VIDEO Klaus Iohannis, la ședința de Guvern: „Prezența președintelui nu poate fi nici îngrădită, nici limitată în timp” / Dăncilă: Ședința va avea două etape / Președintele a plecat la finalul primei părți

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 20 decembrie 2018, 15:09 Actualitate | Politic


Iohannis si Dancila
Foto: Captura Privesc.eu
Președintele Klaus Iohannis a avertizat, la începutul ședinței de guvern, că prezența sa „nu poate fi nici îngrădită, nici limitată în timp”, cerându-le însă ministrilor să interpreteze participarea sa la discuții „în cheia unei colaborări obligatorii”, în contextul preluării de către România a președinției Consiliului UE.

UPDATE Ședința s-a desfăzurat în două etape. Șeful statului a plecat după prima parte

„Avem multe divergențe în foarte multe domenii. Într-o chestiune de interes național cum e președinția Consiliului UE nu ne putem permite să nu colaborăm (...) Ca să nu apară interpretări care nu au suport constituțional, vreau să subliniez că, atunci când particip la ședința de guvern, o prezidez. Decizia asupra punctelor în ședința de Guvern aparține Guvernului, în speță doamnei prim-ministru”, a spus Iohannis, la începutul ședinței.

Premierul Dăncilă a susținut că ședința de guvern va avea două etape, prima în care se vor discuta subiecte legate de apărare, ordine publică și politică externă și a doua etapă, în care vor fi discutate „actele referitoare la domeniul economic”, sugerând că președintele nu va participa la a doua parte a ședinței.

Declarații ale președintelui la începutul ședinței:
  • Voi face pe scurt câteva remarci legate de prezența mea în această ședință
  • Există întrebări, discuții și în spațiul public, și vreau să lămurim aceste chestiuni
  • Participarea mea la ședință are loc în virtutea atribuțiilor conferite de Constituție. Este vorba de atribuțiile regăsite în art 80, 86 și 87, toate coroborate
  • Aceste chestiuni s-au mai discutat în România, fiindcă au mai fost etape când nu s-a știut foarte exact cum, când poate să participe președintele la ședințe
  • Există o decizie a CCR din 2007 care spune foarte clar că președintele poate să participe oricând la orice ședință de guvern
  • În virtutea art 80 președintele veghează la buna funcționare a autorităților iar participarea vine să-l edifice pe președinte asupra modului în care lucrează Guvernul
  • În art 86 spune că președintele poate consulta Guvernul fără să spună unde.
  • Foarte mulți specialiști s-au referit numai la art 87 unde se specifică mai în detaliu care pot fi în afară de cele enunțate deja domeniile de interes evident pentru președinte, externe și ordine publică și securitate națională
  • Prezența președintelui la ședințe de guvern nu poate fi nici îngrădită nici limitată în timp
  • În art 87 spune clar că ședințele în care participă președintele, le prezidează
  • Vă rog să interpretați prezența mea aici în cheia unei colaborări obligatorii între noi, având în vedere că ne pregătim pentru preluarea președinției UE
  • Mâine vom prelua simbolic de la cancelarul Austriei președinția UE
  • Avem multe divergențe în foarte multe domenii. Dar într-o chestiune de mare interes național nu putem să ne permitem să nu colaborăm
  • Citiți vă rog participarea mea în cheia colaborării obligatorii în interesul României
  • Pentru România nicio altă variantă nu e bună
  • Se așteaptă de la noi poziții clare, corecte, transparente și în niciun caz o divergență între noi pe chestiuni care țin de președinția UE
  • Ca să nu apară interpretări sau așteptări fără suport constituțional, subliniez că atunci când particip la ședință prezidez ședința.
  • Decizia dar și răspunderea asupra punctelor în discuție aparțin guvernului, în speță doamnei prim ministru
Viorica Dăncilă:
  • În ce privește apărarea, politica externă și ordinea publică e în atributul dvs să participați la aceste lucruri
  • Legat de cooperarea pentru președinția Consiliului UE e necesară, e nevoie de consens.
  • Sunt convinsă că miniștrii cabinetului au pe masă dosarele aflate pe agenda europeană astfel încât să dea un răspuns pozitiv, să închidem cât mai multe dosare
  • E foarte bine să existe o cooperare pentru că știm că premierul conduce Consiliul UE, iar președintele participă la Consiliul European.
  • E foarte important ca fiecare pas făcut în acest sens este un pas făcut de România.
  • După NATO și aderarea la UE, cred că acesta e proiectul major de țară și trebuie să fie prioritar pentru cei care conduc România
  • Mă bucură că opinia dvs de astăzi este în această direcție.





Șeful statului a mers direct în birou la Viorica Dăncilă.



Anterior, la Parlament, premierul a declarat că pnu a fost contactată de către președintele Klaus Iohannis sau de către cineva de la Administrația Prezidențială în legătură cu participarea șefului statului la ședința de joi a Guvernului.

Șeful Executivului a precizat că în cazul în care va veni la ședință Klaus Iohannis, atunci vor fi discutate în prezența acestuia chestiuni care țin de politică externă, ordine publică sau apărare, chestiuni care intră în atribuțiile Președintelui României, conform Constituției. "Am văzut declarațiile domnului președinte la televizor. Nu am fost contactată de domnul președinte sau de la cabinetul domnului președinte să văd dacă va fi prezent sau nu va fi prezent. Dacă domnul președinte va veni, vom face exact ceea ce scrie în Constituția României, vom discuta în prezența dumnealui articolele care țin de ordine publică, de apărare și politică externă, conform Constituției, rămânând ca apoi Guvernul să discute ceea ce intră în atribuțiile Guvernului", a afirmat Viorica Dăncilă, la finalul dezbateriii moțiunii de cenzură la Parlament.

Știre în curs de actualizare






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















14799 vizualizari

  • +25 (35 voturi)    
    hahaha (Joi, 20 decembrie 2018, 15:32)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    - astept sa vad daca il dau afara de la sedinta de guvern > si daca asta intra la tradare nationala.

    oare vaca e in stare sa faca puscarie pe viata pentru un / din teleorman ?
    • -17 (23 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 20 decembrie 2018, 15:42)

      [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      • +2 (8 voturi)    
        Ce limbaj urat, tovarase (Joi, 20 decembrie 2018, 17:23)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui

        Asa va invata la moskva? Cand nu ai argumente, injura !

        Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • -11 (27 voturi)    
      colaborarea aia obligatorie este doar a guvernului (Joi, 20 decembrie 2018, 15:43)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      sau poate in aceeasi nota a colaborarii obligatorii ar fi trebuit sa coopereze si la remanierea guvernului?
      • +1 (9 voturi)    
        poate PM -ul se consulta cu Presedintele (Joi, 20 decembrie 2018, 16:42)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Inainte sa propuna niste dobitoci?
    • +13 (25 voturi)    
      In februarie mintea ca nu pune taxe noi (Joi, 20 decembrie 2018, 15:44)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Evident, se referea la Dragnea, ca ea insasi nu decide nimic.

      Ar face orice pentru Dragnea.
    • +2 (4 voturi)    
      Eh... (Joi, 20 decembrie 2018, 17:39)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      N-a mai fost necesar, a plecat el cu coada intre picioare cand i-a spus Dancila :)
    • +1 (1 vot)    
      Pai l-a dat afara (Vineri, 21 decembrie 2018, 11:54)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      veorica pe iohanis ca pe ultimul boschetar. Romania n-a avut niciodata un presedinte asa de slab, chiar si constantiescu a reusit sa convinga toate partidele sa inceapa negocierile pt aderarea la nato si ue.
  • +15 (25 voturi)    
    ipocrizia PSD (Joi, 20 decembrie 2018, 15:40)

    liviu_ [utilizator]

    "cand noi dam o lege, vrem consens ca toti sa fiti de acord cu noi"
    "cand voi vrei ceva, duceti-va dracu, ca am fost alesi cu majoritatea (de 4 mil) pe cand Iohannis a fost ales cu minoritate ( 6 mil)"
    • -7 (19 voturi)    
      ce teapa o sa-si ia iohannis (Joi, 20 decembrie 2018, 16:18)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      cand vor trece aia OUG cu el de fata.
      o sa rada si sperietorile de ciori de el: "ha ha ha, noi suntem mai utile"
      cine l-a impins la sedinte? USR
      • 0 (8 voturi)    
        ... (Joi, 20 decembrie 2018, 17:01)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        oare unde locuiesti ?

        am impresia ca ori esti un Axinte de prin vreun sat uitat de lume din teleorman sau vreun nespalat din PSD. Either way esti prezent pe bani aici, ar fi dureros sa fi asa de prost...
      • +1 (7 voturi)    
        Deocamdata tu te faci de ras, (Joi, 20 decembrie 2018, 17:24)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        prin postari inepte.
        Macar ai strans ceva copeici, tovarase ?

        Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
        • 0 (2 voturi)    
          Strange pe naiba (Joi, 20 decembrie 2018, 17:54)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          E in datorii pana in gat la birt si are nevoie de sfantzi sa mai impinga o zi.
  • +13 (17 voturi)    
    Frumos :) (Joi, 20 decembrie 2018, 15:41)

    tarabost [utilizator]

    Oare Presedintele Romaniei va fi invitat sa paraseasca sedinta si Palatul Victoria cand se vor epuiza subiectele ce tin de ordine publică, de apărare și politică externă?
    • +5 (7 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 20 decembrie 2018, 17:12)

      Reticentul [anonim] i-a raspuns lui tarabost

  • +18 (32 voturi)    
    . (Joi, 20 decembrie 2018, 15:56)

    Ingwar [utilizator]

    ce contrast intre acesti 2: Iohannis a fost votat direct de catre milione de romani, are intelect, stie ce trebue acestui popor si e sustinut de foarta multa lume, in contrast este toanta analfabeta care se supune direct lui Dragnea, fara el nici un pas
    • -16 (30 voturi)    
      o mentiune (Joi, 20 decembrie 2018, 16:16)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      oamenii nu au votat "cu iohannis" ci "contra ponta"
      voturile lui sunt alea din primul tur. restul sunt voturi anti ponta
      cine da cu minus imi da dreptate :P
      • +3 (9 voturi)    
        impotriva lui Ponta castiga si dulap de haine (Joi, 20 decembrie 2018, 16:49)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Impotriva lui Dragnea ar castiga si un carlig de rufe.
        Dar asta nu inseamna ca voturile alea nu sunt ale lui Johannis pentru simplul fapt ca oamenii s-au dus la vot si si-au exprimat optiunea, nu au stat acasa fiindca le era indiferent.
        Canta la alta masa cucuvelule! eventual la masa de adio a cucuvelei batrane fosta la Cotroceni ca vad ca s-a activat zilele astea.
      • +1 (5 voturi)    
        hahahaha (Joi, 20 decembrie 2018, 17:02)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        cine iti da minus iti baga "carne" in frigider, sa ai ce manca tu si familia ta.
      • +2 (6 voturi)    
        Lasa tovarase cucu, (Joi, 20 decembrie 2018, 17:26)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        meriti cu prisosinta toate minusurile, nu fi modest.
        Plusurile le primesti de la colegii postaci rosii.

        Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
      • -1 (1 vot)    
        Adica aia care au votat pt Ponta (Joi, 20 decembrie 2018, 17:55)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        De fapt au votat anti Johan. Asta e din Putul Gandirii?
    • +12 (18 voturi)    
      E o poză cu Docila privind pierdută (Joi, 20 decembrie 2018, 16:16)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      la Dictatorul ei de suflet Liv Jong Unu.
      -Dictatorul:Veorico in ochii tăi văd tot Parisul;
      -Docila: Vai Daddy,vezi și vestele galbene;
      -Dictatorul: Pușchea pe limbă Veorico!
      Această individă ne ingroapă pe toți din pură prostie și supunere oarbă față de Dictator.
      • -1 (5 voturi)    
        ... (Joi, 20 decembrie 2018, 16:27)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        Nu era ea, era altcineva. Un Iordache sau altii ca el.
    • -4 (16 voturi)    
      intelect? (Joi, 20 decembrie 2018, 16:17)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      De ce intelect da dovada? Ce stie sa faca pentru tara? De fapt nu stie decat sa taca sau sa spuna ca este ingrijorat, dar zero propuneri si solutii....

      A facut varza si strategia pentru educatie, desi se presupune ca este domeniul lui de activitate....

      in fine, daca scopul sunt banii din meditatii e mai greu de reformat un sistem de invatamant in care nu ar trebui s amai axiste aceste practici....
      • +2 (10 voturi)    
        Ce aberatii, tovarase (Joi, 20 decembrie 2018, 17:28)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Poate daca vorbeai de veorica, te mai intelegeam.

        Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
      • -1 (1 vot)    
        ba da mai unteti multi? (Joi, 20 decembrie 2018, 18:01)

        Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        zero propuneri ?da cui vrei sa fac propuneri?unui partid total ostil ?cum a facut el varza educatia cand nu are putere de decizie? poate sa propuna si a propus. psd insa a zis nu..si a mai taiat din bugetul educatiei un pic..da tu tot o arzi cu ''presedintele a distrus educatia''
        adevarul e ca psd niciodata nu a colaborat ,cu nici un presedinte ! pentru ca sunt pusi doar pe furat.
        si cand presedintele,oricare ar fi el o spune pe fata gata..incep sa dea in stanga si dreapta fara nici un argument. sarbatori frumoase sa ai ,cu tabloul lu daddy in sufragerie
  • +6 (12 voturi)    
    uitati-va in oglinda (Joi, 20 decembrie 2018, 16:13)

    Coco Whistle [utilizator]

    va place ce vedeti? oameni care nu se pregatesc, care nu risca nimic, care doar se trezesc ca sa consume timpul. populatia celor care spun 'asta e' ne ingradeste dreptul la democratie. o viata scurta se transforma in infern. asta e mostenirea pe care o lasam.
  • +1 (13 voturi)    
    Care e utilitatea? (Joi, 20 decembrie 2018, 16:40)

    CalinMircea [utilizator]

    A venit bou și a plecat vacă! La ce i-a folosit? Să râdă lumea de el?
    • -2 (2 voturi)    
      da ce trebuia sa faca ? (Joi, 20 decembrie 2018, 18:03)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      eventual sa mearga cu vreo drujba sau o bata sa dea in stanga si in dreapta?a facut ce ii permit legile si constitutia . a mers sa traga un semnal de alarama//da cine sa auda./..astia de-al de tine cu urechile pline de ceara?
  • -1 (5 voturi)    
    "atributul" (Joi, 20 decembrie 2018, 16:47)

    Ghitzuleana [utilizator]

    ...e în ATRIBUTUL președintelui... :-)
  • -2 (2 voturi)    
    Sa rezisti o repriza printre Prosti (Joi, 20 decembrie 2018, 17:56)

    Dalinar [utilizator]

    Chiar e o Realizare!!!
  • -5 (7 voturi)    
    Români (Joi, 20 decembrie 2018, 18:25)

    florinos [utilizator]

    România are ce a votat, un Președinte apatic si un Guvern pus pe furat, oglinda societății românești unde șmecheria și indiferența sunt atributele românului de rând.
  • -1 (3 voturi)    
    De acord ca Johanis (Joi, 20 decembrie 2018, 21:45)

    Observatory [utilizator]

    este sas din România și mai roman decât tot neamul tractoristului...
    Romanilor le trebuie sa -i conducă :
    Un analfabet ( cu frica de dentist)
    Sa fie hot bun
    Sa aibă aptitudini mafiote
    Sa fie condamnat
    Sa vorbească cu jargon de maidan

    D’lor, Johanis face cinste României !
    Alegeți un țigan ( ca fostul) care mai are și Alzheimer .
  • -1 (3 voturi)    
    Deci Dragnea zice (Joi, 20 decembrie 2018, 23:22)

    Rahan5 [utilizator]

    ca sasul Iohannis are ,,o problema" (la minte) :
    „Dacă te iei după surse și te duci să păzești guvernul înseamnă că ai o problemă”, a adăugat el.
    Poate-i reaminteste cineva lui Dragnea, ca a incerca tot felul de smecherii rusesti ca sa impiedici Presedintele sa asiste la momentul cand se da Ordonanta de Admistie si Gratiere arata ca de fapt tocmai Dragnea are ,,o problema" (la minte).
    De fapt sunt o ,,boala grea” astfel de ,,probleme" (la minte) in neamul lui Dragnea.
    Marin Dragnea, varul primar al tatalui lui Liviu Dragnea, atunci cand a dezertat la sovietici in 1942, si s-a inrolat imediat in Divizia comunista Tudor Vladimirescu, tot asemenea ,,probleme" avea la minte.
    Decent era, daca tot a dezertat ca etnic rus, macar sa nu se intoarca cu tancurile rusesti contra Romaniei care i-a acordat incredere si a investit in educatia lui ca sa ajunga subofiter (sergent).
    Rusii, dupa dezertare, l-au facut imediat pe Marin Dragnea sublocotenent in divizia (comunista) Tudor Vladimirescu. Iar Marin Dragnea a aceptat gradul oferit de rusi.
    Nimeni (nici Stalin) nu-l putea obliga pe Marin Dragenea sa accepte gradul oferit. Daca ,,n-avea probleme" (la cap) macar nu accepta gradul. (Putand sa se scuze dupa aceea ca ,,l-au fortat rusii sa lupte pentru ei ").
    Astfel, Tradarea Romaniei de catre Marin Dragnea nu are absolut nici o scuza.