Codrin Ștefănescu: Președintele Iohannis se cere suspendat

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 28 decembrie 2018, 17:18 Actualitate | Politic


Codrin Stefanescu
Foto: Captura Antena 3
Secretarul general al PSD, Codrin Ștefănescu, a declarat, vineri, pentru Mediafax, că președintele Klaus Iohannis ”se cere suspendat” și că refuzul numirii celor doi miniștri și a șefului Armatei este ”un mesaj foarte clar că nu-i mai pasă de nimeni și de nimic”.

”În mod cert, Iohannis se cere suspendat. Prin tot ceea ce face în fiecare zi, devenind tot mai dușmănos cu propria-i țară, încălcând în mod deliberat toate legile țării, Constituția și deciziile Curții (Constituționale - n.r.), Iohannis acționează în mod clar conform unui plan creat de șefii unei instituții în sensul de a fi suspendat. Aceste mișcări deasupra legii prin care arată că se știe protejat de parchete și de alte instituții de forță, dar blochează la nesfârșit România. Mai mult, prin tot ce întreprinde în ultima perioadă, Iohannis îndeamnă opinia publică la nesupunere constituțională, călcând astfel în picioare toate deciziile democrației și statului de drept”, a declarat Ștefănescu.

El a mai spus că liderii PSD și ALDE trebuie să se ”gândească foarte serios” la declanșarea procedurii de suspendare din funcție a președintelui Klaus Iohannis.

”Refuzând pe bandă rulantă nominalizări de miniștri, schimbarea unor șefi de parchete și de instituții, iar mai nou numirea noului șef al Armatei Române, transmite un mesaj foarte clar că nu-i mai pasă de nimeni și de nimic și ne cere pur și simplu nouă, celor din coaliția de guvernare să începem procedurile de suspendare, chestiune la care va trebui să ne gândim foarte serios pentru că lucrurile au luat-o razna, iar opinia publică este absolut siderată de ceea ce se petrece în ultimul timp”, a mai spus Ștefănescu.

Președintele Klaus Iohannis a anunțat că a semnat decretul de prelungire a mandatului generalului Nicolae Ciucă, actualul șef al Statului Major al Apărării, după ce a respins în ședința CSAT propunerea făcută de MApN pentru această funcție.

















1885 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Da (Vineri, 28 decembrie 2018, 17:32)

    mitg [utilizator]

    Si sa iasa ceva de genul 80% impotriva, poate asa isi va aminti uratul asta cat de mult suporta societatea pesedeul.
  • +17 (21 voturi)    
    Codrin PSD se cere gonit! (Vineri, 28 decembrie 2018, 17:43)

    Juga [utilizator]

    Acest Codrin PSD=PCR se cere urgent suspendat si izgonit din politica. In prezent, inainte de preluarea presedintiei UE, Romania este in vizorul autoritatilor europene. Ar fi bine ca politicienii de la Bucuresti sa citeasca declaratiile acestora precum si comentariile presei internationale. Nu este zi in care sa nu aflam ceva despre coruptia si hotia den Romania, despre penalul Dragnea si despre balamucul din guvern!
  • +15 (19 voturi)    
    ha (Vineri, 28 decembrie 2018, 17:47)

    maryus999 [utilizator]

    pai ce mai stati ...curaj ... suspendati.l ... castiga garantat inca un mandat la alegeri :))
  • +9 (13 voturi)    
    cap de lut (Vineri, 28 decembrie 2018, 17:55)

    lasa [utilizator]

    Iar mascaricii se car afara!
  • +12 (16 voturi)    
    Mai degraba matale te ceri criogenat,bre (Vineri, 28 decembrie 2018, 17:56)

    Plagarus [utilizator]

    Un boschetar politic gata de clampanit pt. stapanul sau DLN.
  • +12 (16 voturi)    
    Te intrebi daca asta poarta prezervativ (Vineri, 28 decembrie 2018, 17:58)

    Dalinar [utilizator]

    sau asa e el de la mama natura.
  • +8 (8 voturi)    
    Abia asteptam sa il mai votam o data. (Vineri, 28 decembrie 2018, 18:28)

    nlln [utilizator]

    Suspendarea Presedintelui este cosmarul vostru.

    Se va vedea , negru pe alb, esecul PSD/ ALDE, UDMR.
  • +7 (7 voturi)    
    promisiune (Vineri, 28 decembrie 2018, 19:46)

    Walking_dead [utilizator]

    Nu mai beau de mult timp, insa o voi face lata in momentul in care acest jeg chel impreuna cu colegii porecliti mitraliera si soferul vor diparea de pe scena politica. Dupa cum vorbesc si se poarta, pentru acesti trei indivizi si un job de curatat santuri sau spalat cadavre la morga ar fi un lux.
  • +6 (6 voturi)    
    co. (Vineri, 28 decembrie 2018, 20:49)

    ------ [utilizator]

    Cred ca tu ar trebuii sa fii suspendat si deferit justitiei,pentru minciunile pe care le propagi in spatiul public .
  • +5 (5 voturi)    
    mai flacai (Vineri, 28 decembrie 2018, 22:16)

    sile1 [utilizator]

    Hai odata , suspendati-l ca m-am saturat de cand tot frecati pusca si vorbiti prostii !!

    Mai vorbim dupa aia.... sa vedem daca o sa va placa rezultatul !
  • +3 (3 voturi)    
    Hai, carnatule, cu suspendarea (Sâmbătă, 29 decembrie 2018, 6:15)

    John M. [utilizator]

    ca mi-e dor de-o REVOLUTIE care sa va spulbere, dupa care sa punem democratia pe baze cu adevarat legale care sa nu mai lase loc de arbitrariul promovat de golani, escroci, impostori si demagogi.
    • 0 (0 voturi)    
      Cred că toți bolșevicii din Mafia Roșie (Sâmbătă, 29 decembrie 2018, 17:45)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      /// Acest Cap de Plută trăiește din datul din gură, pupat posteriorul Dictatorului și din șmenuri tipice pentru PSD/PCR. Cred că i-am suportat pe ipochimeni cam mult timp.
  • +2 (2 voturi)    
    vai vai ce tragedie! (Sâmbătă, 29 decembrie 2018, 7:49)

    ceoteldrum [utilizator]

    ,,incalca legile tarii"...pai la ce legi avem multumita psd+alde....daca esti om cinstit incalci ,,legea",daca esti hot si furi o respecti...halal democratie,vai mama noastra