Prognoză Politico: PSD ar câștiga alegerile europarlamentare cu 29,16%, urmat de PNL cu 21,58% și ALDE cu 10,07%

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 8 ianuarie 2019, 16:05 Actualitate | Politic


grafic alegeri PE
Foto: Hotnews
PSD ar câștiga alegerile pentru Parlamentul European cu 29, 16% (11 mandate), mult sub scorul obținut la ultimul scrutin de acest tip, urmat de PNL cu 21,58% (8 mandate) și ALDE cu 10,07% (4 mandate), potrivit unei simulări publicate de politico.eu și care se bazează pe o agregare a sondajelor de opinie naționale și un algoritm special care prognozează procentele pe care le va obține fiecare partid la scrutinul european.

Astfel, potrivit simulării, PSD ar obține cel mai mare număr de voturi în condițiile unei prezențe la vot de 32.44% (cât a fost la ultimele alegerile pentru Parlamentul European din 2014). Cu toate acestea, PSD ar pierde semnificativ față de scorul din 2014 de 37,6%, respectiv 16 mandate față de doar 11 câte ar avea acum.

Locul doi este deținut de PNL cu 21,58%, liberalii câștigând față de 2014, când au obținut 15% (6 mandate). De menționat însă ca la data respectivă liberalii concurau pe zona de centru dreapta cu PDL (fuziunea dintre cele două formațiuni s-a produs la scurt timp după alegerile europarlamentare). PDL se poziționa în 2014 pe locul trei cu 12,3% (5 mandate).

ALDE figurează pe locul trei cu 10,07% (4 mandate). Clasamentul pentru 2019 este urmat de partide care nici nu au participat la alegerile din 2014: USR ar obține 9,62% (3 mandate), Partidul pro România 8,31% (3 mandate), Ro + 6,11% (2 mandate) și UDMR 5,88% (2 mandate).

PMP nu ar reuși să obțină niciun loc în Parlamentul European.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5659 vizualizari

  • +1 (15 voturi)    
    Singurul sondaj care pare real (Marţi, 8 ianuarie 2019, 16:19)

    tony-s [utilizator]

    Practic ce a pierdut psd de la 45% din 2016 s-a dus la alde si pro romania, doar nu credea cineva ca votantii psd se vor duce la pnl, usr sau la ciolos....
    • +1 (9 voturi)    
      Nu e real! USR la 25-30% real! (Marţi, 8 ianuarie 2019, 17:06)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      Cum poti sa spui ca romanii ar cota tot psd-ul? Da, este un postac platit in ruble de Dragnea si trebuie sa iti faci postari, dar adevarul e ca USR v-a catigar 25-30% din voturi! Majoritatea celor pe care ii stiu eu vor merge la vot si v-or vota USR!
      • +5 (7 voturi)    
        Partial de acord ... (Marţi, 8 ianuarie 2019, 22:24)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        cu ce spuneti, eu cred ca totusi psd ia vreo 25% si USR va fi cam la 17-18 % , din pacate sunt multi bizoni care nu vor pricepe niciodata ce este psd-ul asta , sau alde -chiar e o vrajeala supraapreciata, e psd deghizat . Tot cu USR merg si eu .
    • +7 (9 voturi)    
      cat de real poate fi (Marţi, 8 ianuarie 2019, 19:02)

      Bokila [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      un calcul care se bazeaza pe ineptiile lui pieleanu, sultanoiu sau palada....ca sa nu mai vorbim de cea mai aberanta aparitie in cloaca institutelor de sondaj adica CURS-ul lui buble.
      pe de alta parte... la un procent de numai 32% participare la vot... calculul nu va gresi cu prea mult....cert e ca alde nu poate fi pe locul 3 ci usr iar psd-ul nu poate atinge 29
  • +12 (22 voturi)    
    daca statisticile astea (Marţi, 8 ianuarie 2019, 16:34)

    liviu_ [utilizator]

    sunt reale...
    eu zic sa plecam naiba din tara asta cand inca putem....
    e clar ca nu avem NICI O SANSA sa ne revenim vreodata!
    • 0 (4 voturi)    
      Eu asta si fac (Marţi, 8 ianuarie 2019, 20:48)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      sa isi aduca sclavi pakistanezi. Dar Transilvania nu va ramane cu nevertrebratele astea.
  • +2 (2 voturi)    
    Prezenta la vot (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 9:53)

    Florin1982 [utilizator]

    Va rog sa tineti cont ca toate calculele sunt bazate pe o prezenta la vot foarte mica. Este de datoria fiecaruia dintre noi sa convinga cat mai multi cunoscuti sa iasa la vot- trebuie ca PSD sa ia o palma zdravana la aceste alegeri, altfel suntem pierduti definitiv!
  • 0 (4 voturi)    
    Unde-s sondajele alea cu PNL pe primul loc, (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 10:21)

    xrogo [utilizator]

    unde este USR cu al doile loc, asta-i un sondaj facut de un site nefavorabil PSD-lui si chiar si asa PSD -ul este pe primul loc?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu cred că este alta cale! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 1:15)

    Joe-bo [utilizator]

    IESITI LA VOT masiv pentru a reface demnitatea României!
    Luati cu voi la votare pe toti cunoscuntii, nu ii mai lasati sa doarma si anul acesta!