Țuțuianu îl avertizează pe Iohannis: Liviu Dragnea va candida din partea PSD la președinția României / Este cel mai periculos dintre contracandidați

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 9 ianuarie 2019, 12:41 Actualitate | Politic


Adrian Tutuianu
Foto: Agerpres
Adrian Țuțuianu, fostul vicepreședinte al PSD, a declarat miercuri că Liviu Dragnea va candida din partea PSD la Președinția României. Țuțuianu îi atrage atenția președintelui Klaus Iohannis: "Cine îşi închipuie că va renunța în favoarea altui candidat nu îl cunoaște suficient".

"Liviu Dragnea va candida din partea PSD la președinția României. Cine îşi închipuie că va renunța în favoarea altui candidat nu îl cunoaște suficient. Toate celelalte așa-zise propuneri sunt fumigene aruncate pe piață, inclusiv domnul Tăriceanu", a declarat Țuțuianu într-o conferință de presă.

Fostul vicepreședinte PSD susține că anul acesta Liviu Dragnea va fi în prim plan și va exista o campanie puternică de promovare a acestuia. "Va fi o campanie de prezentare a lui Liviu Dragnea ca fiind o victimă a statului paralel, ca fiind un român dintre români, cum a anunțat domnul Codrin Ștefănescu că se va căsători. Asta face parte dintr-o campanie de promovare, românul se va uita la televizor, va comenta, iar Dragnea va fi în prim plan", susține acesta.

Țuțuianu îi atrage atenția șefului statului. "Chiar dacă Guvernul are o încredere de 18% și este considerat nepreformant de majoritatea populației și chiar dacă Liviu Dragnea are o cotă de 5%, Iohannis se înșeală. Liviu Dragnea e cel mai periculos dintre contracandidații lui prin ceea ce poate să facă și prin determinarea cu care se va înscrie în aceasta competiție", mai spune acesta.

În opinia lui Țuțuianu, în 2020 Liviu Dragnea va fi în continuare președintele PSD, "va pierde alegerile prezidențiale, va veni în partid şi va spune că există un preț pentru guvernare pe care l-a plătit, nu va avea prea mulți contestatari în partid și de aceea va rămâne președinte".

Anul trecut, la începutul lunii noiembrie, Adrian Țuțuianu a fost exclus din partid prin decizia Consiliului Executiv Naţional al PSD ca urmare a unei scrisori asumate în care era contestat Liviu Dragnea și modul cum acesta conduce partidul.

Scrisoarea contestatarilor din PSD a conţinut 19 puncte, primul dintre ele fiind legat de demisia lui Liviu Dragnea din funcţiile de preşedinte PSD şi al camerei Deputaţilor. Scrisoarea a fost semnată de trei membri ai partidului - Gabriela Firea, Paul Stănescu şi Adrian Ţuţuianu.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















15026 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    Cica pana la sfarsitul anului e priponit .... (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 13:24)

    KTerinca [utilizator]

    Asa se zvoneste.
    Da' el cica nu stie.
    Statu' la bulau o fi acelasi lucru cu statu' paralel ?
    O sa afle in curand.
  • +24 (28 voturi)    
    Bai baiatule, (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 13:30)

    Susufler0 [utilizator]

    lui Iohannis ii convine Dragnea, mult mai mult decat i-ar fi convenit sa o aiba contracandidata pe Firea (sustinuta de PSD)

    Asa ca avertizarile nu sunt pt Iohannis ci pt Tariceanu, eventual !
    • +9 (13 voturi)    
      Cred ca si veorica are acum mai multe sanse (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 16:14)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      din pesede, vreau sa zic
      Cel putin ea ne face sa si radem.
      Firea si-a cam pus-o cu companiile municipale. Cu alea se ingroapa.
  • +20 (22 voturi)    
    tupeu (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 13:33)

    albastrele [utilizator]

    Liviu Dragnea e cel mai "furacios" candidat... FIXED
  • +27 (29 voturi)    
    ... (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 13:40)

    ht3 [utilizator]

    Normal ca e cel mai periculos, este un condamnat cu executare aflat in libertate.
  • +24 (26 voturi)    
    I-auzi (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 13:59)

    omezu [utilizator]

    Pericolul vine de la 5.3% cat are in sondaje sau de la faptul ca e un borfas penal si poate fura alegerile impreuna cu complicii din p$d?
    • +13 (15 voturi)    
      .. (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 15:02)

      sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Varianta 2
  • +18 (20 voturi)    
    Un mafiot periculos, clar (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 14:16)

    V. Istina [utilizator]

    De aia trebe pus la locul lui, in penitenciar!
  • +10 (12 voturi)    
    DLN emblema psd a RO alterate de penali (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 14:54)

    Plagarus [utilizator]

    Tagma jefuitorilor refugiati in politica.
  • +13 (15 voturi)    
    ... (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 15:02)

    sictireanu [utilizator]

    Cate milioane de morti votanti sa aiba Teleormanul, sa reuseasca Dracnea sa castige alegerile?
  • +16 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 15:14)

    [anonim]

  • +14 (18 voturi)    
    un condamnat nu poate fi candidat (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 15:15)

    mirceacr [utilizator]

    Nu poate un penal sa candideze ! punct si adio !
    • +3 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 21:43)

      [anonim] i-a raspuns lui mirceacr

    • +3 (5 voturi)    
      il gratiaza slugarel pana atunci (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 22:20)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mirceacr

      nu-ti face griji!

      gratiaza asta toti violatorii si criminalii din romania daca e sa-l scape si pe daddy
  • +10 (10 voturi)    
    Indragneste sa crezi! (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 16:16)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Asta e deviza psd.
  • +4 (6 voturi)    
    Daca Dragnianul candideaza avem sansa unica (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 18:49)

    AliKimiku [utilizator]

    Sa avem doi candidati de dreapta(sau ma rog, non-PSD-ALDE) in turul 2.
    Mai exact, cred ca Tariceanu si Dragnea se vor anihila reciproc. Ma duc sa imi iau popcorn.
  • +1 (3 voturi)    
    Fugi de-aici (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 21:55)

    Reticentul [utilizator]

    Pai KWJul pleaca din start cu prima sansa direct de la 35%. Si cine pleaca cu prima sansa... pleaca de tot. Pai prima sansa 2004 - Nastase, 2009 - Gheoana, 2o14 - Ponta si tot asa. Ghinion curat.
  • +3 (5 voturi)    
    ahahahahah (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 22:20)

    liviu_ [utilizator]

    trebuie sa interziceti votu a tuturor oamenilor sub 50 de ani si peste 10 clase ca sa castige dracnea!
    si pe langa asta sa mai furati si vreun milion de voturi!

    dar na.... ori stiti f bine cum o sa furati... ori nu vreti sa castigati presedentia ca na... tre sa aveti pe cine da vina...
    ori pur si simplu ati luat-0o razna de tot si chair credeti toate minciunile pe care le spuneti!
  • -2 (4 voturi)    
    Va fi acelasi film ca la ultimele alegeri (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 22:57)

    elysyum [utilizator]

    Un candidat PSD mandru ca e roman si e hartuit de statul paralelogram.... un looser prefabricat pus sa alerge intro cursa cu castigatorul stabilit inainte DE CURSA.....Pentru a nu fi surprize se vor arunca in turul 1 looseri celebri pt fragmentarea votului pe stanga pt a nu fi depasit in turul 1 cel ce trebuie sa castige.
    • +2 (2 voturi)    
      te-ai uitat cam mult la SF-uri (Joi, 10 ianuarie 2019, 11:51)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui elysyum

      Si cine ma rog e "cel ce trebuie sa castige"?
      Si care sunt "fortele" alea oculte care ii joaca pe degete pe astia? si de ce "fortele" astea nu au facut acelasi joc la parlamentare si au lasat nenorocitii din PSD sa ia puterea?
      • 0 (0 voturi)    
        muscha mbanana (Joi, 10 ianuarie 2019, 16:57)

        muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Nu-i S.F. ! Dragnea castiga 100 % presedintia ! Poporul cel mut a vazut cine-i iohanis si gascha lui ! vrea dreptate ,pentru ca mii de cetateni au fost condamnati pe nedrept de "republica procurorilor "; vezi destituirea procurorilor din Ploiesti ,vezi nenorocirea de procurori de la Oradea ! A ajuns procurorul sa planga si sa ceara iertare judecatorilor amenintati de el ?!. judecatorii vor clasa dosarul lui Dragnea din lipsa de dovezi ,indiferent ce crezi si cata ura ai in d-ta ! La multi ani !
      • 0 (0 voturi)    
        P.S ! (Joi, 10 ianuarie 2019, 16:59)

        muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        nenorocitii de care scrii ,sunt romani adevarati care si fara carte multa stiu sa descopere viperele !
  • 0 (4 voturi)    
    OMFG! (Joi, 10 ianuarie 2019, 1:08)

    fat.cat [utilizator]

    “Danger is my middle name” scrie pe foaia de candidatura a lui Dragnea, parol!