VIDEO Viorica Dăncilă, despre preluarea președinției UE: Să arătam bogăția culturală și intelectuală a României

de MH     HotNews.ro
Marţi, 1 ianuarie 2019, 11:17 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: YouTube
Dacă 2018 a fost anul României Centenare, 2019 va fi cel al României europene, promotor al coeziunii între statele membre, susține premierul Viorica Dăncilă într-un mesaj transmis marți, când România preia președinția Consiliului Uniunii Europene. Dăncilă a mai susținut că acest mandat este un proiect de țară și că este nevoie de unitate, afirmând, din nou, că ea este "un om al dialogului și al consensului".





”2018 a fost anul României Centenare, 2019 va fi cel al României europene, promotor al coeziunii între statele membre. Este esențial ca în acest moment simbolic pentru destinul european al țării noastre să dovedim încredere, forță și înțelepciune. Începând de astăzi, vom prelua Președinția Consiliului Uniunii Europene pentru o perioadă de șase luni. România va avea șansa, dar și responsabilitatea, de a demonstra și valorifica potențialul și valențele sale europene, în efortul de întărire a ceea ce reprezintă construcția europeană: o Uniune a cetățenilor, a libertăților, a eforturilor și capacităților noastre conjugate”, spune Viorica Dăncilă într-un mesaj video transmis marți.

Ea a precizat că rolul de Președinție a Consiliului Uniunii Europene presupune gestionarea cu imparțialitate și profesionalism a temelor aflate pe agendă, care au implicații în viața de zi cu zi a a tuturor și vor contribui la evoluția societății europene. Dăncilă a vorbit despre definirea bugetului Uniunii Europene post-2020, funcționarea pieței unice europene și competitivitatea industriei europene, impulsionarea digitalizării industriei europene și evoluția inteligenței artificiale, drepturile sociale, agenda de securitate internă, lupta împotriva terorismului, gestionarea provocărilor determinate de migrație.

Dăncilă a mai susținut că președinția Consiliului UE este un proiect de țară și că este nevoie de unitate, afirmând, din nou, că ea este "un om al dialogului și al consensului".

Viorica Dăncilă mai spune că acest mandat este "ocazia să arătam, deopotrivă, bogăția culturală și intelectuală a României, a românilor, și modul în care înțelegem cu toții să trăim și să ne dezvoltăm într-o Uniune Europeană a diversității".

Ea a reamintit că motto-ul președinției României este "coeziunea, o valoare comună europeană": ”Uniunea Europeană poate progresa, în spiritul ideilor fondatoare ale proiectului european, doar menținând coeziunea și depășind decalajele între statele membre, în toate formele lor de manifestare. Acesta este tonul pe care dorim să susținem ritmul intens al lucrărilor Consiliului Uniunii Europene. Ne-am propus ca la predarea mandatului să fim reconfirmați ca o voce puternică, un partener serios, care lasă o bază solidă pentru definirea următorului capitol al construcției europene".


















1853 vizualizari

  • +50 (52 voturi)    
    Subscriu (Marţi, 1 ianuarie 2019, 11:24)

    ciuche [utilizator]

    E suficienta prezenta doamnei ca europa sa-si dea seama ce bogatie culturala si telectuala umbla singura prin romania.
    • +13 (13 voturi)    
      Parca suntem in comedia Vacanta Mare (Marţi, 1 ianuarie 2019, 16:57)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui ciuche

      Dar ce o sa mai platim rasul asta fortat...
      • +2 (6 voturi)    
        hahaha (Marţi, 1 ianuarie 2019, 20:07)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui rov

        asta e roMANIA ... Las Fierbinti arata doar realitatea !
  • +41 (43 voturi)    
    Mă umflă râsu-plâsu (Marţi, 1 ianuarie 2019, 11:25)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    S-a și găsit cine să arate „bogăția cultural și intelectuală"! O țuță cu un nivel de exprimare sub-mediocru de elev de gimnaziu și cultură zero barat!
    • +31 (33 voturi)    
      Nu mai jigni (Marţi, 1 ianuarie 2019, 12:15)

      alibaba: 10 AUGUST 2018 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      elevii de gimnaziu!

      Te rog frumos!
    • +6 (6 voturi)    
      bogăția cultural și intelectuală (Marţi, 1 ianuarie 2019, 19:30)

      Cacarau1 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ce tupeu are PROASTA. Uneori iti vine sa ii plangi de mila. Nu cred ca va mai fi candva in istoria romanilor o mai mare proasta sa ajung in scaunul de PM. Cand, uneori, o mai vezi si impertinenta iti vine sa dai cu ea de pamant. Ceea ce zice Proasta, mi se pare un gest de impertinenta sa zici "bogăția cultural și intelectuală" a romanilor. Este un adevar ca multe capete luminate fac cinste Romaniei, da Proasta, e o mare rusine a romanilor. Stimati concetateni, iesiti la vot data care vine. Daca nu o faceti va "fac" ei pe voi. Cu cateva camioane de orez o sa mai apara un alt Dragnea.
  • +34 (34 voturi)    
    adica, pe tine! (Marţi, 1 ianuarie 2019, 11:32)

    schroedinger [utilizator]

    vai de capu' si zilele noastre!
  • +30 (30 voturi)    
    Aoleu (Marţi, 1 ianuarie 2019, 11:33)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Just aoleu.
  • +40 (40 voturi)    
    Este de rasul curcilor bete din Teleorman (Marţi, 1 ianuarie 2019, 11:35)

    Rescator [utilizator]

    și Vaslui ca Docila Tuteva să vorbească de valori
    culturale și intelectuale.Este suficient să rostească
    o propoziție simplă ca toată lumea să vadă cum stă
    cumătra cu valorile enunțate.Dispari in Videle!
  • +41 (41 voturi)    
    Dialog și consens (Marţi, 1 ianuarie 2019, 11:35)

    mr_mojo [utilizator]

    Prin OUG date noaptea.

  • +36 (36 voturi)    
    ce ironie (Marţi, 1 ianuarie 2019, 11:37)

    rov [utilizator]

    bogatie intelectuala...rostita de cel mai prost intelectual ce a ajuns prim ministru...
    • +17 (17 voturi)    
      "intelectual"? (Marţi, 1 ianuarie 2019, 13:47)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Oare tzatza Veoreaua o fi luat bacul pe bune? Ca in rest, banuim cum a absolvut facultatea dupa metoda Andronescu & Complicii
    • +4 (4 voturi)    
      telectual (Marţi, 1 ianuarie 2019, 19:53)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Gresesti cand folosesti cuvantul intelectual in legatura cu individa asta analfabeta. FD-l Manolescu a inventat un cuvant mai potrivit. TELECTUAL...
  • +34 (34 voturi)    
    Mai multa modestie (Marţi, 1 ianuarie 2019, 11:46)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Pana la a arata o tara intreaga ce poate unui "mizilic de pseudo-tara" cum e UE si sa o invatam meserie, hai sa incepem sa ducem fiecare, unul cate unul greul.

    Hai sa incepem prin a arata UE bogatia culturala si intelectuala a ta. Stii cum e cu stand-up-ul de calitate. Nu s-au saturat cat erai euro-stat-degeaba, mai vor sa iti vada spectacolele.

    Stii la cine ma refer: primarul invizibil al Japoniei, Juri-nu-mai-stiu-cum-il-cheama, si nu in ultimul rand, premierul Pristinei, capitala Podgoritei, Boris Borisov.

    Nu fi timida, te rog... arata-ti intelectul pentru ca orice om ii e frica sa se faca de ras, nu? Mai ales oamenii emotivi, ca tine.

    La cat de bine ati administrat bugetul Romaniei, ard de nerabdare sa vad fiasco-ul ce va urma la UE.
  • +32 (32 voturi)    
    Hai ca esti tare,veorico,....... (Marţi, 1 ianuarie 2019, 11:50)

    gigiN [utilizator]

    ...Banuiesc ca tu le vei arata bogatia ta...intelectuala !!! Praf ii faci !!! Si pe ei,dar mai ales pe noi!!
  • +31 (31 voturi)    
    Nu puteai sa taci?! (Marţi, 1 ianuarie 2019, 11:55)

    John M. [utilizator]

    Sau sa zici ceva de muntii nostri sau de campiile manoase, dar nu despre intelect unde tu, Vasilico, stii cum stai, nu?!
  • +28 (28 voturi)    
    Ce rușine , (Marţi, 1 ianuarie 2019, 12:09)

    mopsu [utilizator]

    femeia asta n-are rușine, bun simț, parcă nici creier (complet )!!!!
  • +25 (25 voturi)    
    Viorică,răsucești cuțitul în rană. (Marţi, 1 ianuarie 2019, 12:10)

    asavreau [utilizator]

    De ce nu-i lași pe oamenii de cultură,pe intelectuali să vorbească?Tu mutilezi totul,repetând ce-ți dictează Dragnea crezi că ești cultă?Pui peste România o cortină din ipocriți,borfași și nesimțiți și vrei să vadă UE cultura și inteligența românilor.Cum?
  • +27 (27 voturi)    
    Bogatia intelectuala? (Marţi, 1 ianuarie 2019, 12:12)

    omezu [utilizator]

    Duamna V.V.D. face stand-up comedy involuntar :))
  • +22 (22 voturi)    
    Prea tarziu... (Marţi, 1 ianuarie 2019, 13:18)

    hmc [utilizator]

    Dragostea de cultura le-o aratam de 30 de ani, avem ambasadori (si inca de culoare- diversitate culturala), in fata fiecarei catedrale europene si pe toate podurile Londrei, le furam tablourile din muzee ca sa le dam foc intr-o ograda cu gaini si wc in curte din romania, ca oricum in muzeele noastre nu intra nimeni, decat cand e gratis, o noapte pe an. Cat despre bogatia intelectuala, poti incepe cu colegii de partid, dupa ce invata sa-si lege sireturile si sa se spele pe dinti.
  • +14 (14 voturi)    
    Arc peste timp (Marţi, 1 ianuarie 2019, 14:27)

    NoFive [utilizator]

    Imi aduce aminte de țața Leana cu celebra "o sa va vada intelectualii acestei tari"... Ele sint de aceeasi stirpe, oricum.
  • +12 (12 voturi)    
    !!!! (Marţi, 1 ianuarie 2019, 14:37)

    nlln [utilizator]

    Bogatia culturala ?
    Exista doar pentru cunoscatori ( oameni cu bun simt , oameni ce isi respecta semenii si tara).

    Guvernul, reprezentant al intereselor PSd/ ALDe, amatori, nu au cum sa intelegeaga bogatia culturala.
    Din clipul promovat cu ocazia Centenarului nu prea am inteles ca Romania ar detine ceva bogatie culturala( la care este de inteles ca era necesar sa faca referire).

    De bogatia intelectuala ce sa vorbim?

    " Intelectualii" din guvern, in frunte cu Dancila, si-au dat masura competentei.

    Ministrul invatamantului declara ca plagiatul nu este o problema in sistemul de invatamant.

    Ce mai ramane?
  • +10 (10 voturi)    
    Fudula (Marţi, 1 ianuarie 2019, 15:08)

    NoFive [utilizator]

    Pai zicea Dragnea ca femeia e decenta. Ce decenta e asta cind iesi ca proasta la drumul mare?
  • +8 (8 voturi)    
    proasta satului ... (Marţi, 1 ianuarie 2019, 17:04)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    proasta satului ...
  • +6 (6 voturi)    
    sa dovediti Europei (Marţi, 1 ianuarie 2019, 19:09)

    Dizidentul [utilizator]

    ca sinteti politicieni capabili sa rezolvati probleme majore ale Comunitatii Europene. Parole cu miros comunist(sa aratam capacitatea intelectuala si culturala a Tarii si a Poporului) sint vorbe goale spuse de Doamna Primministru.
  • +5 (5 voturi)    
    Dialog si consens (Marţi, 1 ianuarie 2019, 19:41)

    ipolitic [utilizator]

    Aceste cuvinte m-au miscat, am si trimis tot spiciul la soacra-mea care e abonata la doamna Veorica. Pana acu nici-un raspuns. Hai, mama-soacra, toata iuropa e cu ochii pe consensul nostru...
  • +3 (3 voturi)    
    Sa aratam ce? Doamne fereste! (Marţi, 1 ianuarie 2019, 20:54)

    V. Istina [utilizator]

    Femeia asta e dusa complet. Ce Videle? Acolo au oamenii o buna de bun simt, sper. Ea saraca nici nu-si da seama cat de ridicola si nociva e.