia electorală vă asigur de deschiderea totală proeuropeană”, și-a început el discursul.

„Vrem să fim europeni și ne dorim să fim tratați pe deplin ca cetățeni europeni. Nu îmi pot imagina că să ne plasăm în afara UE. Cred că țara mea merită să fie respectată ca un partener al unui proiect atât de ambițios care se numește UE”, a continuat el.

Iordache a innistat că România se află în an electoral, iar discursul public în această perioadă va fi unul mai „contondent”.

„ Vă asigur că majoritatea parlamentară are înțelepciunea de a sprijini Guvernul în misiunea pe care o va avea Guvernul la Președinția Consiliului UE. Vă pot asigura că vom manifesta înțelepciune, echilibru, cumpătare, astfel încât disputele politice interne să nu afecteze mandatul la Președinția Consiliului UE”, a încheiat Iordache.

















9547 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    Daca ar fi doar tâmpit (Joi, 10 ianuarie 2019, 21:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    inca nu ar fi grav. Dar e si o lichea binecuonscuta in toata UE. Un vierme
  • +8 (8 voturi)    
    ciordache (Joi, 10 ianuarie 2019, 23:42)

    PANA...MEA [utilizator]

    Cine pe cine va convinge? Stefan Iordache catre Europa: Ciorditi, ciorditi, ciorditi noaptea ca hotii! Vilcov: tot ce ciorditi ascundeti prin cimitire! Prim sinistra Docila: Vorbiti in asa fel sa nu inteleaga nimeni nimic!

    Draga populime: Tovarasul dracnea va promite ca daca il mai alegeti odata o sa aveti dreptul sa ramineti tot atit de prosti ca pina acum!��
  • +10 (10 voturi)    
    iordache (Joi, 10 ianuarie 2019, 23:46)

    ------ [utilizator]

    Noi te cunoastem asa ca mai bine ai tacea.Tu esti initiatorul oug 13, nu mai juca teatru cu tara in sus sau....
  • +8 (8 voturi)    
    JORDACHE SLUGA pt o sinecura (Vineri, 11 ianuarie 2019, 1:52)

    elysyum [utilizator]

    Ti-a promis draknezu loc de europarlamentar daca ii faci mizeriile....ca oricum esti pa pa politic nici nu mai poti iesi pe strada,,,,,,,
  • +6 (6 voturi)    
    Iordache este,din păcate PSD. (Vineri, 11 ianuarie 2019, 8:38)

    asavreau [utilizator]

    Toți sunt la fel.Dovada că nimeni nu crâcnește din interiorul PSD.Am ales hoți și proști avem hoție și mârlănie.
  • +2 (2 voturi)    
    I-as retrage astuia cetatenia (Vineri, 11 ianuarie 2019, 9:09)

    ruskimushki [utilizator]

    din prima zi in care as fi abilitat sa o fac.
    Plus o vizita la Zarca.
  • +2 (2 voturi)    
    Rusine (Vineri, 11 ianuarie 2019, 9:30)

    tavu [utilizator]

    A ajuns un repetent sa reprezinte Romania.
  • +2 (2 voturi)    
    sper că (Vineri, 11 ianuarie 2019, 9:39)

    nahir [utilizator]

    ciordache s-a folosit de talentele volguței (expertă în frangleză) ca să fie sigur că musafirii noștri vor beneficia de o traducere corectă, în linie cu doctrina psd de partid și nu bazaconii traduse de oamenii lui Soros, Johannis și statul paralel.
    A, pentru traducerea din caracaleană în limba română au adus-o pe experta grapini?