Ministrul Apărării susține că n-a făcut armata pentru că, la terminarea facultății, nu mai era obligatorie. Ce scrie în CV-ul oficial al ministrului

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 8 ianuarie 2019, 16:53 Actualitate | Politic


Gabriel Les
Foto: Facebook
​Ministrul Apărării, Gabriel Leș, a răspuns pe Facebook unei întrebări privind calitățile sale de a ocupa această funcție, precizând că nu a făcut armata pentru atunci când a finalizat studiile aceasta nu mai era obligatorie. Potrivit CV-ului oficial, Leș și-a finalizat studiile de master în 2004, iar ultima încorporare pentru militarii cu termen redus a fost în iunie 2006. De la 1 ianuarie 2007, executarea serviciului militar obligatoriu a fost suspendată.

„E adevarat ca n-ati satisfacut stagiul militar? Cam ce lucru credeti ca va indreptateste sa fiti Ministrul Apararii (lasati la o parte bazaconia cu cursurile alea ale CNA)? Ati tinut vreodata in mina vreo arma?”, este întrebarea pe care un bărbat a scris-o pe pagina de Facebook a ministrului Apărării.

În replică, Gabriel Leș a răspuns: „Nu am efectuat stagiul militar dintr-un motiv foarte simplu: eram student. Iar până la terminarea studiilor România trecuse la armată de profesionisti. Cat despre abilitățile de a mânui o armă, cred că rezultatele obținute la concursurile de tir pot sta mărturie”.

Executarea serviciului militar obligatoriu a fost suspendată în România începând cu 1 ianuarie 2007, ultima încorporare pentru termen redus fiind în iunie 2006. Din 2004 nu s-au mai făcut încorporări pentru forțele navele, iar de la finalul lui 2005 pentru cele aeriene. Potrivit CV-ului oficial al lui Gabriel Leș, acesta a terminat facultatea în 2002, iar un an mai târziu a început studiile de masterat care au fost finalizate în 2004. De asemenea, Leş a terminat liceul în 1994 și a început facultatea abia trei ani mai târziu, în 1997.

Ministrul Apărării, Gabriel Leş, membru PSD, are 43 de ani, la alegerile din decembrie obţinând primul mandat în Senatul României. Este membru al comisiei pentru constituţionalitate, libertăţi civile şi monitorizare a executării hotărârilor Curţii Europene a Drepturilor Omului şi al comisiei pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională. În octombrie 2015 a fost numit secretar de stat în Ministerul Apărării Naţionale (MApN) de premierul de la acea vreme, Victor Ponta, funcţie pe care a ocupat-o până în octombrie 2016. Anterior a fost director la Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) Satu Mare. A ocupat funcţii şi administraţia publică locală.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4579 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    misto... (Marţi, 8 ianuarie 2019, 17:00)

    liviu_ [utilizator]

    deci avem un ministru al apararii care nu a facut armata...
    genial!

    nu sunt genu de om cu "nu esti barbat ca n-ai facut armata" dar ca sa conduci.... armata ar trebui sa stii totusi cate ceva despre ea...
    • +12 (12 voturi)    
      Din 94 cand a terminat liceul si pana (Marţi, 8 ianuarie 2019, 20:16)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      in 97 cand a intrat la facultate au fost trei incorporari, in care trebuia sa-l fi luat. Deci, a avut o pila mare, mare de tot care l-a protejat de trei ori (ca pe extraordinarul ministru al justitiei TT), probabil cu un certificat medical fals. Deci, tot un ticalos P$D. Astia daca nu fura si daca nu mint nu pot face din partidul ciumei rosii.
  • +10 (10 voturi)    
    Dragule Leș, (Marţi, 8 ianuarie 2019, 17:18)

    Rescator [utilizator]

    Cere-i Dictatorului să te numească la ministerul
    libelulelor roșii,cu pete negre.Nu știu ce te recomandă să conduci un minister greu,cum este
    Apărarea!?Cred că ai ajuns acolo cu sprijinul
    mentorului tău Puiu Pașcu,politrucul bolșevic de la
    Bruxelles.Toți cei din Mafia Roșie sunteți puși ,cu
    determinare ticăloasă,să distrugeți Romania.
  • -13 (13 voturi)    
    Clinul si mineca (Marţi, 8 ianuarie 2019, 17:20)

    NoFive [utilizator]

    Chiar nu cred ca pentru a fi ministru al Apararii trebuie neaparat sa fi facut armata, ori sa fi tras cu arma. Ministrul are alte atributii, nu trebuie sa stie sa bata pas de defilare. De ce nu, si o femeie poate detine functia asta.
  • -12 (12 voturi)    
    Controlul civil asupra armatei e obligatoriu (Marţi, 8 ianuarie 2019, 17:30)

    Harald [utilizator]

    Ce importanță are dacă a făcut armata sau nu? Ministrul apărării trebuie să fie civil, iar faptul că nu a făcut nici măcar armata e cea mai bună asigurare.
    • +5 (5 voturi)    
      Mi se pare corect ce afirmi mătăluță... (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 6:44)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      Ce, Carmen Dan știe să bată cu bulanul? Și tot i-a pus pe ăia de la JanDragnerie să bată manifestanți pașnici - deci SE POATE!
  • +7 (7 voturi)    
    Da... (Marţi, 8 ianuarie 2019, 18:09)

    stevej [utilizator]

    Dar unu care a facut facultatea cand a trebuit, nu a fost repetent, nu a furat, nu are psd- ul asta? Chiar ca am ajuns sa avem parere buna despre iliescu si nastase:(
  • +8 (8 voturi)    
    alt intelept (Marţi, 8 ianuarie 2019, 19:13)

    trandafil [utilizator]

    cu scoala putina si facuta la batranete, din nesfarsita galerie psd. Noroc ca s-au inventat Universitatea Ecologica, Spiru Haret etc, ca ramaneau psd-istii cu liceul seral
  • +9 (9 voturi)    
    Sigur ca da! (Marţi, 8 ianuarie 2019, 19:33)

    remicristian [utilizator]

    A facut aramata in organizatia de baza PSD ce nu se vede dupa vorba dupa port? Oare Les vine de la cadavru sau de la polonez?
    Dupa cum arata si se poarta vrea sa fim si noi ca el in caz ca ne ataca rusii!
    Miza sta in contracte de achizitii de 4 miliarde dolari asa ca e multa maduva de supt!
    Iesiti la vot cit mai multi! Asta este solutia!
  • +6 (6 voturi)    
    Are dreptate . . . . (Marţi, 8 ianuarie 2019, 20:23)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    ori tragi cu pistolul in poligon ori cu tunul e cam tot aia!
    • +7 (7 voturi)    
      trageri (Marţi, 8 ianuarie 2019, 21:42)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      si la "tunuri" sigur se pricepe, ca de-aia l-au pus. e capitan de artilerie in pezede.