Iordache despre refuzul numirii miniștrilor: Președintele a intrat în campanie. Suspendarea este ultima variantă luată în calcul de PSD

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 4 ianuarie 2019, 13:08 Actualitate | Politic


Iordache, Camera Deputatilor
Foto: Facebook
Deputatul PSD Florin Iordache a declarat, vineri pentru Hotnews.ro că președintele Klaus Iohannis este în campanie electorală și că acesta vrea să blocheze activitatea Guvernului cu astfel de acțiuni. Iordache a mai spus că așteaptă motivarea președintelui și abia atunci PSD va lua o decizie în ceea ce privește situația din Guvern.

„Președintele a intrat în campanie electorală iar genul acesta de acțiuni duc la blocarea activității Guvernului", a declarat Florin Iordache.

Fostul ministru al Justiției a mai spus că PSD așteaptă motivarea președintelui. "Așteptăm motivarea să vedem dacă a respectat decizia CCR și abia atunci PSD va decide o soluție pentru rezolvarea situației din Guvern", a explicat Iordache pentru Hotnews.ro.

Întrebat dacă PSD intenționează să demareze procedura de suspendare a președintelui Klaus Iohannis, Florin Iordache că nu este un scenariu fezabil. "Trebuie să analizăm și noi ce facem, dar modul în care blochează și se opune oricum, indiferent ce decizii ale CCR, indiferent de lege, nu este normal. Vreau să precizez că demersul cu suspendarea este ultimul luat în calcul în acest moment, când România deţine Preşedinţia Consiliului UE", a explicat deputatul PSD.

Președintele Klaus Iohannis a anunțat vineri că va respinge propunerile premierului Viorica Dăncilă pentru ministerele Transporturilor și Dezvoltării, și anume, Mircea Drăghici și Lia Olguța Vasilescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2208 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    ior. (Vineri, 4 ianuarie 2019, 13:44)

    ------ [utilizator]

    Cred ca ar fi bine sa te suspendam iordache ca nu esti bun de nimica un amator in probleme de justitiei
    • +2 (2 voturi)    
      O facultate facuta la 40 de ani (Vineri, 4 ianuarie 2019, 22:51)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui ------

      la o particulara. Asta la Iordache si Serban Nicolae (electrician la baza). Nicolichea e mai tare, a facut o particulara, la invatamant la distanta, la Turnu Severin, la 50 de ani. Lol. Astia sunt marii juristi care fac legile in Romania. Impreuna cu tractoristul, la baza, TT, care a intrat la facultatea de-abia dupa trei ani de tractorism, pe baza de dosar de cadre semnat de primul secretar PCR.
  • +10 (12 voturi)    
    .... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 13:51)

    tirolez [utilizator]

    Asa rau a ajuns PSD-ul,sta in 2 oameni? Ntz. Ntz.
  • +10 (12 voturi)    
    .... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 14:08)

    ak33 [utilizator]

    Dea abia astept sa vad cum isi da foc la valiză psd ul asa de unul singur
  • -13 (19 voturi)    
    Suspendarea este singura solutie pentru a (Vineri, 4 ianuarie 2019, 14:18)

    xrogo [utilizator]

    pune cu botul pe labe in individ ajuns in cea mai inalta functie in stat, individ care calca Constitutia si deciziile CCR in picioare!
    • +8 (10 voturi)    
      ... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 14:31)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Banuiesc ca te referi la suspendarea lui dragnea
    • +8 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 4 ianuarie 2019, 15:05)

      [anonim] i-a raspuns lui xrogo

      • +5 (7 voturi)    
        Pesedeii nu sunt inși, sunt turma. (Vineri, 4 ianuarie 2019, 16:02)

        clencix [utilizator] i-a raspuns lui

        "Individul" asta a fost ales de milioane de romani care au ales fiecare cu mintea lui, nu cu stomacul.
    • +3 (5 voturi)    
      Vezi ca te-ai ratacit... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 15:55)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Pe aici nu se trece. Incearca pe cararea de la Antena 3...
    • +2 (4 voturi)    
      Desigur, te referi la draknea, veorica (Vineri, 4 ianuarie 2019, 17:14)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      nu-i asa, tov-ule ?
    • 0 (2 voturi)    
      Ie-te-te, ce te caini Penalule? (Vineri, 4 ianuarie 2019, 18:37)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Nu-ti place cand o iei in bot?
  • +6 (8 voturi)    
    Alta-ntrebare! (Vineri, 4 ianuarie 2019, 14:46)

    JustinCase [utilizator]

    AAlta-ntrebare!
  • +9 (9 voturi)    
    !!!! (Vineri, 4 ianuarie 2019, 15:09)

    nlln [utilizator]

    Suspendarea este dorita de sustinatorii presedintelui.
    Este o ocazie sa inteleaga ( PSD/ ALDE) ca romanii ,in numele carora tot vorbeste guvernul, romanii ,al caror bine il invoca in toate deciziile lor aberante , cu singur scop salvarea coruptilor, ei bine acei romani vor vota pentru Johannis.

    Dupa acest rezultat ,ei, actuala putere, nu vor mai avea in numele cui sa vorbeasca.

    PSD/ ALDE , UDMR, nu vor accepta NICIODATA procedura de suspendare a Presedintelui Romaniei pentru ca in acel moment si-au acceptat disparitia din spatiul public.

    De vorbit...vor vorbi.
    Doar atat.

    Pacat.Noi chiar ne dorim ca ei sa il suspende( avem ocazia sa il votam).
    • -2 (4 voturi)    
      pai o sa aveti ocazia sa-l votati (Vineri, 4 ianuarie 2019, 16:09)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      aia 2-3 care o sa mai fiti de partea lui... :) :)
  • +3 (3 voturi)    
    Nu tot ce zboară se manâncă (Vineri, 4 ianuarie 2019, 16:21)

    clencix [utilizator]

    Ca să-și justifice faptele, hoțul crede că ceilalți sunt mai hoți ca el. Tot așa, prostul crede că ceilalți nu sunt așa deștepți ca el. Fiecare ii judecă pe ceilalți după cum e el în stare să se înțeleagă.
  • -3 (5 voturi)    
    Afara cu tine (Vineri, 4 ianuarie 2019, 17:19)

    Javrelor [utilizator]

    Domnule neamt...du te de unde ai venit. Nu esti bine primit in romania....OUT IOHANIS
  • +3 (3 voturi)    
    Ciordache - cel mai tare jurist (Vineri, 4 ianuarie 2019, 17:24)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Sunteti la vale!
    Ca sa fii corect cu electoratul tau de aur ar trebui sa demisionezi.
  • +3 (5 voturi)    
    De cate ori văd poza și tampenile emise, (Vineri, 4 ianuarie 2019, 17:37)

    Rescator [utilizator]

    cu nonșalanță de caracalean,căzut zilnic din celebra căruță mă apucă disperarea.Pe ce maini a putut să
    ajungă Romania!?De ce oare nu putem să-i alungăm de la putere pe acești interlopi și trădători!?