Ludovic Orban: Solicităm patronatelor să se solidarizeze împotriva acestui „tsunami” fiscal. Susținem o grevă fiscală generalizată

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 21 decembrie 2018, 18:18 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Facebook
Președintele PNL Ludovic Orban cere Guvernului să nu dea ordonanța programată din domeniul fiscal, despre care spune că reprezintă "planuri ticăloase de distrugere a economiei private și de sărăcire a populației", anunțând că PNL va cere Avocatului Poporului să o conteste la Curtea Constituțională. În plus, Orban afirmă că patronatele trebuie să se solidarizeze și pot recurge inclusiv la greva fiscală generalizată, pe care PNL o susține.

"Somăm public Guvernul ca în ultimul ceas să abandoneze aceste planuri ticăloase de distrugere a economiei private și de sărăcire a populație și vom solicita Avocatului Poporului să sesizeze această Ordonanță de urgență la Curtea Constituțională în cazul în care va fi adoptată. De asemenea, solicităm patronatelor din toate industriile să se solidarizeze împotriva acestui „tsunami” fiscal și susținem orice demers legitim al celor care vor fi afectați de deciziile Guvernului, inclusiv recursul la o grevă fiscală generalizată," afirmă Orban, într-o declarație transmisă presei.

Potrivit acestuia, ordonanța va impune "o suprataxare sălbatică a economiei românești care va distruge mediul de afaceri și va sărăci populația".

"Efectele unei astfel de ordonanțe au fost deja distrugătoare în prima zi după anunțul acesteia provocând o pierdere de peste 3 miliarde de euro ale celor importante companii listate pe Bursa de la București. Grav este că cele mai lovite de această cădere a Bursei au fost chiar companiile private românești și companiile de stat", spune acesta.

Orban avertizează că românii trebuie să se aștepte la "ce e mai rău" în 2019, întrucât se va ajunge la o creștere a prețurilor.

"Dacă cei din PSD și ALDE se vor încăpățâna să adopte această ordonanță criminală pentru economia românească, românii trebuie să se aștepte la ce e mai rău în anul viitor. Suprataxarea cifrei de afaceri a companiilor din energie va genera o creștere a prețurilor la utilitățile pe care le plătesc toți românii și la un noul val de scumpiri în lanț la toate bunurile și serviciile.

Introducerea unui impozit similar pe cifra de afaceri a companiilor din telecomunicații echivalează cu o taxă pe Internet folosită în regimurile autoritare care vor să descurajeze și să penalizeze accesul liber al cetățenilor la informații necenzurate," mai spune Orban.

"Așa numita ”taxă pe lăcomie” care va fi aplicată pe activele bancare în funcție de nivelul dobânzilor ROBOR din piața bancară are legătură doar cu lăcomia guvernului Dragnea – Dăncilă și este o aberație nemaiîntâlnită care va duce la creșterea ratelor bancare plătite de români și la frânarea activității de creditare a economiei românești", susține acesta.

Un alt avertissent al liderului PNL este referitor la Pilonul 2 de pensii, afirmând că banii acumulați sunt în pericol.

"Banii românilor acumulați în fondurile din Pilonul 2 de pensii, aproximativ 10 miliarde de euro, sunt puși în pericol prin adoptarea unor acțiuni deliberate care vor să descurajeze și să alunge administratorii fondurilor de pensii administrate privat din România", precizează liderul PNL.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1178 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    nu tine sica-mandolica ! (Vineri, 21 decembrie 2018, 18:57)

    miculescu-rucar [utilizator]

    degeaba te agiti ! ca de obicei , pe ce "pui tu mana " ,se usuca si cade ca buricul copilului !
    propaganda de doi bani !
  • +3 (5 voturi)    
    Singura solutie este ac. greva fiscala !!! (Vineri, 21 decembrie 2018, 19:27)

    Plagarus [utilizator]

    Ro " arde " si Vasilica se lasa pieptanata de multiplul infractor DLN.
    • +1 (1 vot)    
      Cum, domnule... (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 0:34)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ... cum faceti greva fiscala? Tehnic vorbind, cum faceti cand A) banii firmei dvs. circula prin conturi bancare, pe care B) ANAF/Guvernul poate pune poprire cand vrea muschii lor?!?
      Am citit poate de sute de ori aceasta idee, a grevei fiscale, de tot atatea ori am intrebat cum s-ar putea face si niciodata n-am primit niciun raspuns.
      Presupun ca nici de data asta n-o sa primesc.
      • 0 (2 voturi)    
        Inchizi firma 6 luni + CFS pt. angajati !!! (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 7:36)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        5.000.000 romani din diaspora sunt deja in greva fiscala in / afara din RO tembelizata economic.
        Urmeaza firesc relocarea in Polonia, Cehia, HU a afcerilor comerciale si export in RO.samd,daca mai vrei explicatii.
        • 0 (2 voturi)    
          Aia cu inchisul firmei... (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 14:09)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

          ... nu merge, practic vorbind. Orice care functioneaza normal si brusc trage obloanele pentru sase luni, dispare. Pierzi clienti, pierzi furnizori - si da, pierzi angajatii. Nu merge,
          In schimb cealalta, cu relocarea, e o idee interesanta.
          Si da, mai vreau idei, daca mai aveti.
          • +1 (1 vot)    
            Bagi in somaj angajatii si indoi statul tamp (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 14:42)

            Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

            +++++ explicatiile marionetei Vasilica despre ac. curba de sacrifciu.
            Aproape jumătate dintre salariații -46 %-din România sunt plătiți cu salariul minim pe economie. Doar 16% dintre angajați câștigă peste 700 euro.
            Banii platiti la negru ar fi o " economie " pt. angajator timp de 6 luni.
            Oricum astazi România are în continuare o rată a populaţiei active cu contracte de muncă destul de scăzută, respectiv 62%, sensibil sub media europeană
            Marii contribuabili din AVE (de ex ) sa nu mai fie fiscalizati la ANAF Bucuresti.
            Mai sunt n motive de a declara o greva fiscala,cu rezultate daramatoare pt. proasta guvernare
            • 0 (0 voturi)    
              Mindset (Luni, 24 decembrie 2018, 2:25)

              Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

              Buna si-asta cu angajatii... Invatam lucruri noi. Totusi, nu va pot urmari cu toata atentia pe care simt ca o meritati :-)))
              Cred ca e o chestie de mindset; al meu e unul de prost, adica de contribuabil cinstit.
              Faceti un blog, pe undeva (daca nu exista deja). Daca tot sunt obligat sa traiesc in Romania lui Dragnea, macar sa invat skill-urile pretuite in aceasta brava lume noua, cum ar fi hotia. Inteleg ca e la mare pret, e conditie sine qua non sa devii ministru, ba poate chiar si presedinte.
  • 0 (2 voturi)    
    Impozitarea pe cifra de afaceri (Vineri, 21 decembrie 2018, 19:35)

    ipolitic [utilizator]

    este anticoncurentiala si loveste direct consumatorul final.
    Sa consideram doua companii concurente, amandoua cu aceeasi cifra de afaceri. Prima are mai multi clienti, vinde mai ieftin, are profitul mai mic. A doua vinde mai scump la mai putini clienti, profit mai mare. Care dintre companii va fi mai lovita financiar de acest impozit? Evident, cea care vindea mai ieftin, cu profit mai mic. Va avea de ales intre a creste preturile(pierzand clienti, scumpind piata) sau a renunta la o parte din profit. Sau sa se transforme intr-o societate de binefacere:)
    • 0 (2 voturi)    
      Si? (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 0:35)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Care-i problema?
      Doar n-aveti impresia ca pe astia ii intereseaza astfel de lucruri, muncitori la stat cum au fost toate vietisoarele lor?!?
  • 0 (6 voturi)    
    cati psd-isti ati convins sa voteze motiunea ? (Vineri, 21 decembrie 2018, 20:06)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    Exact ! Ala era rolul vostru.
    In rest mimati opozitia, asteptati sa faca altii.
    Unii cu discursuri sforaitoare, altii cu pancarte si flashmoburi.
    Opozitie incompetenta !