Traian Băsescu intervine în scandalul nominalizarii șefului SMG: ”Vai de capul vostru de politicieni, mărunţi şi fără scrupule"

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 28 decembrie 2018, 15:55 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: Agerpres (editat)
Fostul președinte Traian Băsescu critică dur modul în care președintele, premierul și ministrul Apărării au gestionat numirea șefului Statului Major al Armatei. Băsescu a scris vineri, pe Facebook, că cei trei au dus "lupta politică şi ambiţiile personale prea departe" și că Armata ”nu este nici câmp de luptă politică şi nici loc de destrăbălare electorală”.

”Vai de capul vostru de politicieni, mărunţi şi fără scrupule. Stop joc ! S-a mers prea departe! Armata nu este nici câmp de luptă politică şi nici loc de destrăbălare electorală. În mod egal, preşedintele Iohannis, ministrul Apărării şi premierul , au dus lupta politică şi ambiţiile personale prea departe, jucându-se cu nominalizarea Şefului Statului Major al Armatei”, a scris pe Facebook Traian Băsescu.

Fostul preșdinte consideră că nu există scuza că preşedintele nu a fost consultat înainte de a i se transmite propunerea de numire a noului Sef al Statului Major.

"Dacă a văzut că acest lucru nu se întâmplă, ştiind că la 31.12.2018 madndatul actualului Sef al Statului Major expiră, preşedintele, în calitate de Comandant al Armatei, trebuia să cheme premierul şi ministrul apărării la consultări în baza art. 86 din Constituţia României care spune, citez, “Preşedintele României poate consulta Guvernul cu privire la problem urgent şi de importanţă deosebită”. Era o soluţie de a desemna noul Şef al Statului major fără a târâ armata în jocuri politice minore şi fără a umiligenerali respectaţi .

Din păcate şi unii şi alţii au preferat să-şi facă jocul în interes electoral personal pe seama nominalizării Şefului Statului Major al Apărării, umilind pur şi simplu armata.

Propunerea făcută de ministrul apărării şi avizată de premier a fost pentru nominalizarea unu general care este reprezentant al Armatei Române la NATO. Să ne imaginăm cum va fi privit de acum înainte la NATO, acest general care nu se bucură de încrederea Preşedintelui României ?

Prelungire mandatului Şefului Statului Major al Apărării s-a făcut fără propunerea ministrului apărării şi avizul premierului şi fără a fi o situaţie excepţională care să reclame acest lucru. Să ne imaginăm cum priveşte Armata o prelungire a mandatului Şefului Statului Major, pusă sub semnul întrebării din punct de vedere al legalităţii.
Vai de capul vostru de politicieni, mărunţi şi fără scrupule.

PS - Mă întreb cine va sesiza CCR legat de numirea Sefului Statului Major", scrie fostul președinte pe pagina sa de Facebook.

Președintele Klaus Iohannis a semnat, vineri, decretul de prelungire a mandatului generalului Nicolae Ciucă, actualul șef al Statului Major al Apărării, după ce a respins în ședința CSAT propunerea făcută de MApN pentru această funcție.

Premierul Viorica Dăncilă susține că decretul pentru prelungirea mandatului șefului SMG, Nicolae Ciucă, semnat de președintele Klaus Iohannis, nu respectă condițiile de legalitate și creează premisele unui conflict juridic de natură constituțională.










Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










4675 vizualizari

  • -7 (23 voturi)    
    "fără a târâ armata" (Vineri, 28 decembrie 2018, 16:12)

    tropotaru [utilizator]

    aşa scrii, Băsescule, târî-ţi-ai şarmanta amantă-n armată!
  • +13 (15 voturi)    
    ccr + guvern (Vineri, 28 decembrie 2018, 16:46)

    VaseaV [utilizator]

    e imposibil ca un stat democratic sa fie condus de ccr+guven !
  • +4 (14 voturi)    
    ZXZXZXZ (Vineri, 28 decembrie 2018, 16:50)

    solar [utilizator]

    HEI ! Marele si numerosul cor anti Basescu tace ? A AMUTIT ? Unde sunteti , măi coristilor? Nu vi s-a dat încă partitura după care trebuie să injurati cantântând pe două- trei voci ?
    • -1 (5 voturi)    
      lasa ca vede el pe dracu ! (Sâmbătă, 29 decembrie 2018, 5:14)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui solar

      il ia garda si pe el cu ferma baneasa !
  • -3 (9 voturi)    
    ... (Vineri, 28 decembrie 2018, 16:53)

    tirolez [utilizator]

    Ai dreptate, dar lasa, dupa ce i-ai facut jocurile lui Dragnea...
  • +12 (16 voturi)    
    Aici nu sunt de acord cu Basescu cand pune (Vineri, 28 decembrie 2018, 17:54)

    Habermas [utilizator]

    in ceeasi oala pe Iohannis cu Dancila. Care consultari? I-ai vazut pe PSD-isti capabili de consultari? Ei se cred sefi peste Seful Statului, spun "propunere" si inteleg "hotarare", si asa mai departe. Dragnea e pus sa darame tot si tu ai vrea sa-l chemi la consultari?

    Poate pe vremea lui Basescu, inca mergea cu consultari. Acuma s-a trecut demult de faza asta, PSD-istii sunt turbati, prin urmare Iohannis trebuie sa decida, nu sa se consulte cu PSD-istii.
  • +3 (11 voturi)    
    Ce consultari? (Vineri, 28 decembrie 2018, 18:35)

    nlln [utilizator]

    Dancila declara doar( la o cafea cu prietenii ,detinatori de televiziuni) ca doreste colaborare si intelegere.

    Dancila nici nu respira daca nu aproba Dragnea si nici atat nu doreste vreun fel de colaborare cu Johannis.

    Dancila are politica PSD in sange ca doar nu au numit-o ca nu ar fi conflictuala , dupa cum a mintit Dragnea.

    Dancila face ce ii spune partidul iar partidul il ataca pe Johannis.
    De unde consultari?

    Tipic Basescu. Sa zica ceva, nu poate sa taca, nici atat sa gandeasca inainte de a deschide gura.
    Acest comportament a fost interesant candva.
    Acum devine obositor.Nici nu inteleg ce crede ca poate castiga in acest fel.
    • -4 (10 voturi)    
      Pai Basescu castiga (Vineri, 28 decembrie 2018, 19:36)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      si prin prin faptul ca mai rezista in Parlament 2 ani.
      Daca vin Alegeri Anticipate Basescu nu mai exista deloc.
      PMP are ceva de genul 0,... % electorat de cand a scapat Udrea din arest.
      • 0 (6 voturi)    
        In ce priveste numarul de slugi din parlament (Vineri, 28 decembrie 2018, 20:50)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Basescu s-a inselat atunci cand a spus:"imi dau demisia in 5 minute" Si-a revenit atunci repede spre marea disperare a PSD.
        Acum se inseala in ce priveste faptul ca o considera pe Dancila politicean. Ea doar semneaza acte cand la are pe masa de lucru si zambeste la tv.
  • -7 (11 voturi)    
    Cine e Basescu ? (Vineri, 28 decembrie 2018, 18:48)

    Rahan5 [utilizator]

    De Udrea am tot auzit, dar de numele ,,Traian Basescu"
    nu cred sa fie in politica asa ceva.
    • +2 (8 voturi)    
      Rahat.... (Vineri, 28 decembrie 2018, 21:49)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Nou știai limba romană atunci ....
      Schimba și tu numele ăla, ca miroase!!
  • +2 (10 voturi)    
    Poate o fi Basescu slab (Vineri, 28 decembrie 2018, 21:47)

    Observatory [utilizator]

    de gura, dar, sincer ,este genial comparand cu DracNea sau Docilă !
    Basescu poate da clase la mulți politicieni romani....
    • 0 (4 voturi)    
      da , (Sâmbătă, 29 decembrie 2018, 5:16)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      clase de smenar de port .