Dăncilă, mesaj de Anul Nou: Am reușit să onorăm angajamentele pentru care am primit încrederea a milioane de cetățeni

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 31 decembrie 2018, 12:32 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: YouTube
Premierul Viorica Dăncilă a transmis, luni, un mesaj video cu ocazia Anului Nou. În mesaj ea afirmă că, alături de miniștri, dar și de președinții PSD și ALDE, a reușit să onoreze angajamentele pentru care a primit încrederea a milioane de români, transmite Mediafax.

”2018 a fost un an important pentru națiunea română. Am sărbătorit împreună Centenarul Marii Uniri, prilej pentru a ne reconfirma atașamentul față de valorile și tradițiile care ne fac unici în lume și la care ne raportăm pentru viitor. Privim cu încredere către noul an și cu mulțumirea că măsurile pe care le-am luat au adus o viață mai bună românilor”, afirmă Viorica Dăncilă.

Ea a mai spus că veniturile pensionarilor și salariaților ”au crescut consistent”, iar în economie au fost create peste 100.000 de noi locuri de muncă.

”Am pus solidaritatea socială în centrul politicilor guvernamentale și totodată am fost preocupați de stimularea investițiilor în domenii strategice prin crearea cadrului legislativ necesar. Alături de miniștrii din Cabinet și împreună cu președinții alianței PSD-ALDE, colegii din cele două partide care susțin acest guvern, am reușit să onorăm angajamentele pentru care am primit încrederea a milioane de cetățeni. Mai avem multe de făcut și vă asigur că vom continua să luăm deciziile corecte pentru România. Scopul nostru este unul clar - o creștere economică sustenabilă și investiții majore care să aducă un trai mai bun pentru cât mai mulți cetățeni, dar și o Românie demnă și mândră”, a adăugat premierul.

În mesajul său, Viorica Dăncilă a vorbit și despre preluarea președinției rotative a Consiliului UE.

”Mâine (marți - n.r.) preluăm președinția Consiliului UE pentru următoarele șase luni. Este un proiect de țară care trebuie să ne unească - instituții ale statului, forțe politice și societate civilă, pe toți românii, oriunde s-ar afla. Vă asigur că suntem pregătiți să avem un mandat de succes pentru ca România demnă să se înalțe și să-și recapete rolul și importanța cuvenită. Vă urez tuturor liniște, sănătate și belșug în noul an!”, a mai spus premierul Viorica Dăncilă.



















969 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    exact (Luni, 31 decembrie 2018, 12:48)

    tenere [utilizator]

    voi sunteti statul paralel cu logica si cu promisiunile

    partid de hoti si talhari, ciuma rosie p$d
    • +2 (2 voturi)    
      Rectificarea erorii... (Marţi, 1 ianuarie 2019, 16:25)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      în documentul citit greșit de Veorika era de fapt scris”... am reușit să OMORÂM angajamentele....” cu referire atât la angajamentele interne, cât și cele externe....
  • +14 (14 voturi)    
    Paste Fericit (Luni, 31 decembrie 2018, 12:52)

    GeorgeT [utilizator]

    Pastem fericiti
    Multumim din suflet partidului si conducatorilor iubiti pentru tot sacrificiul lor facut pentru noi, poporul.

    Traisca PSDragnea si tot spectatorii A3 , RTV
    Impreuna invingem statul paralel si vom legifera libertatea de a fura "de la Stat"
    Libertate pentru hoti cei mari si pedepse maxime pentru furturi minore.
    Sa avem grija sa nu vindem patrunjel ilegal sau sa traversam strada pe rosu .. ca dracu ne ia ..
    • +9 (9 voturi)    
      sa pasca ea cu ciracii ei .... pe la Rahova (Luni, 31 decembrie 2018, 13:24)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      eu nu am ce discuta cu agramata si analfabeata asa zis functionala
  • +13 (13 voturi)    
    !!!! (Luni, 31 decembrie 2018, 12:57)

    nlln [utilizator]

    Mesaj tip ....propaganda electorala.
  • +14 (16 voturi)    
    Daaa!Ați dublat prețurile. (Luni, 31 decembrie 2018, 13:00)

    asavreau [utilizator]

    Restul nu mai contează.Dublarea prețurilor înseamnă mai puțini bani la noi în buzunar și mai mulți în visteria statului pentru huzurul îmbuibaților nesimțiți și înfumurați.
  • +9 (9 voturi)    
    Una din ultimele (Luni, 31 decembrie 2018, 13:11)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,masuri intelepte" din 2018 sustinuta de Doamna Dancila pentru ,,binele" romanilor:

    Povestea cu avansarea generalului Scarlat ca Sef al Fortelor Terestre in acelasi timp cu avansarea pe postul de Sef al Statului Major. (Salt cu 2 functii deodata)
    Iohannis nefiind obligat sa accepte chiar si prima avansare, daramite pe a doua, mai ales in aceiasi zi. In plus nu este nici o dovada ca Scarlat este indreptatit sa ocupe fuctia de Sef al Fortelor Terestre, chiar si pentru cateva secunde pana se scriu / invart documentele pe masa CSAT-ului.
    Comform Traditiei Militare trebuie sa existe cel putin o perioada de mai multe luni de activitate in functia de Sef al Fortelor Terestre pentru a dovedii ca un general este foarte capabil pentru acest post inalt, si a se pune problema ajungerii in pozitia superioara de a fi Seful Statului Major al intregii Armate a Romaniei.
    (Nicolae Ciuca a fost Sef al Fortelor Terestre vreo 2 ani si jumatate inainte sa devina Seful Statului Major al Armatei)
    Deci actiunea lui Les si a lui Dancila ii descalifica complet pe plan politic. Ei aratand in mod public ca habar n-au ce responsabilitate au functile din Guvern pe care le ocupa.
    Sau arata ca impreuna cu Dragnea nu sunt decat niste jalnice unelte ale Serviciilor Secrete Rusesti, care isi doresc o Armata Romana prost condusa si dezorganizata.
  • +11 (13 voturi)    
    obrazul ca talpa (Luni, 31 decembrie 2018, 13:31)

    trandafil [utilizator]

    si un lung sir de minciuni si manipulari ordinare! Acesta este bilantul guvernarii psd dupa 2 ani.
    Hai, La Multi Ani... cu executare!
  • +7 (9 voturi)    
    Sunt curios... (Luni, 31 decembrie 2018, 13:53)

    constantinmarian [utilizator]

    cum ar suna cele 10 porunci daca ar trebui legiferate de guvern; asa ca exercitiu de imaginatie :) La multi ani!
  • +1 (1 vot)    
    SI SCUZELE DE RIGOARE??? (Luni, 31 decembrie 2018, 14:20)

    mocri [utilizator]

    Proasta satului....mai trebuia sa adauge "Imi cer scuze ca i-am gazat si batut pe romanii pasnici" si poate avea vreo rezonanta mesajul ei de lemn plin de bla bla...tipic neocomunistilor PSD ALDE. ...
    SPER CA ANU CARE VINE
    SA SCAPAM DE CIUMA ROSIE
    LA PUSCARIE CU INFRACTORII..si Docila...back to school!
  • +1 (1 vot)    
    dancila (Luni, 31 decembrie 2018, 14:48)

    ------ [utilizator]

    Vai de capu tau,tu nu stii pe ce lume esti.
  • +1 (1 vot)    
    o intrebare (Luni, 31 decembrie 2018, 15:13)

    zigot [utilizator]

    cate pensii speciale a-ti promis romanilor inainte de
    alegeri?
    si cate si mai cate
  • +1 (1 vot)    
    Un exemplar femela al Omului Nou (Luni, 31 decembrie 2018, 15:40)

    Duie Mracnea [utilizator]

    Femeia asta este in felul ei exceptionala in rolul in care a fost distribuita: e nesimtita, mincinoasa, inchipuita, mediocra, un adevarat exemplar al omului nou. Are nivelul de cultura al unei vanzatoare si aerele unei regine; nu stie nici o limba straina, nici macar pe cea materna nu o foloseste corect; e tifnoasa si incapabila de dialog dar trancaneste mereu despre "iubire" "respect" "iertare crestineasca" scl. Este un kitsch total. Este exact ce avea nevoie Dracnea pentru a face praf Romania. Felicitari regizorului pentru distributia perfecta.
  • 0 (0 voturi)    
    Vasilico, (Marţi, 1 ianuarie 2019, 8:00)

    John M. [utilizator]

    Nu te-a ales nimeni, ci te-a pus sefa baiatu' unui militian din Gratia caruia ii e frica sa numeasca barbati ca toti sunt mai destepti decat el, n-ai inteles?! Dupa ce pica el, vei ajunge caserita la Teldrum...Nu te mai fandosi cu discursuri si omagii ca ne insulti inteligenta...