UPDATE Iohannis: Românii nu vor mai tolera o guvernare autocratică, bazată pe abuzul de putere, pe corupție și incompetență

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 21 decembrie 2018, 10:24 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: f1 twitter
Românii nu vor mai tolera o guvernare autocratică, bazată pe abuzul de putere, pe corupție, incompetență și pe disprețul profund față de cetățean, a transmis vineri președintele Klaus Iohannis, după ce a depus o coroană de flori la troița de la Universitate, în memoria victimelor Revoluției din decembrie 1989.

”În Decembrie 1989, sătui de abuzuri și neajunsuri, românii au ales să lupte în stradă pentru idealurile lor. Semenii noștri și-au dat viața pentru ca noi să trăim astăzi în libertate și democrație. Voi milita, în continuare, pentru aflarea adevărului și pedepsirea celor vinovați pentru crimele comise atunci. Istoria ne arată că niciun regim care își umilește și disprețuiește propriii cetățeni nu poate rezista. Românii nu vor mai tolera o guvernare autocratică, bazată pe abuzul de putere, pe corupție, incompetență și pe disprețul profund față de cetățean. Onorăm memoria victimelor Revoluției doar opunându-ne ferm oricăror atacuri împotriva justiției și a instituțiilor democratice.”, a transmis președintele pe Facebook.

Președintele Klaus Iohannis a depus, vineri, o coroană de flori la troița din Piața Universității, în memoria victimelor Revoluției din decembrie 1989.

Piața Universității, simbol al Revoluției din decembrie 1989, este locul unde în urmă cu 29 de ani și-au pierdut viața românii ieșiți în stradă, în semn de solidaritate cu Timișoara.

La 21 decembrie au fost omorâţi 48 de oameni, aproximativ 500 au fost răniţi şi peste 1.000 reţinuţi şi duşi la Jilava. A doua zi a marcat prăbușirea dictaturii comuniste, după ce Nicolae și Elena Ceaușescu au fugit din Capitală cu elicopterul.

După fuga dictatorului, manifestanţii au ocupat atât Comitetul Central, cât şi sediul televiziunii publice, în jurul orei 12.30, acesta fiind considerat momentul victoriei Revoluţiei.










Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










1692 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    in tot acest tim (Vineri, 21 decembrie 2018, 11:09)

    liviu_ [utilizator]

    dracnea si ai lui depuneau o coroana de flori la mormantul ceausistilor si al securistilor cazuti in lupta cu infidelii democrati!

    asta in timp ce admira poze cu infractori eliberati de psd in timp ce loveau etc persoane neajutorate si evident se masturba pe ele...
  • +5 (5 voturi)    
    Ba,din pacate,dupa cum se vede,..... (Vineri, 21 decembrie 2018, 11:35)

    gigiN [utilizator]

    ...o toleram si inca foarte ….linistiti !!!
  • -8 (8 voturi)    
    UN liderneconvingator (Vineri, 21 decembrie 2018, 11:36)

    Coco Whistle [utilizator]

    Intr-o democratie care nu mai exista. Mamaliga e tot mamaliga.....nu avem nici idealuri nici demnitate. E reteta falimentului.
  • +3 (5 voturi)    
    Ba, cel puțin 2-3 milioane o vor tolera. (Vineri, 21 decembrie 2018, 11:54)

    Amad [utilizator]

    Fiindcă sunt pe val, 2-3 milioane o vor tolera. Ba, chiar o vor ajuta să se perpetueze fiindcă este în avantajul lor mărunt, de moment.
    Mă refer la marea masă a bugetarilor, membrilor de partid, practic a celor care au acces la ciolan.
    Orice popor își merită conducătorii tocmai fiindcă reprezintă o radiografie a societății. Cum sunt aleșii așa este și poporul.
    Scuza că PSD a fost votat doar de câteva milioane este penibilă. În realitate PSD a fost pus la guvernare de lenea sau greața celorlalți, care au stat acasă. Asta-i matematica procentelor.
    Ați băga capul în nisip de frică nu te face mai lipsit de răspundere.
  • -2 (8 voturi)    
    JA, JA (Vineri, 21 decembrie 2018, 12:00)

    tony-s [utilizator]

    Romania n-a avut niciodata un presedinte asa de slab care sa fie dat afara de veorica de la sedinta de guvern, Constantinescu macar a reusit sa convinga toate partidel e sa inceapa negocierile de aderare la nato si ue pe cand mandatul lui iohanis e un zero absolut - in schengen n-am intrat, vizele pt america n-au fost ridicate,...
  • -3 (5 voturi)    
    Netolerarea netolerarii (Vineri, 21 decembrie 2018, 12:10)

    Marian74 [utilizator]

    Jandarmii, politia, SRI si armata nu vor tolera netolerarea romanilor, or sa aiba grija ca lucrurile sa mearga "inainte". Cateva bate pe spinare la unii, cateva kile de ulei la altii, cateva explicatii de genul "va aparam de exploatatori" si tot asa. Cate ceva pentru toata lumea.
  • -1 (7 voturi)    
    da romanii nu vor... (Vineri, 21 decembrie 2018, 12:26)

    vodatepes [utilizator]

    Da romanii nu vor accepta ........ si vor incepe mai intii cu aia care nu justifica 6 case. Ghinion.
  • -2 (8 voturi)    
    Domnule Profesor (Vineri, 21 decembrie 2018, 12:41)

    Traian2015 [utilizator]

    Dumneata ești incompetent. Nu ai nici o calificare pentru pozitia pe care o ocupi. E ca si cum un profesor de geografie ar preda matematică. Nu ai cum sa abuzezi de putere, pentru că nu o ai, nu ai Parlament, ești o anomalie a politicii. Nu ți păstrezi neutralitatea și faci opoziție. Nu ai avut nici un rol în revoluție și încerci să o furi. E mai bine sa te retragi, sa ceri anticipate, nu este normal sa fii președinte fără parlament. Vorbești prostii spunând că revoluția s a încheiat pe 21 decembrie la 12:30. Bănuiesc că pe 22 Decembrie dumneata nu te plimbai cu soția la braț pe Calea Victoriei. Nici nouă nu ne place de politica neo comunistă a lui Iliescu, dar aia a știut omul să facă, aia i a fost calificată și viziunea, aia a făcut. A fost ales cu 80% din voturi. Și nu o dată. Ai asmuțit procurorii militari împotriva Revoluției noastre. Ați prins curaj de când ursul de întoarce spre vest și amenință că aruncă planeta "in aer" ? Sau sub protecția unui politician dubios precum Juncker?
    • +3 (5 voturi)    
      Ce curajos esti, tovarase (Vineri, 21 decembrie 2018, 13:15)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      si plin de adanca manie proletara...
      Pacat ca nu vezi dincolo de varful nasului.
      Mda, am priceput: esti tare suparat pe KI, dar iti place mult de draknea...

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • +2 (6 voturi)    
      Dominus Trajanus (Vineri, 21 decembrie 2018, 13:49)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      Trage domle concluziile, chit că le tragi de păr: tot Dragnea e mai bun, că a fost ales de popor.... Hop, că nu a fost ales de popor, ci a mituit poporul (mai precis circa 20%) ca să aleagă din nou Partidul Unic pe care îl conduce (ca să nu existe confutu.... pardon, confuzii, este vorba de PCR-FSN-PDSR-PSD, partidul birocraturii bugetofage care jefuiește România sub sigla păcălici a protecției sociale). Deci Iohanis a fost ales de 7,5 milioane, și PCR-PSD de circa mai puțin de jumătate. Asta ca să stabilim niște cifre. Cât despre tov. Iliescu, ce crezi? Nemernicii ăia de judecători mână-n mână cu serviciile și sTătuku Paraleu l-au inculpat! Asta duce liderii PCR-PSD spre 80% inculpați (Iliescu, Năstase,Ponta, Dragnea) și 40% condamnați - singura excepție fiind Mircea Geoană.....
      A dreaq justiția română, care condamnă penalii în loc să-i scoață băsmăluță ne-ntinată, cum vrea nen-to Dragnea, sultanul Tiliormanului....
      • -3 (3 voturi)    
        Ce treabă are Dragnea? (Vineri, 21 decembrie 2018, 16:01)

        Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        A împrumutat o secretară. Nu i legal, dar ca politician are imunitate. Fapta nu l incriminează cu nimic. Poate fi judecat după ce și termină mandatul.
        • +1 (1 vot)    
          Foarte interesante afirmațiile dumneavoastră (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 8:08)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

          Trei propoziții, trei afirmații, trei greșeli. O să presupun că nu sunteți nici un postac de partid (unul care, fie pentru că este plătit, fie din convingeri oarbe, face afirmații gratuite); și nici nu sunteți un român care a trăit tranziția de 30 de ani fără să înțeleagă în ce țară trăiește. Citând un mare clasic în viață, ”orice om îi place SF-ul”. În consecință, o să consider că sunteți un călător prin timp, venit din vremea Odiosului Împușcat, și aterizat în vremurile actuale.
          1. A împrumutat o secretară - nu, a furat statul. Vedeți dumneavoastră, partidele nu sunt organizații de stat, ci private -ele reprezintă interesele unui grup de cetățeni care i-a votat, dar nu sunt organizații de stat, chiar dacă ajung la conducerea acestuia. În consecință, secretara era plătită de stat pentru a avea grijă de orfani și copii săraci, dar a lucrat la o organizație privată, deci: furt de la stat în avantajul unei persoane juridice private.
          2. Nu-i ilegal (ba da, furtul este ilegal, iar ce a făcut el este furt), ca politician are imunitate. Nu, ca politician nu are imunitate decât pentru actele și afirmațiile pe care le face în calitate de politician. Dacă te insultă pe dumneata, dacă fură, nu are imunitate. Doar că există un mecanism de siguranță prin care majoritatea parlamentară trebuie să dea liber la anchetă, iar în parlament au ajuns destui hoți care să abuzeze de asta. Există totuși un politician care are imunitate totală, deoarece este reprezentantul statului (parlamentarii nu sunt decât reprezentanții celor care i-au votat, nu ai statului). Acel politician este... PREȘEDINTELE! De aia se zbate nen-to Dragnea să ajungă președinte, că astfel capătă imunitate totală (pentru perioada mandatului; Iliescu este inculpat în acest moment).
          3. Fapta nu-l incriminează cu nimic. Deci dacă eu sunt parlamentar și îți dau în cap și îți iau banii, fapta mea nu mă incriminează cu nimic? Asta este cea mai haioasă afirmație dintre toate. Orice faptă rea incriminează pe făptuitor. Chia