Ecaterina Andronescu: Candidatul PSD la prezidenţiale are toate şansele nu numai să intre în turul doi, dar şi să câştige

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 2 ianuarie 2019, 19:55 Actualitate | Politic


Ecaterina Andronescu
Foto: Agerpres
Ministrul Educaţiei, Ecaterina Andronescu (PSD), a declarat miercuri, la Antena 3, că, având în vedere dimensiunea PSD la nivelul electoratului, un candidat social-democrat în alegerile prezidenţiale va avea toate şansele nu numai să intre în turul doi, dar şi să câştige, potrivit Agerpres.

Aceasta a subliniat că electoratul PSD a dovedit la celelalte alegeri prezidenţiale că îşi susţine propriul candidat. "În general, electoratul nostru îşi susţine propriul candidat, este dovedit în ani acest lucru", a afirmat ministrul Educaţiei.

Ea a arătat că în acest moment se poate vorbi numai despre scenarii posibile, înaintea deciziei care se va lua între PSD şi ALDE cu privire la alegerile prezidenţiale.

"Dacă există înţelegere în alianţă să iasă cu un singur candidat, şansele cresc. Dacă această înţelegere nu va exista, fiecare partid va avea propriul său candidat şi cred că PSD-ul, cu dimensiunea pe care o are în electorat, are toate şansele candidatul PSD-ului nu numai să intre în turul doi, dar chiar să câştige. Sau candidatul alianţei. (...) Momentan suntem înainte de o decizie, deci putem să vorbim doar despre scenarii posibile", a mai spus Ecaterina Andronescu.

Preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat pe 27 decembrie că nu respinge din start varianta unei candidaturi a liderului ALDE, Călin Popescu-Tăriceanu, pentru alegerile prezidenţiale, important fiind ca viitorul preşedinte să fie un candidat comun al celor două partide care formează coaliţia de guvernământ.

"Intenţionez să ajungem într-un timp rezonabil - şi eu, şi domnul Tăriceanu şi cele două partide - la concluzia că trebuie să fie un candidat unic şi după momentul acela vom şi stabili cine are cele mai mari şanse. Nu resping nicio variantă, nu resping varianta nici cu mine, nici cu domnul Tăriceanu, nici cu altcineva. Cine vom constata că are cele mai mari şanse, pentru că domnia lui Iohannis trebuie să înceteze. Încă cinci ani cu Iohannis înseamnă dezastru pentru România", a spus Dragnea, la Antena 3.

El a mai menţionat că obiectivul social-democraţilor pentru alegerile prezidenţiale este ca viitorul preşedinte să fie candidatul PSD-ALDE.

















6449 vizualizari

  • +36 (38 voturi)    
    ... (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 19:57)

    tirolez [utilizator]

    O zice de parca ar fi posibil sa nu intre in turul 2 :)). N-ar fi o idee rea.
    • +16 (16 voturi)    
      bine punctat (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 23:44)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Ideea e ca Dragnulea are sanse majore sa nu intre in turul 2.
      Mai exact, daca Dragnea candideaza pt PSD si Tariceanu pentru cine vrea el, Tariceanu intra in turul 2, Dragnea e OUT.
      • +6 (8 voturi)    
        e vorba de REALITATEA PARALELA (Joi, 3 ianuarie 2019, 10:15)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        nu de statul paralel.
        E vorba de aceste nulitati umane ce s-au perpetuat la conducerea acestei tari distrugandu-i viitorul !!!
        Ca sunt parte a unui plan extern sau doar prada lacomiei si nemernicirii lor, nici nu mai conteaza.
    • +7 (9 voturi)    
      Sa apucat Katy de băutură? (Joi, 3 ianuarie 2019, 9:00)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Altfel ce rost au zicerile ei despre președinte când ea este ministru al învățământului?Nu cred-că a rezolvat problemele învățământului să-și permită să se ocupe de altele.Katy,spune-este vreo-un ministru în guvernul lui Dragnea-Dăncilă care să se ocupe de ministerul la care este titular,că toți vorbiți despre orice numai despre problemele din ministerele voastre nu !
  • +10 (20 voturi)    
    Kim Jong Opri$han (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 19:57)

    un domn [utilizator]

    Se pregateste ? doar Moldova iesind la vot ar avea shanse
  • +13 (17 voturi)    
    i-auzi.. (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 20:11)

    anion [utilizator]

    Cine zicea ca Androneasca nu are voie sa spuna o parere? Chiar daca este de rasul curcilor; pnl-isti care voteaza PSD, pesedisti care voteaza PNL, Dragnea sau Tariceanu ajunsi la Cotroceni.
  • +28 (30 voturi)    
    Cati, dormeai? (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 20:12)

    Lucian P. [utilizator]

    Ai absentat in 2018 si te-ai trezit direct in 2019? Astfel de afirmatii nu mai sunt bune nici pe post de gluma. Recomand consultarea unor sondaje de opinie mai recente, sau daca aveti tupeu plimbatul pe strazi, printre oameni.
    • +15 (19 voturi)    
      Kati Abramburovici Iliescovici (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 20:42)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

      Cred ca are o Fantezie Nerezolvata ( contzinutul borcanului de la IML unde este organuu lui Terente tatutat:...” tare si apasat”)
      • +5 (7 voturi)    
        rasp. (Joi, 3 ianuarie 2019, 8:06)

        meteor [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        BATE CAMPII AVAD ""VISE EROTICE""!!!PACAT DE EA!!SE FACE DE RAS!!!!
  • +22 (26 voturi)    
    Ce-i,Abramburico,ti s-a.... (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 20:13)

    gigiN [utilizator]

    ...epuizat dizidenta? Mai ramane sa ne spui ca precis dragnea castiga alegerile ! Poate,dar pe cele din puscarie !!!
    • +12 (14 voturi)    
      E Nauca (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 22:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Uite cum parcheaza
      https://blog.georgebutunoiu.com/cum-parcheaza-un-senator-de-ce-a-ales-varianta-2/
  • +23 (25 voturi)    
    Apropo de dimensiune (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 20:24)

    ipolitic [utilizator]

    stiti care organ poate sa-si scada dimensiunea de sapte ori? Organul de partid si de stat zis si PSD. Cand veti ajunge la 10%, mai discutam. Pana atunci, scadere placuta.
  • +11 (13 voturi)    
    Si castigatorul este ... (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 20:32)

    Casargoz [utilizator]

    Emillll Constantinescu...
    A nu, nu asta ....
    Iooooooooooooon Iiescuuuuu!
    Nici asta...
    Daca il pun pe Klaus sigur castiga din primul tur..
    Ca sa aiba motiv sa lupte contra statului paralel.
    De fapt nu m-ar mira sa fie Klaus candidatul PSD, si dupa s-ar gasi tapi spasitori tot in PSd gen Cati si VV :)
  • +14 (14 voturi)    
    abran... (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 20:43)

    ------ [utilizator]

    Poate daca te propun pe tine Ecaterina ,este posibil !Romania este ca invatamantul si cultura pe care o promovati.Uite, imi pun intrebarea , cine-o fi fost ministru de 4 ori pana acum.Ghici Andronescu!
  • +17 (17 voturi)    
    iata marea dizidenta psd! (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 20:58)

    trandafil [utilizator]

    o oportunista de cea mai joasa speta. "Acesta este cel mai slab guvern din istoria psd"! De cand a intrat ea acolo, i se pare foarte bun si performant. Sper sa va dea Cel de sus ideea sa-l puneti pe dragnea candidat si sa ia vreo 10%, ca la referendum, sa terminam o data cu circul asta de prost gust.
    • +12 (12 voturi)    
      O Moldoveanca ( similara cu cea din BC) (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 22:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui trandafil

      Care a luat Placutza Suedeza la BNR si un BMW x5 masina de “servici”
  • +15 (15 voturi)    
    HA HA HA (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 21:02)

    bokila1 [utilizator]

    sa castige ce? daca prind bronzul e chiar prea mult
  • +16 (18 voturi)    
    Komsomolista (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 21:02)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    iar leorbaie neintrebata acest gropar al invatamantului rom. si pupila a criminalului ILIESCU. O politruca josnica si ticalosa.
  • +12 (16 voturi)    
    Nu conteaza (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 21:18)

    florinos [utilizator]

    PSD a castigat 43% din voturi in conditiile in care inca nu avea conducerea MAI si primariile din majoritatea satelor, o sa vedeti cum preotii si marii vor aduce cu forta pensionari la vot.
    Plus ca softul de centralizare este creat de SIVECO, ghiciti cine a eliberat-o pe Irina Socol ?
    • +10 (10 voturi)    
      Tuta de la siveco (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 22:43)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Are un audi quattro care nu cedeaza prioritate la pietoni ( cu tuta la volan in Militari )

      Dar sa revenim la katiusha
      http://www.ziare.com/liviu-dragnea/psd/dragnea-si-tudose-intampinati-cu-huiduieli-la-herculane-un-protestatar-care-popor-asistatii-1489596
    • +11 (11 voturi)    
      Astea sunt manipulari ieftine PSD. (Joi, 3 ianuarie 2019, 0:28)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Asa a castigat PSD alegerile in 2016, a pacalit o natie de fraieri ca votul lor nu conteaza, iar ei n-au mers la vot.
  • -13 (15 voturi)    
    toader presedinte (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 21:39)

    muscha mbanana [utilizator]

    O sa avem o surpriza cat de curand ,cand T.Toader v-a anunta ca va candida la presedintia Romaniei ori a U.E. La ora asta e cel mai bun ;a dat-o afara pe KOVESI si urmeaza LAZAR dupa care IOHANIS ! Aleluia !
    • +3 (3 voturi)    
      musca (Joi, 3 ianuarie 2019, 10:21)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

      Vezi ca ai semnat gresit. Corect era "musca", dupa cata minte ai...
      • -4 (4 voturi)    
        musca mbanana (Joi, 3 ianuarie 2019, 12:36)

        muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        apucam-ai dreptate ;corect era musca mbanana dar m-am grabit ,desteptule !trebuia sa intuiest ,ca dáia o lalai pe internet .
        • +1 (3 voturi)    
          Da vad ca iti place Placutza Suedeza (Joi, 3 ianuarie 2019, 12:54)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

          Indiferent de zi si noapte
    • +3 (3 voturi)    
      tu ai (Joi, 3 ianuarie 2019, 12:27)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

      stat la aceeași masă și ai tras la măsea împreună cu abramburica?
  • +11 (11 voturi)    
    Pt prima oara dupa Ilici (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 21:43)

    Dalinar [utilizator]

    Psd nu mai are candidat.
  • -13 (13 voturi)    
    Mamele Omizi (Miercuri, 2 ianuarie 2019, 23:37)

    ww [utilizator]

    Cu siguranta toti cei care dati pierzator psd-ul la prezidentiale, ati facut ochii mari si v-ati declarat "socati" la parlamentarele din 2016. Asta ca sa nu mai vorbim de gandirea pueril-deziderativă pe care o tradeaza multe postari.
    Tineti minte, daca nu pricepem cum a castigat psd atunci, nu ne ramane decat sa facem ochii mari si sa ne spunem dorinte ingerasului inca 30 de ani de acum inainte. Dar cum au castigat? Simplu, fara sa miste un deget, dar cu complicitatea deplina a ceea ce acum numim "opozitie". Amintiti-va blatul si non-combat-ul pnl, amintiti-va mofturile lui Ciolos, marele vostru lider fabricat in laboratoarele Bruxelles-ului, care declara, bietul de el, "Trebuie să recunosc, am fost naiv".
    Asadar s-ar putea ca si la prezidentiale sa ne dorim sa iasa castigatori indivizi care nu vor dori acest lucru, preferand sa lase torpilarea brumei de democratie pe seama altora, interlopi mai "cu sange" in ei.
    Scenariul probabil va fi: partidele "de opozitie" nu vor avea un singur candidat, ci mai multi, fiecare cu legenda lui: justitiarul habarnist intr-ale dreptului si care n-are nicio problema cu Constitutia lui iliescu; tehnocratul fara vreun rezultat notabil un viata lui; independentul tras de sfori de partid; disidenta-comisar mare imblanzitoare de generali americani; tanara speranta-progenitura de nomenclaturist; nulitatea - parinte fondator al Aliantei Vestului; zana blondina cu sprancene tatuate - safa de clan interlop; frumusetea-mesager al comunitatii LGBT etc etc. Desigur, luati in parte, vor fi unul mai colorat si mai zalud decat altul, rezultatul primului tur fiind mai mult decat previzibil.
    "Pentru binele tarii", partidutele "vor renunta la orgolii si isi vor da mana" sustinand un candidat unic, un fel M_ia Sandu de Dambovita. Dupa ce se va implini profetia lui Katy "are toate şansele candidatul PSD-ului [...] chiar să câştige", neuronul naivilor va fi descantat cu noi "analize si stiri pe surse" despre implicarea Rusiei in aceste alegeri.
    • +6 (6 voturi)    
      Care candidat psd? (Joi, 3 ianuarie 2019, 7:20)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Ca n-avetz, numai gabori si garoi, pe la voi!
    • +4 (4 voturi)    
      vai (Joi, 3 ianuarie 2019, 10:22)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Cauta-te la... cap.
      • -5 (5 voturi)    
        Bonus (Joi, 3 ianuarie 2019, 10:53)

        ww [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        Poate iubitorii se intreaba cum a castigat totusi Iohannis? Daca inca nu v-ati prins, este mai docil in fata sistemului si mai santajabil chiar si decat Mickey Mouse. Ponta, spre cinstea lui, nu a facut niciun pas spre distrugerea Justitiei, ce sa vorbim de demiterea LCK, cum a facut Iohannis.
        Si era mult mai util pentru sistem ca presedintele da fie dintr-o "alta" tabara: pentru naivi, e nevoie macar de mimarea luptei politice. Ca la fapte, vizite la Parchet, complicitati si cardasii nu se uita nimeni.
        • +2 (2 voturi)    
          Ce netot (Joi, 3 ianuarie 2019, 12:55)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui ww

          Dar baiul este ca INCA mai sunt ca tine
  • +4 (4 voturi)    
    D-a ANDRONESCU (Joi, 3 ianuarie 2019, 8:04)

    meteor [utilizator]

    IMI PARE RAU VA STIMAM DAR VAD CA LA VARSTA D-VOASTRA AVETI MULTE ""VISE EROTICE""!!!PACAT!!!!D
  • -5 (7 voturi)    
    CANDIDAT COMUN LA PRESIDENTIE (Joi, 3 ianuarie 2019, 8:57)

    hotulroman [utilizator]

    TOTI AVETI PARERI DAR NU VENITI CU NICI O PROPUNERE . CEL MAI CORECT CANDIDAT AR FI Domnul
    IOAN AUREL POP
    Presedintele Academiei Romane , un mare roman,om de stinta si cultura remarcabil , recunoscut. Meditati si nu intarziati .

    ION ROMANUL
    • +3 (5 voturi)    
      Visați cu ochii in lemne. (Joi, 3 ianuarie 2019, 9:16)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui hotulroman

      Este imposibil ca romanii să aleagă un securist
      președinte.Individul se ineacă de atata aroganță
      și suficiență.
  • +4 (4 voturi)    
    abramburica uita ceva (Joi, 3 ianuarie 2019, 10:49)

    ciufy [utilizator]

    si anume ca alegerea presedintelui nu se face precum alegerea parlamentarilor, pe o lege proasta si un sistem de vot tampit. Sa va zic si de ce: daca 5 milioane de roamani din doaspora voteaza in lume sa zicem 100 pnl, ei trimit in parlament fix 2-3 parlamentari pnl. Daca 2 milioane de romani participanti la vot in Romania voteaza 100% psd, ei trimit in parlament sute de parlamentari psd. Ati inteles votul crestin de la parlamentare? La parlamentare votul diasporei nu conteaza. Din fericire, la prezidentiale, votul diasporei conteaza si da, Abramburico, nu aveti nicio sansa.
  • 0 (0 voturi)    
    s-o luam pe puncte (Joi, 3 ianuarie 2019, 13:52)

    alllx [utilizator]

    1. abramburita nu face altceva decat sa preaslaveasca marele carmaci. Are nevoie, altfel la urmatoarea remaniere zboara din guvern.
    2. psd prin mai multe voci, in urmatoarele luni, vor pregati psihologic populatia ca al lor catindat are reale sanse de castig
    3. dupa picatura chinezeasca: noi castigam, avem sanse reale, etc. urmeaza alegerile unde VOR FURA in stil stahanovist-bolsevico-stalinist cu 1000 de maini o data. Si e posibil sa le si iasa. Asa cum le-a iesit in 2016.
    4. catindatul psd nu va fi nici flausatul si nici manechinul. astia doi sunt aruncati la misto acum, in presa. Va fi ori ea, abramburita, ori firea(dupa o impacare intr-o dramoleta de zile mari intre ea si flausat/psd)
    5. atat flausatul cat si manechinul nu au de ce sa ravneasca la postul de presedinte(al riepublicii cum ar spune mona pivniceru) pt ca functia este aproape golita de putere. Cu unul din ei in functie ar trebui sa reinceapa un proces anevoios de reumplere cu putere a functiei prezidentiale.
    6. Sau...e posibil ca madame sa sufere de o masiva pierdere de concentrare din cauza varstei si sa bata campii.