VIDEO Meleșcanu, pus la punct de o jurnalistă BBC pe tema amnistiei pentru liderii corupți de la București

de DG     HotNews.ro
Marţi, 8 ianuarie 2019, 13:12 Actualitate | Politic


Teodor Melescanu
Foto: Agerpres
După mai multe ieșiri în presa internațională, în contextul preluării de către România a președinției rotative a UE, ministrul de externe Teodor Meleșcanu a fost pus la punct, pe un ton extrem de ferm, de o jurnalistă BBC pe tema amnistiei menite să îl scape pe Liviu Dragnea și pe ceilalți lideri condamnați pentru corupție.

Presat de jurnalista BBC, Meleșcanu nu a respins nicidecum varianta adoptării legii amnistiei și grațierii, însă a recurs la vechiul pretext potrivit căruia o astfel de măsură s-ar justifica pentru că penitenciarele din România sunt supraaglomerate.

Jurnalist BBC: ”Liderul dvs a fost găsit vinovat de corupție, de aceea nu a putut ocupa funcția de premier. Acum vreți să introduceți legea amnistiei pentru a le permite politicienilor corupți să scape de pedeapsă. Ce fel de semnal dați în acest fel?”

Meleșcanu răspunde: ”Vreau să vă spun direct că una dintre problemele cu care se confruntă România este cea legată de penitenciare. Există o procedură de infringement în ceea ce privește supraaglomerarea acestora și analizăm posibilitatea de a încerca să găsim soluții pentru a oferi condiții de detenție mai bune. Din acest punct de vedere, analizăm posibilitatea de a folosi dispozitive electronice care permit ca cei condamnați ...”

Jurnalista intervine și întrerupe întreaga argumentație a ministrului român de externe, pe un ton ferm: ”Domnule, mă scuzați, dar haideți să fim serioși. Vorbim despre corupție politică și dacă țara dvs, guvernul, va permite amnistia pentru politicienii găsiți vinovați. Asta este absurd!”

Meleșcanu: ”Poate vi se pare absurd, dar vă pot asigura că, din când în când, în toate statele dacă lucrurile nu merg bine, din perspectiva codului penal, există posibilitatea de a căuta alte soluții”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














27876 vizualizari

  • +75 (85 voturi)    
    duamneeeeee... (Marţi, 8 ianuarie 2019, 13:16)

    Martha Logu [utilizator]

    ce intreaba aia si ce raspunde oligofrenul asta penal....
    • +26 (30 voturi)    
      la fel cum (Marţi, 8 ianuarie 2019, 14:23)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      Iliescu le raspundea francezilor in 1990 referitor la mineriade si la TV era mesajul care trebuie.
      cxa noi vedem acum nu schimba cu nimic . Masina propagandistica functioneaza in paralele cu masuri economice ( cumparare de voturi)
    • -23 (31 voturi)    
      Poftiti pe nenea Peter alungarieicare afacut-o KO (Marţi, 8 ianuarie 2019, 14:38)

      Mondialul [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      Pe tanti asta stangista de la BBC, 7 min:
      https://www.youtube.com/watch?v=q8itF62yIJg
      • 0 (10 voturi)    
        Péter e jmeker! Stangista de la fake (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 7:54)

        asistat [utilizator] i-a raspuns lui Mondialul

        News BBC oricum e total ignoranta, in afara agendei satanist stangiste...
        • -1 (3 voturi)    
          tu ai, (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 11:18)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui asistat

          probabil agenda satanistă de dreapta, nu?
    • +6 (10 voturi)    
      asta este (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 7:48)

      Fu Thien Zbang [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      diferenta intre jurnalistele lor si jurnalizdele noastre!
    • 0 (0 voturi)    
      Bolsevic din vechea garda (Joi, 10 ianuarie 2019, 0:46)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      hai dom'le la Canal sa vezi mai e careva p-acolo ? Ai dovezi ?
      Dovezile zac in betonul carat de schingiuitii ingropati in el si-n filele de istorie rescrise de zevzecul si criminalul egolatru cizmar, caruia bosorogul asta ii canta in slitz.
  • +59 (69 voturi)    
    sa creada ei ca pot da o asemenea lege (Marţi, 8 ianuarie 2019, 13:21)

    voxpopulix [utilizator]

    Mai bine iesim in strada si dam foc la tara decat sa scape mizerabilii astia care au furat tara, au sabotat viitorul copiilor nostri, ne-au omorat o generatie, pe strazi, prin spitale.

    Iohanis nu poate dizolva parlamentul? Prefer anticipate decat asemenea masuri, ar fi cea mai mare umilinta din istoria acestei tari.
    • -59 (69 voturi)    
      buna ideea! (Marţi, 8 ianuarie 2019, 13:49)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Adica mai bine dai foc la tara si mor toti decat sa accepti ca vreo 5 sau 100 de vinovati sa fie nepedepsiti dar restul sa ramana in viata!!

      Daca piere lumea, la ce mai foloseste justitia?
      • +33 (39 voturi)    
        Tu ai fost la scoala? (Marţi, 8 ianuarie 2019, 14:32)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Daca da, se pare ca degeaba... Roaga pe cineva sa-ti explice ce e o figura se stil de exemplu.
        • -30 (34 voturi)    
          ce e o figura de stil, profesore? (Marţi, 8 ianuarie 2019, 14:47)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          si la ce foloseste?
          • +7 (11 voturi)    
            Du-te la scoala (Marţi, 8 ianuarie 2019, 17:45)

            Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

            Desi am dubii ca s-ar prinde ceva de tine!
            • 0 (0 voturi)    
              King merge la facultate in curand (Joi, 10 ianuarie 2019, 0:48)

              ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

              va avea zilnic curs de ridicare a savonetei.
              Indiferent de robor, va fi greu.
          • +1 (3 voturi)    
            Adica omul doar nu spune ... (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 13:01)

            blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

            ca e strigator la cer ce se intampla ... si tu o iei pe "logica", de parca ai avea 15 ani . (editat de HotNews.ro)
      • +32 (38 voturi)    
        bai postacule (Marţi, 8 ianuarie 2019, 14:38)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        ce lume piere bai postacule?
        cat de penibil esti dispus sa fii ca sa sustii ca politienii cu dosar penal de coruptie trebuiesc gratiati si iertati.

        auzi la el nesimtire: "Daca piere lumea, la ce mai foloseste justitia? "

        tu te auzi ce iti trece prin mintea aia?
      • +18 (18 voturi)    
        ai dreptate. Nu trebuie dat foc la tara. (Marţi, 8 ianuarie 2019, 15:31)

        averageJoe [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        trebuie desfintati cei 5 - 100.
    • 0 (2 voturi)    
      Melescanu (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 6:15)

      Cris1305 [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Mai dobitocule hasnagist si somer, care sugi banii guvernului pe puturosenia ta ordinara, asta vrei tu, sa dai foc la tara??? Nenorocitule!
      • -2 (4 voturi)    
        oare merita...? (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 12:44)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Cris1305

        sa-ti dau raspunsul de mai jos... dar hai sa incerc.

        Acum vreo 80 de ani un individ in Parlamentul UK spunea sec "There will be no peace negotiations" "We shall fight and defend our island with all cost". Adica practic aproape a dat foc UK (iar Londrei la propriu) refuzand orice negocieri de pace cu Germania nazista care controla de facto cam toata Europa.
        Omul se numea Winston Churcill iar la moartea lui au fost prezenti toti marii lideri ai lumii in semn de omagiu si respect. O fi fost si Winston asta un hastagist nenorocit?
        Stiu, Germania nazista nu este acelasi lucru cu coruptii din Romania. totusi, pastrand proportiile comparatiei, poate te pune pe ganduri.
  • +45 (49 voturi)    
    Acest Mele este un biet profitor (Marţi, 8 ianuarie 2019, 13:21)

    Rescator [utilizator]

    al Mafiei Roșii,Cupola Ciumei Roșii.La cei 78 de ani ai săi nu mai poate judeca limpede.De fapt nu avem
    niciun fel de politică externă.A intrat deja in Cartea
    Recordurilor ca cel mai bătran ministru de externe de
    pe glob.Marii mafioți din PSD/PCR și ALDE vor fi
    făcuți scăpați,dar nu vor mai putea trăi liniștiți in
    Romania.Ce a pățit Pricolicea este doar floare la
    ureche.
  • +32 (40 voturi)    
    si cum " a pus la punct"? (Marţi, 8 ianuarie 2019, 13:31)

    Francisc 1 [utilizator]

    a recitat poezia natanga pe care o servesc PSdisti de doi ani cu " necesitatea" amnistiei! o idiotenie!
    • +7 (9 voturi)    
      Viceversa (Marţi, 8 ianuarie 2019, 18:21)

      XtrO [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Stirea e ca Moș Mele a fost pus la punct de jurnalista BBC si nu invers. Era chiar culmea!
  • +31 (35 voturi)    
    Mele, copil de curte... (Marţi, 8 ianuarie 2019, 13:33)

    demaGOGU [utilizator]

    ...toata cariera diplo a fost pus in situatia ingrata de a impacheta rahatul urat mirositor din tara.

    a impachetat atat de mult, incat se vede ca, acum la senectute asta ii face chiar placere.
  • +10 (14 voturi)    
    greseala mea , am citit : a pus la punct ! (Marţi, 8 ianuarie 2019, 13:33)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • -23 (33 voturi)    
    "Semne bune" anul are (Marţi, 8 ianuarie 2019, 13:33)

    ww [utilizator]

    E de bine, parca suna mai altfel decat poeziile pe care ni le spune saptamanal Guy Marie Verhofstadt. Rolul institutiilor europene si al politicienilor ipocriti de la Bruxelles a fost preluat de jurnalisti, probabil exasperati si ei de indiferenta complice cu care e tratata situatia din Romania. Sa speram ca si vestele galbene isi fac timp sa vina intr-un weekend pe la Bucuresti.

    Macar de le-am fi dat astora petrolul, gazele, pamantul si 80% din economie ...
    • +2 (4 voturi)    
      80% din economie... (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 10:50)

      Brutus2 [utilizator] i-a raspuns lui ww

      petrolul, gazele, tara.... vezi ca mai toate au fost vandute de nenea Ion "Ilici" Iliescu, impreuna cu Petrica "Valuta" Roman si Adrian "Bombonel" Nastase. De ce ma rog n-ai cumparat tu ceva teren, de ce nu ai investit tu in mijloace moderne de productie, de ce nu uiti odata pentru totdeauna comunismul? Stiu, o sa spui ca sunt un "imperialist", un "corporatist" si un "iohannist" (ultima chiar nu stiu ce e, dar asa am auzit la marele jurnalist prooroc si tae-kuan-doist cu 1742 dani de la A3 - Mirciulica "a lu' Varanu'" Badea). Vezi tu insa, tocmai asta te face sa fii un comunist. Eu, imperialistul, platesc de mai bine de 15 ani aproape jumatate din ce produc catre un stat care nu-mi deconteaza medicamente (n-ai loc de babe comuniste), nu ofera copilului meu acces la un sistem decent de educatie (manuale cu programe comuniste), nu imi returneaza contraprestatia taxelor platite (aici va trebui sa citesti diferenta intre impozite si taxe ca sa intelegi) si mai grav, imi blocheaza dreptul de a fi reprezentat de cine vreau eu (n-ai loc la vot de babe comuniste, prosti din scoli comuniste, bugetari si asistati platiti in sistem comunist din banii de pe taxele platite de mine). Asa ca, draga WW, uita naibii odata de comunism si hai sa construim, nu sa pomanagim, sa furam sau sa facem scapati pe langa 100 de politicieni corupti si 10000 de violatori! Draga WW, TE ROG DIN SUFLET, UITA DE COMUNISM!
  • +41 (49 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 8 ianuarie 2019, 13:37)

    DiDiRo [anonim]

    • -20 (38 voturi)    
      daca e notoriu, ar trebui sa stie, nu? (Marţi, 8 ianuarie 2019, 13:50)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      logic, deh....

      NOTÓRIU, -IE, notorii, adj. Cunoscut de multă lume, știut de toți; p. ext. remarcabil, renumit. – Din fr. notoire, lat. notorius.
      • +16 (22 voturi)    
        O dovada in plus ca am avut dreptate mai sus... (Marţi, 8 ianuarie 2019, 14:33)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Ai macar 4 clase?
        • -14 (18 voturi)    
          evident, stiu sensul cuvintelor romanesti. (Marţi, 8 ianuarie 2019, 14:48)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          tu....nu prea.
          • +6 (8 voturi)    
            evident, (Marţi, 8 ianuarie 2019, 19:48)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

            cu răspunsul ăsta ai afirmat practic că nu ești român, ci doar ai învățat limba română. Probabil că ai studiat cu cati abramburica, supervizată de iliescu, pt. că după cum se vede pricepi doar sesul cuvintelor pesedace.
    • -3 (5 voturi)    
      ??????? (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 3:10)

      kiorudulap [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      in democratie e prezumtia de nevinovatie , in comunism erai deja vinovat ca trebuia , deci cine sint comunistii ??? nu aia cu hotul in gura ???? invatati democratia , si inca ceva , un judecator corupt da o decizie corupta , si e imposibil ca 2 judecatori sa aiba pareri opuse , unul e corupt sau incapabil, iar la 2 la 1 , pot fi cei 2 corupti sau incapabili , nu neaparat celalalt , complicat nu ???
  • +20 (22 voturi)    
    asta e romanica... (Marţi, 8 ianuarie 2019, 13:56)

    liviu_ [utilizator]

    efectiv toata planeta vede ce face acest guvern si el nu si nu....

    asa a facut si ceausesc, hitler, stalin etc... si ei au gasit motive perfect valide si perfect logice pentru care au gazat, infometat si omorat milioane de oameni!

    este foarte usor sa gasesti motive ca sa-ti justifici abuzurile!
    astia o dau cu deciziile CCR (cam neconsitutionale si impotriva MCV (care e in consitutie), dar nu mai conteaza) , o dau cu supraaglomerarea.... si cu conditiile
    sa nu mai vb ca o mare parte din problemele cu puscariile sunt chiar vina lor! au ignorat avertismentele UE ani de zile... si acum le folosesc ca sa se scape pe ei de puscarie !
  • +26 (28 voturi)    
    Belescanu asta (Marţi, 8 ianuarie 2019, 14:06)

    ConstantinescuGabriela [utilizator]

    E suspect si el, de-aia apara coruptii, in 2008 cand era ministru al armatei, a semnat un contract foarte dubios cu o firma din Brazilia, in valoare de 3 milioane de euro, pentru inzestrarea armatei romane cu 3 tipuri de cartuse, cata vreme doua dintre ele se produceau si-n tara, la fabrica de armament Cugir. In loc sa dea comanda in tara, si sa sustina fabricile din Romania, porkul a actionat la ordine, si-a trimis 3 milioane de euro unei fabrici din Brazilia, asociata cu una de retail din Romania, foarte dubioasa. Nu mai spun ca la controlul aleatoriu, s-au gasit multe cartuse defecte, care au fost schimbate de furnizor. La puscarie e locul lui, nu in diplomatia romaneasca, jigodia.
  • +7 (9 voturi)    
    tehnologia (Marţi, 8 ianuarie 2019, 14:08)

    asddd [utilizator]

    tehnologia salveaza amnistia!! :D
  • +16 (18 voturi)    
    mele (Marţi, 8 ianuarie 2019, 14:15)

    ------ [utilizator]

    Asa domnule tine-o cu apararea uni om certat cu legea ca tu ca ministru de externe il reprezinti pe dragnea nu Romania.Bravo ,tot asa !!
  • +18 (20 voturi)    
    Ce om gretos (Marţi, 8 ianuarie 2019, 14:17)

    Anonym [utilizator]

    Sau o mai fi asta om? Pare o carcasa imbuibata de coruptie, lacomie si lene

    Oare romanii ce zic cand vad cadavrul asta ambulant ca ii reprezinta?!
  • +15 (17 voturi)    
    marfa jurnalista (Marţi, 8 ianuarie 2019, 14:39)

    ..13 [utilizator]

    Una aplicata direct in plex - bravo!
  • +10 (12 voturi)    
    PCR (Marţi, 8 ianuarie 2019, 16:24)

    europeanul2 [utilizator]

    Cand il prinzi pe unul cu mana in buzunarul tau este un gest reflex sa il carpesti peste bot!
    Asta vrea orice societate cu exceptia celor africane, si a celor din statele vasale Rusiei.
    PSD doreste ca Romania sa faca parte din acelasi grup "select". Noi nu vrem. Noi facem parte dintre cei care doresc in Europa.
    Nu e posibil ca hotul ordinar sa faca legi in detrimentul celui pe care l-a furat. Asta este o logica elementara!
    Cat va mai dura pana cand odrasla PCR va intra in ilegalitate?
  • +12 (14 voturi)    
    He, He, He! (Marţi, 8 ianuarie 2019, 16:27)

    ber [utilizator]

    Elefantul rosu incearca sa duca lumea cu vorba prin limbajul slinos si ocolirea subiectului. Tu il intrebi de coruptia politicienilor si el vorbeste de dispozitive electronice. Pfiu! Dle ministru, mai tii minte cand ai bagat-o in parlament pe nepoata lui Norica Nicolai, ca sa se joace cu cartelele de vot ale celor absenti?
  • +9 (11 voturi)    
    Melescanu a prins engleza de la Iliescu (Marţi, 8 ianuarie 2019, 17:21)

    V. Istina [utilizator]

    Asa deci, si in fata lumii spalate tot cu matrapazlacuri ieftine, si tupeu de mahala de parca am fi toti tampiti si mosul decrepit ne „esplica“ ca nu pricepem.

    Imi crapa obrazul de rusine si de indignare ca asa arata fata Romaniei in lume...

    Mosul chiar nu-si da seama cat rau face tarii asteia? Ori poate ca stie prea bine, din pacate!
    • 0 (0 voturi)    
      Romania e ei (Joi, 10 ianuarie 2019, 0:52)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      plus aia de la haznale. Restul sunt antiromani si legionari.
  • +7 (9 voturi)    
    Dinozaurul (Marţi, 8 ianuarie 2019, 18:25)

    Criscat [utilizator]

    a fost penibil
  • +4 (6 voturi)    
    Dragnea: “Eu pe Meleșcanu îl respect, dar (Marţi, 8 ianuarie 2019, 19:37)

    ty [utilizator]

    aici trebuie să fie mult mai vioi.”
  • +5 (7 voturi)    
    Stati linistiti tovarasi.... (Marţi, 8 ianuarie 2019, 20:51)

    elysyum [utilizator]

    Sortulet 33 vegheaza din guvern la bunastarea voastra....
  • +6 (8 voturi)    
    Da, aceasta (Marţi, 8 ianuarie 2019, 23:56)

    Eu123 [utilizator]

    Este o jurnalista adevarata. Asa jurnalisti am avea si noi nevoie in tara.

    Are tupeu, dar nu "sare calul", are fler, stie sa preia "din mers" discutia pe care Mele o vroia dusa in alta directie, face putin misto de Mele....da, este o jurnalista.

    As vrea vreo 20 de jurnalisti ca ea la noi in tara, pentru tot ce inseamna un adevarat talk show cu politicienii.

    Dar.......