Laszlo Tokes, către autoritățile române: După preluarea președinției Consiliului UE, renunțați la politica antimaghiară

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 4 ianuarie 2019, 20:50 Actualitate | Politic


Laszlo Tokes
Foto: AGERPRES
Europarlamentarul László Tőkés le-a transmis, vineri, autorităților din România să renunțe la politica antiminoritară și antimaghiară odată cu preluarea președinției rotative a Consiliului Uniunii Europene.

Într-un comunicat difuzat vineri și citat de Mediafax, László Tőkés, care este președinte al Consiliului Național Maghiar din Transilvania, transmite un mesaj pentru autoritățile române odată cu preluarea președinției rotative a Consiliului UE, acela de a renunța la „politica antiminoritară și antimaghiară”.

„Pentru a putea sărbători demn în acest an a 30-a aniversare a Revoluției române din 1989, așteptăm de la statul român, de la România, care deține și președinția rotativă a Consiliului Uniunii Europene, să renunțe în sfârșit la politica antiminoritară și antimaghiară, și să includă în programul său unional și să susțină în mod exemplar problematica drepturilor individuale și colective ale minorităților naționale autohtone din Europa”, a spus Tőkés.

El mai spune că „trebuie să ne împotrivim strădaniilor fără menajamente ale „eurocraților” din Europa Occidentală de a umple continentul nostru cu migranți ilegali”.

„Trebuie să ne împotrivim strădaniilor fără menajamente ale „eurocraților” din Europa Occidentală de a umple continentul nostru cu migranți ilegali. Trebuie să refuzăm categorisirile mincinoase ale președintelui francez Emmanuel Macron și a președintelui Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, precum că cei care simpatizează cu invazia migranților ilegali, ar fi „progresivi”, „buni europeni”, în contrast cu oponenții „răi” ai migrației ilegale, care ar fi „naționaliști”, respectiv „populiști”. Apropierea alegerilor parlamentare europene conferă o însemnătate majoră rezistenței față de „dictatura” Parlamentului European privind adoptarea hotărârilor. Trebuie să apărăm valorile noastre europene creștine, identitatea și cultura națiunilor Europei de pericolele pe care le prezintă nou imperialism al globalizării”, spune Tőkés.

Totodată, europarlamentarul îi atrage atenția președintelui României că „în timp ce de ziua minorităților șeful statului român, Klaus Iohannis, care a renunțat la identitatea sa germană, s-a manifestat spectaculos împotriva discriminării minorităților naționale, ignoră în același timp obligația sa de garant oficial a respectării constituției și a legii, asistând fățarnic la știrbirea drepturilor comunității maghiare”.

Politicianul mai spune că „festivitățile centenare răsunătoare nu pot camufla adevărul, că în secolul care a trecut, Transilvania - de altfel toată țara noastră - a avut parte de o soartă mizerabilă, care a devastat comunitățile maghiare și germane, adică cea săsească și șvabă”, aducând drept exemplu cazurile lui István Beke și lui Zoltán Szőcs, condamnați defintiv de instanța supremă, în vara anului 2018, la câte cinci ani de închisoare.

Cei doi, membri ai grupării "Mişcarea de Tineret 64 de Comitate" (HVIM), au fost condamnați în dosarul în care sunt acuzaţi că voiau să detoneze un dispozitiv exploziv pe 1 decembrie 2015, la Târgu Secuiesc.

László Tőkés consideră că cei doi au fost întemnițați „pe nedrept, în timp ce infractori notorii părăsesc nestingherit pușcăriile”.


Citeste mai multe despre   
















1848 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    ungurul vrea integrare? (Vineri, 4 ianuarie 2019, 20:58)

    dece [utilizator]

    dupa disparitia lui vc tudor toti credeau ca apele se vor linisti!
    cand colo, la unguri a alunecat orban pe panta sovinismului si a iredentismului! tokes a prin aripi si da cu batul prin gard, poate, poate se sperie dancila si ii da si lui o comisie, ceva :))
    treaba nasoala e ca dragnea si gasca de golani de la putere nu prea mai au un proiect de tara si e foarte posibil sa forteze alipirea ungariei la romania prin integrarea celor 7 milioane de unguri printre cei 19 milioane de dacopati :))
  • +9 (15 voturi)    
    Cand hotul striga hotii .... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 22:01)

    bubaru [utilizator]

    Breee, nea popa-colonel IH sau NBH Tokes, nu vorbesti cu premierul Hungariei sa dea aceleasi drepturi la minoritatea romaneasca de acolo?
    Sau mai bine va dam drepturi ca la romanii din Hungaria?
    Cand doi teroristi romani de nationalitate maghiara planuiau sa arunce in aer valahi si tu îi consideri nevinovati si intemnitati pe nedrept. Mare tupeu ai si nu stiu de ce serviciile noastre secrete nu au aratat cu ce te-ai ocupat si te ocupi prin Romania si nu au propus sa fii declarat ,,persona non grata,, - toxic-iredentist-sovin-mancator de romani! Sau poate serviciile noastre nu mai sunt ale noastre?
    Nu am jignit pe nimeni si il las pe Dumnezeu sa aiba grija de inima ta neagra in 2019. Ai sa vezi ce mare este EL!
  • +10 (12 voturi)    
    Acest (Vineri, 4 ianuarie 2019, 22:04)

    VARCIOROVA [utilizator]

    Tokes vorbeste de politica antimaghiara???!!!! Cred ca a incurcat statelr. Ar fi trebuit sa spuna ca Ungaria sa renunte la politica sa revizionista
  • +6 (10 voturi)    
    Parca Laslo Tokes a incasat bani (Vineri, 4 ianuarie 2019, 22:11)

    cartofil [utilizator]

    de la securitatea Romana pentru informatiile pe care le-a dat. Vreo 25.000 lei. Sau gresesc ????
  • +10 (16 voturi)    
    Aha (Vineri, 4 ianuarie 2019, 22:42)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Vorbesc cei care au tupeu ca pe taram romanesc sa ridice steagul cu asa zisul "tinut secuiesc" de ziua Romaniei. Aceia care zic ca nu are sens sa participe sau sa faca ceva in Ungaria de 1 Decembrie ca nu e zi nationala a lor, e a Romaniei, dar au tupeu sa ceara panouri bilingve cand au zero respect pentru romani.

    Asta ca sa nu mai pomenesc si de tradarea UDMR. Desi in apararea lor, au si cu cine. Si-au gasit aliatul ideal: un om fara scrupule gata sa amaneteze tara ca sa-si asigure libertatea.

    pfft...
  • +4 (8 voturi)    
    Hotul striga hotii ... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 22:57)

    bubaru [utilizator]

    Breee, nea popa-colonel IH sau NBH Tokes, nu vorbesti cu premierul Hungariei sa dea aceleasi drepturi la minoritatea romaneasca de acolo?
    Sau mai bine va dam drepturi ca la romanii din Hungaria?
    Cand doi teroristi romani de nationalitate maghiara planuiau sa arunce in aer valahi si tu îi consideri nevinovati si intemnitati pe nedrept. Mare tupeu ai si nu stiu de ce serviciile noastre secrete nu au aratat cu ce te-ai ocupat si te ocupi prin Romania si nu au propus sa fii declarat ,,persona non grata,, - toxic-iredentist-sovin-mancator de romani! Sau poate serviciile noastre nu mai sunt ale noastre?
    Nu am jignit pe nimeni si il las pe Dumnezeu sa aiba grija de inima ta neagra in 2019. Ai sa vezi ce mare este EL!
    PS: Ma intreb, moderatorul site-ului este de partea popii-colonel Tokes si a Hungariei ?
  • +3 (3 voturi)    
    Stimate D-le Tokes, (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 6:43)

    John M. [utilizator]

    Minoritatea maghiara din Romania este tratata mai bine decat orice minoritate (din cele 400) care traiesc in America. Romanii n-au agresat niciodata pe nimeni pentru ca era de alta etnie. Dimpotriva. Au facut totul ca toate minoritatile sa-si vada linistite de viata lor alaturi de roamani.
    Va invit, d-le Tokes sa mergeti de 4 Iulie in Virginia sau Texas si sa arborati in curtea dvs. un steag unguresc in loc de "stars and stripes" si va asigur ca va fi si ultima data cand o faceti.
    • +1 (1 vot)    
      Pe 15 Martie 2019 (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 19:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Trebuie Comemorate Victimele Genocidului de la Ip si Treznea prin Decretarea Zilei de 15 Martie in Fiecare An ca Zi de Doliu National !
  • +3 (3 voturi)    
    Unde-i ratiunea? (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 11:34)

    constan [utilizator]

    Vine Tokes si se plange de politica antimaghiara a autoritatilor romanesti in conditiile in care partidul maghiarilor este partidul care a facut parte din aproape toate aliantele de guvernare.Se mai plange domnia-sa de politica toleranta a autoritatilor fata de migranti,asta-i buna,tocmai el care este urmas al unor hoarde venite cu caruta in Europa,fara viza de intrare si de sedere presupun.Lasa-ne parinte!
  • 0 (0 voturi)    
    Tokeș (Duminică, 6 ianuarie 2019, 22:13)

    naftuli [utilizator]

    Eu zic că este mai normal ca maghiarii să renunțe la politica antiromânească.