Guy Verhofstadt cere ALDE să-și respecte promisiunile legate de statul de drept: Dacă fac asta, vor avea un loc în familia ALDE. Dacă nu, nu

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 3 ianuarie 2019, 17:26 Actualitate | Politic


Guy Verhofstadt
Foto: Parlamentul European
Guy Verhofstadt a afirmat joi că, pentru a avea un loc în „interiorul familiei ALDE”, partidul condus de Tăriceanu trebuie să acționeze în conformitate cu promisiunile făcute în ceea ce privește statul de drept iar reforma justiției „trebuie să reflecte în totalitate recomandările Comisiei de la Veneția”.

„În același timp guvernul trebuie să își îndeplinească angajamentele privind statul de drept: reforma justiției, a codului penal și cea a legii ONG-urilor trebuie să reflecte în totalitate recomandările Comisiei de la Veneția și să fie supuse unei reevaluări de către acest organism înainte de a intra în vigoare. Liberalii români au promis să urmeze această cale și așteptăm din partea lor să acționeze ca atare. Dacă vor face acest lucru vor avea un loc binemeritat în interiorul familiei ALDE. Dacă nu, nu”, a scris Guy Verhofstadt, pe contul lui de Facebook.

Liderul ALDE Party urează „mult succes” României, la preluarea președinției europene, care vine „într-un moment critic, când mai multe negocieri legislative trebuie duse la bun sfârșit înaintea alegerilor europene”.

















1903 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    E greu (Joi, 3 ianuarie 2019, 17:30)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un grup in fractional ca ALDE nu poate decât sa minta. Cum ar putea acești mafioti inhaitati cu PSD = FSN = PCR sa isi respecte promisiunile si sa nu distruga statul de drept in cârdășie cu penalii din Ciuma Roșie?
  • +15 (19 voturi)    
    O clipa (Joi, 3 ianuarie 2019, 17:38)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Domnule Verhofstadt, nu uitati ca Tradi asta vrea doar ca are niste obstacole: protocoale, complete de judecata, binom, stat paralel... asta il impiedica sa aiba o abordare pro-europeana. Asta si furtul.

    Adica sa nu credeti ca nu e european adevarat. Nu o sa vedeti in viata dumneavoastra un comunist mai european ca el...

    Si daca amenintati ALDE Romania este clar: sunteti platit de Macovei, diaspora, Soros si faceti jocul multinationalelor care au interes sa pice Guvernul si al straininilor care vor ca Romania sa o duca rau.

    PCR2 este un iubitor de justitie. Justitia lor, desigur.
  • -13 (19 voturi)    
    Care e avantajul de a fi intr-o familie politica? (Joi, 3 ianuarie 2019, 18:40)

    andipetre [utilizator]

    Serios, dincolo de discutiile interminabile despre josnicia unuia sau altuia dintre mizerabilii politicieni, care e avantajul unui partid de a se afla intr-o familie politica in Parlamentul European? Mai multe functii bine platite? Influenta? Altceva?
    • -7 (13 voturi)    
      Intreb serios, daca aveti explicatii, raspundeti (Joi, 3 ianuarie 2019, 19:44)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Intrebarea e sincera, chiar sunt curios care e rostul familiilor politice si daca exista avantaje participand la ele. Nu inteleg de ce unii imi dau minusuri in loc sa raspunda. Chiar nu mai putem iesi din mecanismul agresivitatii gratuite? Exista intrebari "rele"? Asta era valabil numai la comunisti, in scolile cu profesori slabi care nu acceptau intrebari de la nimeni.
      • +5 (9 voturi)    
        Avantajele... (Joi, 3 ianuarie 2019, 22:21)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        apartenentei la o familie (curent) politica europeana se poate explica asa : aceste grupari se incheaga in jurul unor VALORI exprimate in principii politice si dogmatice si care contin directiile de urmat in dezvoltarea economica /afaceri/servicii si au viziunea proprie in politicile de aparare , de protectie sociala si alte chestiuni globale .
        Fiind parte a unui curent mai mare , ajungi mai repede la tintele propuse , ceea ce e de dorit pt un partid cu intentii onorabile, care sa-si propuna propasirea natiei , ceea ce nu e cazul la alde-romanesc , ca sa nu mai pomenim de psd .
        Ideea e ca pt un scop mai mare -ce vizeaza inclusiv lupta pt putere in interiorul UE , se unesc niste partide care au o platforma si afinitati comune, derivand din orientarea politica , dar aceasta orientare politica nu e decat o conditie necesara, baza relatiei din familia politica respectiva fiind respectarea valorilor si regulilor "clubului ".
        Toate aceste familii europene se inscriu in marea familie europeana, respectand la randul lor democratia, statul de drept si tratatul de constituire al UE , ce prevede toate 'regulile jocului " .
        Dezavantajul neapartenentei are drept consecinta faptul ca nu mai ai aceeasi influenta in UE , nu poti promova sau impune, dupa caz ,politica ta , nu ai "vizibilitate" si deci nu-ti poti realiza obiectivele , iar in cazul unui partid aflat la guvernare , e cu atat mai grav, afecteaza in mod logic statul respectiv -lucru ce nu intereseaza pe nimeni din psd sau alde, ei nu vad mai departe de interesul de clan mafiot .
    • +6 (8 voturi)    
      Care e avantajul ... (Joi, 3 ianuarie 2019, 19:46)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      ...de a fi intr-un partid politic? Mai multe functii bine platite? Influenta? Altceva?...
    • +8 (12 voturi)    
      mai andipetre (Joi, 3 ianuarie 2019, 20:00)

      DiDiRo [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      nu fi kap de piatra pentru ca in UE partid politic nu-i totuna cu grup infractional ca in romanica ta. Wake up si lasa filozofia pentru Sora si altii ca el care o inteleg. Tu de 30 de ani doar "muncesti' nu gandesti.
    • +8 (10 voturi)    
      Ca diferența dintre partid și trib(șatră). (Joi, 3 ianuarie 2019, 20:43)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Nu ești o curiozitate care nu știe de nici unele,dar are pretenții.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu e obligatoriu (Vineri, 4 ianuarie 2019, 10:47)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Pai nu va tine mai baieti nimeni cu forta, puteti sa va dati linistiti la o parte, sa fiti "independenti" si "suverani". Si apoi veti descoperi "binefacerile".
  • +7 (11 voturi)    
    Amice Verhofstadt, (Joi, 3 ianuarie 2019, 19:49)

    DiDiRo [utilizator]

    declaratii din astea l-au facut pe hitler cancelar. La ghiolbani de teapa lui tikaloshanu, draknea, orb(an) hunul si altii de teapa lor nu merge cu vorba ci doar cu ciomagul pe sale. Dormi UE dormi in pace ca putin pe la spate te "face" cu aceptul celuilalt putinika (presul american cu nume de shtrumph).
  • -5 (9 voturi)    
    1000 de vorbe doi bani nu fac (Joi, 3 ianuarie 2019, 21:51)

    revo [utilizator]

    palavre, palavre, palavre... bla, bla, bla, bleah! Vorbeste si el prostii, ca e in campanie electorala. Stie foarte bine ca Tariceanu si mica lui formatiune de crima organizata, ALDE, au lansat directiile de distrugere a Justitiei in Romania acum cativa ani, cand basinosul a emis ideea ca: daca toti suntem penali, inseamna ca legea e proasta si de fapt niciunul din noi nu este penal!

    Atunci n-a auzit, n-a vazut, n-a aflat nimic? De doi ani de zile, de cand a inceput tavalugul sa rada tot, nu a putut sa-si arate muschii si sa-l traga de maneca, sa ia masuri de ejectare a formatiunii de crima organizata, ALDE Romania?

    Hai, sictir! Toti sunt niste nenorociti. N-o sa se atinga de ALDE.
    • +3 (3 voturi)    
      Clar. (Vineri, 4 ianuarie 2019, 9:39)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Alții sunt vinovați pentru prostia și lenea noastră.Asta ai vrut să spui?